forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 12:07

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pytanie o osteotomii metodą Fulkersona.
PostNapisane: 6 paź 2013, o 18:53 
Offline

Dołączył(a): 23 wrz 2013, o 15:14
Posty: 159
Lokalizacja: Łódzkie.
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Przyparcie boczne rzepki, niestabilność rzepki, pęknięcie chrząstki. Podwichnięcie rzepki. Przykurcz mięśni.
Witam. W przeciągu dwóch tygodni będę miała wykonany zabieg osteotomii metodą Fulkersona ( wskazania do zabiegu: niestabilność, chondromalacja stopień III/IV, boczne przyparcie rzepki, wszystko związane z kontuzją). Miałam już przecinane troczki boczne artroskopowo i półtora roczną rehabilitację, żadnej poprawy nie ma, jest tylko postępujące pogorszenie. O ile wiem mniej więcej na czym polega sam zabieg, to chciałabym zapytać Was jak wygląda rekonwalescencja i rehabilitacja po w/w zabiegu? Ile trwa powrót to normalnej sprawności? Bardzo proszę o szybką odpowiedź.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pytanie o osteotomii metodą Fulkersona.
PostNapisane: 7 paź 2013, o 19:38 
Offline

Dołączył(a): 1 kwi 2013, o 00:19
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Cześć,
kilka słów o moich doświadczeniach.
Myślę, że stan mojego kolana był porównywalny do Twojego - podobna diagnoza, dwukrotna artroskopia, kolano niestabilne, regularne zwichnięcia rzepki.
Przeszłam osteotomię Fulkersona połączoną z rekonstrukcją więzadła rzepkowo-udowego.
Od razu zaczęłam rehabilitację (fizjoterapia & ćwiczenia 2x w tygodniu z rehabilitantem, skrupulatne wykonywanie zadanych ćwiczeń w domu - ok. 1,5-2 godz. dziennie).
Szyny nie stosowałam, bo nie uznano tego za konieczne w moim przypadku.
Po zabiegu: 6 tygodni ortezy o kulach (stopniowe obciążanie operowanej nogi), potem kilka(naście) dni o samych kulach-po ok. 2 m-cach mogłam po prostym i twardym chodzić w miarę normalnie. Zaczęłam wchodzić po schodach po ok. 2,5 m-ca, schodzić m-c później.
Na basen wybrałam się po kilkunastu tyg. od zabiegu.
Największym wyzwaniem było u mnie zgięcie kolana - rehabilitanci podkreślali, że to sprawa indywidualna-nierzadko sprawia to problemy. Ja miałam ok. 70 stopni po 6 tygodniach, 110 st. po 3 m-cach, obecnie po 5 m-cach do pełnego zgięcia brakuje mi kilku cm.
W tej chwili funkcjonuję normalnie, oczywiście bez biegania i skakania, bo w piszczelu 2 śruby (mają zostać, chyba, że mi będą przeszkadzać).
Pełna sprawność ma zostać osiągnięta w ciągu roku od zabiegu.
Stabilność w stawie jest nieporównywalna do tego, co było wcześniej.
Mimo, że były lepsze i gorsze dni, w mojej ocenie - było warto.
Choć jak to trafnie ujął mój lekarz - trzeba cały czas pracować nad odbudowaniem zaufania do nogi (która tyle razy zawodziła w przeszłości).
Jak to w każdym związku - to właśnie bywa najtrudniejsze... :) .
Wszystkiego dobrego życzę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pytanie o osteotomii metodą Fulkersona.
PostNapisane: 9 paź 2013, o 19:11 
Offline

Dołączył(a): 23 wrz 2013, o 15:14
Posty: 159
Lokalizacja: Łódzkie.
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Przyparcie boczne rzepki, niestabilność rzepki, pęknięcie chrząstki. Podwichnięcie rzepki. Przykurcz mięśni.
Bardzo dziękuje za informację. :) A mam takie pytanie w ortezie chodziłaś tylko 6 tygodni? Jak wygląda pierwsza doba po zabiegu, miałaś robiona operację na nfz czy prywatnie? Ile leżałaś w szpitalu? Ortezę kupowałaś we własnym zakresie czy dostałaś dofinansowanie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL