forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 20:40

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Komórki macierzyste - alternatywa dla autoprzeszczepów?
PostNapisane: 6 lis 2009, o 23:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Bardzo ciekawą informację podesłał mi przemek-. Może po prostu zacytuję:

W moich internetowych poszukiwaniach znalazłem materiał o regeneracji stawów kolanowych Pudzianowskiego z użyciem tychże komórek. Nie jest wprost napisane wprawdzie, ze chodzi o chrząstkę ,ale na mój rozum właśnie o tym jest mowa. Link do artykułu na którym się opieram - http://www.rp.pl/artykul/324706.html i do kliniki która to zrobiła http://www.magnusclinic.pl/oferta. Wiem, ze pewnie to trochę melodia przyszłości, ale zawsze to jakaś nadzieją.

Na stronie kliniki piszą, że myślą o specjalnym oddziale w niedługim czasie więc miejmy nadzieje, że takowy powstanie. Pewnie będzie to zwłaszcza na początku kosztować sporo, ale może to być mniej niż hodowanie chondrocytów, nie trzeba z tego co zrozumiałem nic hodować, komórki się poprostu pobiera, a sama hodowla chondrocytów kosztuj e około 20tysięcy + oczywiście opłaty za operacje
.

Na pewno warto śledzić taką możliwość. A może ktoś z Was słyszał więcej o tej metodzie?

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Komórki macierzyste - alternatywa dla autoprzeszczepów?
PostNapisane: 7 lis 2009, o 00:52 
Offline

Dołączył(a): 23 paź 2009, o 16:18
Posty: 31
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Chondromalacja II/III w prawym kolanie stwierdzone po artroskopii, lewe po objawach podobnie
Ciekawe jak się zakończą te badania oraz ile to kosztuje? Może ktoś zna Pudzianowskiego lub któregoś z wymienionych ciężarowców i się dowie. Jeśli to będzie skuteczne to pewnie wielu z tego skorzysta.

_________________
Tegestolog poszukujący podkładek z Polskich Browarów Piwnych.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Komórki macierzyste - alternatywa dla autoprzeszczepów?
PostNapisane: 6 mar 2010, o 17:35 
Offline

Dołączył(a): 6 mar 2010, o 17:24
Posty: 10
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: oddzielająca martwica chrzęstno-kostna kłykcia przyśrodkowego kości udowej prawej nogi
Witam. Ja ostatnio dowiedziałem się o mojej chorobie dzięki prywatnemu rezonansowi. Jest w Zielonej Górze klinika, która w operacjach ubytków chrząstki także korzysta z potencjału komórek macierzystych. Nie pobiera się ich z krwi tylko w miejscu ubytku wbija się węglowe piny które umożliwiają wędrówkę komórek ze szpiku w odpowiednie miejsce, a tam już komórki dostają odpowiednie sygnały i tworzą chondrocyty. Także dosyć obiecująca metoda ponoć już dosyć zaawansowane stosowanie w Niemczech. Jak piszą jak narazie wadą jest brak długotrwałych badań nad wynikami gdyż jest to młoda metoda. Wyniki krótkoterminowe są bardzo obiecujące. Więcej na ten temat :

http://www.klinikaortoline.pl/index.php/pl/news

Ja jestem dwa tygonie po lekkim urazie i badaniu. Czeka mnie artroskopia a potem?? Okaże się czy to już duży ubytek czy może nie. Myślę, że ta metoda jest obiecująca i w porównaniu z hodowaniem chondrocytów tania. Koszty operacji + koszty implantu ok 900zł za jeden.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Komórki macierzyste - alternatywa dla autoprzeszczepów?
PostNapisane: 6 mar 2010, o 20:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
SUPER ciekawe. Dzięki za informacje :-). No, ale rzeczywiście - 150 zabiegów to jeszcze dość niewiele... No i na razie piszą tylko o piszczeli, a nie np. o stawie udowo-rzepkowym, który jest szczególnie kłopotliwy przy różnych próbach odtwarzania chrząstki. Trzymajmy kciuki za rozwój Chopina :-)!

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Komórki macierzyste - alternatywa dla autoprzeszczepów?
PostNapisane: 6 mar 2010, o 20:29 
Offline

Dołączył(a): 18 sie 2009, o 22:50
Posty: 91
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
galdas1, dzieki za linka! Bardzo milo jest wiedziec, ze istnieje kolejna alternatywa ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Komórki macierzyste - alternatywa dla autoprzeszczepów?
PostNapisane: 7 mar 2010, o 13:35 
Offline

Dołączył(a): 6 mar 2010, o 17:24
Posty: 10
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: oddzielająca martwica chrzęstno-kostna kłykcia przyśrodkowego kości udowej prawej nogi
Cytuj:
Przewagą tego sposobu leczenia w stosunku do innych metod jest to, że można ją stosować w przypadku ubytków chrzęstnych głowy piszczeli, jak i chrzęstnych defektów stawów skokowo-goleniowych.


Czytałem o tym na innych stronach. To zdanie jest troszke zle sformułowane. chodzi o to, że można to stosować także do piszczeli i stawów skokowych, a głównie właśnie na ubytki w kości udowej. Na samym dole strony jest filmik z jakiegoś programu właśnie o tej metodzie.

A ha i jeszcze coś :

http://www.geistlich.com/upload/docs/pd ... lowres.pdf

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Komórki macierzyste - alternatywa dla autoprzeszczepów?
PostNapisane: 7 cze 2010, o 17:01 
Offline

Dołączył(a): 7 cze 2010, o 16:57
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Znalazlem cos takiego,

http://www.regenexx.com/the-regenexx-procedure-explained/
http://www.regenexx.com/the-regenexx-procedures/knee-surgery-alternative/the-regenexx-knee-procedure/

W skrocie, pobieraja komorki maciezyste ze szpiku (podobno bezbolesna metoda), rozmnazaja je i wstrzykuja w miejsce urazu. Wychodowane komorki sa zamrozone i wstrzykiwane zazwyczaj 2-3 razy.Zaleta jest to ze jest to bardzo malo inwazyjny zabieg.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Komórki macierzyste - alternatywa dla autoprzeszczepów?
PostNapisane: 12 cze 2010, o 10:20 
Fabryka kolan

Komercyjną produkcją kolan z probówki, czyli mówiąc fachowo: terapią komórkową autologicznego przeszczepu chondrocytów i osteoblastów, jako pierwsza w Polsce zajęła się warszawska firma Impomed Centrum. Dotychczas ograniczała się do sprzedaży narzędzi chirurgicznych i instrumentów medycznych, w tym także endoprotez. Niedawno postanowiła poszerzyć działalność o inżynierię tkankową.

– Korzystamy z technologii hodowli ludzkich chondrocytów i osteoblastów, opracowanej przez koreańską firmę Sewon Cellontech. Tam w ciągu roku przeprowadza się tą metodą kilka tysięcy operacji stawów. My ciągle jesteśmy na początku drogi – wyjaśnia Robert Zalewski, wiceprezes zarządu Impomed Centrum. Sam z wykształcenia jest prawie lekarzem. Prawie, bo studia medyczne przerwał tuż przed dyplomem. W 1990 r. z kilkoma kolegami zajął się biznesem i to go wciągnęło. Zaczął od małej firmy dystrybucyjnej, która z czasem zamieniła się w dużego operatora logistycznego. Po kilkunastu latach sprzedał ją zachodniemu koncernowi. Pieniądze zainwestował w inne biznesy, w tym także w Impomed, do którego dołączył jako wspólnik i pomysłodawca stworzenia laboratorium inżynierii tkankowej. Bo medycyna wciąż go fascynuje.

– Pracujemy nad własnymi technologiami inżynierii tkankowej. Chcemy zająć się hodowlą keratynocytów, czyli komórek skóry, a także komórek tłuszczowych wykorzystywanych w chirurgii plastycznej i kosmetologii – wylicza prezes Zalewski. Dodaje, że współdziałają z kilkoma polskimi specjalistycznymi klinikami. W ich laboratorium pracuje tylko kilka osób, wszyscy są wysokiej klasy fachowcami z doktoratami.

Impomed jest jednak przedsiębiorstwem, a nie placówką naukowo-badawczą. Choć laboratorium, w którym prowadzone są hodowle tkankowe, powstało dzięki dofinansowaniu z UE, utrzymywać musi się samo. A przeszczepy tkankowe nie są procedurami medycznymi objętymi refundacją NFZ, co w naturalny sposób ogranicza rynek. Koszt naprawy kolana to wydatek rzędu 20 tys. zł. Na ten typ terapii decydują się dziś osoby zamożne, często sportowcy, których gnębią kontuzje stawów, a chcą kontynuować karierę. Jest także bariera wieku, bo koreańska technologia sprawdza się u pacjentów najwyżej w średnim wieku (50–60 lat), a tymczasem kłopoty z kolanami powszechnie dotykają osób starszych. Na szczęście firma może ratować się działalnością eksportową. Wyhodowane komórki wysyłane są do Wielkiej Brytanii, a także na Litwę, gdzie taka forma terapii jest refundowana. Dzięki temu działalność inżynierii komórkowej jest rentowna. Skala przedsięwzięcia jest jednak niewielka. W ubiegłym roku było to 30 hodowli, w tym roku będzie około stu.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Komórki macierzyste - alternatywa dla autoprzeszczepów?
PostNapisane: 10 lip 2010, o 22:29 
Offline

Dołączył(a): 10 lip 2010, o 21:34
Posty: 5
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: kolanko prawe-Chondromoloacja III stopnia, wycięte fragmenty uszkodzonych łąkotek i wyrośli rzepki , częściowo uszkodzone wiązadło, rekonstrukcja chrząstki metoda mikrozłamań, wycięcie wolnego ciała.
No wiec byłem u doktora Krochmalskiego na wizycie. Koszt zabiegu artoskopia plus przeszczep komorek macierzystych do kolana to koszt ok 8 tysiecy. Chyba sie zdecyduje bo nic innego na moje kolanko juz lekarze raczej nie maja do zaoferowania.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Komórki macierzyste - alternatywa dla autoprzeszczepów?
PostNapisane: 11 lip 2010, o 23:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Cześć Luga, koszt jest i tak ponad 2 razy niższy niż przeciętna cena przeszczepu chrząstki... No, ale trzeba jeszcze pamiętać, że potem zapewne trzeba jeszcze zapłacić za rehabilitacje... Bardzo ciekawi mnie ta metoda. I zastanawiam się dlaczego nie jest ona praktykowana w innych ośrodkach... Poznałaś może jakieś osoby, które miały tego typu zabieg? Jak długo potrwa rehabilitacja? Jak duże szanse daje lekarz, że to pomoże? Nie jestem pewna, czy znasz odpowiedź na te pytania, ale na pewno każda informacja będzie dla nas cenna.

Ja tak sobie myślę, że warto chyba, abyśmy w miarę możliwości zagadnęli swoich lekarzy na tematy. Może coś wiedzą, może takie pytania dadzą im coś do myślenia. W każdym razie ja postaram się mieć to w pamięci :-).

No a przede wszystkim, jeśli się zdecydujesz, będę bardzo mocno trzymać kciuki :-)

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL