forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 20:28

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Przychodzi kolanowiec do lekarza...
PostNapisane: 31 maja 2009, o 22:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Częsty scenariusz
Niestety nie jest łatwo znaleźć dobrego specjalistę od kolan, a w szczególności od interesujących nas problemów. Dopóki baza specjalistów polecanych na tym forum będzie niewielka, większość z nas zapewne w pierwszym kroku odwiedzi lekarza w przychodni lub lokalnego specjalistę uznawanego za "dobrego". Przedstawię teraz częsty schemat takiej wizyty i leczenia - w sytuacji gdy nasz lekarz nie będzie fachowcem od naszych problemów. Ma on chyba również wartość diagnostyczną :D .
  • Po obejrzeniu zdjęć i zbadaniu kolana często nie dostajemy żadnej diagnozy, ewentualnie są nią zmiany zwyrodnieniowe lub zniszczenie chrząstki (chondromalacja). Zwłaszcza jeśli masz mniej niż 35 lat ta pierwsza diagnoza powinna Cię zastanowić. Zmiany zwyrodnieniowe w młodym wieku nie są czymś normalnym.
  • Dostajemy zalecenie przyjmowania leków/suplementów poprawiajacych stan chrząstki, najczęściej pochodnych glukozaminy i chondroityny.
  • Dostajemy propozycję zastrzyków dostawowych z pochodnych kwasu hialuronowego, który również ma poprawiać stan chrząstki i "smarowanie" w kolanie.
  • Dostajemy skierowanie na rehabilitację - najczęściej bez żadnych wskazań, co oznacza, że musimy udać się jeszcze do lekarza rehabilitanta. Czasami dostajemy konkretne zabiegi - najczęściej krioterapię, laser, magnetron i ćwiczenia. Charakterystyczne jest, że do ćwiczeń nie są dołączone żadne szczegółowe wskazania. Równie charakterystyczny jest brak wskazania konkretnego ośrodka lub rehabilitanta. Lekarz znający się na zespole bólowym przedniego przedziału kolana zazwyczaj wie, że nie jest łatwo znaleźć ośrodek oferujący włąściwe leczenie. Dlatego powinien polecić konkretny, a najlepiej konkretną osobę.
  • W przypadku obrzęku/wysięku dostajemy często receptę na niesterydowe środki przeciwzapalne (np. ibuprofen, diklofenak). Te doustne zresztą zwykle szybko pomagają - jednak problem lubi wracać po ich odstawieniu, bo nie likwidują przyczyny a objaw.

Bynajmniej nie zachęcam do ignorowania tego typu wskazań. Na pewno trzeba w pierwszym rzędzie ufać lekarzowi, a nie stronie internetowej :lol: . Znam zresztą osoby, które jedna seria zastrzyków z kwasu hialuronowego postawiła na nogi. Jeśli mamy obrzęk i stan zapalny, krioterapia może być bardzo skuteczna. A przy sporej dozie szczęścia rehabilitant może nam dobrać właściwe ćwiczenia i będzie po kłopocie.
Ale jeśli dotarłeś/dotarłaś na tę stronę, jest dość prawdopodobne, że coś jest nie tak. Może postępowanie lekarza Cię nie przekonało, a może z dużą nadzieją poddałeś się wszystkim zaleceniom, jednak nie przyniosły one efektów. Być może lekarz rozkłada ręce. Nie powtarzaj w kółko tego samego licząc, że za którymś razem pomoże (przeszłam przez to :-(), nie gódź się też na utratę sprawności w przekonaniu, że choroby nie da się wyleczyć. W takiej sytuacji trzeba po prostu zmienić fachowca i sposób leczenia. No i niestety najczęściej wysupłać trochę pieniędzy na prywatną wizytę.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Przychodzi kolanowiec do lekarza. A lekarz... to dobry ortopeda.
PostNapisane: 7 cze 2009, o 18:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Najlepiej chyba udać się do któregoś ze specjalistów polecanych na tym forum (mam nadzieję, że nasza baza wkrótce się wzbogaci), o których wiemy, że potrafią zdiagnozować i leczyć problemy przeciążeniowe przedniego przedziału kolana, a w szczególności boczne przyparcie rzepki.

Przy odrobinie szczęścia, tzn. jeśli trafimy do dobrego fachowca, a nasze problemy nie zdążyły jeszcze poczynić spustoszeń w stawie, mamy duże szanse że po kilku tygodniach rehabilitacji będziemy mieć problem z głowy, a w każdym razie odczujemy wyraźną poprawę. W moim przypadku po 3 tygodniach wykonywania odpowiednich ćwiczeń zaczął znikać obrzęk a ja zamiast kuleć zaczęłam chodzić normalnie! Wyobrażacie sobie to szczęście po kilku latach bezskutecznej walki :lol: ?
Dlatego warto szukać i nie warto przywiązywać się do jednego lekarza albo powtarzać kolejnych kolejnych cykli państwowej rehabilitacji, które nie przynoszą rezultatów. Ja robiłam ten błąd przez 3 lata - w czasie których stan kolan mocno się pogorszył.

Jak rozpoznać dobrego specjalistę? Z moich doświadczeń wynika, że jeśli spełnione są przynajmniej niektóre z następujących warunków (na wszystkie nie liczmy :-)), to mamy szansę, że trafiliśmy pod właściwy adres.
  • ortopeda bada nie tylko samo kolano, ale sprawdza np. jak chodzimy, jak pracuje stopa, czasem kręgosłup, biodra
  • stawia konkretną diagnozę i potrafi wytłumaczyć skąd się wzięła (np. boczne przyparcie rzepki spodowane jest osłabieniem głowy przyśrodkowej mięśnia prostego uda)
  • zleca zdjęcie kolana w pozycji Merchanta umożliwiającej ocenę przyparcia rzepki do boków
  • na skierowaniu na rehabilitację wypisuje konkretne rodzaje ćwiczeń na konkretne mięśnie
  • kieruje nas do konkretnego rehabilitanta, z którym współpracuje
  • kieruje na badanie do reumatologa (jeśli mamy wysięk lub zapalenie bez żadnego urazu, zawsze należy wyeliminować problemy reumatologiczne np. reaktywne zapalenie stawów).
  • nawet jeśli zleci operację, nie pomija rehabilitacji (tak naprawdę w przypadku naszych problemów powinna być ona zawsze wstępem do zabiegu).


Zachęcam gorąco do rozszerzenia tej list a przede wszystkim listy lekarzy, którzy Wam pomogli :D (dział "Gdzie się leczyć")

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 30 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL