forum o naszych kolanach

Teraz jest 29 mar 2024, o 00:51

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Autologiczny Przeszczep Chondrocytów - Który Wybrać??? Krótki Opis Problemu
PostNapisane: 17 lut 2011, o 01:11 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2011, o 12:42
Posty: 5
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: 1. naderwanie więzadła
2. krwiak
3. strzykanie
4. brak stabilności
5. torbiel
6. pęknięcie chrząstki
7. ubytek klinowy chrząstki rzepki 12mm
Witam Wszystkich serdecznie!!!

Od roku miewałem silny ból podczas wchodzenia po schodach, więc udałem się do ortopedy, który to skierował mnie na MRI Stawu Kolanowego Lewego.

Już jestem po badaniu. Podaje Link do 50 zdjęć z MRI.

http://picasaweb.google.com/fosite.fors ... directlink

W opisie MRI: Pęknięcie chrząstki powierzchni stawowej 12-15mm rzepki. Trobiel Backer. Obrzęk całego stawu. Troczki w normie.

Ortopeda po obejrzeniu stwierdził, iż musi wykonać zabieg, który umożliwi odbudowe chrząstki stawowej.

Moim ortopeda jest Dr. Roman Ostojski z Gdańska.

Zaproponowal mi 3 techniki, stwierdzil, iż do mnie należy wybór...

1. przeszczep bloczka chrzęstno-kostnego z powierzchni nieobciążanej
2. wkręcenie pin węglowych
3. autologiczny przeszczep chondrocytów

Po przeczytaniu na czym polegają te metody zdecydowałem sie na kosztowny przeszczep...

Jednakże po zgłebieniu tematu ACI zatanawia mnie konkretny wybór gdyż lekarz ma kontrakt z firmą impomed.com.pl
która hoduje chondrocyty /na licencji koreanskiej sewon cellontech/ a na stępn ie sa one umieszczane w kolanie za pomoca kleju tkankowego.

Jednakże nie jestem pewny co do sklutecznosci takiego kleju.

Doczytałem, iż są lepsze podłoża pod wyhodowane chondrocyty...

Wymienie je:

Z namnożonych w hodowli chondrocytów przygotowuje się przeszczep zgodnie z jedną z poniższych metod:
¬ Chondrocyty w zawiesinie: Chondrocyty umieszcza się w specjalnym płynie odżywczym (około 200-300 μl).
¬ Chondrocyty w fibrynogenie autologicznym: Chondrocyty umieszcza się w fibrynogenie (białko uczestniczące w procesie krzepnięcia krwi)
wyizolowanym z krwi pacjenta. Dlatego po upływie tygodnia od zabiegu pobrania chrząstki pacjent powinien skontaktować się Bankiem Tkanek w
Katowicach (tel. 32/20 87 356-360, tel. komórkowy 601 944 570) w celu uzgodnienia terminu oddania krwi (450 ml). Przeszczep przygotowany na
bazie tak pozyskanego fibrynogenu, nazywamy autologicznym. Ma on postać niewielkiego płatka o żelowej konsystencji. Dostarcza się go do
szpitala, w którym leczy się pacjent, w specjalnym płynie odżywczym.
¬ Chondrocyty w fibrynogenie allogenicznym: W przypadku gdy niemożliwe jest pobranie krwi pacjenta (np. z powodów zdrowotnych), chondrocyty
można umieścić w fibrynogenie przygotowywanym w Centrum Krwiodawstwa w Katowicach. Jest on przebadany wirusologicznie i
immunologicznie (zgodnie z obowiązującymi standardami), podobnie jak krew i inne preparaty krwiopochodne rozprowadzane przez RCKiK w
Katowicach. Przeszczep przygotowany na bazie tak pozyskanego fibrynogenu nazywamy allogenicznym.
¬ Chondrocyty w kleju tkankowym: Chondrocyty umieszcza się w komercyjnym kleju tkankowym.


Oraz

HYALOGRAFT® C (Fidia Advanced Biopolymers)

Kwas hialuronowy jest naturalnie występującym, szeroko rozpowszechnionym w organizmie glikozaminoglikanem. Używany równeż w wiskosuplementacji dostawowej oferuje wieloczynnościową aktywność w homeostazie chrząstki. Chondrocyty posiadają specyficzne dla kwasu hialuronowego receptory CD44. W roku 1999 do praktyki klinicznej wprowadzony został HYALOGRAFT® C - przeszczep autologicznych chondrocytów rosnących na rusztowaniu z estryfikowanej pochodnej kwasu hialuronowego HYAFF® 11. Trójwymiarowe nieplecione rusztowania z HYAFF® 11 wspierają wzrost żywych komórek chondrocytów in vitro i promują ekspresję oryginalnych chondrogenicznych fenotypów(18). Przeszczep można implantować artroskopowo i tylko dodatkowo umocować klejem tkankowym, scaffold posiada bowiem właściwości wewnętrznej adhezji(18). Marcacci i wsp.(19) objęli badaniem grupę 192 pacjentów leczonych w 11 ośrodkach o średnim czasie obserwacji 38 miesięcy. Średni wskaźnik IKDC wzrósł z 39,3 do 71,9. W wykonanych 55 artroskopiach, w 53 przypadkach stwierdzono dobre wypełnienie ubytków i integrację z otaczającą chrząstką. Żadna z 22 biopsji po 18 miesiącu nie wykazała tkanki włóknistej, natomiast szklistopodobną w 12 przypadkach, 6 przypadków zakwalifikowano jako tkankę mieszaną a 4 miały wygląd tkanki chrzęstnej włóknistej.

Nehrer i wsp.(20) wykazali znacząco lepsze wyniki zarówno w skali Lysholma jak i IKDC u pacjentów poniżej 30 roku życia. Zależności takiej nie znaleziono podczas stosowania ACI(4).


Bioseed-C® (TransTissue Technologies GmbH)

Trójwymiarowy, biowchłanialny, dwukomponentowy żelowo-polimerowy(poliglactyna/poly-p-dioxan) scaffold II-giej generacji. BioSeed C składa się z autologicznych chondrocytów z żelowym podłożem o właściwościach promujących rozwój tkanki umieszczonych w początkowo stabilnym mechanicznie polimerowym rusztowaniu(21). Implantacja przeszczepu możliwa jest przy pomocy biodegradowalnych pinów(ConMed, Linvatec), techniką przezkostnej fiksacji wg. Erggelet'a(22) lub tradycyjną techniką szwu PDS (6-0 USP). Ossendorf i wsp. (23) poddali analizie 79 pacjentów w okresie 2 lat od implantacji. W badaniu MRI po 6 i 12 miesiącach od zabiegu uwidoczniono dobre wypełnienie ubytku i bardzo dobrą integrację z otaczającą tkanką, jak i z warstwą podchrzęstną, bez obrzęku podchrzęstnego.W ocenie histologicznej stwierdzono tkankę szklistopodobną(żywe, okrągłe chondrocyty w lakunach, rozmieszczone kolumnowo, intensywnie wybarwione proteoglikany) jak i mieszaną. Średni wynik wg skali Lysholma wzrósł w grupie pacjentów z 3° uszkodzenia w/g klasyfikacji Jaeger-Wirth (degeneracja zwyrodnieniowa stawu) z 47,0 do 78,5 oraz z 46,0 do 81,0 dla grupy pacjentów z uszkodzeniami pourazowymi <3° wg Jaeger-Wirth. Niezależnie od stopnia zakwalifikowania ubytku chrząstki ocena po 2 latach wzrosła z 4,0 do 6,0 wg zmodyfikowanej skali Cincinnati (CKRS).

SAMIC

Scaffold Augmented Microfracture to hybrydowa metoda łącząca implantację trójwymiarowego podłoża z kwasu poliglikolowego(PGA) Chondrotissue® (Biotissue Technologies) z techniką mikrozłamań. Scaffold stanowi rusztowanie dla uwolnionych ze szpikiem komórek prekursorowych.Po oczyszczeniu miejsca ubytku i wykonaniu mikrozłamań przez port artroskopowy wprowadza się i nakłada odżywiony w surowicy autologicznej implant(21,24) umocowując jw.(Bioseed)(22).


Cartipatch (TBF Tissue Engineering)

Jest to stały trójwymiarowy agarozowo-alginatowy scaffold o kształcie cylindra i średnicy 10, 14 lub 18mm. Implantacja na zasadzie press-fit bez użycia szwów. Neyret i wsp.(25) w rocznej obserwacji uzyskali poprawę w skali IKDC z średniej 36,3 do 75,4 w grupie 17 pacjentów poddanych tej procedurze. Wykonane po 2 latach biopsje wykazały dobrze zintegrowaną z podchrzęstną tkankę zawierającą kolagen t. II oraz impregnowaną agrekanem. Materiał dedykowany jest również do zaopatrywania ubytków w warstwie podchrzęstnej.


BioCart II (Prochon)

Jest to zbudowany z włóknika i kwasu hialuronowego prawdziwie trójwymiarowy scaffold o strukturze otwartych kanałów, z możliwością uzupełnienia fibroblastycznym czynnikiem wzrostu (FGF), utrzymującym zdolność do chondrogenezy. Otwarta macierz sprawia, że układ zatopionych w niej chondrocytów ściśle przypomina rodzimą chrząstkę. Włóknik zastosowany w BioCartII ma za zadanie naśladować naturalny proces gojenia ludzkiego ciała. BioCartII eliminuje potrzebę użycia płatka okostnej i umożliwia imlantację poprzez zabieg minimalnie inwazyjny, upraszczając znacząco operację i skracając czas rehabilitacji.

Arbel i Hasharon(26) odnotowali wzrost z 4 do 6 pkt. w subiektywnej skali ICRS w obserwacji dwuletniej. W biopsji podczas artroskopii second-look znaleziono doskonałe pokrycie ubytku i pełną integrację nową chrząstką szklistopodobną. Badanie MRI po 6 miesiącach potwierdziło dobrą integrację przeszczepu o obszarami obrzęku sąsiadującej tkanki kostnej.

Yayon i wsp.badali stopień proliferacji chondrocytów w środowisku wzbogaconym w fibroblastyczny czynnik wzrostu (FGF). Chondrocyty uzyskane z tkanki chrzęstnej rozmieszczono w środowisku wzbogaconym w FGF. Komórki wyhodowane w obecności FGF prezentowały znaczący wzrost stopnia proliferacji w porównaniu z komórkami bez FGF. Po 7 do 10 dniach hodowli tworzyły skupiska ze szklistopodobną strukturą, wytwarzającą proteoglikany i kolagen typu II. Oznacza to regenerację tkanki o fenotypie chrząstki szklistej. Badanie immunohistochemiczne potwierdziło ekspresję kolagenu typu II, a nie typu I(35).


CaRes (Arthro Kinetics)

Jest tp hydrożelowy scaffold na bazie kolagenu t. I, w pełni biodegradowalny. Kolagenowe hydrożele mogą przybierać dowolny kształt adaptując się do każdego ubytku. Chondrocyty umieszczone w żelu bezpośrednio po transplantacji szybciej syntetyzują składniki macierzy pozakomórkowej(ECM). Noth i wsp.(27) potwierdzili bardzo dobrą przydatność podłoża CaRes w leczeniu dużych ubytków chrzęstnych z towarzyszącymi ubytkami tkanki kostnej. Stosowano przeszczep kości z talerza kości biodrowej na który z użyciem kleju tkankowego implantowano hydrożel z chondrocytami. Po 12-stu miesiącach dobre i doskonałe wyniki potwierdzono badaniem RTG(remodelling kostny) i MRI. Zastosowanie CaRes w połączeniu przeszczepami autologicznej tkanki kostnej potwierdzili Bruns i wsp.2007 w terapi 22 chorych z osteochondrosis dissecans uzyskując średni wzrost w skali IKDC z 35,1 do 67,7 pkt. w obserwacji 12 miesięcznej (28).


Która metode polecacie, która wy wybraliscie i jakie sa efekty????

Prosze o pomoc mam 25 lat a nie chce rezygnowac z mojej pracy sportu....


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Autologiczny Przeszczep Chondrocytów - Który Wybrać??? Krótki Opis Problemu
PostNapisane: 18 lut 2011, o 12:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Cześć Fosite,

to jest mocno specjalistyczne pytanie, w dodatku ciągle niewiele osób decyduje się na takie zabiegi. Nie potrafię Ci pomóc, ale mam prośbę, abyś dał znać do czego doszedłeś i na co się zdecydowałeś. Będzie to dla nas bardzo cenne. Zapewne sam do tego dojdziesz, ale chyba warto podpytać innych specjalistów od takich zabiegów (np. Warszawa, Żory).
A jaka jest cena takiego zabiegu w Twoim przypadku?

Pozdrawiam i życzę sukcesu w leczeniu,

Ewa

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Autologiczny Przeszczep Chondrocytów - Który Wybrać??? Krótki Opis Problemu
PostNapisane: 18 lut 2011, o 16:35 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2011, o 12:42
Posty: 5
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: 1. naderwanie więzadła
2. krwiak
3. strzykanie
4. brak stabilności
5. torbiel
6. pęknięcie chrząstki
7. ubytek klinowy chrząstki rzepki 12mm
Hej:):)

W moim przypadku koszt wynosi 18tys zł za hodowle komórek zaś koszt operacji 1. pobrania oraz 2. wszczepienia pokrywa nasz fundusz zdrowia.

Jednak zastanawiam się nad inną metodą która niestety jest bardziej kosztowna i niedostępna w polsce...
Otuż problem polega na tym iż ACI zwyczajne"" tylko czesciowo daje powrot do zdrowia...dlatego zastanawiam sie czy nie poczekac i dozbierac kwote by zainwestowac ja w metoda bardziej obiecujaca niz zwyczajne ACI.

Najbardziej obiecującą metoda w testach klinicznych jak dotąd jest BioCart II z rego względu, iż jako pierwszy dał możloiwość powstania tkanki o fenotypie chrząstki szklistej dzięki której staw wpełni odpowiada standardom zdrowego kolana!!!

Metoda ta jest dość kosztowna bo wynosi 10 tys $ jest dostępna tylko w izraelu... Metoda ta jest w II fazie badań jednak dotychczasowe wyniki rownież prowadzone w USA wskazują na wyjątkowość jej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Autologiczny Przeszczep Chondrocytów - Który Wybrać??? Krótki Opis Problemu
PostNapisane: 18 lut 2011, o 17:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Dzięki za informację Fosite, nie miałam pojęcia, że jest możliwość choćby częściowego pokrycia kosztów takiego zabiegu przez NFZ! Choć domyślam się, że nie wszyscy lekarze to oferują. Tak, wiele razy czytałam, że przeszczepiona w tradycyjny sposób chrząstka jest jednak słabsza od naszej "wrodzonej". Jest też pewne, że postęp w tej dziedzinie będzie z roku na rok. Może rzeczywiście Twoje kolanko obyłoby się bez przeszczepu (mnie kiedyś doktor Słynarski proponował specjalną 'obróbkę' chrząstki z duża szansą, że sama mogłaby się odtworzyć, a jeśli by do tego nie doszło to za parę lat przeszczep). Może więc jakiś mniejszy zabieg + rehabilitacja w Twoim przypadku dałyby Ci kilka lat dodatkowego czasu. No ale to już pytanie do lekarzy i jak znam życie opinie mogą być różne ;-).

Swoją drogą ciekawa jestem jak się ma "jakość" chrząstki odtwarzanej metodą komórek macierzystych do tej z przeszczepu.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Autologiczny Przeszczep Chondrocytów - Który Wybrać??? Krótki Opis Problemu
PostNapisane: 19 lut 2011, o 12:49 
Offline

Dołączył(a): 6 mar 2010, o 17:24
Posty: 10
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: oddzielająca martwica chrzęstno-kostna kłykcia przyśrodkowego kości udowej prawej nogi
No to widzę, że cena tego typu zabiegu jest z roku na rok coraz bardziej osiagalna. Fakt chrząstka pewnie nie idealna ale chyba pozwala po jakis 2 latach wrócić do cięższych sportów. Ja miałem tydzień temu przeszczep OATS jeden cylinderek srednicy 8mm zamienili mi miejscami zdrowa chrzastke z chora martwica. Ciekawe jak taka chrzastka sie sprawuje, teoretycznie to nadal pierwsza fabryka... I tak samo mnie zastanawia jak wyglada ta odbudowana za pomoca komorek macierzystych. Z tego co wyczytalem to komorki macierzyste nie z krwi pepowinowej nie potrafia tak duzo ale z latwoscia zamieniaja sie w chondrocyty.. Dobrze aby medycyna robila w ortopedii ciagle tak duze kroki to moze za kilka lat przyjdziemy lekarz stwierdzi chondromolacja da zastrzyk i powie dziekuje juz po wszystkim..... ot takie marzenia :-)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Autologiczny Przeszczep Chondrocytów - Który Wybrać??? Krótki Opis Problemu
PostNapisane: 4 lip 2011, o 14:13 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2011, o 12:42
Posty: 5
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: 1. naderwanie więzadła
2. krwiak
3. strzykanie
4. brak stabilności
5. torbiel
6. pęknięcie chrząstki
7. ubytek klinowy chrząstki rzepki 12mm
Byłem na konsultacji u innego ortopedy w CMS.

Stwierdził, iż nie warto angażować się przy moim uszkodzeniu w ACI.

Zaproponował mikrozłamania. Czytałem o nich sporo i mam wątpliwości.

Jednakże zastanawia mnie wykonanie mikrozłamań metodą AMIC czyli przy użyciu membrany kolagenowej, która zapobiega krwawieniu do stawu a tym samym ułatwia rekonwalescensje i unkiamy dzięki temu zablokowania kolana.

Zastanhawiam się także czy po tejże operacji nie pobudzić miejsca uszkodzenia czynnikiem wzrostu.

Był by to pakiet leczenia. Taki mam pomysł zobaczymy czy mój ortopeda się na to zgodzi.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Autologiczny Przeszczep Chondrocytów - Który Wybrać??? Krótki Opis Problemu
PostNapisane: 10 lip 2011, o 16:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Cześć Fosite,

dziękujemy za tyle ciekawych informacji. Co do mikrozłamań to mnie właśnie lekarz w CMS powiedział, że rokowania po tym zabiegu nie są najlepsze, no ale też są tacy którzy chwalą tę metodę. Mój lekarz, który robił zabieg - tuż po nim stwierdził "niektórym to pomaga" :-). I tak trzeba chyba do tego podejść. Na pewno nie jest to ani prosty, ani pewny ani szybki sposób na uzdrowienie ( i takiego chyba nie ma).
Mnie na rezonansie jakieś 1.5 roku po mikrozłamaniach wyszło, że tkanka która się odbudowuje to nie jest to o co chodzi, sformułowano to jako uwapniające się osteofity i "niekorzystna przebudowa". Więc raczej klapa, ale ja mam mocno zniszczone kolana z dużym prawdopodobieństwem, że jest jeszcze jakieś do końca niezdiagnozowane choróbsko reumatyczne. Twoje kolana mogą mieć znacznie większy potencjał na bardziej pozytywne zakończenie. Przed zajrzeniem do kolan mój chirurg był dużo bardziej optymistycznie nastawiony.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Autologiczny Przeszczep Chondrocytów - Który Wybrać??? Krótki Opis Problemu
PostNapisane: 12 sie 2011, o 13:56 
Offline

Dołączył(a): 11 sie 2011, o 15:05
Posty: 32
Typ użytkownika: Sympatyk
Z tymi mikrozłamaniami i lekarzami jest tak. W CMS pewnie byłeś u Światłowskiego, to jedyna metoda którą opanował i potrafi zrobić, więc dla niego każdy staw będzie nadawał się do mikrozłamań. W USA , w Bostonie gdzie wymyslono chyba tą metode powiedziano mi , że mikrozłamania znakomicie nadają się do I stopnia, do II to już zależy kto robi , gdzie robi, ale może się udać. W III stanie, będzie poprawa na rok, dwa. a dla IV to już tylko wydawanie kasy i strata czasu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Autologiczny Przeszczep Chondrocytów - Który Wybrać??? Krótki Opis Problemu
PostNapisane: 12 sie 2011, o 22:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Doktor Światłowski był właśnie tym lekarzem, który mi powiedział, że mikrozłamania nie dają najlepszych efektów - więc chyba nie jest w nie aż tak zapatrzony ;-). Ale inny, uznany autorytet, czyli dr Rymarczyk twierdził że przeszczep autologiczny i mikrozłamania to właściwie metody o podobnej skuteczności (wykonywał oba rodzaje zabiegów). Było to jednak jakieś 3 lata temu i można mieć nadzieję, że w przeszczepach od tego czasu zrobiono spory postęp.

Hmmm... te mikrozłamania przy I stopniu chondromalacji wyglądają mi na nieporozumienie. Chrząstka nie ma wtedy nawet ubytków (i przez wielu lekarzy jest on uznawany za stan właściwie fizjologiczny), więc nie bardzo jest co łatać. Również przebicie się do warstwy podchrzęstnej bo o to chodzi w mikrozłamaniach oznaczałoby zniszczenie sporej warstwy właściwie zdrowej chrząstki.

Tyle mojego prymitywnego rozumowania, ale sprawdziłam też na stronie kliniki lekarza, który uchodzi za wynalazcę i propagatora tej metody http://thesteadmanclinic.com/knee_micro ... erview.asp,
gdzie można przeczytać, że mikrozłamania stosuje gdy chrząstka jest uszkodzona na całej grubości, a to na pewno nie jest stopień ani I ani II.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Autologiczny Przeszczep Chondrocytów - Który Wybrać??? Krótki Opis Problemu
PostNapisane: 10 wrz 2012, o 14:16 
Offline

Dołączył(a): 5 wrz 2012, o 10:05
Posty: 2
Lokalizacja: Warszawa
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Wypadek na motocyklu ponad 20 lat temu przyczyną zmian zwyrodnieniowych.
Witam wszystkich kolanowców serdecznie. Jestem tu nowy, chociaż problemy z kolanami mam już długo. Niestety wygłąda na to, że postęp w autologicznych przeszczepach raczej nie nastąpił. Niektórzy lekarze jak dr Mikusek twierdzą wręcz, że ta metoda nie działa, a rozwój tej dziedziny to tylko marketing firm i ośrodków medycznych, które chcą wyciągnąć kasę. Z reszta takie same zdanie ma o komórkach macierzystych. Niestety boję się, że może mieć trochę racji.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL