forum o naszych kolanach

Teraz jest 29 mar 2024, o 10:44

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Uczucie "gęstego" kolana przy wysiłku.
PostNapisane: 12 kwi 2013, o 19:36 
Offline

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 13:57
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Hej ;)

Sprawa wygląda następująco. Mam 18 lat. Kiedyś zwykłem być takim typowym kanapowym dzieckiem jednakże z czasem w końcu postanowiłem to zmienić i około rok temu zacząłem biegać. Co więcej nie robiłem tego tylko i wyłącznie dla zrzucenia masy ale po prostu pokochałem ten sport. Co drugi dzień wychodziłem wieczorkiem na bieg systematycznie zwiększając dystanse. W ciągu ok 3 miesięcy (od marca do maja/czerwca) zrzuciłem 20 kg (od 93 do 73) przy wzroście ok. 175 cm. Nie trzeba tłumaczyć że czułem się wtedy trochę jak jakiś bóg :D Połączyć coś co się lubi z czymś tak pożytecznym rzadko się udaję. Niestety nie wszystkiego byłem świadom. Zwykłem biegać w zwykłych butach typu addidasy, bardzo wygodne itp. ale jednak bez warstw amortyzujących. Biegałem po 5-10 km, czasem po leśnej ściółce, innym razem w mieście. Z czasem zauważyłem że ogólna sprawność nóg się pogorszyła (było to latem 2012). Najnormalniej w świecie nogi szybciej zaczęły boleć. Wówczas kupiłem odpowiednie buty z dosyć dużym współczynnikiem w których do dziś biegam. Przy tym wszystkim szczególną uwagę zwróciłem na zjawisko które niestety towarzyszy mi do dziś :/
Otóż za każdym razem, po jakimś większym wysiłku (choć wcale nie takim dużym) dochodzi do dziwnego uczucia jak gdyby kolana zaczęły mi zastygać. Ruch zamiast być płynny jest spowalniany, jak gdyby cała ta maść wewnątrz kolana zwiększyła swoją gęstość. Rzadko (chociażby ostatnio), najprawdopodobniej w wyniku nieco większego wysiłku ( byłem na 18, wiadomo tańczenie itp. + jakiś bieg 2 dni później) dochodzi dodatkowo do bólu np. przy wchodzeniu po schodach, ruchach itp.
Podsumowując sam problem, mimo mniejszej masy i teoretycznie lepszej kondycji nie jestem sobie w stanie pozwolić nawet na polowe tego co kiedyś, bieg na 5km to chyba maks co mogę zrobić. Nogi są zbyt zmęczone i nie mogą więcej udźwignąć nawet jeśli wcześniej odpoczywałem kilka/kilkanaście dni. Do tego po samym biegu dzień/dwa później dochodzą wspomniane drętwienia/stygnięcia kolan. Czasem bardzo lekkie, czasem mocniejsze, lub jak ostatnio naprawdę uciążliwe. Kilka dni później pod warunkiem że się oszczędzam wszystko wraca do względnej normy.

U ortopedy byłem z tym dwukrotnie, za pierwszym razem zrobił USG na którym zaobserwował lekkie zamazanie chrząstki ale jako tako powiedział że wszystko ok. Dał jakiś proszek na regeneracje mazi czy coś takiego (wcześniej pomógł mamie ale jak widać sprawa chyba była inna). Sam proszek nie pomógł choć w wyniku błędu aptekarki przyjąłem go w dwa razy mniejszej dawce. Za drugim razem wizyta była podobna. Najpierw trochę pozginał kolano, zrobił USG, znowu nic takiego widocznego nie wyszło, i dał lek Structum który powoli kończę brać ale jak już wspomniałem po ostaniach wysiłkach wiem że dużo to nie dało.

Mam raptem 18 lat, dopiero zacząłem biegać i wizja że już sobie nie pobiegam i nie będę w stanie w przyszłości realizować się sportowo itp. jest trochę przygnębiająca :/ Zdarzyło się kiedyś komuś coś podobnego ? Wie ktoś co mogło by to być ? Za wszelką pomoc i rade z góry dziękuję ;)

Pozdrawaim

PS: Mam małe problemy z migdałami. Wiem że potrafią one siać na inne narządy między innymi stawy, zastanawiałem się już czy przypadkiem tu może nie tkwić przyczyna z drugiej strony gdyby tak było problemu stawowe odczuwałbym zawsze i wszędzie a nie tylko w kolanach podczas wysiłku. Co o tym myślicie ?

EDIT: Do objawów których nie wymieniłem zaliczyłbym jeszcze poza samym uczuciem drętwego kolana, ruch rzepki czy tego czegoś co w tym kolanie jest :D zwłaszcza gdy leżę albo się podnoszę czy jeszcze wchodzę po schodach. Czuje jakby coś tam w środku bardziej niż zwykle się poruszało. Czasami odnoszę wrażenie jakby ta rzepka miała zaraz wyskoczyć z kolana.
Czy mogła by to być ta przypadłość: ?
http://www.fizjoklinika.com/boczne-przy ... lanie.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Uczucie "gęstego" kolana przy wysiłku.
PostNapisane: 14 kwi 2013, o 17:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Skoro dość gwałtownie przeskoczyłeś z kanapy do biegania, prawdopodobna przyczyna Twoich problemów leży w niedostatecznym przygotowaniu mięśni. Słabe mięśnie lub nierównowaga pomiędzy poszczególnymi ich grupami skutkują przeciążeniem stawów kolanowych. Bieganie, szczególnie jeśli jest jedyną aktywnością ma to do siebie, że często powoduje taką nierównowagę, w szczególności pomiędzy przyśrodkową a boczną częścią uda, ale możliwości jest dużo więcej. "Proszki" mogą tu mieć działanie wspomagające (a i to wątpliwe), ale na pewno nie usuną przyczyny problemów. Najlepiej będzie jeśli udasz się do ośrodka lub fachowca (ortopedy lub rehabilitanta) zajmującego się ortopedią sportową, w szczególności dla biegaczy. Tam fachowiec powinien ocenić nie tylko stan stawu ale i Twoich mięśni i wdrożyć odpowiednie postępowanie. Co raz więcej ośrodków prowadzi też specjalne programy przygotowawcze dla biegaczy, warto się zapoznać z ich ofertą.
Poczucie nadmiernej ruchomości rzepki raczej nie jest związane z bocznym przyparciem tylko z jej niestabilnością, ale diagnozowanie się w internecie nie ma sensu. Nie ma rady, jak tylko poszukać odpowiednio fachowca, a także nauczyć się właściwej higieny kolan dla biegaczy. Na tym forum również dajemy sporo wskazówek i polecamy trochę ośrodków.

Tymczasem raczej ogranicz bieganie, bo dalsze przeciążanie kolan daleko Cię nie zaprowadzi. Popróbuj spacerów, pływania, jazdy na rowerze - tylko rozsądnie, tak aby nie rezygnować z aktywności fizycznej a jednocześnie nie przeciążać kolan.

Wbrew pozorom bieganie to nie jest prosty sport i trzeba się dowiedzieć jak robić to bezpiecznie.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Uczucie "gęstego" kolana przy wysiłku.
PostNapisane: 15 kwi 2013, o 22:17 
Offline

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 13:57
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Ostatnio zachorowałem na rozyczke (wyskoczyly mi wysypka, węzły chłonne itp.). Na necie też gdzieś czytałem że jednymi z objawów są problemy stawowe. Mogło być tak że moje domyślne problemy zostały przez tą różyczke spotęgowane i dlatego mi to ostatnio tak bardzo dolega. Zobaczę jak to wszystko sie potoczy w najbliższych dniach ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 32 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL