forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 23:56

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Rehabilitacja
PostNapisane: 10 gru 2009, o 22:34 
Offline

Dołączył(a): 16 lis 2009, o 01:37
Posty: 85
Typ użytkownika: Profesjonalista
Mój problem: www.centrum-synergia.pl
Rzeczywiście boczne przyparcie rzepki to pierwszy problem, z którego wynikają następne. Rzepka ślizga się w bruzdach międzykłykciowych w czasie zgięcia i wyprostu kolana. Powinna robić to mniej więcej centralnie. Tak się składa, że u bardzo wielu osób a zwłaszcza kobiet, kolana ustawiają sie bardziej koślawo (wynika to głównie z szerokiego ustawienia bioder). Rzepka"trzymana" jest w swoim torze głównie przez mięsień czworogłowy. Głowa przyśrodkowa (słabsza i szybciej ulegająca dysfunkcjom) ciagnie ja w strone przysrodkową. Boczna (silniejszam częsciej przykurczona) ciagnie do boku. Nierównowaga w pracy obu głów doprowadza do ześlizgiwania się rzepki w strone bopczną (podwichnięcie). Zdecydowana nierównowaga +skrócone troczki boczne rzepki tak mocno ciągną rzepkę do boku, ze w momencie wyprostu stawu, rzepka prześlizguje sie zupełnie na bok i wtedy mamy juz pełne zwichnięcie. Towarzyszy temu najczęściej ostry ból, dochodzi do uszkodzeń chrząstki stawowej, ktora zdziera się o boczny kłykiec kości udowej. Według mądrych ortopedów (opieram sie na tych z Carolina Medical Center), nawykowych zwichnięc rzepki nie da sie leczyc zachowawczo (rehabilitacja, ortezy itp). Jeśli już doszło do zwichnięcia - konieczny jest zabieg. W pierwszym etapie uwolnienie troczków rzepki czasem również w gre wchodzi osteotomia korygująca koślawość (przesunięcie guzowatości piszczeli).
Jeśli chodzi o rehabilitację - przy problemach nie powinnaś być zdana tylko na siebie. Mądry fizjo rozmasuje ci troczki, zmobilizuje rzepkę, poprzez relaksację poizometryczna powiększy zakres ruchomości. Pewnych rzeczy nie jesteście w stanie sami zrobić.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rehabilitacja
PostNapisane: 11 gru 2009, o 14:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Moniko,

dzięki za wyjaśnienie. I witam serdecznie na forum :-). Nie ma to jak fachowa pomoc :-).

Ewa

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rehabilitacja
PostNapisane: 11 gru 2009, o 23:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2009, o 07:07
Posty: 181
Lokalizacja: Łódź
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: 17.04.07r- artroskopia kolana prawego- chondromalacja
11.06.08r.- artroskopia kolana lewego- chondromalacja
06.11.09r.- przeciecie troczkow rzepki lewej na otwarto - podwichniecie rzepki
21.01.10r.- przeciecie troczkow rzepki prawej na otwarto - podwichniecie rzepki
27.01.11r.- artroskopia kolana lewego- Przerosniety fald blony maziowej
Dziękuję bardzo :) Właśnie o taką odpowiedź mi chodziło ;D To jeszcze może ktoś wie czy przy podwichnięciu rzepki jedyną metodą leczenia operacyjnego jest przecięcie troczków? Czy też się stosuje przesunięcie przyczepu więzadła rzepki (czy coś takiego) ?

_________________
"(...) tego co nam zapisane nie da zmienić się
widzisz tylko jedną z dróg, jedną chwytasz nić
dobrze wiem, że już tak miało być (...)"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rehabilitacja
PostNapisane: 12 gru 2009, o 19:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Tak - stosuje się w takich przypadkach przesunięcie przyczepu więzadła rzepki (czyli guzowatości piszczelowej). Nazywa się to też osteotomią piszczelową albo transpozycją rzepki. Parę razy pisaliśmy o tym na naszym forum, a także na chondromalacja.forumowisko.net. To już jest grubszy zabieg...

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rehabilitacja
PostNapisane: 13 gru 2009, o 10:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2009, o 07:07
Posty: 181
Lokalizacja: Łódź
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: 17.04.07r- artroskopia kolana prawego- chondromalacja
11.06.08r.- artroskopia kolana lewego- chondromalacja
06.11.09r.- przeciecie troczkow rzepki lewej na otwarto - podwichniecie rzepki
21.01.10r.- przeciecie troczkow rzepki prawej na otwarto - podwichniecie rzepki
27.01.11r.- artroskopia kolana lewego- Przerosniety fald blony maziowej
Widziałam i czytałam :) w dodatku mam koleżankę po takiej operacji ale chciałam się upewnić czy przy podwichnięciu też to się stosuje. W dodatku ze mną chyba jest coś nie tak bo pełno filmików różnych oglądam z operacji kolana i taką operację też chyba oglądałam. Mam nadzieję że u mnie nie będzie to konieczne. Chociaż w piątek 5 tygodni od operacji minęło i rzuciłam kule, chodzę normalnie, wczoraj troszkę więcej połaziłam ale niestety mam wrażenie że boli mnie prawie tak samo jak przed operacją.. :/ No ale pewnie potrzeba jeszcze czasu :) No i też jeszcze nie mogę tak przeciążać tej nogi bo jest jeszcze lekko od strony blizny spuchnięta.

_________________
"(...) tego co nam zapisane nie da zmienić się
widzisz tylko jedną z dróg, jedną chwytasz nić
dobrze wiem, że już tak miało być (...)"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rehabilitacja
PostNapisane: 13 gru 2009, o 19:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Pewnie, Kasiko, na pewno lepiej aby Twoja ostatnia operacja rozwiązała problem i abyś nie musiała się poddawać osteotomii. Lekarze różnie kwalifikują do tego zabiegu - jedni mówią, że robi się go tylko w przypadku zwichnięć, inni chcą go robić nawet w tak wątpliwym przypadku jak mój - gdy nie wszyscy potwierdzają nawet boczne przyparcie.
Masz chyba kontakt z rehabilitantem, który by wiedział co i kiedy powinno przestawać boleć po takiej operacji i mógł wyjaśnić Twoje wątpliwości? Chyba najlepiej oprzeć się na jego opinii...

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Problem z prosowaniem kolana.
PostNapisane: 6 lis 2010, o 04:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lis 2010, o 03:59
Posty: 3
Lokalizacja: Toruń
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Niestabilność rzepki, zaburzenia jej toru.
Witam ; )

12 LISOPADA 2009 roku doznałam urazu kolana prawego (podczas treningu tanecznego),
Lekarz stwierdzili skręcenie stawu kolanowego i odsyłał mnie przez blisko 5 miesięcy na kolejne rehabilitacje (krioterapia, laser, ćwiczenia, terapuls, jonoforeza, fonoforeza, masaż limfatyczny itd.)
Mimo to ból nie ustępował i miałam problemy z chodzeniem (kolano przeskakiwało).
Wkońcu (po zmianie lekarza ortopedy) mój wspaniały doktor zlecił wykonanie artroskopi.

21 PAŻDZIERNIKA 2010 roku podczas artroskopii stwierdzono niestabilność rzepki i zaburzenia jej toru.
Miałam wykonaną rekonstrukcje troczków przyśrodkowych, oraz ustabilizowanie toru rzepki.
Po operacji leżałam 4 dni, nie ruszając nogą. Ból niesamowity.
Po 7 dniach wyszłam ze szpitala z zaleceniem podnoszenia nogi (wyprostowanej w kolanie). i napinaniem mięśni. Chodzenia o kulach w ortezie ze zmianą stopnia zgięcia co 2 tygodnie o 30 stopni.
Mimo moich wielkich starań i wykonywaniu wskazówek rehabilitanta z odziału szpitalnego nie jestem w stanie podnieść wyprostowanej nogi.
Kolano się zgina czemu towarzysz wielki ból.
Podczas ostatniej kontroli i zdjęciu szwów (4.11.2010) zgłosiłam swoje problemy lekarzowi i rehabilitantowi po czym usłyszałam że mam cwiczyc...
Tylko jak.?

Mam wielką prośbę o jakiekolwiek wskazówki jak zmusić mięsięń czworogłowy do prostowania kolana!
we wtorek 9 listopada zmieniam kąt zgięcia ortezy na 60 stopni i jestem pewna że mimo to nie poradze sobie z prostowaniem nogi do czego docxhodzą problemy z jej podoszeniem i jeśli chcę podnieść nogę transportuje ją ręką badź zdrową nogą.

wcześniej nie miałam problemu z mięśniami i były bardzo rozbudowane bo od 11 lat intensywnie trenuje taniec.

Bardzo proszę o pomoc.

podaje meila
andziol92@tlen.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rehabilitacja
PostNapisane: 6 lis 2010, o 09:03 
Offline

Dołączył(a): 16 lis 2009, o 01:37
Posty: 85
Typ użytkownika: Profesjonalista
Mój problem: www.centrum-synergia.pl
Skoro jesteś z Torunia - odwiedź Synapsę (http://www.synapsamed.pl/). Tamtejsi terapeuci z pewnością nauczą cię wykonywać prawidłowo wskazane ćwiczenia. Samo unoszenie nogi to zdecydowania za mało...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rehabilitacja
PostNapisane: 6 lis 2010, o 21:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lis 2010, o 03:59
Posty: 3
Lokalizacja: Toruń
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Niestabilność rzepki, zaburzenia jej toru.
dzięki wielkie. ;)
nie miałam wcześniej namiarów na ten ośrodek, nawet o nim nie słyszałam. . .

w poniedziałek będe dzwonić, żeby się z nimi umówić.
Pozdrawiam ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rehabilitacja
PostNapisane: 7 lis 2010, o 00:27 
Offline

Dołączył(a): 16 lis 2009, o 01:37
Posty: 85
Typ użytkownika: Profesjonalista
Mój problem: www.centrum-synergia.pl
Powodzenia i pozdrów ode mnie Asię i Agnieszkę :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL