forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 12:27

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zapalenie więzadeł rzepki - dobre zabiegi?
PostNapisane: 22 paź 2012, o 18:36 
Offline

Dołączył(a): 16 paź 2012, o 14:58
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Boczne przyparcie rzepek
Zapalenie przyczepu więzadeł rzepek
Niestabilność rzepek
Chondromalacja
Witam,

Lekarz ortopeda stwierdził u mnie: "Zapalenie przyczepów więzadeł właściwych rzepek"

Natomiast w zaleceniach dotyczących fizykoterapii Pan doktor napisał:

"- Jonoforeza przeciwzapalna z Voltarenem 2x10 podstawy obu rzepek
- Laser 2x10 podstawy obu rzepek"


Mam teraz wątpliwości, bo tak:

- anatomicznie podstawa rzepki jest "na górze" kolana (czyli bliżej kości udowej), a jej wierzchołek jest "na dole" (czyli bliżej kości piszczelowej)
- natomiast więzadło właściwe rzepki jest przyczepione od strony wierzchołka rzepki (czyli "na dole") i odchodzi w dół do kości piszczelowej

Obrazek

Miałem już jeden dzień zabiegów i były one "nakierowane" właśnie na podstawę rzepki.

Stąd moje pytania do Was:

- Czy jest to prawidłowe postępowanie? Czy może moje wątpliwości są uzasadnione? Może Pan doktor się pomylił i pisząc "podstawa" miał na myśli "na dole"?
- Jeśli ktoś miałby bardziej szczegółowe informacje i wiedzę, to dopytam jeszcze: Gdzie powinna być skierowania wiązka lasera przy zapaleniu przyczepów więzadła rzepki i gdzie powinna być przyczepiona "aktywna" elektroda (ta z lekiem) przy jonoforezie?

Jest

ps Świetne forum!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zapalenie więzadeł rzepki - dobre zabiegi?
PostNapisane: 23 paź 2012, o 16:49 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2011, o 09:10
Posty: 97
Lokalizacja: Gda/PL
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: LEWE: zerwane ACL, uszkodz.łakotki przyśrodkowej, zmiany zwyrodnieniowe, chondropatia II-IV st., obrzek maziowki i ciała Hoffy. Rekonstrukcja ACL 01.12.2010.
PRAWE:podobnie, rekonstrukcja 17.11.2011.Rehabilitacja.
Inne informacje: Uszkodzenie kolan w wyniku amatorskiej gry w piłkę nożną, dalsza dewastacja spowodowana olaniem sprawy i uprawianiem sportów z zerwanymi więzadłami.
Żeby nie było, że nikt nic nie napisze to ja napisze mimo, że teoretycznie nie wiem :)
Ale z doświadczenia wydaje mi się, że nie ma to większego znaczenia, czy będzie to trochę wyżej czy niżej.
Zawsze możesz powiedzieć, że czujesz ból niżej i przymocują Ci niżej. Albo na jednym zabiegu nad rzepką a na drugim pod.
Weź jakieś leki przeciwzapalne (NLPZ)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Niesteroid ... ciwzapalne
tylko są niezdrowe i mają skutki uboczne wiec nie można przesadzać, jak to tam w tych reklamach mówią "zapoznaj się z ulotką, skontaktuj z lekarzem lub farmaceutą" czy jakoś tak.
i smaruj dodatkowo Volaterenem poza zabiegami i będzie git.

BTW:Jonoforeza ma za zadanie poprawić wchłanianie maści w okolicach stanu zapalnego, a organizm tak czy inaczej sobie rozprowadzi zaaplikowaną chemie po organizmie.

_________________
Pzdr
____
01.12.2010. Kolano lewe - Artroskopia z rekonstrukcja ACL sp. BPTB, mocowanie Biosure oraz częściowa meniscektomią przyśrodkową.
17.11.2011. Kolano prawe - rekonstrukcja ACL tą samą metodą. W trakcie rehabilitacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zapalenie więzadeł rzepki - dobre zabiegi?
PostNapisane: 24 paź 2012, o 00:09 
Offline

Dołączył(a): 13 lut 2012, o 23:03
Posty: 21
Lokalizacja: Gdańsk
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Kolano skoczka
Witam.
Musze cie niestety zmartwić i powiedziec ze prawie na pewno te zabiegi nie wylecza cię z tej dolegliwości, bo przyczyna bólu więzadla rzepki w ogromnej większości przypadków spowodowana jest nie zapaleniem więzadla a jego degeneracja spowodowaną przeciążeniem. Jest to schorzenie które w fizjoterapeutycznym żargonie nazywa się "kolano skoczka" i jest raczej trudne w leczeniu, 10 dniowa seria zabiegów moze troche zmniejszyc ból, ale problem bedzie powracal. polecam przeczytać ten wątek http://www.kolana.hg.pl/forum/viewtopic.php?f=56&t=670&st=0&sk=t&sd=a. Na twoim miejscu udal bym sie na porządne usg (nie wiem czy robiles bo nie napisales na jakiej podstawie lekarz cie zdiagnozowal), pozwoli ono na ustalenie dokladnego miejsca degeneracji, podejzewam ze obrzęk bedzie się znajdowal nie w samym przyczepie ale w jego bezposredniej bliskosci (co ma szczególne znaczenie przy ustalaniu przyczyn kontuzji) i ostatecznie potwierdzi diagnoze. Dalej udalbym sie do porządnego rehabilitanta, tu z nfztu raczej bedzie ciezko, ktory dokladnie cie zbada i okresli przyczynę przeciążenia. U mnie wyszlo pelno nieprawidlowosci dotyczących biomechaniki stawu ktore mialy wplyw na niewlasciwie dzialanie wiezadla, i teraz sie z tym troche mecze ;). Podsumowując boli nie zapalenie ale zmienione degeneracyjnie więzadlo (badania pani dr Cook wykazaly calkowity brak zapalenia nawet przy mocno bolącym wiezadle), taka fizykoterapia raczej nie pomoze, i nalezy sie z tym udac do porządnego rehabilitanta. Mozesz odniesc wrazenie ze troche cie tutaj strasze ale to jest strasznie upierdliwa kontuzja z ktora sie mecze juz jakis czas i przechodzilem juz prawie przez wszystko, glownie przez niewielka ilosc informacji o tym w polskim internecie:) Byc może bede mogl napisac cos wiecej jak znajde troche czasu, jak cos to pisz.
Pozdrawiam Maciej


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zapalenie więzadeł rzepki - dobre zabiegi?
PostNapisane: 24 paź 2012, o 16:02 
Offline

Dołączył(a): 16 paź 2012, o 14:58
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Boczne przyparcie rzepek
Zapalenie przyczepu więzadeł rzepek
Niestabilność rzepek
Chondromalacja
Dzięki za te wszystkie informacje. Będę smarował Voltarenem również w ciągu dnia.

Zbieram się do opisu na tym forum całej mojej kolanowej sytuacji, w tym wątku chciałem tylko poruszyć bieżące wątpliwości co do zabiegów. Ale korzystając z okazji, przytoczę kilka najważniejszych faktów:

- mam przede wszystkim stwierdzony konflikt udowo-rzepkowy w obu kolanach (będący wynikiem wrodzonej "urody" kłykci kości udowej), konflikt ten ma powodować boczne przyparcie rzepki oraz chondromalację
- bóle zaczęły się 2 lata temu, potem ustąpiły po prostej rehabilitacji
- nasiliły się ponownie parę miesięcy temu i podobna rehabilitacja nie dawała efektów
- nie miałem jakiegoś urazu, nie uprawiam też wyczynowo (a nawet regularnie) sportu
- miesiąc temu miałem mieć artroskopię (skrócenie troczków), ale na tydzień przed zabiegiem wycofałem się, bo mój stan ogólny (mam też problemy z kręgosłupem), stan mięśni ud oraz stan kolan był taki, że rehabilitacja po zabiegu byłaby niemożliwa; utwierdziłem się w tym przekonaniu czytając wątek właśnie na tym forum (chyba Ani J. Ch.) przestrzegającym przed nieprzemyślanym "wpakowaniem się" w artroskopię przy jednoczesnym problemie z oboma kolanami oraz kręgosłupem (jestem z tej decyzji bardzo zadowolony, także dzięki dla Ani)

- kolejny ortopeda u którego byłem potwierdził zasadność zabiegu, ale pojawiła się nowa teoria że za zaburzoną biomechanikę kolana mogą odpowiadać przykurczone mięśnie ud, co przy niekorzystnych wrodzonych uwarunkowaniach (asymetria kłykci) potęguje niekorzystny efekt. Lekarz wykonał USG i stwierdził, że to przyparcie boczne nie jest według niego wyraźne (jeśli w ogóle), natomiast stwierdził zapalenie przyczepów więzadeł rzepki. Załączam zdjęcie z USG:

Obrazek

Tam gdzie narysowałem czerwone strzałki, lekarz wskazywał że jest to płyn świadczący o zapaleniu. Stąd skierowanie na te rehabilitacje.

Aktualnie robię ćwiczenie rozciągające mięśnie uda, których przykurcz ma tu na pewno dużo do powiedzenia (znacznie zwiększył się zakres wielu ruchów już po kilku dniach rozciągania). W moim przypadku, mimo zaniku mięśni uda, to jednak nie ich siła, a skrócenie tychże mięśni odgrywa kluczową rolę w zaburzeniu pracy stawu kolanowego. Wcześniej gdy próbowałem wzmocnić mięśnie uda, ból się zwiększał (wzmocniony skrócony mięsień). Teraz ból nie występuje już w tylu miejscach kolana (był po każdej stronie rzepki i pod rzepką - teraz są tam mniejsza), obecnie ból jest zlokalizowany głownie na dół od rzepki czyli w okolicach więzadła. Ale ogólna "niestabilność kolana" pozostaje.

Biorę się w takim razie za lekturę wskazanego wątku na forum.


Ostatnio edytowano 25 paź 2012, o 11:34 przez Dawid, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zapalenie więzadeł rzepki - dobre zabiegi?
PostNapisane: 24 paź 2012, o 23:28 
Offline

Dołączył(a): 13 lut 2012, o 23:03
Posty: 21
Lokalizacja: Gdańsk
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Kolano skoczka
Hej
To usg wyglada calkiem czysto, w wiezadle nie widac zmian, jednak jest troche niewyraźne przy samym przyczepie, może rzeczywiscie to tylko lekkie zapalenie spowodowane przeciażeniem wiezadła. Ogólnie na poprawienie biomechaniki polecam cwiczenia na wyprost (rozciaganie tylnej grupy miesniowej - dwuglowy uda i lydka), wyprost mozesz sobie sprawdzic siadajac na podlodze, palce skierowane do siebie i kolano na maksa docisniete do podlogi przez napiecie miesnia czworoglowego, piety powinny uniesc sie na centymetr, dwa nad podloge. Ogólnie wyprost przy kolanie jest najwazniejszy bo gdy jest niepelny dochodzi po patologii chodu i staw kolanowy jest bardziej obciazony. Co do wzmacniania miesni polecam wszelkie cwiczenia ekscentryczne, czyli takie w ktorych mięsień pracuje w rozciągnięciu. Wtedy sam mięsień się wzmacnia, a ścięgna rozciagaja się. Przykładem ćwiczenia ekscentrycznego dla mięśnia czworogłowego są przysiady z tym że musza być wykonane poprawnie technicznie tzn, kolana nie powinny wysuwać się przed palce a najlepiej jak piszczel jest pod kątem 90 stopni do podłoża, plecy proste, posladki wypchniete jak najbardziej w przód żebyśmy nie wyginali sie w łuk. Najlepiej to ćwiczenie wykonywac na pochyłej platformie pod kątem ok 30 stopni bo takie ułożenie stopy powoduje że w przysiadzie pracuje właściwie tylko m. czworogłowy. Oczywiście powinienieś wykonywać także ćwiczenia na inne partie mieśniowe żeby rozwijały sie w tym samym tepie. Jesli chodzi o rozluźnienie mięśnie to polecam tzw. rolkę (rura pcv fi 130) i rolowanie przedniej i bocznej parti mieśniowej uda co dwa dni po ćwiczeniach, powinna ona trochę poluzowac rzepkę i złagodzic dolegliwości.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zapalenie więzadeł rzepki - dobre zabiegi?
PostNapisane: 25 paź 2012, o 11:12 
Offline

Dołączył(a): 16 paź 2012, o 14:58
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Boczne przyparcie rzepek
Zapalenie przyczepu więzadeł rzepek
Niestabilność rzepek
Chondromalacja
Bardzo przydatne dla mnie informacje. Pozwól że w takim razie dopytam:

1. Jak głęboki powinien być ten przysiad? Czyli do jakiego kąta między udem a podudziem?
2. Czy rozciąganie dwugłowego powinno robić się kilka razy dziennie czy raz dziennie powinno wystarczyć? A może tylko przed/po ćwiczeniach?
3. Chodzi o rolowanie tego typu: http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=HK5oPadWud8#t=46s ?
4. Rozumiem, ze tak rurka PCV to taka praktyczna wersja wałka rehabilitacyjnego, tak? Ale lepsza/gorsza czy taka sama w efektach a tańsza?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zapalenie więzadeł rzepki - dobre zabiegi?
PostNapisane: 27 paź 2012, o 10:24 
Offline

Dołączył(a): 13 lut 2012, o 23:03
Posty: 21
Lokalizacja: Gdańsk
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Kolano skoczka
Witaj
Jesli chodzi o przysiad to ja go robie do granicy bólu w wiezadle, ale ogolnie zeby przynosił skutki nie musi byc strasznie głęboki, dobierz sobie taki żebyś wyraźnie czuł napięcie mięsnia czworogłowego. Teraz zacząłem robic te przysiady na jednej nodze zeby zwiekszyc obciażenie na miesien, ale mysle ze przez pierwsze dwa tygodnie porób sobie normalnie, chyba ze nie robi to na tobie wrażenia. Pamiętaj żeby nie uciekały ci kolana do przodu ani do środka, kolana z przodu to duże siły kompresyjne w kolanie. Rozciąganie robie raz dziennie po ćwiczeniach jak mięsień jest jeszcze rozgrzany. Jak ktos jest szczególnie zawziety to może sobie zrobić pare rozciagnięć między ćwiczeniami ale to duzej różnicy nie robi. Prawidłowe rozciąganie powinno wyglądać nastepująco: siadasz na stole pod scianą, rozciagana noga leży na stole, druga stoi na ziemi w lekkim zgięciu (~30 stopni) równolegle do krawędzi stołu, dosuwasz sie posladkami jak najbardziej do ściany i prostujesz plecy. Kiedy juz zajmiesz dobrą pozycję bierzesz stope na siebie (uwazaj zeby szła równo, jak pojdzie pod skosem to bedziesz rozciagal tylna grupe miesniowa nierównomiernie), napinasz mięsień czworogłowy i dociskasz spodem kolana jak najmocniej do stołu, rece wyciągasz przed siebie, powinieneś też zminimalizować napięcie na ścianę zeby tylko lekko pomagała utrzymac pozycję. Trzymasz napięcie mięsniowe tak 15-30 sekund i potem powoli odpuszczasz (nie powinienieś trzymac dłużej niz minute bo wtedy scięgna wchodzą w reakcje obronną i zaczynają się spinać). Zeby jeszcze wzmocnic rozciąganie w późniejszym okresie możesz spróbować się zgiąć w miednicy w taki sposób zeby cale plecy byly pod katem a nie tylko góra częśc. I w takim cyklu 4-5 powtórzeń. Wyjście z przykurczu do stanu w którym rozciągnięcie sie nie cofało zajelo mi okolo miesiaca ale komfort chodzu jest nieporównywalie lepszy :) Rolowanie to dokładnie takie, w gabinecie do którego chodze uzywa sie wlasnie rury pcv w dwóch wersjach, obita pianką i bez niczego. Na takim 'profesjonalnym' wałku nie miałem okazji sie rolować więc za bardzo nie mam porównania, ale z tego co wiedze na filmiku rura jest napewno twardsza, czy to lepiej czy to gorzej pytanie juz nie do mnie. Aha, rolowanie co dwa dni bo inaczej mięśnie zaczną się bronić i zamiast rozluźniac będą się spinały.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zapalenie więzadeł rzepki - dobre zabiegi?
PostNapisane: 27 paź 2012, o 20:13 
Offline

Dołączył(a): 16 paź 2012, o 14:58
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Boczne przyparcie rzepek
Zapalenie przyczepu więzadeł rzepek
Niestabilność rzepek
Chondromalacja
Sprawdziłem sobie przysiad na jeden nodze na pochyłości ok. 30 stopni, kontrolując aby kolano nie uciekało w stronę przyśrodkową i muszę przyznać, że jest na prawdę fajnie. Czuć (a nawet widać) że mocno pracuje głowa przyśrodkowa, a kolano jest jakoś znacznie mniej obciążane niż przy robieniu tego samego na płaskim podłożu. Co ciekawe, rok temu gdy miałem rehabilitację, fizjoterapeutka przy takich przysiadach na jednej nodze (ale na płaskim), powiedziała że kolana szły lekko do środka i widzę że to był błąd.

Dzięki za opis rozciągania, jak tylko będę miał gdzie spróbować to przetestuję.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zapalenie więzadeł rzepki - dobre zabiegi?
PostNapisane: 29 paź 2012, o 10:59 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2011, o 09:10
Posty: 97
Lokalizacja: Gda/PL
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: LEWE: zerwane ACL, uszkodz.łakotki przyśrodkowej, zmiany zwyrodnieniowe, chondropatia II-IV st., obrzek maziowki i ciała Hoffy. Rekonstrukcja ACL 01.12.2010.
PRAWE:podobnie, rekonstrukcja 17.11.2011.Rehabilitacja.
Inne informacje: Uszkodzenie kolan w wyniku amatorskiej gry w piłkę nożną, dalsza dewastacja spowodowana olaniem sprawy i uprawianiem sportów z zerwanymi więzadłami.
@mciej dobrze gadasz, a jakie ćwiczenia robisz na rozciąganie 4gł?

BTW: pisałeś "Mi moj ortopeda ma wysłac caly artykuł tłumaczący zasadę działnia prp w skali mikro, jak juz dostane to sie podziele", masz to może i możesz się podzielić?

Cytuj:
...w gabinecie do którego chodze uzywa sie ...
gdzie chodzisz na rehab?

Pozdro z Gdańska.

_________________
Pzdr
____
01.12.2010. Kolano lewe - Artroskopia z rekonstrukcja ACL sp. BPTB, mocowanie Biosure oraz częściowa meniscektomią przyśrodkową.
17.11.2011. Kolano prawe - rekonstrukcja ACL tą samą metodą. W trakcie rehabilitacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zapalenie więzadeł rzepki - dobre zabiegi?
PostNapisane: 1 lis 2012, o 20:47 
Offline

Dołączył(a): 13 lut 2012, o 23:03
Posty: 21
Lokalizacja: Gdańsk
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Kolano skoczka
Czesc
Nie rozciagam dodatkowo czworogłowego, oprocz rozjezdzania go rolką. Jesli chodzi a artykuł to gdzieś go mam ale niewiele w sumie sie z niego dowiedzialem, jak znajde to wrzuce. Na rehabilitacje chodze do AMITISu na AWFie.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL