forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 18:03

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Nadmierna ruchliwość rzepki
PostNapisane: 7 sie 2016, o 15:48 
Offline

Dołączył(a): 7 sie 2016, o 13:18
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Nadmierna ruchliwość rzepki
Witam Wszystkich
Jestem tu nowy więc jak rozpocząłem niepotrzebnie nowy temat lub przekroczyłem jakieś reguły forum to z góry przepraszam.
Mój problem jest następujący:
Biegam rekreacyjnie od ok półtorej roku, a od ok 5 tygodni bolą mnie oba kolana wraz ze wzrostem ilości przebiegniętych metrów w cyklu - tak już po ok. 1 km ból się zaczyna, i po ok 6 km staje być męczący. Ból jest w obu kolanach z tym , że prawe boli więcej. Ból odczuwam po stronie dolnej części rzepki i tak w ok przedniej połowie nogi [przednią połówkę - 180st przekroju nogi w tym miejscu]. Po przeciążeniu nogi - po bieganiu, boli także przy chodzeniu po schodach.
Tydzień temu byłem u ortopedy , który oględnie stwierdził, że mam nadmiernie ruchliwą rzepkę oraz problem z torem rzepki i troczkami. Zalecił całkowity zakaz biegania, z aktywności tylko pływanie i to kraulem - aby kolana nie odginały się na bok. Dodatkowo kazał mi zrobić usg stawu kolanowego. Zapisałem się ale jak to w Polsce do dobrego radiologa trzeba czekać miesiąc.
Nie daje mi to więc spokoju, gdyż nadal nie wiem dokładnie co mi jest [diagnoza ma być po usg lub rezonansie jeżeli usg nic nie pokarze]. Kocham biegać i serce mi się kraje jak nie mogę tego robić, a z tego co zrozumiałem już chyba nigdy nie będę mógł pobiegać i z aktywnością fizyczną u mnie już będzie słabo.
Mam więc następujące pytania:
- czy na podstawie powyższego ktoś mądrzejszy ode mnie lub jakiś specjalista może powiedzieć jaśniej co mi jest?
- czy jest może jakaś rehabilitacja/ćwiczenia, które mogą mi pomóc [choć ortopeda stwierdził, że mięśnie nóg mam nawet za mocne]?
- czy rzeczywiście bieganie mogę traktować jako przeszłość, a jeżeli nie bieganie to co z aktywności fizycznych mógłbym robić?
- czy w wieku 45 lat ta nadmierna ruchliwość rzepki może stanowić jakiś większy problem?

Z góry dziękuje za pomoc


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nadmierna ruchliwość rzepki
PostNapisane: 9 wrz 2016, o 18:50 
Offline

Dołączył(a): 31 sie 2016, o 01:47
Posty: 8
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: chondromalacja III-IV, przyparcie rzepki
Raczej nikt nie może Ci powiedzieć co Ci jest i lekarz też Ci nie mówi, mówi tylko, żeby nie przeciążać kolana do poznania przyczyn bólu, a on ze swojej strony jest w trakcie diagnozowania. Pierwsze jego podejrzenie to zbyt mobilne rzepki (niestabilność kolana) i albo uciskanie chrząstki i podchrzęstnej albo głębokie ubytki. Czy chrzęszczą Ci kolana podczas zginania? - leżysz i zginasz kolano, przywodzisz piętę do pośladka i rękę kładziesz na kolanie i badasz czy chrzęści. Na stabilność- poprawną pracę SRU wpływ ma wiele czynników - więzadło rzepki i jego położenie, troczki rzepki, wysokość rzepki, mięśnie uda - ich siła i proporcje itd... Fajnie że lekarz chce to badać.
Rehabilitacja może dużo zdziałać - ale najpierw trzeba wiedzieć czym rehabilitacja ma się zająć - diagnoza potrzebna.
Bieganie jeśli Cie boli kolano ... możesz biegać, ale roz...biesz sobie kolana w drobny mak. Skoro boli to co jeszcze ma się stać żeby dotarło do Ciebie, że należy przestać? Kiedyś moze będziesz mógł, ale to po wyeliminowaniu powodu niestabilności i o ile masz zdrową chrząstkę, a skoro masz 45 lat to raczej mało prawdopodobne. Polecam zmienić dyscyplinę na taką która nie doprowadzi Cię do zaułka w którym są operacje i endoproteza - chyba że do spełnienia potrzebujesz tego zażyć.
To co lekarz Ci zalecił - pływanie kraulem, grzbietem, strzałką - wszystkie poza żabką. Tyle ile chcesz. Do bólu i pieczenia mięśni. (oczywiście jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich) rower z wysokim siodełkiem też jest spoko, dopytaj lekarza czy na pewno możesz.
W każdym wieku zbyt mobilna rzepka może być problemem jeśli powoduje ból. To tak jak Ci mówił lekarz, zły tor rzepki, albo niestabilność stawu. Mniej toczenia, więcej tarcia.
Zawsze możesz pójść do innych ortopedów. Ja uważam że o ile masz czas, pieniądze, to nawet wskazane.
PZDR


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 37 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL