forum o naszych kolanach

Teraz jest 29 mar 2024, o 00:35

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Nieustanny ból kolana przy zginaniu
PostNapisane: 31 sty 2013, o 12:15 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2013, o 11:47
Posty: 3
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Witam, wiem, że się rozpisałam, ale bardzo proszę o przeczytanie choćby pobieżne i poradę. :)
Otóż, mam aktualnie 23 lata, w wieku 11 lat miałam młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawu kolanowego lewego. Przejawiało się to tym, że przez ~3-4 miesiące miałam gigantyczny obrzęk kolana, a samo kolano tak potwornie bolało, że przez ten okres tylko leżałam w łóżku, bo nie dało się nawet stanąć na nodze. Od tamtej pory bardziej lub mniej regularnie leczę się u reumatologów, jednakże z kolanem większych problemów nie miałam przez wiele lat. I odezwało się znowu: we wrześniu byłam na rehabilitacji kręgosłupa (mam dyskopatię) i zauważyłam, że przy wykonywaniu jednego ćwiczenia właśnie pobolewało mnie lewe kolano (leżenie na plecach i dociskanie do wewnątrz zgiętej nogi w kolanie do podłoża). Po prostu przestałam wykonywać to ćwiczenie i zbagatelizowałam. Ale niestety zauważyłam, że to kolano boli mnie w coraz to różniejszych sytuacjach, a w listopadzie było już dość krytycznie. Otóż kolano boli, gdy: zakładam nogę na nogę, siedzę po turecku, generalnie po prostu gdy jest zgięte zbyt długo. Tzn. zaczyna boleć po ~1-2 minutach zgięcia, muszę wtedy ułożyć nogę do pozycji wyprostowanej i samo przechodzi (ale nie mogę też wyprostować zbyt mocno, bo wtedy boli również. Nie boli tylko, gdy jest w takiej pozycji "odrobinkę zgiętej":P). Do tego, że boli przy zgięciu, boli również, gdy jakoś dziwnie je niechcąco wykrzywię, czy za mocno na nodze stanę. Generalnie jakaś każda nienaturalna dla nogi pozycja. W styczniu bolało już do tego stopnia, że momentami kulałam, bo po prostu bałam się, że gdy mocno stanę na nodze, znów poczuję ból. Udałam się do reumatologa, bo myślałam, że ten ból ma związek z zapaleniem tego stawu w dzieciństwie, ale reumatolog totalnie to zbagatelizował, powiedział, że póki nie ma obrzęku, to noga jest zdrowa, a jeśli boli, to mam sobie smarować maścią. :D Myślałam, by iść do ortopedy, ale może rzeczywiście niepotrzebnie się tym przejmuję i takie bóle ma każdy, dlatego zdecydowałam się tu napisać i po prostu zorientować w sytuacji. :)
Dodam tylko jeszcze, że do 18.roku życia byłam trzykrotnie hospitalizowana i wówczas zrobiono mi trzy razy usg kolan. W 2004 r. w opisie usg tego bolącego kolana mam coś takiego: wysokie ustawienie rzepki oraz lateralizacja jej, nasilająca się w czasie napinania mięśnia czworogłowego uda. Tyle że w usg z 2005 i 2007 już nie ma o tym mowy, jest po prostu "wszystko w normie", więc nie wiem o co chodzi. Mówiłam o tym reumatologowi, ale to również zbagatelizował, powiedział tylko, że mam generalnie koślawe kolana. I ostatnia rzecz: moje kolana od zawsze mega potwornie strzelają, tak że mam uczucie (szczególnie w lewym) jakby mi się non stop coś w nim przestawiało.
To tyle, bardzo proszę o małą poradę: czy to normalne, że kolano boli przy zgięciu właściwie 24/dobę? Reumatolog mi to zasugerował. :) trochę to uporczywe o tyle, że nawet teraz, gdy siedzę z laptopem, muszę mieć pod nogą wielką poduchę, tak żeby noga była cały czas wyprostowana. Jak tylko zegnę, to po minucie znów boli. Dzięki za pomoc, z góry! :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nieustanny ból kolana przy zginaniu
PostNapisane: 31 sty 2013, o 21:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Na pewno taki ból nie jest normalny :-). Nie ma również racji reumatolog uznając, że póki kolano nie jest spuchnięte to wszystko jest w porządku. Marne szanse aby smarowanie maściami pomogło.
Ból w czasie zginania może sugerować boczne przyparcie rzepki (choć nie piszesz, gdzie Cię boli). Jednak przez internet Cię nie zdiagnozujemy, po prostu nie ma innej rady jak szukać dobrego ortopedy i reumatologa, który poradzi Ci coś konkretnego.
Zaczęłabym od ortopedy, skoro miałaś stwierdzone boczne przyparcie i wysokie ustawienie rzepek. Być może późniejsze USG były po prostu gorsze i dlatego go nie wykazały. To się niestety często zdarza, ale faktem jest, że nie zawsze diagnoza jest prosta i oczywista.
Porządny reumatolog też by się przydał, aby wykluczyć takie podłoże Twoich problemów.
Być może dział regionalny pomoże Ci w odnalezieniu odpowiedniego specjalisty.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nieustanny ból kolana przy zginaniu
PostNapisane: 31 sty 2013, o 21:57 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2013, o 11:47
Posty: 3
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Dzięki wielkie za odpowiedź! Oczywiście nie oczekiwałam diagnozy, ale po prostu, by ktoś, kto ma pewne doświadczenia z kolanami, powiedział mi czy taki ból może rzeczywiście wskazywać na jakiś problem z kolanem. :) Kolano boli najbardziej w części wewnętrznej i górnej, ale czasem zaboli też od strony zewnętrznej i na dole. Przez kilka dni bolała mnie generalnie cała noga od połowy uda aż po stopę włącznie, dlatego pomyślałam, że to pewnie ból reumatyczny, ale reumatolog, delikatnie mówiąc, mnie zgasił. Właśnie, moja droga, problem w tym, że poszłam do (ponoć) najlepszego reumatologa w mieście, czekałam na wizytę do niego 3 miesiące.. Po czym sama wizyta trwała 4 minuty, a skończyła się tym, że mam smarować kolano maścią. Więc jeśli taki autorytet mnie tak totalnie olał, to pomyślałam, że zapewne przesadzam, ale kurcze ból nie ustępuje. A sama na pewno wiesz, że maści na nic się zdają. Wypróbowałam wszystkiego, co możliwe, a ból jak był, tak jest. Byłam dziś u lekarza ogólnego i dał mi skierowanie na rentgen kolan. Myślisz, że rzeczywiście rentgen coś by wykazał? Czy lepiej upominać się jednak o usg?
A co do lekarza, rozwiałaś moje wątpliwości, jednak udam się do tego ortopedy, mam nadzieję, że nie potraktuje mnie tak jak reumatolog. :D Dzięki! :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nieustanny ból kolana przy zginaniu
PostNapisane: 31 sty 2013, o 22:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
No cóż, rentgen zawsze może coś wykazać, ale jeśli ma stwierdzić boczne przyparcie rzepki to powinien to być odpowiedni rodzaj zdjęcia (np. osiowe, bo o pozycji Merchanta zapewne nie masz co marzyć). Jednak nawet i te specjalne zdjęcia nie zawsze dają jednoznaczne rozstrzygnięcie.
Jeśli chodzi o USG, to najważniejszy jest dobry specjalista, który Ci to zrobi, całe badanie zależy od jego doświadczenia. Najlepiej jeśli cała diagnostyka odbędzie się pod kierunkiem dobrego ortopedy.

No cóż, może jestem uprzedzona, ale mało wierzę, że na NFZ sprawnie zdiagnozujesz i wyleczysz trudny przypadek. Jedno co mogę radzić na pewno - nie daj się speszyć, gdy lekarz lekceważy Twoje dolegliwości i nie daje satysfakcjonujących odpowiedzi. To znaczy tylko tyle, że musisz poszukać innego.

Nie wiem, w jak dużym mieście mieszkasz, ale jeśli nie uda się u Ciebie pomyśl o odwiedzeniu większego ośrodka.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nieustanny ból kolana przy zginaniu
PostNapisane: 31 sty 2013, o 22:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Może warto spróbować odszukać osobę, która wykonała USG stwierdzające lateralizację. Wygląda na to, że to był dobry fachowiec. Może potwierdzi diagnozę, może współpracuje z jakimś dobrym ortopedą, może da Ci jakieś wskazówki...

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nieustanny ból kolana przy zginaniu
PostNapisane: 31 sty 2013, o 23:50 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2013, o 11:47
Posty: 3
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Właśnie mieszkam w Krakowie, mam teoretycznie dostęp do wielu lekarzy, specjalnie czekałam 3 miesiące na wizytę do niby najlepszego (wolę nie operować nazwiskiem oczywiście:), a tu takie niemiłe zaskoczenie.. Więc reumatologa jeszcze poszukam, ale chyba to racja, że jednak lekarz jest inny, gdy przyjmuje w ramach nfzu, a inny prywatnie, bo dla mnie niepojęte było, że wizyta u reumatologa trwała 3 minuty, kiedy sama historia moich schorzeń obejmuje okres 12 lat.
Chętnie bym odnalazła osobę, która stwierdziła mi wtedy lateralizację, tyle że problem w tym, że wtedy jeszcze leczyłam się w Instytucie Reumatologii w Warszawie (od 2008 przestałam, bo przeprowadziłam się do Krakowa), no i było to 9 lat temu, więc myślę, że marne szanse. :( Ja się nie znam, więc myślałam, że skoro za pierwszym razem wyszła jakaś lateralizacja, a za kolejnymi dwoma już wszystko w normie, to mi to się samo wyleczyło. Ale uświadomiłaś mi, że chyba to nie takie proste niestety. :P Czyli mówisz, że te objawy, że kolano boli przy jakimkolwiek zginaniu nogi, pasowałyby do tego, co wyszło w tamtym usg? Jeśli tak, to zrezygnuję z poszukiwań reumatologa i szybko udam się do ortopedy, chyba już jednak prywatnie. Tylko trochę mnie dziwi to, że wcześniej te bóle były naprawdę sporadycznie (myślałam, że to te reumatyczne sprawy), dopiero od września kolano boli tak uporczywie. Możliwe, że już wtedy miałam lateralizację, ale dopiero niedawno zaczęło to boleć tak bardzo?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nieustanny ból kolana przy zginaniu
PostNapisane: 1 lut 2013, o 00:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Nie wiem, czy boczne przyparcie rzepki jest przyczyną Twoich problemów, ale na pewno warto to sprawdzić. Na pewno jest możliwe, że początkowo niewielkie objawy, później się nasilają - nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Niewiele sama wykombinujesz, a i ja również. Ortopeda + reumatolog :-).

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nieustanny ból kolana przy zginaniu
PostNapisane: 1 lut 2013, o 11:51 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2011, o 21:00
Posty: 158
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondro II (II/III?) rzepki, koncowka leczenia chlamydii pneumonae - ta mi dala popalic w kolanach... Lateralizacja i inne biomechaniczne cuda juz wyleczone :-)
aaa, Koleżanka z Krakowa :-) Odezwę się na priv, może coś doradzę ;-)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nieustanny ból kolana przy zginaniu
PostNapisane: 23 sty 2018, o 10:50 
Offline

Dołączył(a): 17 lis 2016, o 20:15
Posty: 5
Typ użytkownika: Sympatyk
spróbuj tego http://sklep.torst.pl/polaryzatory-torsyjne/15-leczenie-stawu-kolanowego-miesni-konczyn-dolnych.html dziwne ale ma naprawdę niezwykłe właściwości lecznicze.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nieustanny ból kolana przy zginaniu
PostNapisane: 8 lut 2018, o 22:44 
Offline

Dołączył(a): 1 lut 2017, o 19:48
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Uraz kolana, zwichnięcie rzepki, pęknięty troczek, wolne ciało chrzęstno- kostne w kolanie
Ja na Twoim miejscu poszukałabym leczenia mniej innowacyjnego.. W dzisiejszych czasach gdy technologia poszla do przodu, pojawiaja sie nowe mniej znane mozliwosci. Np za granica dobrze znana u nas dopiero wchodzaca kapsula floatingowa. Ja bylam akurat w Jura floating w Częstochowie bo mialam najblizej i maja dobre ceny. Sesja polega na lezeniu w kapsule z bardzo slona woda gdzie cialo sie unosi. Efekt jest taki ze odpreza to kregoslup, stawy miesnie i ogolnie cialo, ulatwia koncentracje i wolnosc umyslu, wspomaga stany po lub w trakcie rehabilitacji i wiele wiele innych korzysci. Ja bym na Twoim miejscu sprobowalam takiej opcji, mysle ze nie pozalujesz :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 45 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL