forum o naszych kolanach

Teraz jest 29 mar 2024, o 08:50

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Sposoby na odbudowę glowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego uda - u mnie przyniosło skutek
PostNapisane: 1 kwi 2013, o 18:49 
Offline

Dołączył(a): 26 mar 2010, o 03:19
Posty: 43
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Kolano lewe - bóle, stany zapalne zachyłka nadrzepkowego - w trakcie rehabilitacji;
zmniejszony kąt nachylenia kości krzyżowej
Inne informacje: Poznań
Witam wszystkich,
dawno się nie udzielałam.
Przejdę od razu do rzeczy. Borykam się z problemami kolan od około 3 lat.
Miałam... ja to nazywam... fazy:) Tzn. udawało mi się ćwiczeniami naprawić co nie co, ale niestety później spadałam z powrotem w dół.
W tej chwili jestem na takim etapie, że głowę przyśrodkową mieśnia uda, o którą tak się mocno często modlimy... jak na dziewczyne mam bardzo dużą, i twardą.
Zajeło mi trochę czasu zanim odbudowałam. Trwało to 10 miesięcy. Wykonywałam ćwiczenia codziennie.
Wiem jednak, że nie udałoby mi się to gdyby nie elektrostymulacja.
Szczerze powiedziawszy dziwię się, że rehabilitanci tak rzadko to stosują, a jeśli juz to tylko parę razy.
Ja dzięki elektrostymulacji, którą stosuję codziennie, odbudowałam tą głowę a co najważniejsze...
nauczyłam się ją napinać. Dziwnie to trochę brzmi ale ja odczuwałam niemoc, nie potrafiłam napinać tego mięśnia,
a elektrostymulacja pobudziła mi mięsień do pracy.
Oczywiście elektro stosowałam podczas ćwiczeń.
Innym błędem jaki popełniałam w swoich poprzednch ćwiczeniach było to że za bardzo sie skupiałam na zginaniu nogi i trwaniu w zgięciu, kiedy liczy się tak naprawdę wyprost.
Żaden z poprzednich rehabilitantów mnie o tym nie poinformował.
Cóż, może jestem słaba w tym ale po prostu nie wiedziałam...
Co jeszcze... Jak tylko zaczęłam CZUĆ głowę przyśrodkową podczas prostowania nogi z wszelkich przysiadów napinam ją mocno. W pewnym okresie na początku codziennych ćwiczeń było mi trudno to robić mimo że głowa była juz widoczna, ale wtedy pomagało 30 minut z elektro i dalej już potrafiłam napinać mięsień sama.

Teraz napinam go wielokrotnie w ciągu dnia. W takich zwykłych czynnościach, jak stanie, wstawanie z kucania, z delikatnych przysiadów.

Troszkę się martwię czasami czy jest to zdrowe. Mój rehabilitant mówi że nie szkodzi.
Jakie macie zdanie na ten temat?

Mój przypadek jest dosyć skomplikowany. Prawdopodobnie ma źródlo w kręgosłupie. DLatego teraz ćwiczę JOGĘ. http://www.youtube.com/watch?v=SFuLPmgUrxA
Przy okazji polecam te ćwiczenia. Mi bardzo pomagają.

Podsumowując:)
Polecam wszystkim, którzy nie mogą zmobilizować swojej głowy przyśrodkowej do pracy, elektrostymulację.
Polecam z nią ćwiczyć, starając się napinać mięsień.
Trzeba się skupić na wyprostach podczas których napinamy 4.
U mnie działa:)

Chętnie porozmawiam z Wami co o tym myślicie, szczegółnie o napinaniu przyśrodkowej głowy podczas stania czy wstawania z przysiadów i tego czy to czasem nie szkodzi.

Pozdrawiam:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sposoby na odbudowę glowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego uda - u mnie przyniosło skutek
PostNapisane: 7 kwi 2013, o 23:30 
Offline

Dołączył(a): 16 lis 2009, o 01:37
Posty: 85
Typ użytkownika: Profesjonalista
Mój problem: www.centrum-synergia.pl
Witam, chciałabym ustosunkować się do Twojej wypowiedzi od strony fizjoterapeuty.
Zabieg elektrostymulacji jak najbardziej stosuje się w przypadkach zaników lub osłabienia mięśni, generalnie po to został wymyślony. Tak często bywa, że po długotrwałym unieruchomieniu lub nieużywaniu mięśnia z innych powodów (zła kompensacja, nadaktywność przeciwstawnej grupy mięśniowej), pacjent "zapomina" jak należy go używać - napinać. W takich sytuacjach elektrostymulacja pomaga nam zaktywizować mięsień, z powrotem nauczyć pacjenta napinać go w sposób właściwy. Z mojego doświadczenia nie wynika, żeby był to zabieg rzadki lub pomijany ale może tak Ci się przytrafiło.
Tobie konkretnie chodzi o głowę przyśrodkowa mięśnia czworogłowego. Rzeczywiście, razem z e wszystkimi pozostałymi głowami (prostą, pośrednią, boczna) odpowiada za wyprost w stawie kolanowym i działa najsilniej wykonując ta czynność. I w początkowym okresie, kiedy jest jeszcze bardzo osłabiony - stosuje się elektrostymulację bądź bierną - ty sobie leżysz a prąd napina Twój mięsień, bądź w nieco późniejszym czasie czynnościową - taka jaka opisujesz - łącznie z twoim aktywnym napięciem. Elektrostymulacja czynnościowa jest o wiele bardziej skuteczna niż bierna, ponieważ mięsień jest aktywizowany zarówno zewnętrznie - poprzez impulsy elektryczne jak i od wewnątrz - poprzez aktywne napinanie.
Ale ... Niepokoi Cię, że dotychczas fizjoterapeuci skupiali się na ćwiczeniach w lekkim ugięciu kolan. Otóż jest na to bardzo proste i logiczne wytłumaczenie. Odbudowanie konkretnie głowy przyśrodkowej w sposób wybiórczy jest praktycznie niemożliwe. Wszelkie badania, które niegdyś głoszono, jakoby owa głowa pracowała najmocniej w ostatnich 30 stopniach wyprostu, po dokładnych analizach emg zostały podważone. Głowa przyśrodkowa pracuje równo jak cały czworogłowy. Dlaczego zatem fizjoterapeuci ćwiczą ja w lekkim ugięciu koan? Chodzi tu głównie o staw rzepkowo - udowy oraz stabilizację całego układu mięsniowo- więzadłowego kolana. Już od około 25-30 stopni zgięcia kolana więzadła zaczynają tracić swoją przewodnią rolę jako stabilizatory stawu i przejmują ją mięśnie - głównie własnie czworogłowy ale również inne mięśnie otaczające kolano (grupa kulszowo - goleniowa, brzuchaty łydki). Dodatkowo w tym ułożeniu rzepka znajduje się w bruździe międzykłykciowej , nie zachodzi więc ryzyko jej bocznego przemieszczania. Dlatego ćwiczenia stawów kolanowych często wykonuje się w pozycji zgięciowej - chociaż oczywiście nie tylko! Wszystko zależy od indywidualnych zaleceń dla konkretnego pacjenta.
My w Centrum Synergia bardzo lubimy elektrostymulacje i zazwyczaj stosujemy ją w początkowej fazie jako zabieg bierny, potem włączamy napięcie izometryczne (pacjent napina mięsień, bez wykonywania ruchów) aż do czysto czynnościowej elektrostymulacji podczas ćwiczeń: http://www.centrum-synergia.pl/data/foto/ewa1/
Zgadzam się w pełni, że warto zainwestować kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych (ceny bywają rózne) aby w warunkach domowych kontynuować terapię.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sposoby na odbudowę glowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego uda - u mnie przyniosło skutek
PostNapisane: 8 kwi 2013, o 11:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Moniko, bardzo dziękujemy za uzupełnienie i super ciekawe informacje :-).

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sposoby na odbudowę glowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego uda - u mnie przyniosło skutek
PostNapisane: 8 kwi 2013, o 19:36 
Offline

Dołączył(a): 25 mar 2013, o 14:40
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Nawykowe zwichnięcia rzepki kolana lewego, lipiec 2011-operacja (medializacja guzowatości rzepki kolana lewego), po operacji ból kolana niewiadomego pochodzenia, przeskakiwanie rzepki
Ja również głowę przyśrodkową mam słabą mimo licznych ćwiczeń. Ale juz przed operacja w 2011 roku miałam słabo wykształcony ten mięsień spowodowany licznymi zwichnięciami. Nieświadomie w codziennych czynnościach widocznie chroniłam to kolano.
Po operacji była masakra, nie czułam nogi, nie wiedziałam nawet jak wyprostować kolano :)Teraz odbudować mięsień jest mi tez ciężko, kolano rwie i piecze dlatego wachlarz ćwiczeń jest niestety ubogi.
Zakupiłam stymulator i troche jest lepiej, przynajmniej wiem że ten mięsień tam jest :) Nie wiem tylko czy dobry ten stymulator jest.
Słyszałam gdzieś, albo przeczytałam gdzieś w internecie, że najczęściej właśnie przy zgięciach 30 stopni dochodzi do zwichnięcia rzepki. W takim zgięciu rzepka nie jest jeszcze dokładnie umieszczona w brużdzie a tym bardziej jak jest podwichnięta do boku. Dopiero przy większym zgięciu jest mniejsze prawdopodobieństwo zwichnięcia rzepki bo jest bardziej przyparta do bruzdy.
Zatem ćwiczenia w zgięciu 3o stopni są bezpieczne ? W sumie w większym zgięciu na początku nie da się rehabilitować a dla niektórych jest to nawet przeciwskazane ze względu na różne dolegliwości bólowe kolan. Ja ćwiczę w zgięciu maksymalnie 45stopni dalej nie da rady


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sposoby na odbudowę glowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego uda - u mnie przyniosło skutek
PostNapisane: 14 kwi 2013, o 17:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Cześć Justa,

Tutaj również wspominamy o tych kątach viewtopic.php?f=48&t=273. Natomiast po zabiegu chyba po prostu nie masz wyjścia i musisz ćwiczyć pod takim kątem jaki jest dostępny. Domyślam się, że większość Twoich obecnych ćwiczeń ma charakter izometryczny więc, powinny być bezpieczne. No i raczej nie przyjmuj tych stwierdzeń o kątach jako dogmat, bo koniec końców kolano powinno pracować we wszystkich zakresach. Chyba najlepiej zaufać tutaj rehabilitantowi, który powinien dostosować ćwiczenia do Twojego indywidualnego przypadku.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL