forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 13:43

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Po artroscopii
PostNapisane: 13 kwi 2012, o 10:49 
Offline

Dołączył(a): 13 kwi 2012, o 10:45
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Jestem po artroskopii kolana-13 tygodni, miałam shaving, częściową meniscektomię łękotki oraz mikrozłamania. Nadal mam problemy z chodzeniem, mam niestabilne kolano. Lekarz proponuje mi ponownie artroskopię. Co mam dalej robić? Czy ktoś z Was miał podobną sytuację? Kiedy wygoi się kolano?
Jestem po artroskopii kolana 13 tygodni, miałam shaving, częściową meniscektomię łękotki oraz mikrozłamania. Nadal mam problemy z chodzeniem, każdy krok to problem, mam niestabilne kolanobył moment że chodziłam bez kul a teraz znowu o kulach. Lekarz proponuje mi ponownie artroskopię ale ja nie chcę się zgodzić, bo poprzednia niewiele mi pomogła. Co mam dalej robić? Obecnie zaczynam powtórnie rehabilitację zobaczę czy mi pomoże . Czy ktoś z Was miał podobną sytuację? Kiedy wygoi się kolano , Czy ktoś może udzielić odpowiedzi? jest mi trudno bo muszę normalnie pracować.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Po artroscopii
PostNapisane: 18 kwi 2012, o 10:21 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2011, o 09:10
Posty: 97
Lokalizacja: Gda/PL
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: LEWE: zerwane ACL, uszkodz.łakotki przyśrodkowej, zmiany zwyrodnieniowe, chondropatia II-IV st., obrzek maziowki i ciała Hoffy. Rekonstrukcja ACL 01.12.2010.
PRAWE:podobnie, rekonstrukcja 17.11.2011.Rehabilitacja.
Inne informacje: Uszkodzenie kolan w wyniku amatorskiej gry w piłkę nożną, dalsza dewastacja spowodowana olaniem sprawy i uprawianiem sportów z zerwanymi więzadłami.
Na pytanie "kiedy wygoi się kolano" nie ma jednoznacznej odpwiedzi bo każdy przechodzi rehabilitacje inaczej. Można być sprawnym po 3 miesiącach a może to zając rok lub więcej. Bardzo dużo zależy od poprawnej rehabilitacji a chyba u Ciebie takiej nie było.
Ponowna artroskopia? A jaki jest powód? Brak stabilności? Po 13 tyg to nie jest nic niebywałego że noga jest niestabilna szczególnie jak nie były robione odpowiednie ćwiczenia. A ktos tutaj gdzieś pisał że przy mikrozłamaniach rehabilitacja jest jeszcze dłuższa i trudniejsza.
Niestety łączenie rehabilitacji i pracy jest słabe, bo rehabilitacja, odpoczynek, tzw P.R.I.C.E, powinien zajmować cały dzień a niektórzy nawet zalecają wstawać w nocy i robić krótkie ćwiczenia.
Oczywistościa jest też że nie bedzie stabilizacji kolana jeżeli nie bedą odbudowane mieśnie.

_________________
Pzdr
____
01.12.2010. Kolano lewe - Artroskopia z rekonstrukcja ACL sp. BPTB, mocowanie Biosure oraz częściowa meniscektomią przyśrodkową.
17.11.2011. Kolano prawe - rekonstrukcja ACL tą samą metodą. W trakcie rehabilitacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Po artroscopii
PostNapisane: 20 kwi 2012, o 10:13 
Offline

Dołączył(a): 13 kwi 2012, o 10:45
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Jestem po artroskopii kolana-13 tygodni, miałam shaving, częściową meniscektomię łękotki oraz mikrozłamania. Nadal mam problemy z chodzeniem, mam niestabilne kolano. Lekarz proponuje mi ponownie artroskopię. Co mam dalej robić? Czy ktoś z Was miał podobną sytuację? Kiedy wygoi się kolano?
JAKA POWINNA BYĆ PRAWIDŁOWA REHABILITACJA PO ARTROSKOPII CZĘŚCIOWEJ MENISCEKTOMII I MIKROZŁAMANIACH


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Po artroscopii
PostNapisane: 20 kwi 2012, o 12:37 
Offline

Dołączył(a): 16 sie 2010, o 20:12
Posty: 375
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Zuzanno- rehabilitacja powinna być przede wszystkim dostosowana do pacjenta i jego stanu. Nie ma niestety uniwersalnych schematów postępowania, choć są ogólne wyznaczniki związane z rehabilitacją po zabiegach operacyjnych.

Rehabilitacja opiera się głównie na wzmacnianiu mięśnia czworogłowego uda, który ulega bardzo szybkiemu zanikowi przy jakichkolwiek ingerencjach w kolano, co jest związane z czasowym unieruchomieniem, obawami przed stawaniem na nodze, itp. Żeby ten mięsień był musi pracować. Dobrą metodą na wspomożenie jego odbudowy są zabiegi fizykoterapii, które powinien przepisać odpowiedni lekarz. Poza tym powrót do sprawności to mozolne ćwiczenia, obowiązkowe właściwie każdego dnia i przez bardzo długi czas po powrocie do sprawności. Odpowiednie ćwiczenia powinny być dobrane przez fizjoterapeutę, który na swój sposób oceni stan kolana. Czasem też przydają się indywidualne spotkania z terapeutą- który poćwiczy z nami biernie, wbrew naszej woli dognie nogę, rozciągnie mięśnie (bolesne, aczkolwiek często przynosi rezultaty).

Nie znane jest nikomu ile będzie trwała rehabilitacja u danej osoby- niektórzy wracają "do siebie" po kilku tygodniach ćwiczeń, inni potrzebują miesięcy- każdy z nas jest inny i to ważne żeby o tym pamiętać. Poza tym rehabilitacja to przede wszystkim cierpliwość przy ćwiczeniach, nie zawsze bowiem jest tak, że widzimy spektakularne rezultaty już po pierwszych 2-3 dniach, bo czasem potrzeba kilku tygodni...

Powodzenia!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 22 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL