forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 21:05

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Komórki macierzyste - alternatywa dla autoprzeszczepów?
PostNapisane: 13 lip 2010, o 23:02 
Offline

Dołączył(a): 10 lip 2010, o 21:34
Posty: 5
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: kolanko prawe-Chondromoloacja III stopnia, wycięte fragmenty uszkodzonych łąkotek i wyrośli rzepki , częściowo uszkodzone wiązadło, rekonstrukcja chrząstki metoda mikrozłamań, wycięcie wolnego ciała.
No wiec z tego co mi powiedziano to po zabiegu 6 tygodni nie mozna stapac operowaną noga.trzeba poruszac sie o kulach.po 3 miesiacach rehabiltacji powinno sie wrocic do normalnego trenowania.jesli ktos nie uprawia sportu to pewnie wczesniej juz mozna wrocic do normalnego zycia. z tego co lekarz powiedzial inni tez robia operacje z kom. macierzystymi ale bodajze jakos inaczej. nie znam sie na tym wiec nawet nie dopytywalem. zrobilem mal;e rozeznanie wsrod sportowcow i zachwalaja ta metode. kilku koszykarzy sie dzieki niej wyleczylo. wkleje kilka linkow odnosnie pacjentow i zachwalania tego doktora choc nie wiem czy to nie sa sponsorowane artykuly.
http://www.sportfan.pl/artykul/10546/le ... 3#comments
http://www.rp.pl/artykul/22,399956.html
http://www.rp.pl/artykul/324706.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Komórki macierzyste - alternatywa dla autoprzeszczepów?
PostNapisane: 14 lip 2010, o 14:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Super ciekawe i na pewno budzi wiele nadziei. Zapewne te artykuły są wyidealizowane (choć niekoniecznie sponsorowane), ale tak to już jest w prasie :-). Czas nieobciążania nogi taki sam jak mikrozłamaniach - to dość naturalne - nowa tkanka musi się rozwinąć. Ciekawi mnie, czy będziesz miała te komórki będą wszczepiane również w miejscach gdzie były mikrozłamania? Wiem, że mikrozłamania wykluczają już autoprzeszczep chondrocytów w tym samym miejscu (tak mówił mi zajmujący się tym lekarz). A przy pierwszej okazji ja zapytam się swojego o tę metodę. Dzięki za informacje.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Komórki macierzyste - alternatywa dla autoprzeszczepów?
PostNapisane: 25 lip 2010, o 08:47 
witam
I co zdecydowałeś sie galdas na ten zabieg ?
A ty luga jak byś się zdecydowała na ten zabieg w łodzi to tez napisz co i jak :)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Komórki macierzyste - alternatywa dla autoprzeszczepów?
PostNapisane: 25 lip 2010, o 17:44 
Offline

Dołączył(a): 6 mar 2010, o 17:24
Posty: 10
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: oddzielająca martwica chrzęstno-kostna kłykcia przyśrodkowego kości udowej prawej nogi
Witam, jak juz pisałem
Cytuj:
Ja jestem dwa tygonie po lekkim urazie i badaniu. Czeka mnie artroskopia a potem?? Okaże się czy to już duży ubytek czy może nie.


No i okazało się że udało się przymocować częśc niestabilnej chrząstki i podchrzęstnej implantem biowchłanialnym. Jest póki co nadzieja na to że ten oddzielający się fragment się zrośnie i przebuduje bo jak już napisałem to fragment chrząsrki razem z kością a kość daje nadzieje na zrośnięcie. Miałem też odłamany jednak kawałeczek podobno mały i zastosowano w tym miejscu nawiercenie. Teraz po 4 miesiac po zabiegu i 2 po odstawieniu kul mam problem z rzepką. Ma ona nieprawidłowy tor bo rozbudował mi się boczny czworogłowy. Jednak przez ostatnie 2 tygodnie zmieniłem ćwiczenia i widać jak środkowy się powiększa i mam coraz mniej dolegliwości typu przeskakiwanie itp. w tym tygodniu jadę też na wizyte do fizjoterapeuty poleconego przez lekarza bo do tej pory na nfz w mojej miejscowości to śmiech na sali. Podwiesili mnie i kazali 15 min machać na linkach i to wszystko zadnych zalecen do domu itp itd. Ale mam na styczen rezonans jeżeli będzie za mocno bolało to wcześniej i wtedy okaże się czy czeka mnie kolejny zabieg.

Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Komórki macierzyste - alternatywa dla autoprzeszczepów?
PostNapisane: 25 lip 2010, o 18:11 
i ile zapłaciłeś za caly zabieg. A czy to jest tak ze oni ci robia astroskopie z plukaniem kolana a przy okazji jak sie okaze ze te implanty sa potrzebne to zakladają ? Czy moze miałeś robiona astroskopie wczesniej i wykazało że to trzeba zrobić . I ciekawi mnie jaki stopień chondromolacji miałeś . i dzieki za wcześniejsza odpowiedz :) A moze powesz ile taki zabieg trwał , czy cos bolalo ? byles swiadomy w trakcje ?


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Komórki macierzyste - alternatywa dla autoprzeszczepów?
PostNapisane: 25 lip 2010, o 19:11 
Offline

Dołączył(a): 6 mar 2010, o 17:24
Posty: 10
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: oddzielająca martwica chrzęstno-kostna kłykcia przyśrodkowego kości udowej prawej nogi
No właśnie tu sytuacja jest troszke inna, bo ja nie miałem typowej chondromolacji. martwica chrzęstno kostna objawia sie tym, że oddziela sie kość razem z chrząstką a chrząstka na niej jako że jest odrzywiana 80% z mazi stawowej to jest w dobrym stanie. Mi oderwało sie kawałek wiec można powiedzieć że miałem 4 stopien ale podobno nawt taki kawałek oderwany z kawałkiem kości mogżna przymocować tylko, że mój był za mały a reszte która się jeszcze nie oderwała właśnie przymocowano i jest szansa na zroscniecie(bo zrasta się kośc na której jest chrząstka). Jeżeli ktoś ma uszkodzona tylko chrząstke to taki zabieg nie wchodzi w gre. Ja wiedziałem o tym bo zrobiłem sobie rezonans prywatnie wiec lekarz już był przygotowany w miare. Zabieg trwał około godziny. Ja miałem pod całkowitym znieczuleniem i akurat robione na nfz. Pin biowchłanialny chyba firmy SmartNail. Boleć boli po zabiegu bo to norma. potem już coraz mniej. najgorsze to odbudowa mięśnia bo ja po około 10 tyg nie miałem go w sumie chyba w cale :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Komórki macierzyste - alternatywa dla autoprzeszczepów?
PostNapisane: 26 lip 2010, o 12:29 
dziekuje za odpowiedz :) mam nadzieje że bedzie dobrze z kolanem :) powodzenia w rechabilitacji :)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Komórki macierzyste - alternatywa dla autoprzeszczepów?
PostNapisane: 14 lis 2010, o 17:50 
Offline

Dołączył(a): 14 lis 2010, o 17:22
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Kolano po rekonstrukcji ACL materiał do przeszczepu ze ścięgna rzepki.
Chondromalacja kłykcia przyśrodkowego
Jak dla mnie metoda budzi nadzieję. Rokowania są taki, że w perspektywie kilku lat będzie można wykorzystać komórki macierzyste do odtworzenia więzadła krzyżowe. Zastanawiam się nad udaniem się do dr Krochmalskiego. Myślę, że w moim przypadku byłaby to rozsądniejsza metoda niż mikrozłamania.
Czy ktoś mógłby podzielić się dodatkowymi informacjami na temat tej konkretnej metody? Mianowicie czy chrząstka jaką się uzyskuje jest chrząstką szklistą czy jedynie bardzo podobną? Czy tak jak w przypadku mikrozłamań występuje długi okres nieobciążania nogi?
Mam też pewne wątpliwości: czy artroskopia jest w tym wypadku konieczna? Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że gdzieś wyczytałem, że komórki macierzyste mogą być wprowadzane za pomocą zastrzyków przy pomocy USG, aby można było określić dokładne miejsce podania.

Natrafiłem też na ciekawy link z rozmową z pacjentką dr Krochmalskiego Karoliny Kozeli, która zdaję się, że była leczona za pomocą komórek macierzystych. Fragment jej wypowiedzi: "Na USG wyszło, że moja chrząstka - owszem zregenerowała się, ale chyba komórkom macierzystym się nudziło i przerosła błona maziowa, więc ocierała o nerwy powodując potworny ból."
http://www.mtbnews.pl/content/view/1900/4/
Chrząstka się zregenerowała!! Aczkolwiek nastąpił przerost błony maziowej co będzie wiązało się z artroskopią i shavingiem błony maziowej.
Tym niemniej i tak jestem bardzo podbudowany. Ciągle czuję ból i marzę o powrocie do normalnego funkcjonowania.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Komórki macierzyste - alternatywa dla autoprzeszczepów?
PostNapisane: 14 lis 2010, o 23:38 
Offline

Dołączył(a): 6 mar 2010, o 17:24
Posty: 10
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: oddzielająca martwica chrzęstno-kostna kłykcia przyśrodkowego kości udowej prawej nogi
No tak tylko błona maziowa to w porównaniu z chrząstka pikuś :-) jeżeli można nazwać tak jakąkolwiek ingerencje w kolanko :-). Ja pisałem powyżej o moim problemie. Teraz jestem po rezonansie i czekam na wyniki. 7 miesiecy po artroskopii miesien mocno odbudowany ale jeszcze widać różnicę. Niestety czuje że coś tam jest nie tak i właśnie myślę że to pozostałości po dużej ilości krwi jaka miałem w kolanku. Bólu jako takiego raczej nie czuję. Czuję tylko jakby czegoś tam w środku było za dużo. Myśle że to będą poprzerastane różne rzeczy znaczy taka mam nadzieje że to tylko błony lub co kolwiek, że nic poważniejszego. Ale okaże się. Wiem jedno odłożyłem już troszkę kasy i jeżeli okażę się że trzeba podjąć bardziej radykalne środki to wybiore się do doktora na konsultację :-) ciągle jestem dobrej myśli ,.... hehe przed pierwszym rezonansem też byłem i dupa :-)

Ja tak się zastanawiam ile teraz kosztuje hodowla hondrocytów w Katowicach w Banku Tkanek. Czytam coraz więcej artykułów o tym ośrodku ale nie mogę znaleźć żadnych konkretów :-) Podobno ostatnimi czasy robi tego relatywnie duzo. A ostatnio tez czytalem o przeszczepie pierwszym w polsce allogenicznym lekotki. Ja podobno lekotki mam w dobrym stanie ale co z tego ... Ok pozdrawiam i czekam na kolejne posty :-_


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Komórki macierzyste - alternatywa dla autoprzeszczepów?
PostNapisane: 15 lis 2010, o 20:54 
Offline

Dołączył(a): 14 lis 2010, o 17:22
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Kolano po rekonstrukcji ACL materiał do przeszczepu ze ścięgna rzepki.
Chondromalacja kłykcia przyśrodkowego
Galdas1 moim zdaniem bardzo dobrze, że nie odczuwasz bólu a jedynie dyskomfort - to i tak 3/4 sukcesu :!: :D
Przy okazji wspomnę, że udało mi się doprecyzować informacje na temat ceny metody techniki komórek macierzystych wykonywanej w łódzkiej klinice:
Luga napisał:
Cytuj:
No wiec byłem u doktora Krochmalskiego na wizycie. Koszt zabiegu artoskopia plus przeszczep komorek macierzystych do kolana to koszt ok 8 tysiecy. Chyba sie zdecyduje bo nic innego na moje kolanko juz lekarze raczej nie maja do zaoferowania.

Z tego co się dowiedziałem, drogą telefoniczną co prawda, to koszt 8 tysięcy obejmuje jedynie przeszczepie komórek macierzystych. Jeśli doktor uzna, że potrzebna jest również artroskopia nie jest to wliczone w w/w kwotę (domniemam, że w związku z tym komórki są wszczepiane przez zastrzyk przy wykorzystaniu USG, aby można było dokładnie określić miejsce podania).


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL