forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 21:53

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Nie daj się powiesić w klatce - czyli uważaj na UGUL
PostNapisane: 29 sie 2009, o 11:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Ponieważ temat ćwiczeń w tzw. UGULu powraca na forum, chyba warto napisać o tym osobno. UGUL to taka klatka służąca do podwieszania różnych części ciała i wykonywania izolowanych ruchów w odciążeniu (lub z kontrolowanym obciążeniem). Ćwiczenia dla kolanowców wyglądają najczęściej tak, że leżąc na boku mamy podwieszoną jedną nogę, unieruchomione udo, ruchome podudzie i przez 10 minut zginamy i prostujemy nogę w kolanie.
Ciągle jeszcze są one często zapisywane w NFZtowskich (i nie tylko) ośrodkach, tymczasem nowoczesna rehablitacja już właściwie nie używa tego sposobu. Nie tylko, dlatego, że zna lepsze, ale też takie machanie podudziem często przynosi więcej szkody niż pożytku.

Najczęściej dostajemy jeden z wariantów:

1. Machanie w zupełnym odciążeniu.
Pół biedy, jeśli rehablitant poinstruuje nas jak je wykonywać, czyli
- przede wszystkim powoli, bez zamachów i ruchów bezwładnościowych,
- ja dostałam kiedyś dodatkową instrukcję od pewnej starszej pani rehabilitantki we wrocławskim szpitalu rehabilitacyjnym: na końcu ruchu z jednej strony napinamy mocno mięsień czworogłowy z drugiej dość mocno, ale z czuciem i pod kontrolą zginamy kolano. Rzeczywiście widziałam pozytywne efekty takiego treningu - głównie w postaci zwiększenia ruchomości stawów. (Inna sprawa, ze tydzień po skończeniu ćwiczeń nastąpiło bez widocznej przyczyny znaczne pogorszenie stanu kolana...)

Najczęściej niestety jesteśmy zostawiani sami sobie i entuzjastycznie machamy nogą jak najmocniej. To na pewno nie przyniesie nic dobrego.

2. Machanie przeciwko oporowi. To już naprawdę jest niedobre (działa podobnie jak killer kolan, wprowadzając duże obciążenia na rzepce) i niejednej osobie zaszkodziło.

Myślę, że śmiało można zalecić, aby po prostu unikać UGULa, a gdy ktoś nas do niego wsadza, szukać rehabilitanta gdzie indziej.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nie daj się powiesić w klatce - czyli uważaj na UGUL
PostNapisane: 29 sie 2009, o 12:22 
Offline

Dołączył(a): 21 sie 2009, o 12:17
Posty: 63
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Miałam tę wątpliwą przyjemność także w prywatnym ośrodku - skończyło się kolejną entezopatią i teraz już nie daje się wieszać choćby mnie przekonywano, że tak ma być ;) Ten błąd popełniają niestety również lekarze, bo dostałam ostatnio skierowanie ze wskazaniem: ćwiczenia ze stopniowym obciążeniem i to miał być właśnie UGUL, natomiast nie sądzę, by moja rehabilitantka mnie tam wsadziła :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nie daj się powiesić w klatce - czyli uważaj na UGUL
PostNapisane: 29 sie 2009, o 12:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Tak, mój lekarz NFZ (wcale nie zły ortopeda) też zawsze wystawia skierowania na UGUL...

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nie daj się powiesić w klatce - czyli uważaj na UGUL
PostNapisane: 29 sie 2009, o 12:41 
Offline

Dołączył(a): 21 sie 2009, o 12:17
Posty: 63
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Pani doktor akurat nie przyjmuje w ramach NFZ, ale chyba popiera ćwiczenia w UGUL i to ze znacznym obciążeniem, co w moim wypadku całkowicie odpada ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nie daj się powiesić w klatce - czyli uważaj na UGUL
PostNapisane: 29 sie 2009, o 13:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
No tak - nie należy utożsamiać UGULa i NFZ, co wynika trochę z mojego postu (poprawiam :-)).
Zastanawiam się, może są szczególne przypadki, gdy UGUL przynosi efekty (pewno muszą być) przy chorych kolanach, ale chyba bardzo często nie są prawidłowo indentyfikowane...

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nie daj się powiesić w klatce - czyli uważaj na UGUL
PostNapisane: 29 sie 2009, o 17:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sie 2009, o 23:06
Posty: 142
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Artroskopowo usunięta część łąkotki przyśrodkowej, transpozycja rzepki (sp. Trillat), resekcja tkanek miękkich i nerwiaków;
konflikt rzepkowo-udowy i uszkodzony nerw.
Dla mnie podwieszka rehabilitacyjna (UGUL) = s a m o b ó j s t w o :mrgreen:

_________________

^Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie.


_______________________________________________________
12.12.2009r. [*] - Nie umiera ten, kto żyje w sercach i pamięci innych ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nie daj się powiesić w klatce - czyli uważaj na UGUL
PostNapisane: 7 sty 2010, o 22:48 
Offline

Dołączył(a): 3 wrz 2009, o 12:42
Posty: 14
Lokalizacja: Toruń
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondro w obu kolanach.
Ja właśnie jestem po 2 spotkaniach z UGULem (po 2 latach prawie) i już wiem że się więcej nie będziemy przyjaźnić. Kolana sztywne, przeskakiwanie w trakcie wykonywania ćwiczeń. Jutro pójdę do przychodni i zrezygnuję.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nie daj się powiesić w klatce - czyli uważaj na UGUL
PostNapisane: 14 sty 2010, o 10:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
A co na ten temat sądzi fachowiec? (cytat z viewtopic.php?f=3&t=206&p=979#p979)

mon72 napisał(a):
Jako rehabilitantka (pracująca wiele lat w państwowej służbie zdrowia)opowiem Wam cos ciekawego o UGUL;u. Jest to idealne urządzenie do "pozbycia" sie pacjenta. Podpinasz na 15 minut i mozesz iść na kawę a delikwent macha z zapałem, wierząc, ze czyni coś nadzwyczajnego. Nie zmęczy sie zbytnio, nie spoci, więc jest zadowolony, że małym wysiłkiem opłaca swój powrót do zdrowia... Ale co tak na prawde dają cwiczenia w UGUL;u? Na pewno są idealne dla osób, które w normalnych warunkach, nie potrafią pokonać siły grawitacji - porażenia, niedowłady. Wtedy widok poruszjacej sie częsci ciała dodaje skrzydeł, motywuje do większego wysiłku. Albo pacjenci z ostrymi dolegliwosciami bólowymi - rzs, zzsk - inaczej w ogóle nie wykonaja ruchu. To dla nich jest przeznaczony UGUL. Ktos, kto ma problemy z rownowagą mięsniowa, w UGUL-u niczego nie wskóra. Dla "kolankowców" UGUL nie ma sensu, chyba, ze potraktuje sie go jak TerapiMaster (spokojnie da sie go w tym celu wykorzystać), wtdy "kolankowiec moze sie rzeczywiscie spocić i prawdziwie zmeczyc mięsnie.
Spójrzcie na zdjęcia od nr9 do 12, są wykonane na Masterze, ale w UGUL-u tez mozna
http://www.centrum-synergia.pl/foto/agnieszka/Agnieszka_Bronisz/index.html
Sa to ćwiczenia w tzw zamkniętych łańcuchach kinematycznych - pacjent cwiczy głownie kończyny dolne ale przy okazji wzmacnia mm. brzucha, grzbietu, posladków. Efekty są zdecydowanie korzystne - zdrowe, mocne centrum dake ulge osłabionym kolanom.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nie daj się powiesić w klatce - czyli uważaj na UGUL
PostNapisane: 14 sty 2010, o 11:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Moniko, jak wielu z nas przekonało się na własnej skórze, na takie ćwiczenia w NFZtowskich UGULach trudno raczej liczyć :-), ale chyba te ćwiczenia z piłką, które pokazujesz pod tym samym adresem mają podobne działanie?

Ja kiedyś nawet spotkałam wyjątkową panią rehablitantkę, która z zaangażowaniem stała przy mnie i pilnowała, abym dobrze machała w tym UGULu, ale mimo to efekt był wątpliwy :-).

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nie daj się powiesić w klatce - czyli uważaj na UGUL
PostNapisane: 20 sty 2010, o 01:14 
Offline

Dołączył(a): 16 lis 2009, o 01:37
Posty: 85
Typ użytkownika: Profesjonalista
Mój problem: www.centrum-synergia.pl
Piłka jest super wynalazkiem, można na niej na prawdę sie napocić i rzeczywiście wzmocnić mięśnie. Jest tania i każdy może sobie pozwolić na ćwiczenia w warunkach domowych (chociaż polecam instruktaż terapeuty, bo jak ze wszystkim - nieumiejętne postępowanie moze przynieść więcej szkody niż pożytku). Ale i tak moim najbardziej ukochanym przyrządem są berety. Na nich na prawdę można"wytrenować zdrowie". Oczywiście jak to bywa w rehabilitacji zaczynając od najprostszych ćwiczeń a kończąc na skomplikowanych dopiero po opanowaniu tych pierwszych. I ważna uwaga - pilnujcie prawidłowych wzorców ćwicząc. Tylko ćwiczenie wykonane osiowo (równa linia łącząca staw skokowy, kolanowy, biodrowy) "uczą" was nowych, zdrowych wzorców ruchowych. Większość problemów dotyczących stawów kolanowych bierze sie z zakłóconej biomechaniki. Często kostki ustawiają sie koślawo, podudzie rotuje na zewnątrz. Ćwiczenie w takich pozycjach tylko pogłębia wadę. Spróbujcie wykorzystać lustro aby skorygować ustawienie kończyn. To bardzo pomaga!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL