forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 20:05

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: boczne przyparcie rzepki
PostNapisane: 2 sie 2009, o 21:37 
Offline

Dołączył(a): 2 sie 2009, o 20:52
Posty: 8
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Witam!
Na samym początku muszę bardzo podziękowac za stworzenie takiego forum!! Długo szukałam zanim znalazłam coś odpowiadającego mojemu przypadkowi. Otóż od jakichs 5 lat zajmuje sie bieganiem długodystansowym, ale od poł roku zaczeły mi doskwierać bole w kolanie. na poczatku słabsze, z czasem przerodziły się w silne "kłucie" czy co podobnego. po wizycie u ortopedy dowiedziałam sie, ze to boczne przyparcie rzepki( lekarz uzył jeszcze jednej nazwy, niestety nie pamiętam jej). Zalecone zostały zabiegi typu laser itp. stabilizator oraz produkt o nazwie"artivit". I tu pojaiwa sie moj problem, czy jest moze jakiś produkt o podobnym składzie, a tanszy...po zapoznaniu sie z cena 15 kapsułek, ktore nalezy zazywać codziennie przez okres minimum 2 misiecy przeraziłam sie. Mam jeszcze pytanie co do stabilizatora - jaki dokładnie typ powinnam zakupić? Czy może mi ktoś pomóc,ponieważ jeszcze nie zastosowałam nic z zalecanych rzeczy i jestem w kropce ponieważ nie moge biegać;/;/ prosze o pomoc


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: boczne przyparcie rzepki
PostNapisane: 3 sie 2009, o 09:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Witaj Lekkoatletyczko

przypatrzyłam się składowi Artivitu i widzę, że zawiera on hydrolizowany (czyli enzymatycznie pocięty na mniejsze "kawałki') kolagen plus zestaw witamin z grupy B. To nie jest jakiś szczególnie niezwykły skład a na rynku jest sporo preparatów tego typu. w tej chwili przychodzi mi do głowy "Kolagen Active Plus" firmy Olimp dostępny w aptekach. Wrzuć w internecie hasło "hydrolizat kolagenu" lub poszukaj w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością. Widzę, że można już u nas dostać "ch-alfa kolagen" bardzo popularny wśród sportowców niemieckich - miesięczna kuracja to koszt ok. 100zł. Na pewno warto zażywać jakiś suplement poprawiający stan chrząstki (a przynajmniej dający taką szansę), ale też nie liczyłabym, że uleczy on Twoje problemy (patrz niżej).

Co do stabilizatorów, to poza tym, że rzeczywiście widziałam kiedyś opaskę z otworem na rzepkę, który z bocznej strony miał uszytywnienie mające zapobiegać przesuwanie rzepki w bok, niewiele umiem powiedzieć lub polecić konkretny typ. Natomiast wiem NA PEWNO, że stabilizator nie powinien być jedynym proponowanym rozwiązaniem a już szczególnie nie na początku. Leczenie bocznego przyparcia rzepki zaczyna się od REHABILITACJI, a ściślej kinezyterapii ukierunkowanej na wzmocnienie i rozluźnienie odpowiednich grup mięśni (patrz działy "Jak się leczyć" i "Rehabilitacja"), tak aby kolano SAMO zaczęło pracować lepiej. Jeśli masz możliwość dojazdu do Warszawy polecam wizytę u specjalistów polecanych w wątku (http://www.kolana.hg.pl/forum/viewtopic.php?f=37&t=12), szczególnie pani Ewa Witek specjalizuje się w pracy z biegaczami - sama jest biegaczką.

Jeśli wolisz popróbować samodzielnego leczenia, to z czystym sumieniem mogę polecić:
  • Domową kinezyterapię czyli ćwiczenia Kledzika, które wielu biegaczom bardzo pomogły (możesz tez wypróbować ćwiczenia Michelle, które także znajdziesz w dziale Rehabilitacja).
  • sprawdzenie czy problemy nie leżą w pracy stopy (nadmierna pronacja lub supinacja) - wtedy koniecznie trzeba nosić obuwie z odpowiednimi wkładkami (najczęściej używane przez biegaczy to Formthotics). Znowu można to sprawdzić w Warszawie w Ortorehu (zwykłu ortopeda nie wystarczy), ale też w innych większych miastach. Poszukałabym na forum strony biegajznami.pl gdzie widziałam wiele dyskusji na ten temat.

Jest całkiem prawdopodobne, że gdy załatwisz obie te sprawy, Twoje problemy znikną. Trzymam kciuki :-).

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: boczne przyparcie rzepki
PostNapisane: 3 sie 2009, o 09:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Tak sprawy wyglądają w skrócie. Aby poczytać więcej na te tematy najlepiej zajrzeć do bazy wiedzy.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: boczne przyparcie rzepki
PostNapisane: 3 sie 2009, o 12:05 
Offline

Dołączył(a): 2 sie 2009, o 20:52
Posty: 8
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Dziękuję ślicznie za poświęcony czas;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: boczne przyparcie rzepki
PostNapisane: 3 sie 2009, o 12:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Na koniec taka uwaga, że takie wkładki do obuwia niestety sporo kosztują, ale o ile zdążyłam się zorientować, lepiej już zainwestować właśnie w nie (o ile okaże się, że jest potrzeba) niż w super kolagen :-). Zwłaszcza, że jest to inwestycja na pare ładnych lat.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: boczne przyparcie rzepki
PostNapisane: 3 sie 2009, o 23:24 
Offline

Dołączył(a): 2 sie 2009, o 20:52
Posty: 8
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Też tak sądze, zwłascza jeżeli wiąże swoją przyszłośc ze sportem - a tak jest;) Chciałam jeszcze dodać, ze ortopeda u ktorego byłam sprawdził jedynie sposób w jaki zgina się moje kolano, o stopach nie było mowy wiec będe musiała udać się na kolejną konsultacje... a tymczasem zaczynam cwiczenia:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: boczne przyparcie rzepki
PostNapisane: 8 sie 2009, o 14:36 
Offline

Dołączył(a): 21 cze 2009, o 18:07
Posty: 7
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Wkladki sa dobre ale odpowiednio dobrane do stop buty sa jeszcze lepsze. Gdybys kiedykolwiek byla za Odra w kazdym dobrym sklepie sportowym za darmo zrobia Tobie komputerowa analize biegu na biezni mechanicznej i w zaleznosci od wyniku dobiora najbardziej odpowiednie buty. Polecam np siec sklepow Runners Point - maja punkty w kazdym wiekszym miescie.
Po jakiej nawierzchni biegasz lekkoatletyczko? Jak wyglada Twoj trening? Czy sie rozciagasz? Czy sie gimnastykujesz? Czy jezdzisz na rowerze? Co robisz aby sie regenerowac? Jak sie odzywiasz? Pytam o to wszystko poniewaz wyleczyc sie z kontuzji to jedno a wyciagnac z niej wnioski i uniknac w przyszlosci powtorki to drugie. Musisz sprobowac odpowiedziec sobie na pytanie: "dlaczego TO mnie spotkalo"?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: boczne przyparcie rzepki
PostNapisane: 8 sie 2009, o 23:55 
Offline

Dołączył(a): 2 sie 2009, o 20:52
Posty: 8
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Drogi Tygrystku,
dobrze, ze pytasz o te wszystkie sprawy, ponieważ wcześniej zbyt konkretnie sie nad tym nie zastanawiałam. Otóż staram się biagać do 8 km dziennie, niestety mieszkam w mieście gdzie ciężko znaleźć odpowiednią nawierzchnie wiec zostają mi jedynie betonowe chodniki;/ Przed biegiem stosuje około 15sto minutową rozgrzewkę połączoną z rozciąganiem(wiem, ze nie jest to zbyt długo)... staram sie dwa razy w tygodniu powtarzać przebieżki, natomiast cały bieg wienczy sprint. Na rowerze nie jeżdże praktycznie w ogole. Nie amm pojęcia o co chodzi jeżeli pytasz o regeneracje(?) Co do odżywiania, nie posiadam zadnej specjalnej diety, staram sie odzywiać w miare normalnie jak na osobe w moim wieku przystało(19l.) Jeżeli mogłabym dostać od Ciebie jakieś konkretne wskazówki, będę na prawdę wdzięczna.
Z góry dziękuję.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: boczne przyparcie rzepki
PostNapisane: 9 sie 2009, o 16:18 
Offline

Dołączył(a): 21 cze 2009, o 18:07
Posty: 7
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Dobrze byloby lekkoatletyczko zainwestowac w jakas biegowa literature, np. jedna z ksiazek Jurka Skarzynskiego albo od czasu do czasu przegladac miesieczniki "Bieganie" czy "Runners World" trudno w kilku slowach cala teorie bezpiecznego i skutecznego treningu strescic.
Co jest pewne:
Nie wolno biegac po chodnikach! Nie ma sily, to sie musi konczyc kontuzjami. Bez porownania przyjazniejszy kolanom jest asfalt, a najlepsze lesne czy parkowe sciezki.
Nie wolno biegac codziennie! To takze kontuzja skonczyc sie musi. Organizm potrzebuje 1-2 dni w tygodniu na regeneracje. To nie chodzi tylko o zdrowie ale rowniez o wyniki - uwierz mi, ze zaczniesz biegac duzo lepiej gdy wprowadzisz w tygodniu 2 dni przerwy.
Nie jest dobrze ograniczac sie tylko do jednego sportu, nawet jezeli jest on tak cudowny jak bieganie. Koniecznie musisz trenowac tez miesnie do biegowych antagonistyczne. Idealnym rozwiazaniem jest tu rower, choc mozna tez np na zakonczenie treningu 10 minut biegac tylem, probowalas tego?
Rozciaganie po rozgrzewce: do niedawna powszechnie uwazano, ze to wlasnie najlepsza kolejnosc: rozgrzewka, rozciaganie, trening. Teraz coraz wiecej trenerow jest zdania, ze rozciaganie powoduje schlodzenie miesni i marnujemy dobroczynny wplyw rozgrzewki. Zaleca sie zatem kolejnosc: rozgrzewka, trening, 10 minut przerwy (np na prysznic) i dopiero na koniec rozciaganie.
Dobrze jest znalezc w tygodniu godzine czasu na gimnastyke, idealna jest joga, ktora laczy wzmacnianie miesni z rozciaganiem.
Ostatnia uwaga: wszystko co napisalem nic nie da jezeli nie bedziesz miala odpowiednich butow.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: boczne przyparcie rzepki
PostNapisane: 9 sie 2009, o 17:38 
Offline

Dołączył(a): 2 sie 2009, o 20:52
Posty: 8
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Dziękuję za uwagi, postaram włączyć je w swój trening... jednakże na rowerze np. lekarz zabronił mi jezdzić( chodzi o te boczne przyparcie rzepki), chciałam jescze dodać o ile ma to jakiś związek, ze oprócz biegania trenuje równiez koszykówke. Niektóre bardzo pomocne informacje znalazłam właśnie w "Runners World" , ale i tak wiem, ze to co robie to pełna amatorszczyzna.... postaram się więc dowiadywać więcej i sukcesywnie wdrążać te informacje w życie.
Jeszcze raz dzięki;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL