forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 12:07

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Rozciąganie
PostNapisane: 18 maja 2011, o 23:15 
Offline

Dołączył(a): 18 maja 2011, o 23:08
Posty: 3
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Boczne przyparcie rzepki
Witam,
Stwierdzono u mnie boczne przyparcie rzepki niestety :( Póki co nie mam możliwości aby udać się na rehabilitację więc postanowiłem samemu zacząć działać. Niestety podczas rozciągania mięśnia czworogłowego czuję ból kolana...

Czy jest jakiś sposób na rozciąganie tego mięśnia? Dodam, że ćwiczę według poradnika dla weteranów

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rozciąganie
PostNapisane: 19 maja 2011, o 20:35 
Offline

Dołączył(a): 2 maja 2011, o 10:46
Posty: 55
Lokalizacja: Polska B
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: RTG- lateralizacja rzepek;
MRI - IIst. chondro;
manfred_86 napisał(a):
Witam,
Stwierdzono u mnie boczne przyparcie rzepki niestety :( Póki co nie mam możliwości aby udać się na rehabilitację więc postanowiłem samemu zacząć działać. Niestety podczas rozciągania mięśnia czworogłowego czuję ból kolana...

Czy jest jakiś sposób na rozciąganie tego mięśnia? Dodam, że ćwiczę według poradnika dla weteranów

Pozdrawiam


Ja ćwiczę ( a raczej przerwałem ćwiczenia) z zestawu danego przez ortopędę. Mam taki sam problem i bólem kolana jak Ty. Obecny rehabilitant jest jakiś wypalony :? . Zresztą zmieniam.Jutro idę od lekarza rehabilitacji na konsultacje. Tobie radze znaleźć rehabilitanta i do tego kompetentnego! I pod jego okiem wykonywać ćwiczenia


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rozciąganie
PostNapisane: 19 maja 2011, o 23:21 
Offline

Dołączył(a): 18 maja 2011, o 23:08
Posty: 3
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Boczne przyparcie rzepki
Daj znać co Ci poradził. Znalazłem fajną stronkę, ale niestety jest po angielsku. Może ktoś fachowy się wypowie na jej temat. Podaje linka:
http://www.aafp.org/afp/991101ap/2012.html

i tu ćwiczenia:
http://www.aafp.org/afp/991101ap/991101b.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rozciąganie
PostNapisane: 20 maja 2011, o 03:28 
Offline

Dołączył(a): 26 mar 2010, o 03:19
Posty: 43
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Kolano lewe - bóle, stany zapalne zachyłka nadrzepkowego - w trakcie rehabilitacji;
zmniejszony kąt nachylenia kości krzyżowej
Inne informacje: Poznań
Fajna strona. Bardzo mnie zainteresowała sprawa stopy, ponieważ ja mam właśnie tak wysklepioną mocno stopę i już od jakichś 3/4 lat czulam dziwna niestabilność zwłaszcza w prawej podczas chodzenia czy wykonywania innych czynnosci. Jest mi po prostu trudno utrzymać nogę prosto, ucieka mi tak jakby do wewnątrz.
Nie wiem tylko czy dobrze zrozumiałam że to właśnie chodzi w tym artykule o stopę zbyt mocno wysklepioną czy może za słabo wysklepioną. Może ktoś kto zna lepiej angielski powie o jaki rodzaj zaburzenia chodzi?:)
Dodam jeszcze że odkąd zmieniłam obuwie na swoje stare to pojawiają się u mnie bóle po przyśrodkowej stronie kolana które promieniują wręcz w głąb łydki. No i pare razy pojawiły się siniaki których zdjecie zamieściłam w innym moim poście.
Parę razy już zwracałam uwagę mojemu lekarzowi na sprawę moich stóp ale zawsze twierdził ze to nie ma wpływu.
A teraz coraz bardziej mam ochotę pójść na profesjonalne badanie chodu i ułożenia stóp.
Może ktoś miał takie badanie?
Dobieraja także wkładki wtedy podobno.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rozciąganie
PostNapisane: 20 maja 2011, o 04:13 
Offline

Dołączył(a): 18 maja 2011, o 23:08
Posty: 3
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Boczne przyparcie rzepki
Ułożenie stopy ma duży wpływ, moje stopy układają się w "x" czyli płaszczą jakbym miał platfusa. W tym artykule też pisze o zachowaniu osi od biodra do stopy, to samo mówił mój fizjoterapeuta. Bardzo ciekawy artykuł.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rozciąganie
PostNapisane: 20 maja 2011, o 08:15 
Offline

Dołączył(a): 16 sie 2010, o 20:12
Posty: 375
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Colora - z tego co ja zrozumiałam to oba typy stopy mają wpływ na powstawanie bólu w przednim przedziale kolana. Chodzi o powszechną wśród biegaczy supinację i pronację. Dla biegaczy są nawet specjalne buty dopasowane do typu stopy - mają one odpowiednio ułożone wkładki amortyzujące, które mają zapobiegać przeciążeniom. Postaram się poszukać odpowiedniego artykułu na ten temat ;) Może dlatego po założeniu 'starych' butów masz teraz ponownie dolegliwości bólowe - buty mają jakiś swój kilometraż, potem trzeba je niestety zmienić..

Manfred ma rację (i jego terapeuta też), że bardzo wiele zależy od stopy, a także od całej osi kończyny. Czasem problemy z kolanami są spowodowane problemami na wyższych partiach ciała (biodra, kręgosłup). Dlatego tak ważne jest trafienie do odpowiedniego terapeuty ;)

Szary Wilku - ćwiczenia Kledzikowe które podawałeś w którymś poście są dla osób ze zdrowymi kolanami i mają być profilaktyką ;) Polecam zarejestrowanie się na stronie TheraBand ;) Można tam znaleźć ćwiczenia z taśmą rehabilitacyjną właściwie na wszystkie partie mięśni. Materiały oczywiście po angielsku, ale są przynajmniej zdjęcia jak wykonywać ćwiczenia. Inwestycja w sprzęt nie za duża (wystarczy 1,5 - 2 m taśmy) a efekty i korzyści są godne uwagi. Co do rozciągania mięśni to ja nie do końca wiem jak z tym jest. Ja nie rozciągam bo w sumie potrzebuję mieć ograniczone ruchy w stawach. Poza tym popularne dociąganie pięty do pośladka powoduje u mnie przeskakiwanie rzepki i drętwienie w obrębie stawu (chyba bardziej skórne co jest związane z blizną pooperacyjną, ale nie wiem tego do końca) więc zrezygnowałam z tego ćwiczenia. Natomiast jak chcę rozciągnąć przywodziciele to siad rozkroczny :) i skłony do podłogi.
A te ćwiczenia podane przez Ciebie w ostatnim linku wyglądają na dość dobre :) W sumie na sali ćwiczeń na której spędziłam sporo czasu ludzie którzy byli po artroskopiach kolana wykonywali właśnie takie ;) Przynajmniej na początku :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rozciąganie
PostNapisane: 20 maja 2011, o 13:46 
Offline

Dołączył(a): 2 maja 2011, o 10:46
Posty: 55
Lokalizacja: Polska B
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: RTG- lateralizacja rzepek;
MRI - IIst. chondro;
manfred_86 napisał(a):
Daj znać co Ci poradził...


To co mi powiedziała że mam wzmacniać mięsień dwugłowy z tyłu uda, a te izometryczne to są niewskazane dla mojego przypadku :shock: . Zaczynam rehabilitację za tydzień więc na razie tylko słowa.
Aha mam podklejoną rzepkę tasiemką co dało mi też lepszy komfort w kolanie


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rozciąganie
PostNapisane: 20 maja 2011, o 13:58 
Offline

Dołączył(a): 2 maja 2011, o 10:46
Posty: 55
Lokalizacja: Polska B
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: RTG- lateralizacja rzepek;
MRI - IIst. chondro;
Paunow napisał(a):

Manfred ma rację (i jego terapeuta też), że bardzo wiele zależy od stopy, a także od całej osi kończyny. Czasem problemy z kolanami są spowodowane problemami na wyższych partiach ciała (biodra, kręgosłup). Dlatego tak ważne jest trafienie do odpowiedniego terapeuty ;)



Ja mam lekką skoliozę kręgosłupa i rotacje biodra. I co ciekawe zacząłem rozciągać się na drążku to mam zanik bólu, kłucia w kolanie przy chodzeniu na jakiś czas :!: :!: !! I kolano się robi leciutkie jak nowe :D
Coś w tym musi być. Pomęczę rehabilitantkę jescze w tym temacie ewentualnie pojadę gdzieś dalej z tym faktem. Być może to być właściwy trop.....


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 22 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL