forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 10:40

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Rehabilitacja przed rekonstrukcją ACL
PostNapisane: 31 mar 2012, o 11:50 
Offline

Dołączył(a): 31 mar 2012, o 11:19
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: zerwanie ACL, naderwanie II stopnia TCL, kompresyjne uszkodzenie kłykcia bocznego k.piszczelowej
Witam, nie znalazłem odpowiedzi czytając wątki na tematy związane z urazami ACL dlatego pozwoliłem sobie dodać temat.

Jestem przed rekonstrukcją ACL, świeżo po urazie (10 dni ), rekonstrukcję planuję na koniec kwietnia, od początku nowego tygodnia zaczynam rehabilitację, a dokładniej: laser, magnetronik, jonoforeza, ćwiczenia wspomagające zgięcie i wyprost ( pod nadzorem rehabilitanta ), rower treningowy i pływanie.

Problem jest tego typu, że w stawie wciąż jest dość duży krwiak ( chyba po weekendzie udam się na ponowną punkcję ) który uniemożliwia w znacznym stopniu zgięcie i wyprost kolana, w związku z tym pytanie, czy do momentu kolejnej punkcji mam się wstrzymać od rehabilitacji ( na pewno odpada rower i ćwiczenia ), czy mogę sobie pozwolić na laser, magnetronik i jonoforezę od zaraz ? Dodam że mogę normalnie obciążać staw.

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rehabilitacja przed rekonstrukcją ACL
PostNapisane: 2 kwi 2012, o 15:40 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2011, o 09:10
Posty: 97
Lokalizacja: Gda/PL
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: LEWE: zerwane ACL, uszkodz.łakotki przyśrodkowej, zmiany zwyrodnieniowe, chondropatia II-IV st., obrzek maziowki i ciała Hoffy. Rekonstrukcja ACL 01.12.2010.
PRAWE:podobnie, rekonstrukcja 17.11.2011.Rehabilitacja.
Inne informacje: Uszkodzenie kolan w wyniku amatorskiej gry w piłkę nożną, dalsza dewastacja spowodowana olaniem sprawy i uprawianiem sportów z zerwanymi więzadłami.
Ogólnie dział o rehabilitacji przy ACL jest tutaj.
10 dni po urazie to nie tak "świeżo". Obrzek powinien już ustępować.
Laser na krwiak, i MT na obrzęk jak najbardziej wskazane.
Ćwiczenia (ruch) wskazane: powolne i spokojne z bardzo małym obciążaniem nogi w krótkich odcinkach czasowych z przerwami.
Ćw. izometryczne czyli takie które wykonuje się w pierwszym etapie po rekonstrukcji ACL. Wciskanie piłki, wciskanie wałka itd.
Pompowanie stopa przy wyprostowanej nodze.
Oczywiście trzeba kontrolować żeby obrzęk sie nie powiększał, znaczy ze sie ćwiczy zbyt intensywnie.
Ruch ma wspomagać rozchodzenie sie płynu z kolana po nodze. Punkcji bym unikał jezeli nie jest niezbedna.
Jeżeli pływanie to tylko kraulem w niewielkich ilościach, żeby cały czas kontrolować napięcie mięśniowe nie powodując tym samym obciążania więzadeł w kolanie.

_________________
Pzdr
____
01.12.2010. Kolano lewe - Artroskopia z rekonstrukcja ACL sp. BPTB, mocowanie Biosure oraz częściowa meniscektomią przyśrodkową.
17.11.2011. Kolano prawe - rekonstrukcja ACL tą samą metodą. W trakcie rehabilitacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL