forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 12:15

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Chondromalacja rzepki - co to naprawdę znaczy
PostNapisane: 22 lis 2009, o 20:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Kiedy lekarz postawi nam diagnozę "chondromalacja" i nie doda nic więcej, powinniśmy się zastanowić, czy jest to wystarczająca diagnoza i czy na pewno powinniśmy leczyć właśnie chondromalację. Być może nasz problem jest zupełnie inny.
Wspominałam, już gdzieś o tym, ale teraz znalazłam bardzo ładne podsumowanie http://www.kneeguru.co.uk/KNEEnotes/node/1086, którego fragment przytaczam (w tłumaczeniu).

W 21 wieku, z terminem chondromalacja wiąże się kilka nieporozumień.
  • Chrząstka w stawie rzepkowo-udowym jest najgrubszą i najbardziej miękką tkanką w organiźmie. Dlatego jej rozmiękanie jest czymś normalnym!
  • Nie ma zależności pomiędzy obecnością lub nieobecnością zmian w chrząstce pod rzepką i obecnością bólu (chyba że uszkodzenie jest bardzo poważne). Tak więc jeżeli lekarz używa terminu 'chondromalacja rzepki', znaczy to, że nie jest w stanie wyjaśnić przyczyny Twojego bólu.
  • Niektórzy lekarze używają terminu 'chondromalacja' zamiennie z "bólem przedniego przedziału kolana" niezależnie od specyficznej przyczyny bólu. W ten sposób pacjent z syndromem pliki (przerośniety fałd błony maziowej), pacjent z konfliktem udowo-rzepkowym (złym ustawieniem rzepki) i pacjent, u którego ból kolana pochodzi od biodra dowiadują się, że cierpią na chondromalację. To jest trochę tak, jakby pójść do neurologa i otrzymać diagnozę "syndrom bólu głowy"!!!


Tak więc, jeśli chcemy się skutecznie leczyć, powinniśmy przede wszystkim dążyć do wyjaśnienia przyczyny naszych problemów. Często nie jest nią wcale rozmiękanie chrząstki.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja rzepki - co to naprawdę znaczy
PostNapisane: 23 lis 2009, o 15:39 
Offline

Dołączył(a): 18 lis 2009, o 19:21
Posty: 48
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: nadmierna lateralizacja oraz obustronne boczne przyparcie rzepek.
Ewa, to niewiarygodne, jak Ty zwiększasz społeczną świadomość kolanologiczną! :) Dzieki za kolejny odkrywczy materiał, który jest również kolejnym argumentem w wyławianiu kompetentnych ortopedów.
I czy wobec tego dobrze rozumiem, że jeśli chrząstka zaczyna w fizjologiczny sposób rozmiękać, to nie oznacza, ze mamy do czynienia ze zmianami klinicznymi zw. chondromalacją? Innymi słowy, czy jeśli w wyniku badania diagnostycznego użyty jest termin "chondromalacja", to oznacza, że jesteśmy chorzy, czy nie:)

Jeśli zaś chodzi o degenerację chrząstki i objawy bólowe, to prawda: boli jeśli chrząstka jest wytarta do kości i wtedy jedna kość ociera o drugą.
Jesli tak nie jest, boli co innego.

Pozdrawiam
agnieszka


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja rzepki - co to naprawdę znaczy
PostNapisane: 25 lis 2009, o 14:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Tak, zdecydowanie samo stwierdzenie "chondromalacja" w badaniu diagnostycznym nie musi oznaczać, że jesteśmy chorzy. A w każdym razie niekoniecznie "na chondromalację" - czyli to nie ona jest głównym problem.
Chyba już się powtarzam, ale przy okazji tego artykułu warto dodać, że chondromalację I-II stopnia u osób po 20 roku życia wielu lekarzy uważa za zjawisko fizjologiczne.

Dzięki za miłe słowa. Cieszę się :-).

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja rzepki - co to naprawdę znaczy
PostNapisane: 7 sty 2010, o 22:42 
Offline

Dołączył(a): 3 wrz 2009, o 12:42
Posty: 14
Lokalizacja: Toruń
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondro w obu kolanach.
Ale już III-IV u 25 latki to nie jest fizjologia niestety.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja rzepki - co to naprawdę znaczy
PostNapisane: 8 sty 2010, o 14:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Na pewno nie :-(. No, ale również jest raczej skutkiem, a nie przyczyną problemów...
Witaj na forum, Fonsitos :-).

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja rzepki - co to naprawdę znaczy
PostNapisane: 5 lut 2012, o 13:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Doklejam jeszcze post Blair,

który oryginalnie znajdował się w tym wątku, a został przeniesiony do działu luksona (http://www.kolana.hg.pl/forum/viewtopic.php?f=80&t=710), w wyniku dyskusji, którą wywołał.

Blair napisał(a):
Witam :) Nie wiem czy to ten wątek, ale...
Już prawie od roku żyję z bólem w kolanach (na chwilę obecna już w obu). Dzisiaj byłam u ortopedy (drugiego, bo pierwszy zaproponował mi blokadę, co mnie nie satysfakcjonowało absolutnie) usłyszałam, że mam chondromalację rzepek, lateralizację i przerost fałd maziowych - co wszystko jest przyczyną bólu. Pan doktor powiedział mi, że wyjściem tymczasowym są środki przeciwbólowe, można się ratować fizjoterapią, ale na dłuższą metę to nie pomoże. Zaproponował mi zabieg u siebie w klinice: przecięcie troczków rzepki, shaving chrząstki i usunięcie fałd. Do wyboru wersja po jednym kolanie w odstępach czasowych lub oba naraz. Nie jest to tania 'impreza', a ja jako studentka dochodów pokaźnych nie mam, więc w ciągu najbliższego pół roku zabieg nie wchodzi w grę. Zastanawiam się czy naprawdę nie ma innej opcji? Najgorsze, że trenuję siatkówkę - treningi trzy razy w tygodniu, plus siłownia i często przy zmianie obciążeń ból mnie łapie. Ratuję się sztucznym lodem, bo przeciwbólowe i NLPZ traktuję jako ostateczną ostateczność (pierwszy ortopeda Nimesilem załatwił mi żołądek, więc jestem ostrożna).
I teraz nie wiem co ze sobą zrobić. Myślałam nad tym, żeby znaleźć ortopedę na NFZ i sie skonsultować, bo jak czytam i słucham o tym, że ludzie po artroskopiach i tym podobnych cierpią długo, bo np. diagnoza była zła, to prawdę mówiąc jestem przerażona. Zwłaszcza, że prowadzę intensywny tryb życia i pełna sprawność jest mi niezbędna...
Pomóżcie :)



Blair,

jeśli masz wątpliwości co do zabiegu, (którym się wcale nie dziwię), jedynym wyjściem jest zainwestowanie w dobrą rehabilitację. Tutaj zgadzam się z luksonem.
Na naszym forum (patrz szczególnie dział "Boczne przyparcie rzepki") opisujemy na czym ona polega - nie da rady powtórzyć tutaj wszystkiego. Także podajemy namiary na fachowców (niestety ciągle jest ich niewiele). Może się przydadzą.
Niestety przypuszczam, że niezbędnym elementem terapii będzie również czasowa rezygnacja z treningów.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja rzepki - co to naprawdę znaczy
PostNapisane: 4 lis 2013, o 16:01 
Offline

Dołączył(a): 4 lis 2013, o 15:54
Posty: 1
Typ użytkownika: Sympatyk
Polecam lekturę o leczeniu chondromalacji na zapaleniestawow.eu/kwas-hialuronowy.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja rzepki - co to naprawdę znaczy
PostNapisane: 5 gru 2014, o 11:38 
Offline

Dołączył(a): 5 gru 2014, o 11:15
Posty: 4
Typ użytkownika: Sympatyk
Ale już III-IV u 25 latki to nie jest fizjologia niestety.

_________________
Ultrasonic Scalers: Clinical Use and Benefits


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja rzepki - co to naprawdę znaczy
PostNapisane: 29 kwi 2016, o 12:03 
Offline

Dołączył(a): 29 kwi 2016, o 11:36
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Zerwane więzadło kolanowe ACL
Widzę, że temat nie jest do końca wyczerpany a w sieci pojawia się coraz więcej przydatnych artykułów w tym temacie. Z tego powodu polecam wypisywać w tym temacie linki do artykułów, które podejmują ten problem.

Natrafiłem jak na razie np. na ten godny polecenia artykuł na temat chondrolomacji rzepki: http://www.hyalutidin.pl/chondromalacja-rzepki


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL