forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 22:00

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: lateralizacja rzepki a boczne przyparcie
PostNapisane: 23 lis 2013, o 11:29 
Offline

Dołączył(a): 15 lis 2013, o 19:56
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Ból w kolanie. Zdiagnozowano u mnie złe przemieszczenie się rzepki . Co przy każdym zgięciu powoduje ucisk i ból . Szukam jakiś informacji w moim przypadku . Proszę o pomoc :)
Witaj Alicjo. U mnie oficjalnie nie stwierdzono lateralizy . Po prostu z rezonansu wyszło że własnie jest w tym problem że ucieka. Idź lepiej na rezonans niż usg . Lepsza dokładność . Mi ortopeda powiedział że można to wyleczyć operacyjnie gdyż muszą zastosować ściągniecie rzepki w dół na swoje miejsce a potem rehabilitacja. Dla mnie ból jet zginanie kolana czasem nawet prosto jak trzymam. wiem że to są specjaliści , ale z drugim kolanem tez nie mam za dobrze . Jakoś sobie radzę .W pon wybieram się do ortopedy w Krakowie . Lekarza który leczy sportowców . Mam nadzieję że dowiem się czegoś nowego :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: lateralizacja rzepki a boczne przyparcie
PostNapisane: 23 lis 2013, o 22:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2013, o 03:04
Posty: 10
Lokalizacja: Woj. Pomorskie
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Lateralizacja Rzepki
Byłem ostatnio na wizycie u doktora w Pruszczu Gdańskim (zachwalali więc spróbowałem) i nie żałuję wydanych pieniędzy. Do lekarza udałem się z lewym kolanem wraz z wykonanym rezonansem magnetycznym.
Okazało się, że nie tylko lateralizacja rzepki lewego kolana mi dolega ale mam w obu kolanach boczne przyparcie rzepki co jak lekarz mi wytłumaczył można leczyć na dwa sposoby. Pierwszy to rehabilitacja za pomocą ćwiczeń a druga to operacja "boczne uwolnienie rzepki" przy czym zaznaczył, że druga opcja to całkowita ostateczność bo sam zabieg nie daje 100% szans sukcesu.

Odnośnie lewego kolana diagnoza brzmiała:
Odmiana anatomiczna gypoplazji kłykcia przyśrodkowego i lateralizacji rzepki.

Teraz mam wykonać rezonans prawego kolana i zobaczymy co wyjdzie.

Wybieram się na rehabilitację do Gdańska by poznać ćwiczenia, które mam wykonywać. Po powrocie opiszę dokładniej.

_________________
Ro­wer nie tru­je, lecz ratuje. A ja chcę dalej jeździć!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: lateralizacja rzepki a boczne przyparcie
PostNapisane: 1 gru 2013, o 16:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 gru 2013, o 16:04
Posty: 32
Lokalizacja: Chorzów
Typ użytkownika: Profesjonalista
Witam serdecznie.

Pozwolę się włączyć do dyskusji na temat bocznego przyparcia rzepki czy lateralizacji (bocznego przesunięcia) jak już wyżej wspomniano.

Kilka informacji ogólnych na temat problemu i rehabilitacji.

W wyżej wymienionym problemie rzepka w wyniku nieprawidłowego ustawienia kończyny dolnej zmienia swój tor ruchu i przypiera do bocznego kłykcia kości udowej. W pierwszym etapie rehabilitacji należy wyciszyć stan zapalny oraz ból - głównie poprzez zabiegi fizykalne. W dalszej kolejności terapeuta zajmuje się mobilizacją bocznych struktur stawu rzepkowo - udowego, przywróceniem pełnej mobilności rzepki i tkanek miękkich. Celem rehabilitacji będzie przywrócenie rzepce jej prawidłowego toru ruchu poprzez ćwiczenia osi kończyny dolnej ,likwidacja zaburzeń biomechaniki ruchu, korekcja współistniejących zaburzeń w obrębie kończyny dolnej i miednicy oraz trening stabilizacyjny. Do celów nadrzędnych należeć będzie również odzyskanie równowagi mięśniowej , zwiększenie siły mięśniowej - szczególnie głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego uda - stabilizator rzepki odpowiadający za jej medializację (przyśrodkowe przesunięcie).

Uważam zatem, iż w każdym przypadku niezbędna jest konsultacja w gabinecie rehabilitacyjnym , w którym dokładnie zostanie zdiagnozowany i wytłumaczony problem, w tym kompleksowa rehabilitacja z edukacją pacjenta i dobór odpowiedniego poziomu aktywności.

Pozdrawiam serdecznie


Ostatnio edytowano 29 gru 2013, o 14:09 przez kasiaM, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: lateralizacja rzepki a boczne przyparcie
PostNapisane: 1 gru 2013, o 18:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2013, o 03:04
Posty: 10
Lokalizacja: Woj. Pomorskie
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Lateralizacja Rzepki
Miałbym prośbę KasiuM jeśli można się tak zwrócić. Napisz jakich sportów należy unikać a na jakie już nigdy nie będę mógł sobie pozwolić.

Z góry dziękuję

_________________
Ro­wer nie tru­je, lecz ratuje. A ja chcę dalej jeździć!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: lateralizacja rzepki a boczne przyparcie
PostNapisane: 15 gru 2013, o 18:45 
Offline

Dołączył(a): 5 lis 2013, o 20:30
Posty: 3
Typ użytkownika: Profesjonalista
Informacje na temat lateralizacji i bocznego przyparcia rzepki można przeczytać tu http://www.fizjoinformator.pl/lateraliz ... ie-rzepki/. Osobiście jestem rehabilitantką i codziennie mam do czynienia z tym problemem. Niestety bardzo często pacjenci zaniedbują kolana właśnie na etapie początkowym czyli " lateralizacji" co w konsekwencji prowadzi do bocznego przyparcia rzepki http://www.fizjoinformator.pl/zespol-bo ... ia-rzepki/ a finalnie do chondromalacji http://www.fizjoinformator.pl/chondromalacja/.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: lateralizacja rzepki a boczne przyparcie
PostNapisane: 30 gru 2013, o 09:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 gru 2013, o 16:04
Posty: 32
Lokalizacja: Chorzów
Typ użytkownika: Profesjonalista
Witam

Uważam , że nie ma bezwzględnego przeciwwskazania do uprawiania jakiegokolwiek sportu.
Warunkiem jednak jest utrzymanie kończyny w optymalnym ustawieniu czyli zachowanie osi kończyny dolnej , ponieważ koślawienie predysponuje do bocznego przyparcia rzepki.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL