forum o naszych kolanach

Teraz jest 29 mar 2024, o 11:53

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Lateralizacja rzepki
PostNapisane: 24 lip 2014, o 10:31 
Offline

Dołączył(a): 24 lip 2014, o 10:23
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: lateralizacja rzepki kolana lewego
Witam
Od jakiegoś miesiąca mam problem z lewym kolanem. Na początku bagatelizowałam sprawę, ale w końcu wybrałam się do lekarza rodzinnego i po zrobieniu zdjęcia RTG wyszło mi że to lateralizacja rzepki. Podejrzewam dwie sytuacje kiedy mogło się to stać (zbyt intensywne bieganie i zbytnie napięcie kolana na zewnątrz podczas treningu aikido). W kolanie mam uczucie "ściągnięcia" a rano jest ból po wstaniu z łóżka. Obecnie zaczęłam fizykoterapię: magnetronik, laser i ultradźwięki. Czekam na wizytę u ortopedy. Czy mam szansę wyleczyć rzepkę tymi zabiegami? :( Czy mogę wrócić do biegania? Jak długo powinna trwać moja przerwa od treningów sportowych?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Lateralizacja rzepki
PostNapisane: 29 lip 2014, o 07:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 gru 2013, o 16:04
Posty: 32
Lokalizacja: Chorzów
Typ użytkownika: Profesjonalista
Witam.

W wyżej wymienionym problemie jak już pewnie wiesz rzepka w wyniku nieprawidłowego ustawienia kończyny dolnej zmienia swój tor ruchu i powoli może zacząć przypierać do bocznego kłykcia kości udowej, lateralizacja to początkowy etap przyparcia. Uważam, że stosując owe zabiegi z zakresu fizykoterapii nie wpłyniesz na wyleczenie problemu. Przede wszystkim trzeba znaleźć przyczynę problemu, w tym celu warto udać się do gabinetu fizjoterapeutycznego, który oceni również stan kolana, zrobi podstawowe testy, oceni czy kolano jest stabilne, jak zachowuje się podczas ćwiczeń, myślę, że warto ocenić je również podczas najczęstszych aktywności, np. biegania (test na bieżni).
W rehabilitacji pewnie ważne będzie by zająć się mobilizacją bocznych struktur stawu rzepkowo - udowego, przywróceniem pełnej mobilności rzepki i tkanek miękkich. Celem głównym jest przywrócenie rzepce jej prawidłowego toru ruchu poprzez ćwiczenia osi kończyny dolnej ,likwidacja zaburzeń biomechaniki ruchu, korekcja współistniejących zaburzeń w obrębie kończyny dolnej i miednicy oraz trening stabilizacyjny. Do celów nadrzędnych należeć będzie również odzyskanie równowagi mięśniowej , zwiększenie siły mięśniowej - szczególnie głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego uda - stabilizator rzepki odpowiadający za jej medializację (przyśrodkowe przesunięcie).
Podczas ćwiczeń przede wszystkim jak się wspomniałam wyżej musisz się skupić na prawidłowym ustawieniu kończyny dolnej , zmianie schematów ruchowych oraz prawidłowym obciążaniu kończyny podczas każdej aktywności, aby móc odciążyć dane struktury. W pierwszej kolejności należałoby zwrócić uwagę na prawidłowe utrzymanie osi kończyny dolnej w każdym ruchu począwszy od chodu, biegu czy przysiadu. Oś kończyny dolnej oznacza utrzymanie kd w trzech punktach : kolec biodrowy przedni górny - środek rzepki - 2 palce stopy. Stopy powinny byś ustawione na szerokość bioder, równolegle do podłoża.

Powodzenia i pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Lateralizacja rzepki
PostNapisane: 29 lip 2014, o 07:42 
Offline

Dołączył(a): 24 lip 2014, o 10:23
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: lateralizacja rzepki kolana lewego
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Szczerze mówiąc trochę mnie zmartwiła, bo miałam nadzieję, że tymi zabiegami rozwiążę problem :-( Ale według rady,będę dalej szukać pomocy. Czy w obecnym stanie mogę, oczywiście rozsądnie, biegać lub jeździć na rowerze? Nie odczuwam bólu, tylko jest to uczucie lekkiego "ściągnięcia"?
Dodatkowo: zaczęłam jeździć na orbitreku, bo wyczytałam gdzieś że najgorzej to teraz kolano zostawić bez ruchu :-) A wydaje mi się, że orbitrek zapewnia ruch kolana w jednej, prawidłowej pozycji i pozwala na bezpieczne ćwiczenie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 29 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL