forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 11:13

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ćwiczenia na wzmocnienie mięśnia czworogłowego.
PostNapisane: 20 sie 2009, o 20:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sie 2009, o 23:06
Posty: 142
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Artroskopowo usunięta część łąkotki przyśrodkowej, transpozycja rzepki (sp. Trillat), resekcja tkanek miękkich i nerwiaków;
konflikt rzepkowo-udowy i uszkodzony nerw.
Jestem po dwóch zabiegach operacyjnych, m.in. po transpozycji rzepki i dolega mi konflikt rzepkowo-udowy prawostronny; boczne przyparcie rzepki. Różnica moich mięśni wynosiła jeszcze do niedawna 8cm, a po systematycznych ćwiczeniach w ciągu 1 miesiąca różnica ta zmalała do 4cm. Zestaw ćwiczeń został opracowany przez moją fizjoterapeutkę z prywatnej kliniki rehabilitacyjnej i pod której nadzorem owe ćwiczenia wykonywałam.

1. Pw. leżenie na plecach, wałek pod udem - dociśnięcie uda do wałka (bez odrywania pięty od podłoża).
2. Pw. jw., wałek pod udem, poduszka pod piętą - naprzemienne wciśnięcie uda i stopy w podłoże.
3. Pw. jw., piłka między udami - dociśnięcie napiętej nogi do piłki.
4. Pw. jw., zdrowa noga ugięta, chora wyprostowana - uniesienie chorej nogi.
5. Pw. jw., chora noga ugięta w stawie kolanowym i biodrowym pod kątem 90 stopni, podudzie oparte np. na krześle - dociśnięcie stopy do podłoża - wytrzymanie 5s.
6. Pw. jw., leżenie na boku chorej nogi, chora noga wyprostowana, zdrowa noga ugięta spoczywa na podłożu przed sobą - uniesienie chorej nogi.
7. Pw. jw., leżenie na brzuchu, nogi wyprostowane, ręce pod brodą - uniesienie chorej nogi.

Legenda:
Pw - pozycja wyjściowa.
jw - jak wyżej.

Ćwiczenia należy wykonywać codziennie powtarzając każde 30 razy (w seriach 3x10).
WAŻNE jest, aby zachować oś: biodro - kolano - pięta.

Ćwiczenia jak już wyżej napisałam, zostały opracowane przez fizjoterapeutkę i nie obciążają kolana. Zostały opracowane, aby chory staw kolanowy został maxymalnie odciążony.

Wykonywać DO GRANICY BÓLU ! ! !

_________________

^Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie.


_______________________________________________________
12.12.2009r. [*] - Nie umiera ten, kto żyje w sercach i pamięci innych ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ćwiczenia na wzmocnienie mięśnia czworogłowego.
PostNapisane: 21 sie 2009, o 19:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Na moje oko, b. dobry zestaw dla najbardziej chorych kolanek. W odciążeniu. Zetknęłam się z podobnymi ćwiczeniami w swojej karierze :-), choć nie robiłam tak ułożonego zestawu. Dodaję do "Naszych wiadomości" :-).

Dodam, że są to ćwiczenia nie tylko na mięsień czworogłowy, ale i na pozostałe mięśnie nóg, co jest bardzo ważne.
1,2,5 - dodatkowo ćwiczymy tylnią stronę uda
3 - przywodziciele i głowa przyśrodkowa m. czworogłowego. Warto zwrócić uwagę, że (jak pisze Paulina) dociskamy tylko jedną nogę, druga daje opór. Nie ściskamy piłki obiema nogami (to jest chyba taka nowocześniejsza wersja :-)). Jeśli mamy chore oba kolana, trzeba zrobić dla każdego osobno .
6 - przywodziciele

Te z leżeniem na plecach można robić również w siadzie na podłodze lekko opierając się na rękach z tyłu lub o cokolwiek.

Mam tylko pewne wątpliwości co do ćwiczenia 4. Nie chciałabym tutaj podważać autorytetu p. rehabilitantki, ale może napiszę. To jest ćwiczenie, które bardzo często pojawia się również w internecie i parę razy (co najmniej 2) pytałam o nie rehabilitantów. Odradzali i mówili, że są lepsze. Jak zrozumiałam chodzi m.in. o niepotrzebne obciążanie mięśnia biodrowo-lędźwiowego (tego, który podnosi udo do góry, zginając biodro, a który często i tak jest przykurczony i mocny), choć nikt jakoś dokładnie mi tego nie wykładał. Również o ile pamiętam, było ono wzmiankowane w pracach p. J. McConnel prekursorki leczenia bocznego przyparcia rzepki, że mocno w nie wierzono, ale okazało się mało skuteczne...

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ćwiczenia na wzmocnienie mięśnia czworogłowego.
PostNapisane: 3 lis 2009, o 12:09 
Offline

Dołączył(a): 3 lis 2009, o 11:55
Posty: 6
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Lateralizacja rzepki/niestabilnosc kolana
Żeby potwierdzić wasze zalecenia i doswiadczenia dodam porade od znajomego z Caroliny. Chodzi o prostowanie nogi w zakresie ostatnich 15stopni bo wtedy VM pracuje najbardziej. W praktyce dociskam piłkę do ściany lub ciąge naciągniętego therabanda. Dobre sa tez lekkie przysiady na suwnicy z obciazeniem. Wazne aby kolano bylo w miare stabilne. NIe dla KAŻDEGO!!!

Ważna uwaga ogolna. Mięsień obszerny przyśrodkowy odpowiada za ostatnie 15 stopni wyprostu nogi i wlasnie ćwiczenia angazujace tą fazę ruchu najbardziej go wzmocnią. Oczywiscie nalezy rozciagac miesnie itd.


Ostatnio edytowano 3 lis 2009, o 14:42 przez Marjan karej, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ćwiczenia na wzmocnienie mięśnia czworogłowego.
PostNapisane: 3 lis 2009, o 14:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Cześć Marianie (czy tak można się do Ciebie zwracać :-))?

Możesz dokładniej opisać swoje ćwiczenia? Ja robiłam przez długi czas dociskanie piłki do ściany, jednak kolana są zgięte pod kątem 90 st (rysunek jest w http://www.kolana.hg.pl/PFPS_cwiczenia_ ... eranow.pdf, ćw. 1.3.3). Polecane przez kilku specjalistów (w Carolinie też tylko z maszyną zamiast piłki) i dla mnie jest ono jednym z lepszych.

W sumie to żaden z rehabilitantów nie podkreślał wprost wagi tych 15 stopni i w większości moich ćwiczeń kąt był/jest większy lub noga jest prosta. W tych które dostałam w Carolinie 3 lata temu również. Czytałam jednak o tych 15 stopniach, ale również o tym, aby nie ograniczać się tylko do tego zakresu.

W każdym razie ciekawa jestem Twoich ćwiczeń i myślę, że nie zaszkodzi dla urozozmaicenia takie wypróbować :-).

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ćwiczenia na wzmocnienie mięśnia czworogłowego.
PostNapisane: 3 lis 2009, o 14:41 
Offline

Dołączył(a): 3 lis 2009, o 11:55
Posty: 6
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Lateralizacja rzepki/niestabilnosc kolana
Hej,
Włąściwie mam na imie Olek ale Nick wziął sie z Plyty którą wiele lat temu widizałem na stadionie a na okładce widniało Marian Kareyh greatest hits :D.

Ale do rzeczy. Ćwiczenie wykonuje w sposób nastepujacy.
Stoję na dwóch nogach, z czego wiekszosc ciezaru ciala opieram na nodze zdrowej.
Robię pętle z therabanda i z jednej strny przewiązuje nią stabilny przedmiot (drabinka, stół filar etc.) a drugą nogę powyżęj kolana (ok 10cm powyzej). Bedeac ustawionym przodem do np. drabinki i majac naciagniety Theraband lekko uginam i prostuje nogę Czyli od prawie prostej do prostej nogi ostatnie +/- 15stopni. Zwykle 50x2 az poczuje w nodze.
Z piłki nie korzystam bo mam tylko taką dużą.

Na razei praktykuje 3 tyg i nie powiem zeby byla to rewolucja ale na pewno przynosi oczekiwany efekt.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ćwiczenia na wzmocnienie mięśnia czworogłowego.
PostNapisane: 4 lis 2009, o 00:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Jeśli po 3 tygodniach ćwiczeń widzisz efekt, to może nie rewolucja ale według mnie rewelacja :-). Nie zawsze przecież ma się tyle szczęścia...

Taaaak, teraz widzę, że to ćwiczenie z taśmą miałam nawet zalecone jakiś czas temu, ale niestety jednemu kolanku nie za bardzo służyło i trzeba było z niego zrezygnować. Wtedy było on jednak w gorszym stanie niż teraz...

A czy mimo wszystko dasz się naciągnąć na o opisanie tego ćwiczenia z piłeczką? Jestem bardzo ciekawa :). Dzięki!

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ćwiczenia na wzmocnienie mięśnia czworogłowego.
PostNapisane: 4 lis 2009, o 09:25 
Offline

Dołączył(a): 3 lis 2009, o 11:55
Posty: 6
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Lateralizacja rzepki/niestabilnosc kolana
No z piłeką jest tak że stojąc tylem do sciany dociskamy pilke do sciany prostujac noge w tym koncowym zakresie wyprostu nogi (z lekko ugietej nogi do prostej)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ćwiczenia na wzmocnienie mięśnia czworogłowego.
PostNapisane: 5 lis 2009, o 00:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Rozumiem, że piłka pod kolanem?

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 22 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL