forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 17:04

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zasady BHP czyli jak sobie nie szkodzić na co dzień
PostNapisane: 6 lip 2009, o 11:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Zasady BHP otrzymałam od dra M.Kacera z Legnicy i troszeczkę rozwinęłam... Oto one:
  • Unikać dłuższego mocnego zginania i podkurczania nóg (np. w czasie siedzenia na krześle)
    • Ale uwaga! Nie przesadzać z unikaniem zginania nóg w ogóle! Swego czasu wdrożyłam takie rady - w pracy siedziałam z wyprostowanymi nogami, nauczyłam się spać z wyprostowanymi nogami i unikałam jak ognia ćwiczeń rozciągających czworogłowe (bo przecież nie mogę zginać nóg!). To prosta droga do ograniczenia ruchomości stawu, czyli zrobienia sobie krzywdy... Co też się stało. Na szczęście jest to odwracalne :-)
  • Pozycją odpoczynkową dla kolan jest lekkie ugięcie (siedzenie z wałkiem pod kolanami).
    • Tak więc, opieranie nóg na podporze i trzymanie ich w przeproście (przez długi czas), co wielu kolanowców praktykuje, wcale nie jest takie dobre.
  • Unikać klęczenia
  • Unikać głębokich przysiadów (zwłaszcza z obciążeniem)
    • Ale uwaga, tzw. mini przysiady są jednym ze skuteczniejszych ćwiczeń, które mogą nam pomóc!
  • Unikać wchodzenia/schodzenia po schodach lub górach
  • Przede wszystkim unikać każdej aktywności, która powoduje ból :-)
  • Na siłowni omijać z daleka stepper, ergometr a przede wszystkim taką maszynę (to prawdziwy killer dla kolan!).

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zasady BHP czyli jak sobie nie szkodzić na co dzień
PostNapisane: 19 wrz 2009, o 21:23 
Offline

Dołączył(a): 19 sie 2009, o 12:58
Posty: 24
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Boczne przyparcie rzepki oba kolana. Kolano Kinomana.
Jeśli mogę coś dodać to mój znajomy ma tatę ortopedę i w tym środowisku bardzo powszechna jest opinia, że dzieki zajęciom fitnes na stepie ortopedzi maja dużo więcej pacjentów. Masakrycznie niszczą one i eksploatują staw kolanowy.

Inna rzecz - która mnie doprowadziła do wytarcia chrząstki to bieganie!
Moj rehabilitant, który jest bardzo aktywnym sportowcem - sam tez biega, ale stanowco twierdzi ze bieganienie nie jest dla wszystkich - tak jak teraz je promuje NIKE i inne firmy sportowe.
Jesli nie wiemy o tym że budowa naszych kolan jest odbiegająca od właściwej - bardzo łatwo zaszkodzic sobie bieganiem.
Oczywiście jest to wspaniały sport i wielu osobom daje bardzo dużo korzyści ale trzeba na to uważać.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zasady BHP czyli jak sobie nie szkodzić na co dzień
PostNapisane: 20 wrz 2009, o 00:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
No proszę, to mamy killerów dwóch :lol: .
Z tym bieganiem, to chyba niestety masz rację Zuzu. Mnie też coś takiego mówił rehabilitant, też biegacz...

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zasady BHP czyli jak sobie nie szkodzić na co dzień
PostNapisane: 8 sty 2012, o 23:40 
Offline

Dołączył(a): 8 sty 2012, o 23:03
Posty: 8
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Chondromalacja I-II
Mi lekarz ortopeda powiedział, ze jestem ofiara biegania? Czym byłem bardzo zdziwiony, bieganie wydawało mi się bezpieczne. Zacząłem zastanawiać się czy czasem rzepki nie miałem wcześniej uszkodzonej nadwaga bo schudłem 18 kilo i zacząłem intensywnie biegać maraton, dwa pół maratony, kilka biegów na dziesięć i treningi i to wszystko w jednym półroczu wcześniej nie biegałem. Niestety w pracy cały czas jestem na nogach muszę dużo chodzić ból kolan doprowadza mnie do stresu i rozpaczy, bo boje się ze stracę prace jak choroba się pogłębi i zostanę kaleka. Zauważyłem, ze bardzo ważne jest nastawienie psychiczne żeby się nie załamać, niestety lekarze nie pomagają twierdząc, ze będzie coraz gorzej. Daje filmik o operacji artroskopowej kolana ,która może być zwyczajnym placebo, po fikcyjnej operacji kolana pacjenta przestało bolec kolano? http://www.youtube.com/watch?v=Va1g_e2Vbho&feature=share Dlatego nastawie psychiczne może ozdrowić. Tak jak firmy produkujące buty do biegania żeby zarobić twierdza ze bieganie jest dobre na wszystko a tak nie musi byc tak lekarze mogą doprowadzać pacjentów do operacji? Czasem operacja kosztowna może być niepotrzebna a czasem potrzebna jeżeli zmiany są faktyczne, jeżeli mamy wiarę, ze się wyleczymy może nam pomóc i mam nadzieje ze nie będę musiał iść na operacje.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zasady BHP czyli jak sobie nie szkodzić na co dzień
PostNapisane: 9 sty 2012, o 00:00 
Offline

Dołączył(a): 2 maja 2011, o 10:46
Posty: 55
Lokalizacja: Polska B
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: RTG- lateralizacja rzepek;
MRI - IIst. chondro;
Maciej napisał(a):
Mi lekarz ortopeda powiedział, ze jestem ofiara biegania? Czym byłem bardzo zdziwiony, bieganie wydawało mi się bezpieczne. Zacząłem zastanawiać się czy czasem rzepki nie miałem wcześniej uszkodzonej .......


Niewykluczone że nawet jakbyś nie biegał to problem mógłby się pojawić. Mi lekarz wyrażnie powiedział iż mam charakterystyczną budowę kłykci kości udowej a bieganie... no cóż przyspieszyło pojawienie tego problemu który za x lat z pewnością by się pojawił! czyli ogólne predyspozycje mam do tego typu problemów (do przyparć rzecz jasna). tak samo powiedział rehabilitant dwie takie same opinie w tejże materii


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zasady BHP czyli jak sobie nie szkodzić na co dzień
PostNapisane: 21 lut 2012, o 23:50 
Offline

Dołączył(a): 8 sty 2012, o 16:05
Posty: 15
Lokalizacja: Niemcy
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Kolana kinomana. Chondromalacja I° (w trakcie diagnozowania) w obu kolanach.
Bole w tylnej czesci kolan (glownie oba "grube" sciegna po zewnetrznej i wewnatrznej stronie kolana.
Ewa Max-Kolanko napisał(a):
  • Unikać wchodzenia/schodzenia po schodach lub górach


Powaznie nalezy unikac chodzenia po schodach? Mam namysli sytuacje, kiedy nie powoduje to bolu. Wydaje mi sie, ze przynajmniej wchodzenie po schodach nie obciaza kolan mocniej niz robienie przysiadow, ktore przeciez sa elementem rehabilitacji...

Ktos moze rozwinac powyzszy punkt?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zasady BHP czyli jak sobie nie szkodzić na co dzień
PostNapisane: 24 lut 2012, o 23:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Hans, tak jest to porada dla tych, u których chodzenie po schodach powoduje ból, więc w sumie jest ona równoważna z następnym zaleceniem :-). Schody/góry są tutaj wyróżnione, bo ból w takich sytuacjach jest jednym z wczesnych i dość charakterystycznych objawów tego co nazywa się zespołem bólowym przedniego przedziału kolana, bocznego przyparcia rzepki czy uszkodzeń chrząstki. Stąd lekarze bardzo często pytają właśnie o schody. Jeśli na schodach Cię nie boli to znaczy, że z kolanami nie jest tak źle :-), a może Twoje problemy mają nieco inne tło. Przypuszczam, że możesz sobie na zdrowie biegać po schodach :-).

To prawda, że ruch przy przysiadach i chodzeniu po schodach jest dość podobny, jednak na pewno nie taki sam. M.in., co robisz w czasie rehabilitacji jest mocno kontrolowane - zarówno głębokość przysiadu, Twoja postawa, osiowe ustawienie kolana, liczna powtórzeń itp. To wszystko jest bardzo ważne i ma mało wspólnego z przysiadami, które robimy intuicyjnie. Chodzenie po schodach zazwyczaj słabo kontrolujemy i często popełniamy błędy które są korygowane w czasie rehabilitacji. Co więcej dobra rehabilitacja uczy nas (niekoniecznie wprost) i nasze mięśnie prawidłowego radzenia sobie na schodach i w innych sytuacjach obciążających kolana.

No i na koniec, trzeba pamiętać, że są to rady cokolwiek uśrednione, orientacyjne. To co jednego by zabiło, dla drugiego będzie doskonałym ćwiczeniem. To co na początku rehabilitacji by Cię zabiło, pod koniec może być hetką pętelką. Myślę, że sportowcowi rehabilitant może zalecić bieganie po schodach jako formę wzmacniania mięśni. Nie ma zaleceń, które sprawdzą się u wszystkich.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zasady BHP czyli jak sobie nie szkodzić na co dzień
PostNapisane: 5 mar 2015, o 11:11 
Offline

Dołączył(a): 5 mar 2015, o 11:09
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
HA ! Ja dobre zasady poznałem na szkoleniach Nadzór BHP - BHPEX Zielona Góra i okolice. Byliśmy razem z firmą :). Fajnie było trochę zabawy trochę nauki ! Nie ma problemu ja tam nie rozumiem czemu ludzi się czepiają tych szkoleń :P


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zasady BHP czyli jak sobie nie szkodzić na co dzień
PostNapisane: 16 lut 2017, o 19:34 
Offline

Dołączył(a): 16 lut 2017, o 19:30
Posty: 1
Typ użytkownika: Sympatyk
Ja tam w takim wypadku pytam o radę profesjonalistów od BHP. Takich znalazłem na stronie BHPonline. Pomogli mi nie tylko w tym aspekcie, ale w wielu innych powiązanych z BHP, zarówno przepisami, jak i artykułami, asortymentem i sprzętem ppoż.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL