forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 22:55

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Domowa krioterapia
PostNapisane: 11 wrz 2009, o 22:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
W stanach bólowych i zapalnych kolan, po zabiegach, urazach, przeciążeniach bardzo polecane jest chłodzenie, czyli krioterapia. Może ona znacznie ograniczyć konieczność przyjmowania środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Najpełniejsze informacje na temat krioterapii, znajdują się chyba tutaj:
http://bieganie.pl/?cat=25&id=497&show=1

Znajdziecie tam m.in. fachowe wskazówki na temat przeprowadzania krioterapii w domu:

Najłatwiej dostępnym środkiem jest Cold Pack (kriożele) - woreczki wypełnione specjalnym żelem, dopasowującym się kształtem do owijanej powierzchni. Woreczki wrzucamy do zamrażarki, a po schłodzeniu wyjmujemy. Na skórę kładziemy ściereczkę lub papierowy ręcznik (aby uniknąć odmrożenia), przykładamy żel i wiążemy bandażem. Taki zabieg stosujemy kilka razy dziennie - w ostrej fazie co 2 godz. Czas trwania zabiegu to ok. 15- 20 min.
Co zrobić kiedy nie mamy dostępu do cold packa? Polecamy stosowanie... mrożonek! Najlepsza jest marchewka z groszkiem.


Polecany tam też jest również masaż mięśni kostkami lodu. Dodam od siebie, że ten sposób polecano mi również na obolałe przyczepy, więzadła, czy ścięgna. Bardzo wygodny w użyciu jest kubeczek plastikowy, w którym zamrażamy wodę, a potem leciutko ogrzewając ściany kubeczka z łatwością wyciągniemy lodowy super masażer :-). Taki masaż zgodnie z tym, co pisze pani Ewa, powinien trwać 2-3 minuty. A ucisk na bolące ścięgna powinien być dość silny - działa rozluźniająco.

Znajomy sportowiec z Niemiec wspominał mi często, że u nich zaleca się stosowanie krioterapii tylko gdy stawy są rozgrzane wysiłkiem lub występuje ostry stan zapalny, obrzęk itp. Tzn. nie należy chłodzić stawu w "stanie spoczynku", ot tak sobie. U nas z kolei często robi się tak właśnie w ośrodkach rehabilitacyjnych. Kto ma rację, nie jestem pewna... no, ale staram się na wszelki wypadek stosować do zaleceń z zagranicy ;-).

madn3ss1916, zwróć uwagę na ostatnie zdanie - tam jest o regeneracji nerwów...

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Krioterapia
PostNapisane: 11 wrz 2009, o 22:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Dodam jeszcze dyskusję użytkowników forumowiska:
http://chondromalacja.forumowisko.net/d ... light=krio

A także poradę praktyczną - niby prostą, niby prostą, ale ja sama na to nie wpadłam ;-). Powiedziała mi dopiero rehabilitantka, że z cold-pakiem nie trzeba koniecznie leżeć plackiem, można go przywiązać bandażem elastycznym i oddać się normalnym czynnościom życiowym. Sprawdza się doskonale :-).

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Krioterapia
PostNapisane: 11 wrz 2009, o 23:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sie 2009, o 23:06
Posty: 142
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Artroskopowo usunięta część łąkotki przyśrodkowej, transpozycja rzepki (sp. Trillat), resekcja tkanek miękkich i nerwiaków;
konflikt rzepkowo-udowy i uszkodzony nerw.
Ewa Max-Kolanko dziękuję, przeczytałam i jestem w kropce. Jest wyraźnie napisane, że: 'W stanach przewlekłych i przy uszkodzeniach nerwów stosuj ciepło! Nerwy do regeneracji potrzebują podwyższonej temperatury'., tylko zarówno lekarz, jak i fizjoterapeutka zakazali mi stosowania cold pack na ciepło. Mam sobie okładać 3xdziennie na zimno, bo mam zbyt duży i przewlekły stan zapalny. Od 5 tygodni gorączkuje od tego stanu zapalnego :( - dzień w dzień ! - idzie oszaleć :shock:

_________________

^Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie.


_______________________________________________________
12.12.2009r. [*] - Nie umiera ten, kto żyje w sercach i pamięci innych ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Krioterapia
PostNapisane: 12 wrz 2009, o 16:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Ech, no to rzeczywiście ciężka sprawa, ale jeśli masz stan zapalny to chyba nie ma wyboru - ciepło jest wykluczone. Rozumiem, że lekarz widział Cię już z tą gorączką, nie stwierdził żadnej infekcji? Dobrze, że wracasz do Polski i będziesz mogła się poleczyć... Pisałaś, że chcesz zmienić lekarza. Trzymam mocno kciuki.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Krioterapia
PostNapisane: 12 wrz 2009, o 17:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sie 2009, o 23:06
Posty: 142
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Artroskopowo usunięta część łąkotki przyśrodkowej, transpozycja rzepki (sp. Trillat), resekcja tkanek miękkich i nerwiaków;
konflikt rzepkowo-udowy i uszkodzony nerw.
Ewa Max-Kolanko napisał(a):
Ech, no to rzeczywiście ciężka sprawa, ale jeśli masz stan zapalny to chyba nie ma wyboru - ciepło jest wykluczone. Rozumiem, że lekarz widział Cię już z tą gorączką, nie stwierdził żadnej infekcji? Dobrze, że wracasz do Polski i będziesz mogła się poleczyć... Pisałaś, że chcesz zmienić lekarza. Trzymam mocno kciuki.


No właśnie problem jest taki Ewa, że żaden lekarz jeszcze mnie nie widział z tą gorączką, a właściwie stanem podgorączkowym (temp. waha się od 37,2 st. C do 38 st. C).
27.07 wyjechałam do Irlandii i od drugiego dnia pobytu tak gorączkuje właściwie do dzisiaj + ciepłe kolano (wyjątek ok. 5 dni przerwy). W Polsce już od dłuższego czasu towarzyszył mi stan zapalny, bo na każdych ćwiczeniach, fizjoterapeutka podkreślała, że mam zbyt ciepłe kolano, ale to wiązało się z wysiłkiem (np. jazda samochodem ok. 2h, długie spacery, itp.), a w chwili obecnej bez najmniejszego wysiłku skacze mi temperatura do 38 st. C! ...a ostatnio nawet zaczęły pojawiać się obrzęki kolana i kostki, tzn. kostka bardzo często mi puchnie od 2 operacji i utrzymuje się straszny ból kości piszczelowej.
Tutaj bałam się iść do lekarza, bo nie potrafię wytłumaczyć, że miałam transpozycję rzepki itp., a poza tym nie jestem ubezpieczona (tzn. skończyła mi się ważność już). ...dlatego już teraz w środę wracam do PL, a z jednym lekarzem jestem już 'umówiona' na 21.09.
Może coś się dzieje z implantami i dlatego tak skacze mi temperatura :roll: (?), nie wiem . . .

_________________

^Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie.


_______________________________________________________
12.12.2009r. [*] - Nie umiera ten, kto żyje w sercach i pamięci innych ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Krioterapia
PostNapisane: 20 wrz 2009, o 00:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
21.09, to już poniedziałek :-). Trzymam mocno kciuki, Paulino i cieszę się, że nie jesteś już bezradna w obcym kraju...

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Krioterapia
PostNapisane: 2 mar 2010, o 00:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2009, o 02:45
Posty: 143
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondro II/III, lateralizacja rzepek,
artroskopia kolana lewego 2011. Zwyrodnienia "od zawsze", diagnozowana od 2008. Po artro szybkie "postępy" w obrębie kręgosłupa, liczne przepukliny wielo płaszczyznowe. Z górami koniec, na rowerku coraz trudniej...
viewtopic.php?f=48&t=113&p=1264#p1264
Na tej stronie napisałam trochę o swoich tegorocznych doświadczeniach po krioterapii. Nie mam w tej chwili żadnego stanu zapalnego (lub tak mi się wydaje), nie wiem czy krioterapia była mi potrzebna :?: . Ciepło też rozluźnia mi mięśnie i ścięgna co ułatwia gimnastykę kolan.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Krioterapia
PostNapisane: 2 mar 2010, o 11:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Ja też miałam parę razy aplikowaną krioterapię na mało bolące kolana, nie po żadnych ćwiczeniach i bez widocznego stanu zapalnego czy obrzęku - również w takiej sytuacji nie widziałam żadnych efektów ani wielkiego sensu takich zabiegów.
Natomiast sprawdziłam, że szkodzi mi ciepło (przypuszczam, że dlatego kolana zazwyczaj najgorzej czują się latem) i krioterapia najbardziej mi pomogła w sanatoriach gdy pojawiły się problemy wskutek ciepłych kąpieli. Wtedy działała jak balsam :-). Przypuszczam, że ten niedobry wpływ ciepła jest związany z przewlekłym (i często niewidocznym na zewnątrz) stanem zapalnym błony maziowej, który został stwierdzony po artroskopii.

Rada, którą często można znaleźć (przynajmniej w angielskim internecie) jest taka, że każdy musi sam sprawdzić, co mu pomaga, czy ciepło czy zimno (przy braku stanu zap.). No i to podejście "niemieckie" jak dla mnie ma sens.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Krioterapia
PostNapisane: 10 mar 2011, o 12:21 
Offline

Dołączył(a): 9 mar 2011, o 10:38
Posty: 14
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: krótko: 3 x ACL, bez łąkotek, ponoć bez chrząstki, dwa razy skrobanie rzepki i gronkowiec szpitalny w gratisie itp.
...mrożonka z Biedronki marchewka z groszkiem za 1,60 PLN to najlepsze krio-domowe.....używamy tylko 4-5 razy i wywalamy! mrożonka pochłania tzw ''negatywne emocje'' kolana itp. dolegliwości bólowe
...kładziemy mrożonkę na ręcznik, gazę itp. i bandażujemy.....czas stosowania....dla każdego inny! uważamy na odmrożenia!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Krioterapia
PostNapisane: 11 mar 2011, o 01:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2009, o 02:45
Posty: 143
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondro II/III, lateralizacja rzepek,
artroskopia kolana lewego 2011. Zwyrodnienia "od zawsze", diagnozowana od 2008. Po artro szybkie "postępy" w obrębie kręgosłupa, liczne przepukliny wielo płaszczyznowe. Z górami koniec, na rowerku coraz trudniej...
A po co wywalać, można jak zjeść ;) .


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 31 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL