forum o naszych kolanach

Teraz jest 23 kwi 2024, o 21:16

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Artroskopia razy 2 + stabilizator ;]
PostNapisane: 6 lut 2013, o 20:10 
Offline

Dołączył(a): 6 lut 2013, o 19:37
Posty: 3
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Hej. Jestem już po dwóch artroskopiach kolana lewego ( usuwali mi część łąkotki bocznej). Mam pytanie ile czasu bede wracał do pełnej sprawności i jaki stabilizator polecacie? (gram w piłke) Jeszcze jedno... gdy jeżdże sobie na rowerku stacjonarnym wszystko jest ok, zaraz po zakończeniu jazdy też wszystko jest ok i moge kolano zgiąć do końca. Niestety gdy kolano jest np. po nocy lub po długim czasie bez rowerka nie moge zgiąć do końca. Zatrzymuje się w pewnym momencie i wystepuje ból. Czy to normalne? Może kolano po jakimś czasie się rozrusza?
Mam nadzieje że mi pomożecie :))


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Artroskopia razy 2 + stabilizator ;]
PostNapisane: 7 lut 2013, o 14:25 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2011, o 09:10
Posty: 97
Lokalizacja: Gda/PL
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: LEWE: zerwane ACL, uszkodz.łakotki przyśrodkowej, zmiany zwyrodnieniowe, chondropatia II-IV st., obrzek maziowki i ciała Hoffy. Rekonstrukcja ACL 01.12.2010.
PRAWE:podobnie, rekonstrukcja 17.11.2011.Rehabilitacja.
Inne informacje: Uszkodzenie kolan w wyniku amatorskiej gry w piłkę nożną, dalsza dewastacja spowodowana olaniem sprawy i uprawianiem sportów z zerwanymi więzadłami.
a jaki (i czy w ogóle) stabilizator zalecił Ci Twój lekarz? skoro jezdzisz juz na rowerze stacjonarnym to po co Ci stabilizator?
ile jesteś po zabiegu skoro już jeździsz na rowerze? powrót do pełnej sprawności przebiega u każdego inaczej i cieżko jest to określić

_________________
Pzdr
____
01.12.2010. Kolano lewe - Artroskopia z rekonstrukcja ACL sp. BPTB, mocowanie Biosure oraz częściowa meniscektomią przyśrodkową.
17.11.2011. Kolano prawe - rekonstrukcja ACL tą samą metodą. W trakcie rehabilitacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Artroskopia razy 2 + stabilizator ;]
PostNapisane: 8 lut 2013, o 15:39 
Offline

Dołączył(a): 6 lut 2013, o 19:37
Posty: 3
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Stabilizator pan doktor polecił ;] A jaki to właśnie nie wiem, stąd moje pytanie ;>
Jestem już po zabiegu ok 2,5 miesiąca ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Artroskopia razy 2 + stabilizator ;]
PostNapisane: 12 lut 2013, o 12:54 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2011, o 09:10
Posty: 97
Lokalizacja: Gda/PL
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: LEWE: zerwane ACL, uszkodz.łakotki przyśrodkowej, zmiany zwyrodnieniowe, chondropatia II-IV st., obrzek maziowki i ciała Hoffy. Rekonstrukcja ACL 01.12.2010.
PRAWE:podobnie, rekonstrukcja 17.11.2011.Rehabilitacja.
Inne informacje: Uszkodzenie kolan w wyniku amatorskiej gry w piłkę nożną, dalsza dewastacja spowodowana olaniem sprawy i uprawianiem sportów z zerwanymi więzadłami.
W sprawie stabilizatora to nie doradzam, bo nie polecam tzn mi nie polecano. Ewentualnie na jakąś "konieczną" przedwczesną zwiększoną intensywność fizyczną, gdzie jest obawa o brak kontroli mięśniowej nad stawem jakieś gwałtowne zwroty, skoki itd
Z drugiej strony w Twoim przypadku jeżeli więzadła były dobre to powinna wystarczyć odbudowa mięśni i wszystko powinno działać bez stabilizatora.
Nie wiem ile po samej łąkotce, staw potrzebuje na dojście do jako takiej formy (oczywiście indywidualnie każdy organizm działa inaczej i zależy też ile poświęcamy czasu dziennie na rehab), w przypadku łąkotki i więzadeł ten czas szacuje się na około 9 miesięcy. Wszyscy odradzają przedwczesny powrót do normalnej aktywności fizycznej. Powinien to określać lekarz + fizjoterapeuta, a przede wszystkim sami powinniśmy oceniać na ile jesteśmy gotowi mięśniowo i psychicznie na powrót do sportu.

Co do zginania, czy się rozciągasz po każdej aktywności fizycznej? Brak rozciągania może wywoływać takie przykurcze mięśni. Szczególnie w fazie intensywnej odbudowy. Powinno się zwracać uwagę na rozgrzewkę przed ćwiczeniami siłowymi, wychłodzenie organizmu i rozciąganie po ćwiczeniach. Szczególnie mięśnie tylne nogi i czwórka.
W przypadku np. grania w piłkę powinno się jeszcze po rozgrzewce rozciągnąć żeby nie zerwać np. mięśnia.
Przed ćwiczeniami siłowymi nie rozciągamy się.

_________________
Pzdr
____
01.12.2010. Kolano lewe - Artroskopia z rekonstrukcja ACL sp. BPTB, mocowanie Biosure oraz częściowa meniscektomią przyśrodkową.
17.11.2011. Kolano prawe - rekonstrukcja ACL tą samą metodą. W trakcie rehabilitacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL