forum o naszych kolanach

Teraz jest 19 mar 2024, o 07:57

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Odłamanie fragmentu chrzęstno-kostnego z rzepki.
PostNapisane: 11 wrz 2012, o 13:50 
Offline

Dołączył(a): 11 wrz 2012, o 13:40
Posty: 9
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Witam,
na treningu doznalem urazu kolana lewego, po badaniu rezonansem magnetycznym okazalo sie, ze odlamal mi sie fragment rzepki o wielkosc ok. 2x2cm. Dostalem orteze na noge, po miesiacu mialem zabieg artroskopii, odlamany kawalek zostal wyjety, lekarz stwierdzil, ze juz miejsce ulamania sie ladnie zabliznia. Obecnie jestem 2,5 miesiaca po urazie. Wybralem 2 turnusy rehabilitacyjne. Lekarz zalecil mi jezdzic rekreacyjnie rowerem, plywac. Bolu raczej nie odczuwam, jedynie czasami przy jakims skoku (z reguly staram sie nie skakac, chodzi mi o schodzenie z jakichs podestow czy cos), czuje po prostu, ze z tym kolanem "bylo cos robione" - nie jest tak sprawne jak prawe, ktore jest zdrowe. Moje pytanie brzmi: jak z powrotem do sportu tj. gra rekreacyjnie w noge, czy siatkowke na wf (czyli jakies 3x w tygodniu po 40 minut) oraz wspinaczka sciankowa (2x w tygodniu po 1,5h) czy bedzie to mozliwe? Czy powinienem zastosowac jakis stabilizator na kolano przy sporcie?

Nie ukrywam, ze bardzo mnie nurtuje to pytanie, bo jestem typem "sportowca" trenowalem 5x w tygodniu (sztuki walki i wspinaczka), a teraz nie zostalo mi z tego nic..

Pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Odłamanie fragmentu chrzęstno-kostnego z rzepki.
PostNapisane: 12 wrz 2012, o 18:47 
Offline

Dołączył(a): 11 wrz 2012, o 13:40
Posty: 9
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Halo, halo, czy ktos tu jest? :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Odłamanie fragmentu chrzęstno-kostnego z rzepki.
PostNapisane: 14 wrz 2012, o 09:47 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2011, o 09:10
Posty: 97
Lokalizacja: Gda/PL
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: LEWE: zerwane ACL, uszkodz.łakotki przyśrodkowej, zmiany zwyrodnieniowe, chondropatia II-IV st., obrzek maziowki i ciała Hoffy. Rekonstrukcja ACL 01.12.2010.
PRAWE:podobnie, rekonstrukcja 17.11.2011.Rehabilitacja.
Inne informacje: Uszkodzenie kolan w wyniku amatorskiej gry w piłkę nożną, dalsza dewastacja spowodowana olaniem sprawy i uprawianiem sportów z zerwanymi więzadłami.
Nikt nie jest w stanie odpowiedzieć czy będziesz w stanie i kiedy wrócić do sportu. Zależy to od wielu czynników w głównej mierze od pracy jaką poświęcisz na poprawną rehabilitacje. Jeżeli nie będzie żadnych komplikacji to nie powinno być z tym problemy.
Jesteś już dużo po operacji więc sam powinieneś być w stanie ocenić jak "czuje" się Twoja noga. Ważne, żeby nie zlekceważyć tzw późnego etapu rehabilitacji i nie wrócić za szybko do aktywnego sportu. Bardzo ważna jest odbudowa poprawnego balansu mięśniowego, który odpowiada w dużej mierze za poprawną pracę rzepki
Jak najbardziej w początkowej fazie uprawiania sportu można stosować stabilizator poprawiający pracę rzepki ale niestety nie doradzę konkretnie jaki.
Powodzenia

_________________
Pzdr
____
01.12.2010. Kolano lewe - Artroskopia z rekonstrukcja ACL sp. BPTB, mocowanie Biosure oraz częściowa meniscektomią przyśrodkową.
17.11.2011. Kolano prawe - rekonstrukcja ACL tą samą metodą. W trakcie rehabilitacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Odłamanie fragmentu chrzęstno-kostnego z rzepki.
PostNapisane: 14 wrz 2012, o 15:05 
Offline

Dołączył(a): 11 wrz 2012, o 13:40
Posty: 9
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Bardzo dziekuje za odpowiedz. Obecnie moje kolano nie jest jeszcze tak sprawne jak bylo, ale bardzo dobrze rozumiem, ze .a to trzeba czasu i pracy.
Jeszcze raz dziekuje, ze odpisales i podniosles mnie na duchu :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL