forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 15:36

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Sprawdź stopy i kręgosłup...
PostNapisane: 27 lis 2011, o 16:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
To bardzo ciekawe, co piszesz, Szary Wilku. Czyli wcześniejsza diagnoza bocznego przyparcia nie była do końca słuszna, czy też raczej czujesz, że miałeś obie te sprawy (przyparcie i kręgosłup)? Ciekawi mnie też, czy miałeś jakieś objawy od strony kręgosłupa, czy też jedynym przejawem było kolano?

To jest prawda, że przyczynowa diagnostyka nie jest łatwa, czasem trzeba długo walczyć. Cieszę się, że Tobie się w końcu udało :-). Mam nadzieję, że na trwałe.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sprawdź stopy i kręgosłup...
PostNapisane: 28 lis 2011, o 13:00 
Offline

Dołączył(a): 2 maja 2011, o 10:46
Posty: 55
Lokalizacja: Polska B
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: RTG- lateralizacja rzepek;
MRI - IIst. chondro;
Nie było objawów od strony kręgosłupa (no chyba tylko 15lat temu coś się pojawiało ale kolana nie bolały). Dopiero jak przeciążyłem kręgosłup i wybrałem się do lekarza rehabilitacji (terapi manualnej)stwierdził jakiś sztywny kręgosłup, poblokowane stawy krzyżowo biodrowe, jakaś rotacja miednicy, wałki mięsniowe pod łopatkami :shock:.
Jak pisałem jeszcze wyszła ta wypuklina (która to latami podobno może nie dawać objawów bólowych). Nie mówię że kolana mnie nic nie bolą. Skala bólu jest mniejsza. Wcześniej ciężko było ustać i siedzieć na krześle, a w nocy ból mnie budził

Rehabilitacja ukierunkowana w stronę tylko samych kolan niestety nie była utrafiona. Ba!.... a nawet ból był większy przez co podziękowałem za zabiegi!!
Generalnie jestem zwolennikiem tematu "sprawdz stopy i kręgosłup..." w celu szukania przyczyn bólu kolan


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sprawdź stopy i kręgosłup...
PostNapisane: 28 lis 2011, o 13:06 
Offline

Dołączył(a): 2 maja 2011, o 10:46
Posty: 55
Lokalizacja: Polska B
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: RTG- lateralizacja rzepek;
MRI - IIst. chondro;
Aha.... co do wcześniejszej diagnozy (BPRZ) to lekarz niby sportowy który to nie przeglądał kręgosłupa. Po prostu czuje że on się nie znał nad sprawami od pasa w górę.

Nie wiem szczerze mówiąc czy istnieje taki lekarz (zaczynam wątpić) który to by kompleksowo zbadał cały układ mięśniowo szkieletowy.
No chyba że dobry terapeuta manualny.......

Zaczynam powoli wierzyć w motto jakie ma chyba HAK w profilu "Na zachodzie ludzie na poczatku chodza do fizjoterapeutow i dopiero gdy fizjoterapeuta rozlozy rece wybieraja sie do ortopedow."

Coś w tym jest.....


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sprawdź stopy i kręgosłup...
PostNapisane: 28 lis 2011, o 21:02 
Offline

Dołączył(a): 4 kwi 2011, o 14:06
Posty: 165
Lokalizacja: woj.Ślaskie
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: boczne przyparcie-wyleczone
zwichniecia rzepe-wyleczone
chondromolacja
To sa swiete slowa mojego fizjoterapeuty.Na poczatku uwazalem go za heretyka ale jak przemyslalem sprawe to przyznalem mu racje.Wiele rzeczy trzeba zmienic w naszym nfz!Na przyklad to ze lekarz rodzinny powinnien byc najlepszym lekarzem w okolicy(dr.House) a nie jak jest teraz ze lekarz rodzinny nie wiem czy jest rehabilitacja na kolano:D Druga sprawa ze lekarz ortopeda powinnien brac za wizyte 1000 zl i jak jest potrzebny zabieg to odlicza ten 1000 od kosztow zabiegu.Dlaczego? poniewaz ludzie lataja z wszystkim do ortopedow(wizyta kosztuje 150zl) i on leczy jakimis glukozaminami itd.Mowi prosze przychodzic co dwa tygodnie i tak zarabia na nas 1500zl(pozniej robi zabieg ale nic nie wspomina o rehabilitacji) , a problem nadal jest nie wyleczony.Trzecia sprawa dlaczego wizyta u jakiegos pseudo-lekarza jest na nfz a jezeli chcemy isc do dobrego fizjoterapeuty to musimy placic?Powinno byc tak ja w stanach,placisz skladki i robisz z ta kasa co chcesz,czyli sam wybierasz gdzie i ile wydajesz.Do tego wszystkiego dodalbym jeszcze usg stawow dla dzieci co rok zeby zapobiegac takim problemom jak nas spotkaly.

Nie wiem szczerze mówiąc czy istnieje taki lekarz (zaczynam wątpić) który to by kompleksowo zbadał cały układ mięśniowo szkieletowy.
No chyba że dobry terapeuta manualny.......
Ja znam dr.Berta Kowalska.
pozdrawiam i przepraszam za bledy ale spiesze sie do pracy(jak bede mial chwile to wszystko poprawie)

_________________
Na zachodzie ludzie napoczątku chodzą do fizjoterapeutów i dopiero gdy fizjoterapeuta rozłoży recę wybierają sie do ortopedów. Lekarze kilka lat uczą się jak operować , a fizjoterapeuci jak usprawniać po operacjach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sprawdź stopy i kręgosłup...
PostNapisane: 28 lis 2011, o 21:23 
Offline

Dołączył(a): 16 sie 2010, o 20:12
Posty: 375
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Wydaje mi się, i w tym wydawaniu zgodzę się z Hakiem i Szarym Wilkiem, że jednak leczenie powinno zaczynać się od pełnego badania... Co do tego czy znajdzie się lekarza, który potrafiłby poskładać klocki w jedną całość - ciężko powiedzieć... Po pierwsze tok studiów dla lekarzy medycyny, a potem specjalizacja z ortopedii nie uczy ich diagnozowania - takie moje zdanie. Większość ortopedów nie potrafi wykonać kilku testów dla kolan, z reguły ograniczają się do testu szuflady i testów łąkotkowych; nie znają testów które mówiłyby o dysfunkcjach mięśni. Ja w swojej zdrowotnej karierze spotkałam jednego lekarza który umie zrobić coś więcej... Ponadto czasem jest też nieco naszej winy w tym w jaki sposób dochodzimy do diagnozy... bo nie zawsze o wszystkim mówimy lekarzowi, bo przecież przychodzimy z bólem kolana.

Hak - to co piszesz jest nierealne do wprowadzenia w polskim systemie opieki zdrowotnej. Pomyśl czy byłbyś w stanie wyłożyć 1000 zł żeby pójść do lekarza na pierwszą wizytę... Dobrzy fizjoterapeuci na NFZ - da się znaleźć, ja kilku takich spotkałam - może po prostu szczęście... Fizjoterapeuta prywatny - czasem można się mocno przejechać... Problem w tym, że NFZ nie kontraktuje usług fizjoterapeutów - chyba, że otworzą oni poradnie rehabilitacyjną... A tu więcej minusów niż plusów... W Polsce zawód fizjoterapeuty nie jest zawodem regulowanym, tak jak np. zawód lekarza - stąd chyba wiele problemów ;)

Szary Wilku - mam nadzieję, że teraz będzie lepiej :) Skoro wiesz w czym leży problem, co może być przyczyną bólu kolan to jest szansa.. :) A co do dochodzenia przyczyn - sprawdź stopy i kręgosłup - u mnie początkiem problemów był chory staw, a teraz boli i kręgosłup i czasem stopa. Ale po moich operacjach nie miałam rehabilitacji i pewnie tu tkwi przyczyna..


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sprawdź stopy i kręgosłup...
PostNapisane: 29 gru 2011, o 11:56 
Offline

Dołączył(a): 29 gru 2011, o 11:43
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Chondromalacja II/III
Niemożność usiedzenia na wykładzie, bo dla ulgi trzeba pomachać nóżkami
Witam,
jestem tu nowa, ale widzę już, że opinie i porady zamieszczane przez użytkowników mogą mi pomóc z moim kolanowym problemem.

Od siebie napiszę, że warto zwrócić uwagę na bóle odcinka lędźwiowego i krzyżowego kręgosłupa - w moim przypadku takie bóle (nerwowe) jakoś znalazły połączenie z osłabionymi kolanami. Niekiedy idąc (na szczęście nie dzieje się to często) zdarzało mi się zrobić "telemark", tj. jedno z kolan nagle stwierdzało, że się zegnie, zamiast trzymać wyprost gdy druga noga robi krok.
Jak wspomniałam, działo się dość rzadko i nie zwracałam na to zbyt wielkiej uwagi, póki kolano nie zgięło się podczas biegu co zaowocowało intymnym zbliżeniem z asfaltem na jezdni (miało to miejsce na przejściu dla pieszych, tuż obok stał tramwaj, na który biegłam; na szczęście poczekałam na zielone, inaczej mogłam się wyłożyć przed samochodem...).
Kiedy powiedziałam o tym ortopedzie, a raczej ortopedce, od razu zapytała o bóle dołu kręgosłupa (co faktycznie ma u mnie miejsce, ale zupełnie nie łączyłam tego z kolanami).
Od stycznia zaczynam leczenie na kręgosłup, u tej samej pani co kolana, liczę że "ogólniejsze" podejście coś da...
No, i idąc za Waszą radą - zapytam, czy płasko-koślawe stopy zdiagnozowane w gimnazjum (tj. ok 9 lat temu) mogą mieć coś wspólnego z kolanami. Ale patrząc po tym, że zawsze, po dłuższym użytkowaniu, moje buty (ich "ścianki") są zdeformowane do wewnątrz (tzn. do wewnętrznego brzegu stopy), to coś może być na rzeczy... :P


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sprawdź stopy i kręgosłup...
PostNapisane: 31 gru 2011, o 12:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Nie wiem, czy już gdzieś umieszczałam ten link
http://www.zdrowemiasto.pl/_zm/?art=52
Na temat tzw. zespołu płasko-koślawego. Trochę rozbudowana teoria ;-), ale wniosek jest taki, że jak najbardziej ma wpływ na kolana i trzeba leczyć całość a nie jeden staw. Łatwo powiedzieć, trudniej to osiągnąć w praktyce.
Trzymam kciuki za Twoją panią doktor, daj znać jak Ci leci!

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sprawdź stopy i kręgosłup...
PostNapisane: 8 sty 2012, o 18:05 
Offline

Dołączył(a): 2 maja 2011, o 10:46
Posty: 55
Lokalizacja: Polska B
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: RTG- lateralizacja rzepek;
MRI - IIst. chondro;
sacabambaspis napisał(a):
Witam,

Od siebie napiszę, że warto zwrócić uwagę na bóle odcinka lędźwiowego i krzyżowego kręgosłupa - w moim przypadku takie bóle (nerwowe) jakoś znalazły połączenie z osłabionymi kolanami.



Bóle odcinka lędzwiowego kręgosłupa mogą (nie muszą) pochodzić od podrażniania korzeni nerwowych przez dyski między krążkami. Potocznie problem zwany dyskopatią.
U mnie tak jest. Skontaktowałem się z rehabem pytając sie jak on widzi łączenie bólu kolan z bólem kręgosłupa.
Uzyskałem odpowiedz iż ból kolan może być odbiorcą bólu kręgosłupa od uciskanego nerwu przez krążek-dysk poprzez zakończenia tego nerwu kończące się w okolicach stawu rzepkowo udowego. Do tego nadmienił iż problemy z odcinkiem lędzwiowym kręgosłupa wpływają na przyparcie boczne w postaci napiętego pasma biodrowo piszczelowego.

Miesiąc po odblokowaniu całego kręgosłupa przez rehabilitanta (ale chrupało strzelało jak cholera podczas terapii - terapia pod kątem dyskopatii) zdecydowana poprawa stanu moich kolan po wykonywanych ćwiczeniach na głowę przysrodkowa i po stretchingu tego bocznego pasma!!


Ostatnio edytowano 8 sty 2012, o 18:28 przez szary wilk, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sprawdź stopy i kręgosłup...
PostNapisane: 8 sty 2012, o 18:22 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2011, o 21:00
Posty: 158
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondro II (II/III?) rzepki, koncowka leczenia chlamydii pneumonae - ta mi dala popalic w kolanach... Lateralizacja i inne biomechaniczne cuda juz wyleczone :-)
Coś w tym musi być, bo sam tego ostatnio doświadczyłem. Ponieważ staram się w pracy odciążać kolana podczas siedzienia i nie zginać ich za bardzo to zbyt dałem popalić kręgosłupowi (zmienił mi się sposób siedzenia na krześle). Efekt - po wczorajszym wyjściu do kina, wieczorem chwycił mnie ból w obu nogach, od ud po łydki, głównie z tyłu. Wystarczyło 10 minut ćwiczeń, które jeszcze pamiętam z rehabilitacji kręgosłupa i przeszło jak ręką ujął.

Wniosek jest taki, że muszę sobie wypracować w pracy jakąś nową pozycję przy biurku, hmmm, może leżenie? Tylko co na to moje szefostwo... ;-)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sprawdź stopy i kręgosłup...
PostNapisane: 8 sty 2012, o 18:36 
Offline

Dołączył(a): 2 maja 2011, o 10:46
Posty: 55
Lokalizacja: Polska B
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: RTG- lateralizacja rzepek;
MRI - IIst. chondro;
Paffcio napisał(a):
Coś w tym musi być, bo sam tego ostatnio doświadczyłem. Ponieważ staram się w pracy odciążać kolana podczas siedzienia i nie zginać ich za bardzo to zbyt dałem popalić kręgosłupowi (zmienił mi się sposób siedzenia na krześle). Efekt - po wczorajszym wyjściu do kina, wieczorem chwycił mnie ból w obu nogach, od ud po łydki, głównie z tyłu.


Jeden neurolog powiedział mi iż dyskopatie ma prawie każdy człowiek tylko nie każdego boli. Zależy od czynników powodujących ból. Słabe mięsnie grzbietu brzucha, przeciążenia (statyczne pozycja siedząca) etc
Paffcio... nie chce się wymądrzać, nie jestem lekarzem ale ten ból ciągnący się do łydek może świadczyć o pewnych nieprawidłowościach przestrzeni międzykręgowych między 4-5 kręgiem na poziomie odcinka lędzwiowego. Uważaj na swój kręgosłup chłopie....


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 25 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL