forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 16:41

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Gdy ortopeda zaleca ćwiczenia...
PostNapisane: 13 maja 2010, o 20:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Dzisiejszy post Kasiki i niedawna lektura forum rehabiltacja.pl skłoniły mnie do poruszenia tematu ćwiczeń zalecanych przez lekarzy. Jeśli lekarz mówi, że potrzebne są ćwiczenia, wyjaśnia jakie mniej więcej i kieruje nas do rehabilitanta to... mamy do czynienia z ideałem. I w zasadzie nie ma o czym pisać - można tylko pozazdrościć ;-).

Zdarza się jednak nierzadko, że sytuacja jest inna - lekarz zaleca nam jedno czy dwa ćwiczenia (bardzo często jest to izometryczne napinanie czworogłowego lub inne izolowane ćwiczenie na czworogłowy) i tyle. Pacjent jest zadowolony i uspokojony. Nawet czasem porobi to ćwiczenie - tyle że zazwyczaj nie ma efektu. Sama przez to przechodziłam.

Wskazówki lekarza mogą nas naprowadzić na istotne elementy rehabilitacji. Jednak nie powinny jej zastępować...

Może oddam głos Monice (http://rehabilitacja.fr.pl/modules.php? ... ght=#16230):
mon72 napisał(a):
Ciekawe co powiedziałby ortopeda, gdyby fizjoterapeuta polecił mu wykonanie artroskopii i wycięcie np fragmentu łąkotki ... Chyba byłby zbulwersowany i słusznie! Nie naszą rolą jest planowanie i realizacja zabiegów ortopedycznych i NIE ORTOPEDY ROLĄ jest ustalanie rehabilitacji dla pacjenta! W Polsce to wciąż ma miejsce i wciąż pacjenci "turlaja" butelki po zabiegach na stawach skokowych, moczą w mydlinach dłonie po złamaniach nadgarstków, napinają izometrycznie 1000razy dziennie czworogłowy po artroskopii kolana a nie maja logicznie zaplanowanej fizjoterapii - bo "doktor zalecił to czy tamto..."
Tak - możesz napinać 1000 i nawet 10 000 razy czworogłowy ale nie licz, że tym ćwiczeniem doprowadzisz do sprawności nogę! Nie zaszkodzisz ale na pewno nie osiągniesz jakiejś szczególnej sprawności! To ćwiczenie zapewne pobudzi pompę mięśniowa, poprawi krążenie, lekko zaktywizuje czworogłowy (a co z reszta mięśni???).
Poświęc te 100zł i udaj sie na choć jedną wizyte do sprawdzonego fizjoterapeuty a zobaczysz, że fizjoterapia nie zamyka się w magicznym sformułowaniu "ćwiczenia izometryczne"...


Podsumowując:
- Pamiętajmy, że fachowcem od rehabilitacji jest rehabilitant.
- Świetnie jeśli lekarz ortopeda docenia jej ważność i ma o niej pojęcie - jednak nie zmienia to faktu z pierwszego punktu.
- Pracując z rehabilitantem zyskujemy możliwość na właściwą reakcję na stan kolana, objawy bólowe i wszelkie inne, czy też korekcję naszego sposobu wykonywania ćwiczeń.
- Rehabilitant ma szansę zauważyć inne istotne problemy mięśniowo-szkieletowe, których usunięcie usprawni kolano.
- Wreszcie rehabilitacja kolana NIE polega tylko na wzmacnianiu czworogłowego - składa się z wielu różnych ważnych elementów. W szczególności za mocny mięsień czworogłowy (a słaby tył uda) może również przysporzyć problemów.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Gdy ortopeda zaleca ćwiczenia...
PostNapisane: 17 cze 2010, o 08:34 
Offline

Dołączył(a): 15 cze 2010, o 16:35
Posty: 4
Lokalizacja: wro
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: chondromalacja II/III
przerost fałdu maziowego
Mogę tylko to potwierdzić. Gdy moje kolana były diagnozowane i chodziłam na fizykoterapię, to właśnie w czasie ćwiczeń i dzięki rehabilitantowi, na którego trafiłam i który naprawdę się mną zajął (NFZ), najwięcej byłam w stanie zaobserwować: kiedy boli, gdzie dokładnie boli, kiedy przestaje boleć.
Lekarz (rehabilitacji a potem ortopeda) zapisywał ćwiczenia z informacją, czy w odciążeniu czy nie, a dobór ćwiczeń zależał od rehabilitanta, który reagował na bieżąco, widząc jak sobie radzę.
(Niestety turnus NFZ trwa 2 tygodnie, potem przerwa, po jakimś czasie kolejny turnus - pisała o tym Ewa http://www.kolana.hg.pl/forum/viewtopic.php?f=13&t=32. A pomiędzy nimi trzeba sobie radzić samemu. Mnie to radzenie sobie kiepsko wychodzi. Będę szukać jakiegoś rozwiązania.)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Gdy ortopeda zaleca ćwiczenia...
PostNapisane: 20 sie 2010, o 18:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 mar 2010, o 23:55
Posty: 46
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: artroskopia kolana prawego, resekcja fałdu przyśrodkowego i przerośniętego ciała Hoffy
Więc mam takiego idealnego lekarza :) Bez pomocy rehabilitanta do dziś nie umiałabym zgiąć kolana. Też obserwowałam, kiedy kolano boli a co już mogę wykonywać bezbólowo. Ortopeda oczywiście zalecił mi ćwiczenia napinania, zginania i podnoszenia nogi, ale pierwszym i podstawomym krokiem było wlepienie mi skierowania na rehabilitację.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Gdy ortopeda zaleca ćwiczenia...
PostNapisane: 12 sie 2011, o 18:57 
Offline

Dołączył(a): 11 sie 2011, o 15:05
Posty: 32
Typ użytkownika: Sympatyk
Trochę nie zgodzę się z ćwiczeniami izometrycznymi. Po przeszczepie chondrocytów jak i jeszcze przed operacją. Rehabilitantka i ortopeda ustalili , że będzie to najlepsza forma ćwiczenia mięśnia. Pamiętajmy że sam mięsień nie musi być napakowaną masą. Ćwiczenia izometryczne pozwalają jednak zwiększyć dynamikę mięśnia, i co najważniejsze kształtują głowę przyśrodkową. Przez trzy lata głównie ćwiczyłem te dociskania piłek, napięcia mięśni, oczywiście zwiększając ilośc w serii oraz ilość samych serii. Np teraz 3 lata po operacji rankiem robie sobie taką serię 3x200 dociskam piłkę lekarską 5 kg z kontem ugięcia kolana 90 stopni, piłka na ścianie. Po takiej seryjce czworogłowy robi się trochę jak balon. Z resztą, zrobie zdjęcia i pokażę jak teraz mięśnie wygladają teraz i może znajde zdjęcia jak wygladały przed operacja. Problem w ćwiczeniach izometrycznych polega na tym, że poćwiczymy tak sobie miesiąc seryjkami po 100 i później nam się nudzi. Ja ćwiczę od trzech lat i szczerze mam także ich dośc, ale przez te trzy lata nie odpuściłem ani jednego dnia. Teraz zaczynam biegać, więc powoli bedę je odstawiał.Moja guru rehabilitacji powiedziała mi że miesień, smukły, długi, wytrzymały taki jaki mają np biegacze długodystansowi jest lepszy dla kolanowców bo potrzebuje mniej energii do spalania, nie zamienia sie w tłuszcz jak miesięn oparty na treningu siłowym.A taki mięsień najlepiej kształtuje się duża ilości serii i powtórzeń, na małych obciążeniach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Gdy ortopeda zaleca ćwiczenia...
PostNapisane: 12 sie 2011, o 19:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lip 2011, o 17:21
Posty: 26
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: "Cechy ogniskowej chondromalacji II st. Lateralizacja czynnościowa rzepki do 4 mm"
Chyba się wybiorę do tej Twojej guru. Czy długo się czeka na pierwsze spotkanie z nią? Bo ja bym chciała zacząć rehabilitację jak tylko wrócę z urlopu, tj. po 21 sierpnia...

_________________
Nie bez powodu przestępcy strzelają w kolana.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL