forum o naszych kolanach

Teraz jest 25 kwi 2024, o 01:20

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ból kolana (przeciążone?) - przed wizytą u lekarza
PostNapisane: 25 mar 2012, o 03:41 
Offline

Dołączył(a): 25 mar 2012, o 03:31
Posty: 3
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Witam wszystkich
Jestem nowy na forum.
Przeglądałem instrukcje nt. zamieszczania postów w różnych działach, ale że jestem kompletnym laikiem w temacie kolan, ich budowy, działania, schorzeń, itp., postanowiłem zadać pytanie w dziale ogólnym. Postaram się krótko i konkretnie opisać problem:

- miałem problemy z kręgosłupem, przez które przez długi czas (jakieś 2-3 lata) przenosiłem ciężar ciała głównie na prawą nogę
- w najgorszym okresie miałem takie sytuacje, że przemęczone kolano czasem się po prostu samo z siebie zgięło podczas stania - towarzyszył temu ból poniżej kolana
- obecnie nie jest już tak źle, dzięki rozkładowi ciężaru na obie nogi, jednak to przeciążone wcześniej (jak myślę?) kolano nadal boli, np. w czasie zwykłych spacerów.

Przed tymi wydarzeniami nie miałem żadnych problemów z kolanami, więc raczej nie jest to żadna wada wrodzona czy rozwojowa.

Ból obecnie skupia się wokół samego kolana, z rzadka promieniuje niżej, występuje tylko kiedy kolano jest obciążone (czyli w pozycji stojącej).

O bieganiu nie ma mowy, podczas zwykłego, powolnego spaceru kolano daje o sobie znać. Również boli przy ruchach skrętnych, tzn. jeśli stojąc na tej nodze obracam się.

Teraz pytania..

Czy coś trwałego mogło się z kolanem stać przez długotrwałe nadmierne obiążenie? Czy powinienem zrobić jakieś badania? Jeśli tak to jakie?

Gdyby nie trwało to już tak długo, to bym nadal myślał, że to samo przejdzie - ale zaczynam mieć wątpliwości.

Dziękuję z góry za wszelkie sensowne rady :)

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ból kolana (przeciążone?) - przed wizytą u lekarza
PostNapisane: 25 mar 2012, o 10:37 
Offline

Dołączył(a): 18 gru 2011, o 10:24
Posty: 48
Lokalizacja: Leszno
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Kolano skoczka
prawdopodobnie za problemem z kręgosłupem poszło wszystko w kolana, tak się często dzieje, odciążając jedna stronę nieświadomie obciążamy drugą stronę. Zaburzyłeś prawdopodobnie biomechanizm i kolano nie pracuje tak jak należy, nie wykluczałbym bocznego przyparcia rzepki. RTG i dobre USG pokażą rodzaj problemu. Zalecam wizytę u fizjoterapeuty, bo skoro nic Ci nie puchnie i nie pstryka to znaczy że odpowiedni dobór ćwiczeń powinien pomóc w elimiacji problemu. Prawdopodobnie obciążając tamtą nogę rzepka ma inną trajektorię ruchu niż powinna mieć, ewentualnie problem polegający na nierównomiernym rozkładzie sił w poszczególnych głowach mięśnia czworogłowego, może coś za bardzo lub za słabo ciągnie tą rzepkę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ból kolana (przeciążone?) - przed wizytą u lekarza
PostNapisane: 27 mar 2012, o 06:32 
Offline

Dołączył(a): 25 mar 2012, o 03:31
Posty: 3
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Dziękuję


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ból kolana (przeciążone?) - przed wizytą u lekarza
PostNapisane: 27 mar 2012, o 12:20 
Offline

Dołączył(a): 14 paź 2011, o 14:29
Posty: 14
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: konflikt rzepkowo udowy
Przykurcze kręgosłupa szczególnie dolnego odcinka mogą dawać ból w kolanach. Temat mi znajomy


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ból kolana (przeciążone?) - przed wizytą u lekarza
PostNapisane: 27 mar 2012, o 14:39 
Offline

Dołączył(a): 25 mar 2012, o 03:31
Posty: 3
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Ja po operacjach już nie mam takich problemów z kręgosłupem jak wcześniej, ale przez 2-3 lata trochę kulałem, przenosząc cały ciężar na prawą nogę. No i teraz jak już "normalnie" chodzę, to mnie boli wokół tego przeciążonego kolana i czasami (pojedyncze przypadki) promieniuje ostry ból w dół od kolana, po przedniej części nogi. Kolano też boli z przodu (przepraszam, że nie podaję co to dokładnie boli, ale nie wiem - może macie tu na forum jakiś wątek gdzie jest narysowane z czego się składa kolano, to bym oglądnął i może się coś dokładniej dowiedział co to boli w tych miejscach?) Przez to chodzenie nie jest zbyt przyjemne.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 43 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL