forum o naszych kolanach

Teraz jest 29 mar 2024, o 00:10

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opaski elastyczne - nosić, nie nosić?
PostNapisane: 8 lis 2009, o 20:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Post Roberta natchnął mnie, aby podzielić się doświadczeniami na temat używania opasek elastycznych. Trochę już było na ten temat w wątku dotyczącym tapingu i niestabilności rzepki (viewtopic.php?f=55&t=106), ale tam rozmowa dotyczyła poważniejszego sprzętu i poważniejszej sytuacji - tzn. stanu pooperacyjnego.
Tymczasem często widujemy biegaczy i innych sportowców z opaskami na nogach i wiele osób gdy pojawia się ból kolana obwiązuje je bandażem elastycznym lub zakłada opaskę. Ja sama używałam ich dość często przez jakieś 2 lata (bez zalecenia lekarskiego). Nosiłam zwykłe opaski elastyczne z otworem (nie usztywnionym) na rzepkę.

Pytanie - pomagają czy nie? Są dobre, czy nie? Jakie są Wasze doświadczenia i wiedza na ten temat?
Moje opisałabym tak:

Najpierw wrażenia z noszenia:
  • zawsze były dla mnie dość niewygodne, piły pod kolanem, noga często się pociła (choć były to opaski z elastycznej bawełny, a nie neoprenu
  • potrafiły zdziałać cuda :-). Do tej pory trudno mi uwierzyć jak bardzo taki kawałek "szmatki" może wspomóc kolana - gdy zaczynały boleć czy to w górach, czy na rowerze, włożenie opasek często dodawało mi skrzydeł i pozwalało na o wiele dłuższy wysiłek.
  • nie rozwiązały problemu, to znaczy stan kolan koniec końców się pogorszył.

Teraz wnioski, które z perspektywy czasu mogę wyciągnąć
  • odradzam noszenie opasek bez innych form specjalistycznego leczenia i bez konsultacji z lekarzem. Rzeczywiście pomagają trochę więcej "wycisnąć" z kolan, ale wcale nie jestem pewna czy to jest takie dobre.
  • szczególnie dłuższe i systematyczne stosowanie powinno się odbywać pod kontrolą lekarza. I powinno się je ograniczać do niezbędnego minimum. Wszelkie gorsety na aparat ruchu z jednej strony go odciążają i stabilizują - z drugiej strony osłabiają mięśnie. Nieumiarkowane ich stosowanie, bez wzmacniania mięśni może mocno pogorszyć sytuację - szczególnie tak ważny dla nas mięsień czworogłowy.
  • nigdzie na ten temat nie czytałam, ale mam wrażenie że długotrwały i czasem bardzo silny ucisk opaski na okolice stawu, utrudniający przepływ krwi też nie jest dobry.
  • rodzaj opaski na pewno zależy od schorzenia kolana - przy problemach związanych z nadmiernym przyparciem rzepki do kości udowej jeszcze większe jej przypieranie może narobić sporo szkody. Dlatego wtedy na pewno należy nosić opaski z otworem na rzepkę.
  • koniec końców traktowałabym opaskę jako tymczasowy środek ratunkowy, ale radziłabym szukać innych sposobów leczenia, a szczególnie nie dopuścić do osłabienia mięśni.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Opaski elastyczne - nosić, nie nosić?
PostNapisane: 12 lis 2009, o 23:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2009, o 07:07
Posty: 181
Lokalizacja: Łódź
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: 17.04.07r- artroskopia kolana prawego- chondromalacja
11.06.08r.- artroskopia kolana lewego- chondromalacja
06.11.09r.- przeciecie troczkow rzepki lewej na otwarto - podwichniecie rzepki
21.01.10r.- przeciecie troczkow rzepki prawej na otwarto - podwichniecie rzepki
27.01.11r.- artroskopia kolana lewego- Przerosniety fald blony maziowej
Mi kiedyś jeden chirurg jak zaczynałam leczenie kolan kazał mi nosić opaskę elastyczną taka najzwyklejszą z apteki. Trochę pomogło, wtedy jeszcze trochę grałam w piłke to było dobre ale potem wrócił ból zdecydowanie silniejszy... Od czasu do czasu nosiłam opaskę. Trzeba przyznać że w czasie chodzenia po górach się przydaje :) Później kupiłam sobie taką z neoprenu z pogrubionym otworem na rzepkę i z takimi jakby giętkimi szynami po bokach i zapinaną na rzepy. Była raczej lepsza od tej z apteki ale bardziej pociła się noga.
Ale jedno jest pewne i sama to zauważyłam że opaski osłabiają mięśnie...

_________________
"(...) tego co nam zapisane nie da zmienić się
widzisz tylko jedną z dróg, jedną chwytasz nić
dobrze wiem, że już tak miało być (...)"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Opaski elastyczne - nosić, nie nosić?
PostNapisane: 25 sty 2010, o 01:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2009, o 02:45
Posty: 143
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondro II/III, lateralizacja rzepek,
artroskopia kolana lewego 2011. Zwyrodnienia "od zawsze", diagnozowana od 2008. Po artro szybkie "postępy" w obrębie kręgosłupa, liczne przepukliny wielo płaszczyznowe. Z górami koniec, na rowerku coraz trudniej...
Ja przymierzam się przynajmniej do edukacji w temacie. :mrgreen: Jeden z ortopedów uznał wynalazek za niewskazany. Kolejny, który dokładniej przyglądał się budowie moich kończyn i npdst. zdjęcia RTG zalecił jak najbardziej opaskę stabilizującą rzepkę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Opaski elastyczne - nosić, nie nosić?
PostNapisane: 28 sty 2010, o 16:51 
Offline

Dołączył(a): 18 lis 2009, o 19:21
Posty: 48
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: nadmierna lateralizacja oraz obustronne boczne przyparcie rzepek.
Właśnie, bo chyba nie można liczyć na TERAPEUTYCZNĄ funkcję takiej opaski.
Mi też wiele osób to podpowiada, ale dotąd żaden lekarz. Przyznam, ze intuicyjnie się temu opieram. Wydaje mi się, że opaski działają na zasadzie, ja wiem? może środka przeciwbólowego? Tzn. nie leczą przyczynowo i chyba lepiej stosowac je tylko doraznie. Oczywiscie łatwo zrozumiec bardzo cierpiącą osobe, która chwyta sie kazdego sposobu... Czyli wniosek jak zwykle: umiar i złoty środek :idea:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Opaski elastyczne - nosić, nie nosić?
PostNapisane: 29 cze 2010, o 22:59 
Offline

Dołączył(a): 29 cze 2010, o 21:49
Posty: 4
Typ użytkownika: Sympatyk
A co myślicie o takim rozwiązaniu?:
Nosze opaskę raz w roku, kiedy jadę w góry, bez opaski mam kolana spuchnięte jak banie, odkąd używam opasek jest ok, kolana nie puchną i nie bolą tak mocno.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Opaski elastyczne - nosić, nie nosić?
PostNapisane: 30 cze 2010, o 21:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Cześć Moniko, jeśli tylko raz w roku kolana Ci szwankują, to rzeczywiście opaski są rozsądnym rozwiązaniem i raczej Ci krzywdy nie zrobią. Pytanie tylko czy rzeczywiście raz w roku i czy ten stan się utrzyma. Bądź czujna, bo może to być oznaką zbliżających się problemów...

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Opaski elastyczne - nosić, nie nosić?
PostNapisane: 1 lip 2010, o 13:46 
Offline

Dołączył(a): 29 cze 2010, o 21:49
Posty: 4
Typ użytkownika: Sympatyk
Chodzę po górach od 20 lat :lol: mam nadzieję, że kolana wytrzymają następne 20 8-), choć oczywiście idealnie nie jest, wiadomo człowiek aktywny jest narażony na więcej kontuzji, oprócz trekkingu jeżdżę na nartach i na rowerze - to oczywiście już bez opasek bo obciążenie kolan jest dużo mniejsze.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Opaski elastyczne - nosić, nie nosić?
PostNapisane: 9 wrz 2016, o 14:02 
Offline

Dołączył(a): 3 mar 2016, o 09:46
Posty: 14
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Ja też noszę opaske zawsze jak jedziemy gdzieś na wycieczkę, ponieważ musi mi coś dobrze stabilizować kolano...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Opaski elastyczne - nosić, nie nosić?
PostNapisane: 4 cze 2017, o 09:43 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2009, o 20:45
Posty: 23
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: rozmiękanie chrząstki rzepek i inne ... będzie dobrze :)
Witam serdecznie, w moim przypadku chondromalacji kolan, której początki rozpoznano w 2008r. opaska niestety nie sprawdziła się. Stosowałam ją na samym początku w pracy, gdzie częste dźwiganie i schylanie się podczas czynności pielęgniarskich typowych dla specyfiki mojego oddziału są na porządku dziennym.

Ewa Max-Kolanko jeśli jeszcze tu czasami zaglądasz to chciałam bardzo Ci podziękować za założenie tego forum i umożliwienie poznania wielu przydatnych i sprawdzonych informacji.

Pozdrawiam i życzę wszystkim kolanowcom oraz wszystkim osobom z innymi problemami zdrowotnymi dużo zdrowia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Opaski elastyczne - nosić, nie nosić?
PostNapisane: 6 cze 2017, o 10:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2017, o 11:22
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Przy większych obciążeniach myślę, że warto wspomagać kolano opaską.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL