forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 22:16

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zwichnięcie rzepki. Jakie ćwiczenia wykonywać aby odbudować i wzmocnić mięśnie?
PostNapisane: 26 wrz 2012, o 14:57 
Offline

Dołączył(a): 26 wrz 2012, o 14:55
Posty: 6
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Zwichnięcie rzepki
Witam! Miesiąc temu zwichnęłam rzepkę w prawym kolanie. 4 tygodnie miałam nogę w gipsie co prawdopodobnie doprowadziło do zaniku mięśni. Nie mogę zginać kolana, stawać na chorą nogę ani unieść jej w powietrze. W chodzeniu wspomagam się kulą i stabilizatorem. Obecnie przebywam za granicą i nie mam dostępu do polskiego fizjoterapeuty. W szpitalu lekarz przepisał mi 8 tyg rehabilitacji. Dopuki nie zaczę uczęszczać na rehabilitację chciałabym wiedzieć jakie ćwiczenia mogę wykonywać samodzielnie w domu żeby nie zaszkodzić sobie a jednocześnie wzmocnić mięśnie. Bardzo mi zależy żeby jak najszybciej dojść do pełnej sprawności. Będę wdzięczna za każdą poradę. Pozdrawiam :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zwichnięcie rzepki. Jakie ćwiczenia wykonywać aby odbudować i wzmocnić mięśnie?
PostNapisane: 26 wrz 2012, o 16:21 
Offline

Dołączył(a): 18 maja 2012, o 10:51
Posty: 28
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: 15/10 - rekonstrukcja MPFL, uwolnienie troczków bocznych.
Jeżeli jest taka możliwość, to radziłabym jednak tymczasowo udać się do fizjoterapeuty za granicą, który mógłby popracować nad Twoim kolanem, zgięciem, rozciąganiem. Po takim czasie od zwichnięcia zdecydowanie powinnaś już w miarę normalnie funkcjonować. Pierwszy raz zdarzyła Ci się taka sytuacja? Gdybyś znowu miała podobny problem to nie pozwalałabym na wsadzenie nogi w gips, obecnie lekarze twierdzą, że liczy się jak najszybsza mobilizacja rzepki po zwichnięciu, mi się to zdarzyło kilka razy w tym roku i ani razu nie miałam w gipsie.
Natomiast jeżeli chodzi o jakiekolwiek ćwiczenia:
1. Podstawowe to zwyczajne napinanie mięśni (nawet kilkaset razy dziennie, np. poranna sesja z napięciem mięśnia na ok 3 sekundy i rozluźnieniem, wieczorna to szybkie napinanie jedno po drugim), wzmacniasz tym sposobem mięsień czworogłowy odpowiedzialny za utrzymanie rzepki we właściwej pozycji. - w tej kwestii przydałaby się np. wizyta w jakimś gabinecie, gdzie wykonują elektrostymulację - zdecydowanie pomaga przy wzmacnianiu mięśnia.
Pozostałe ćwiczenia niestety wiążą się z podnoszeniem nogi przynajmniej w pewnym stopniu, cały czas musisz próbować, również istotne jest właśnie zwyczajne podnoszenie nogi.

Kiedy miałaś zdjęty gips?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zwichnięcie rzepki. Jakie ćwiczenia wykonywać aby odbudować i wzmocnić mięśnie?
PostNapisane: 26 wrz 2012, o 17:16 
Offline

Dołączył(a): 26 wrz 2012, o 14:55
Posty: 6
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Zwichnięcie rzepki
Bardzo dziękuję za wiadomość. Rzepkę zwichnęłam pierwszy raz i też uważam, że wsadzenie nogi w gips na 4 tyg nie było dobrym rozwiązaniem ponieważ teraz w ogóle noga nie funkcjonuje. Gips miałam ściągnięty 2 dni temu w poniedziałek. Staram się wykonywać ćwiczenia, które znalazłam na internecie a mianowicie napinanie mieśni poprzez prostowanie stopy w pozycji do piszczela, podkładam rulunik z ręcznika pod udo i uciskam na niego. Kładę się na boku i podnoszę chorą nogę 3x10 razy a później robię to samo leżąc na brzuchu. Staram się zginać kolano, ale efekt jak narazie marny tylko trochę mogę je unieść do góry. Bez stabilizatora nie jestem wstanie stanąć na tą nogę. Jestem w trakcie szukania rehabilitanta za graniacą nie jest to takie łatwe ze względu na blokadę językową, ale mam nadzieję, że jak najszybciej uda mi się rozpocząć rehabilitację pod okiem specjalisty. Mam jeszcze taki problem, że za każdym razem jak trochę pochodzę noga od razu robi się cała sina. Czym może to być spowodowane?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zwichnięcie rzepki. Jakie ćwiczenia wykonywać aby odbudować i wzmocnić mięśnie?
PostNapisane: 26 wrz 2012, o 18:53 
Offline

Dołączył(a): 18 maja 2012, o 10:51
Posty: 28
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: 15/10 - rekonstrukcja MPFL, uwolnienie troczków bocznych.
wszystkie ćwiczenia są bardzo dobre, również je wykonuję.
z dodatkowych mogę jeszcze polecić z piłką (wystarczy zwykła dziecięca). leżąc na brzuchu wkładamy piłkę między uda, następnie unosimy nieznacznie chorą nogę i dociskamy do piłki. podobnie jak inne, 3x10 na początek wystarczy, potem możesz robić różnie 3x15, 5x10. wydaje mi się, że po takim osłabnięciu mięśnia problem ze stawaniem wydaje się naturalny, jestem amatorką, ale myślę, że stopniowo, przy intensywnych ćwiczeniach z dnia na dzień powoli powinno Ci się lepiej funkcjonować.
w momencie gdy będziesz mogła swobodnie unosić nogę można również zakupić gumę do ćwiczeń i ćwiczyć na niej przywodziciele uda.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zwichnięcie rzepki. Jakie ćwiczenia wykonywać aby odbudować i wzmocnić mięśnie?
PostNapisane: 27 wrz 2012, o 10:14 
Offline

Dołączył(a): 26 wrz 2012, o 14:55
Posty: 6
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Zwichnięcie rzepki
Ćwiczę codziennie. Na rehabilitację udało mi się umówić dopiero na poniedziałek, czyli tydzień po ściągnięciu gipsu. Oprucz ćwiczeń słyszałam, że dobrze też jest pobudzać mięśnie poprzez masaż i uciskanie oraz smarowanie maścią rozgrzewającą, która pobudza mięśnie. Udaje mi się już chodzić po domu bez lasek w samym stabilizatorze. W prawdzie kuleję, ale już jest jakiś malutki postęp. W dalszym ciągu niestety nie podnoszę nogi i nie zginam :(


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zwichnięcie rzepki. Jakie ćwiczenia wykonywać aby odbudować i wzmocnić mięśnie?
PostNapisane: 27 wrz 2012, o 18:27 
Offline

Dołączył(a): 26 wrz 2012, o 14:55
Posty: 6
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Zwichnięcie rzepki
Proszę jeszcze o odpowiedź odnośnie sinienia chorej nogi podczas chodzenia. Czym może to być spowodowane? Nie zaciskam mocno stabilizatora. Już gdy miałam nogę w gipsie i trochę dłużej pochodziłam to stopa robiła mi się sina. Wtedy noga była unieruchomiona i tłumaczyłam to sobie słabym krążeniem krwi.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zwichnięcie rzepki. Jakie ćwiczenia wykonywać aby odbudować i wzmocnić mięśnie?
PostNapisane: 28 wrz 2012, o 10:38 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2011, o 09:10
Posty: 97
Lokalizacja: Gda/PL
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: LEWE: zerwane ACL, uszkodz.łakotki przyśrodkowej, zmiany zwyrodnieniowe, chondropatia II-IV st., obrzek maziowki i ciała Hoffy. Rekonstrukcja ACL 01.12.2010.
PRAWE:podobnie, rekonstrukcja 17.11.2011.Rehabilitacja.
Inne informacje: Uszkodzenie kolan w wyniku amatorskiej gry w piłkę nożną, dalsza dewastacja spowodowana olaniem sprawy i uprawianiem sportów z zerwanymi więzadłami.
Prawdopodobnie masz krwiaka, jest to w miarę normalne po jakimś urazie, może się utrzymywać dość długo, a jeszcze ten gips (istna masakra), szkoda, że się dałaś w to "wpakować".
Podczas chodzenia krew z limfą przemieszcza się po nodze prawdopodobnie stąd taka reakcja. W tym przypadku spływa do stopy i kostki. Możesz robić elewacje nogi jak jesteś w domu, co będzie powodować, że krwiak będzie się przemieszczał w kierunku pośladków. Są jakieś tam maści na krwiaki ale ja nie używałem. Robiłem sobie coś w stylu masażu limfatycznego, żeby wymusić krążenie limfy i rozejście się krwiaka po nodze, a tym samym przyśpieszyć jego wchłonięcie.

_________________
Pzdr
____
01.12.2010. Kolano lewe - Artroskopia z rekonstrukcja ACL sp. BPTB, mocowanie Biosure oraz częściowa meniscektomią przyśrodkową.
17.11.2011. Kolano prawe - rekonstrukcja ACL tą samą metodą. W trakcie rehabilitacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zwichnięcie rzepki. Jakie ćwiczenia wykonywać aby odbudować i wzmocnić mięśnie?
PostNapisane: 28 wrz 2012, o 11:07 
Offline

Dołączył(a): 26 wrz 2012, o 14:55
Posty: 6
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Zwichnięcie rzepki
Mam nadzieję, że z upływem czasu ten krwiak sam się rozejdzie i nie będę potrzebowała zabiegu operacyjnego. Jest to moje pierwsze zwichnięcie rzepki a w dodatku jestem za granicą. Następnym razem chociaż mam nadzieję, że następnego razu nie będzie ;) napewno nie dam się już wpakować w gips. Już 5 dni od zdjęcia gipsu a noga jest dalej martwa. W poniedziałek zaczynam rehabilitację, ale jak oni tutaj tak samo rehabilitują jak leczą to będę musiała udać się do Polski.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zwichnięcie rzepki. Jakie ćwiczenia wykonywać aby odbudować i wzmocnić mięśnie?
PostNapisane: 1 paź 2012, o 13:19 
Offline

Dołączył(a): 26 wrz 2012, o 14:55
Posty: 6
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Zwichnięcie rzepki
No i dzisiaj byłam na swojej pierwszej rehabilitacji. Bardzo się obawiałam, ale trafił mi się miły rehabilitant. Wymasował mi rzepkę. Przesuwał ją w górę i w dół. Trochę bolało, ale ból do wytrzymania. Jak skończył masować od razu mogłam troszeczkę więcej zgiąć kolano. Zalecił mi 3 ćwiczenia. Pierwsze: stojąc przy stole bądź blacie kuchennym złączyć nogi i uginać i prostować kolana, Drugie: stojąc i kołysając się przenosić naprzemian ciężar ciała z jednej nogi na drugą. Trzecie: stać na zdrowej nodze bokiem do stołu bądź blatu, chora noga w powietrzu i robić wymachy w przód i w tył próbując przy tym zgiąć kolano. Stabilizatora mam nie używać w domu jedynie jak wychodzę na zewnątrz jeżeli mi to pomaga. Zdjęłam więc stabilizator i okazało się, że mogę już stawać na tą chorą nogę i nawet przenosić na nią ciężar ciała co po zdjęciu gipsu było nie możliwe więc po tygodniu już jest widoczny mały postęp. Następna rehabilitacja w środę. Będę się rehabilitować 2 razy w tygodniu a puki co mam ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć! Co sądzicie o tym zestawie ćwiczeń? Pozdrawiam :)

Acha... co do sinienia nogi to na tyle ile zrozumiałam rehabilitant powiedział, że to jest normalne po takim długotrwałym unieruchomieniu, nie jest to jakiś duży problem, z czasem zniknie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zwichnięcie rzepki. Jakie ćwiczenia wykonywać aby odbudować i wzmocnić mięśnie?
PostNapisane: 4 sty 2014, o 09:18 
Offline

Dołączył(a): 4 sty 2014, o 09:13
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: none
Bardzo dziękuje za informację. :) A mam takie pytanie w ortezie chodziłaś tylko 6 tygodni? Jak wygląda pierwsza doba po zabiegu, miałaś robiona operację na nfz czy prywatnie? Ile leżałaś w szpitalu? Ortezę kupowałaś we własnym zakresie czy dostałaś dofinansowanie?

_________________
Prep4sure.com pmi certification questions and practice test dumps books testking pass4sure


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL