forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 19:46

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Czy rozciąganie mięśnia czworogłowego może zaszkodzić?
PostNapisane: 30 gru 2010, o 23:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Againana poruszyła problem, który może zainteresować więcej osób (viewtopic.php?f=47&t=453). Dlatego wydzieliłam go do osobnego wątku.

againana napisał(a):
Czy jest to możliwe, że po rozciąganiu mięśnia ( pięta do pośladka) nastąpiła dalsza destrukcja na chrząstce? Tak jak pisałam moje kolana zaczęły trzeszczeć już niemal przy każdym ruchu... Nie miałam nigdy zastrzyków dostawowych, czy ma Pani z nimi jakieś doświadczenia? Ostatnio odwiedzony lekarz proponuje arthrum ( jedna dawka raz w roku) ale nie wiem czy się decydować (nie doszukałam się opinii w internecie...) .

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Czy rozciąganie mięśnia czworogłowego może zaszkodzić?
PostNapisane: 30 gru 2010, o 23:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
kriz napisał(a):
Witam

Spróbuję odpowiedzieć na Twoje drugie pytanie dotyczące rozciągania.Jeżeli były one poprowadzone prawidłowo (w trakcie ćwiczeń rozciągających nie mają prawa boleć kolana,jeżeli bolą to takie ćwiczenie odkładamy na póżniej do momentu poprawy stanu kolan) to jest naprawdę bardzo mało prawdopodobne aby ćwiczenia te niszczyły chrząstkę.Twoja sytuacja może wyglądać tak że na obecny stan kolan pracowałas wiele lat.W tym czasie następowały bardzo powolne zmiany w stawie i i wokół stawu(początkowo nawet nie odczuwalne ) jak przykurcze mięsni i scięgien ,osłabienie mięsni ,dysproporcje w ich wielkosci, do tego czasami można dodoc wady w budowie kończyn dolnych które zaburzają naturalną oś sił obciązających stawy Staw kolanowy powoli dostosowywał się do tych zmian poprzez zmianę ulożenia i obciążenia powierzchni wspólpracujących Rechabilitacja zaczyna się od dość intensywnych ćwiczen rozciągających ( ja miałem zalecone dwa razy dziennie) i dosłownie z dnia na dzien rozwala ten stan (mini świat) w jakim znajdowało się nasze kolano Obrazowo - wszystkie linki które go utrzymywały zostały popuszczone ale ich siła jeszcze nie wzrosla więc praca kolana przypomina prace rozklekotanego koła i mozna mięć odczucie że jast pogorszenie (sam tego doświadczyłem) W tym momencie jeżeli nie ma przeciwwskazań od lekarza (ale naprawdę dobrego ) i mamy również dobrego rechabilitanta ( o obu jest dosyć trudno - prawde powiedziawszy dziwię sie że nikt nie poruszył tutaj jeszcze tematu za co my tym lekarzom płacimy) pozostaje tylko bardzo powolne wzmacnianie mieśni i cały czas rozciąganie Przy zużytym kolanie to wzmacnianie przebiega z reguły dosyc wolno z uwagi na małe obciążeni którymi mozemy poddać kolana dlatego okres na oczekiwania na pierwsze efekty moze być dosyć długi( u mnie 3 miesiące) Zeby jednak nie bylo zbyt różowo nie zawsze musi nastąpić poprawa ,warunkiem jest aby na tym nowym torze rzepki znajdowała się chrzastka w lepszym stanie Jeżeli nawet poprawa nastąpiła to pamiętajmy ze kolano mamy w dalszym ciągu chore i naprawdę bardzo ostrożnie z obciążeniami

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Czy rozciąganie mięśnia czworogłowego może zaszkodzić?
PostNapisane: 30 gru 2010, o 23:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Ja od siebie mogę dodać, to o czym już wspomniałam w poście na temat rozciągania przy bocznym przyparciu rzepki viewtopic.php?f=13&t=30.
Niektórzy terapeuci uczulali mnie, aby nie rozciągać mięśnia czworogłowego przez proste przyciąganie pięty do pośladka, gdyż powoduje ono duże obciążenie stawu udowo-rzepkowego. Aby tego uniknąć niektórzy zalecają chwyt stopy przeciwległą ręką, co powoduje przyciąganie lekko na skos (tak że pięta ląduje gdzieś po środku pupy). Ja sama staram się rozciągać tak, aby unikać maksymalnego zgięcia kolana, nie jest ono wcale niezbędne do osiągnięcia efektu rozciągania mięśnia - jedną z metod opisałam w cytowanym wątku. Na pewno warto też pomęczyć na ten temat swojego terapeutę.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Czy rozciąganie mięśnia czworogłowego może zaszkodzić?
PostNapisane: 9 kwi 2011, o 21:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2009, o 02:45
Posty: 143
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondro II/III, lateralizacja rzepek,
artroskopia kolana lewego 2011. Zwyrodnienia "od zawsze", diagnozowana od 2008. Po artro szybkie "postępy" w obrębie kręgosłupa, liczne przepukliny wielo płaszczyznowe. Z górami koniec, na rowerku coraz trudniej...
Takie ćwiczenia stosowałam przed artroskopią.Po czasie przynosiły efekt w postaci pogłębienia zgięcia kolana, jednocześnie ćwiczyłam inne mięśnie : przywodziciele i ogólnie rzecz ujmując z grupy obręczy biodrowej. Rehabilitację po artroskopii(obecnie 35 dz. po) zaczęłam późno. Fizjoterapeuta nie zalecał takich ćwiczeń. Zostawił je na później, najpierw wzmocnić mięśnie.
Wypowiedzi wyżej pocieszają mnie, że mam jeszcze prawo mieć z tym problemy a nawet czuć pewien regres.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 33 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL