forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 12:31

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Boczne przyparcie i chondromalacja w obu kolanach?
PostNapisane: 31 sty 2011, o 09:40 
Offline

Dołączył(a): 30 sty 2011, o 18:49
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Witam wszystkich, i serdecznie dziękuję Ewie za założenie forum. Mam 23 lata, w tym roku kończę turystykę na AWF w Warszawie.

Problemy z kolanami mam od lat, stłuczenia w podstawówce, zbicia w gimnazjum, do tego szybko rosłam - jestem przyzwyczajona do tego, że często mnie bolą, przez długi czas myślałem, że tak ma być. Niestety kłopoty nasilały się, by apogeum osiągnąć w październiku 2010.

Przez półtora roku przed październikiem intensywnie trenowałam fitness, nie wiedząc, że ćwicząc na stepie, zamiast sobie pomagać - szkodzę. W trakcie ćwiczeń ból włączał się przy przysiadzie, klęczeniu a także przy wchodzeniu i schodzeniu po schodach. Pogarszało się po próbie biegania (bardzo, 2 lata temu dostałam skierowanie po bieganiu na krioterapię i tu od rehabilitantki pierwszy raz usłyszałam o przyparciu bocznym rzepki, które niby ma u mnie występować, wtedy to zbagatelizowała,) czy intensywnej jeździe na rowerze, ale mimo wszystko mogłam się jeszcze w miarę intensywnie ruszać.

W październiku doznałam urazu kolan (obu) - uderzenie (nie było jednak ani siniaków, ani obrzęku) i od tej pory ból był już na tyle mocny i częsty, że postanowiłąm poszukać pomocy u lekarza.

Pierwsze kroki skierowałam do "rodzinnego" ortopedy, który sam jednak zaznaczył, że nie specjalizuje się w kolanach. Zdaignozował, że problemy mogą być bo szybko rosłam, dał Structum, kazał smarować i zlecił serię 5 zastrzyków (hyalgan) - w cyklu co tydzień.

Zastrzyki się zakończyły w połowie listopada, poprawy nie było. Dostałam skierowanie na rezonans obu kolan. Rezonans najszybciej mogłam wykonać w szpitalu w Białymstoku i tam go zrobiłam. Opis rezonansów załączam do wypowiedzi.

Z wynikami skierowałam się do doktora Rafała Kamińskiego (szpital w Otwocku), który po badaniu i obejżeniu wyników i zdjęć stwierdził, że najpierw trzeba spróbować rehabilitacji, ale według zachodnich standardów, czyli długiej i odpłatnej i po rehabilitacji powrócić na badanie i stwierdzić czy robić artroskopię czy rehabilitacja wystarczy. Lekarz ten zrobił na mnie dobre wrażenie, jednak jak to na wizycie za "państwowe" miał mało czasu i dużo spraw na głowie. Skierował mnie do konkretnego rehabilitanta (Akademia Zdrowia Na Novo, Bartosz Szpot), zalecił konkretne ćwiczenia (skierowanie w załącznikach).

Tu kilka uwag z perspektywy czasu - skierowanie okazało się niepoprawnie wystawione. Dodatkowo na skierowaniu jako rozpoznanie jest chondromalacja, ale nic o przyparciu. Rehabilitant też (polecony przez tego ortopedę) stwierdził, że nie tędy droga i zaproponował inne ćwiczenia. Zależy mi na waszej ocenie (na podstawie mojej relacji) poczynań doktora Kamińskiego - tak jak mówie, na mnie zrobił najlepsze wrażenie z tych co miałam kontakt, a pytam o opinię, bowiem na dzień dzisiejszy cały czas szukam lekarza, któremu zawierzyć.

Dostałam też skierowanie na USG prawego kolana, bowiem opis z rezonansu to zalecał. Udałam się do doktora Czyrnego. Pierwsze co zrobił, to kazał wyrzucić do kosza oba rezonansy z Białegostoku, stwierdził, że wykonała i opisała je osoba po podstawówce. Doktor przeprowadził USG, z któego wynika, że... mam zupełnie zdrowe kolano prawe (chyba).

Teraz ciąg dalszy. Udałam się na rehabilitację pod wskazany adres. Najpierw spotaknie rozpoznawcze i stwierdzenie jak na załaczonym obrazku. Rehabilitant (Bartosz Szpot) stwierdził, że moje mięśnie są strasznie spięte, i ze zamiast tego co zalecił doktor trzeba rozpocząc od terapi manualnej i rozluźnienia napięć. Miałam się zapisac na 5 spotkań i to tez uczyniłam. Pierwsze 3 w styczniu planowo z Bartoszem Szpotem. Niestety na 3. spotkaniu powiedział, że zmienia miejsce pracy, a ja miałam jeszcze 2 spotaknia opłacone w Na Novo.

Zanim przejdę do dalszego ciągu jeszcze o tym rehabilitancie. Co budzi do niego zaufanie (przeczytajcie opis) zwrócił uwagę na sprawę szerzej (w kontekście postawy), zalecił badanie u reumatologa i wkładki ortopedyczne (w tych już śmigam - niewygodne i drogie jak nieszczęscie - z Ortoreh).

Do reumatologa jestem zapisana w początkach lutego. Badania krwi wskazują tymczasem: czynnik reumatodialny dodatni, białko ostrej fazy CRP w normie, ASO powyżej normy.

Wracając do rehabilitacji, tę od B. Szpota przejął Wojciech Imroth, z którym miałam jedno spotkanie. Stwierdził, że mimo wcześniejszych zabiegów napięcie mięśniowe nie ustąpiło, a powinno. Zalecił dietę niskowęglowodanową, więcej tłuszczu rybiego i wodę z cytryną. Zwrócił też uwagę, że mam "rozkołysane rzepki". Do tego mam przeprowadzać domową krioterapię cold packiem i ćwiczyć przysiady z piłką między kolanami. Następne spotkanie w piątek.

Teraz cofnijmy się trochę w czasie. W pierwszych dwóch tygodniach stycznia byłam też na 10 rehabilitacjach NFZ-owskich. Terapuls, diadynamik, ćwiczenia (rower m.in). Wiele mi nie dały, po rowerze kolano bolało bardziej.

Byłam też u ortopedów:

Janusz Kurek na Waryńskiego - rehabilitować
Ortopeda w przychodni na Nowoiejskiej (Dembski bodaj) - artorskopia
Ortopeda w szpitalu Bielańskim (Leśniewski) - nic konkretnego


Na dziś mam zapisane na:
- reumatolog,
- spotkanie z lekarzem od rehabilitacji + reha na NFZ marzec
- reha na NFZ kwiecień

Skierowanie na RTG w pozycji Merchanta - pytanie, gdzie przeprowadzić?

Ortopeda:
- doktor Tramś (CRS) - maj
- Carolina dr Zdanowicz (kwiecień) lub Śmigielski (październik).

Moje plany mogą się wydawać chaotyczne. Dlaczego, tyle zapisów? Nadal nie znalazłam lekarza, przez którego czułabym się prowadzona, który powiedziałby mi dokładnie co mi jest i jak to leczyć. Najlpsze wrażenie robi na mnie jednak dr Kamiński.

W czasie poszukiwań lekarza chciałabym jednak prowadzić rehabilitację. Chcę w najbliższy piątek iść do nowego miejsca p. Szpota i poprosić go o rozpisanie mi planu/scenariusza kilkumiesięcznej rehabilitacji. Na tę chwilę nie ma w mojej rehabilitacji żadnej myśli przewodniej. Łatwiej wydawało by mi sie pieniądze, gdybym wiedziała, że jestem na wytyczonej drodze i przyświeca temu jasny cel.

Ja scenariusz mam w głowie taki:
- do końca czerwca rehabilituję się i bronię magisterkę (znaleźć rehabilitanta z wizją i planem)
- szukam lekarza, który powie mi co mi jest i wytłumaczy (wizyta u dr Tramsia i w Carolinie)
- w lipcu po obronie i rehabilitacji idę do dr Kamińskiego (będę mądrzejsza o wizyty u dwóch ortopedów i przebytą rehabilitację)

Pytania:


1) Dlaczego bolą mnie kolana, co mi tak naprawdę jest?
2) Czy jeszcze raz przeprowadzać rezonans?
3) Kogo wybrać na lekarza prowadzącego?
4) U kogo próbować rehabilitacji?
5) W jakiej kolejności przeprowadzać działania

Liczę na wasze doświadczenie i spojrzenie z boku, bez emocji, które mi towarzyszą we własnej sprawie.

Dokumentacja: http://www.przeklej.pl/plik/kolano-rar-0026lk7ra1dc (rezonans2x, usg, skierowanie na reh, rozpoznanie rehabilitanta)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Boczne przyparcie i chondromalacja w obu kolanach?
PostNapisane: 31 sty 2011, o 11:09 
Offline

Dołączył(a): 11 gru 2010, o 14:27
Posty: 14
Lokalizacja: mazowieckie
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: już 4 artroskopie..., 1 op. na kolanie otwartym - nerwiak pourazowy,uszkodzenia łękotek,przerost fałdu, obecnie po artro-synwektomia błony maziowej,resekcja fałdu, płukanie stawu
Witaj Magdaleno,
jeśli chodzi o lekarzy, to ja mogę polecić Ci również Dr Leszczyńskiego z Otwocka, u którego obecnie się leczę (mogę podać na PW, gdzie przyjmuje), słyszałam też, że dobrym specjalistą jest Dr Dariusz Grela, u tego jednak nie byłam, bo Dr Leszczyński "kupił mnie" na pierwszej wizycie :)
Na moje mało doświadczone oko, to może chondromolacja właśnie? Piszę tak na swoim przykładzie, również 1.5tyg temu robiłam usg u Dr Czyrny i nic nie wyszło. A kolano boli nieziemsko. Dr stwierdził, że najpewniej to chondro, którą na usg najczęściej widać dopiero przy dziurach.
Powodzenia w poszukiwaniu lekarzy i diagnozy!

_________________
Życie...każda minuta...to pożyczony czas...i każda osoba, o którą pozwalamy się sobie zatroszczyć...będzie kolejną stratą za jakiś czas...
Dla mnie zatrzymał się czas...29.12.2009 [ 11.10 ]


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Boczne przyparcie i chondromalacja w obu kolanach?
PostNapisane: 31 sty 2011, o 18:10 
Offline

Dołączył(a): 16 sie 2010, o 20:12
Posty: 375
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Hej,
wszystkie te opisy badań, Twoje opisy dolegliwości mogą świadczyć o chondromalacji rzepek. Ta akurat jest trudna do zdiagnozowania przy badaniach usg czy mri, bo nie ma dobrze uwidocznionych powierzchni w tych badaniach. Ale bolesność przy kompresji rzepek może świadczyć o chondro.
Co dalej robić - udaj się do zaufanego rehabilitanta - Twój pomysł na to, żeby ustalić sobie plan rehabilitacji jest całkiem Ok ;)
Czemu bolą Cię kolana - jeśli to chondro to sprawa jasna - 'farfocle' chrząstkowe drażnią receptory bólowe w kolanie, jeśli nie chondro tylko np. napięcie mięśni to właśnie to napięcie jest przyczyną bólu.
Z rezonansem póki co się wstrzymaj - na razie wydasz niepotrzebnie pieniądze. Lepiej zrobić USG - które masz zrobione przez jednego z lepszych specjalistów.
Pozostaje Ci póki co uzbroić się w cierpliwość i ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć. Raz na czas spotkać się z fizjoterapeutą w celu ustalenia dalszego planu działania ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Boczne przyparcie i chondromalacja w obu kolanach?
PostNapisane: 1 lut 2011, o 10:34 
Offline

Dołączył(a): 30 sty 2011, o 18:49
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Folenko, doktora Leszczyńskiego miałam okazję poznać. Faktycznie wydaje się być fachowcem. Pauonw, dziękuję za komentarz. Ciekawe w kontekście twojej wypowiedzi jest to, co usłyszałam w trakcie USG od dra Czyrnego: "chondromalacja nie boli". Rozumiem z twojej wypowiedzi, że przeprowadzenie systematycznej rehabilitacji wykaże, czy problemem jest napięcie czy chondromalacja. Jeśli ból ustąpi po rehabilitacji, wtedy będzie to napięcie, jeśli nie - chondromalacja i czeka mnie artroskopia?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Boczne przyparcie i chondromalacja w obu kolanach?
PostNapisane: 1 lut 2011, o 11:06 
Offline

Dołączył(a): 16 sie 2010, o 20:12
Posty: 375
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Magda - małe chondro raczej nie boli. Wiąże się to tym, że w chrząstce nie ma receptorów bólowych - w ogóle. Dlatego często ortopedzi 'nie wierzą' pacjentom że boli ich chondromalacja. Natomiast na skutek istniejącej chondromalacji może dochodzić do jakichś zaburzeń w mechanice samego stawu. Zaburzona mechanika = zła praca stawu = dolegliwości bólowe. Jak boli Cię kolano to automatycznie zaczynasz je inaczej obciążać, inaczej stawiasz stopę, inaczej układasz całą nogę. W ten sposób chronisz się przed dyskomfortem.

Artroskopia to ostateczność. Niby mały zabieg, małe dziury - ale jednak ingerencja w staw, operacja - mimo że z małymi nacięciami. Ja na pewno nie odpowiem Ci na pytanie czy artro czy nie :) Dlatego, że ta decyzja należy do Ciebie ;) Zainwestuj jeszcze w glukozaminę - nie zaszkodzi, a może pomoże ;)

Powodzenia :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Boczne przyparcie i chondromalacja w obu kolanach?
PostNapisane: 15 lut 2011, o 20:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010, o 21:51
Posty: 40
Lokalizacja: Puck nad wodą
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: chondromalacja
Siemanko.
Także stawiam na chondromalację, ale zastanawiam się jeśli to rzeczywiście chondro to jaki stopień dlatego warto badanka porobić. Chondro nie boli hmm z tym się nie zgodzę. Może i przy jakimś normalnym funkcjonowaniu nie boli ale wystarczy kucnąć na maxa, zrobić siad płaski albo maksymalnie wyprostować kończynę w stawie kolanowym (tak jak przy rozciąganiu) a od razu można wybadać czy to chondro lub jego pochodne. Artroskopia to ostateczność aczkolwiek jeśli pojawiły się zadziory lub coś się odłamało to chyba warto byłoby się tego pozbyć. Luknij do działu o suplementach aby sprawdzić jaka glukozamina jest dobra i co pomaga bo wiele o tym już pisaliśmy.

_________________
"Siła człowieka nie polega na tym, że nigdy nie upada, ale na tym, że potrafi się podnosić...."
"Wiedzieć, że się wie, co się wie i wiedzieć, że się nie wie, czego się nie wie - oto prawdziwa wiedza..."


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Boczne przyparcie i chondromalacja w obu kolanach?
PostNapisane: 18 lut 2011, o 18:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Magdo, wydaje się, że Twój problem w dużej części jest reumatologiczny - skoro masz dodatni czynnik reumatoidalny i podwyższone ASO. Od wyjaśnienia tego i prawdopodobnie wdrożenia leczenia reumatologicznego bym zaczęła.Problemy ortopedyczne, w szczególności chondromalacja, mogą być w dużym stopniu wtórne. W każdym razie ortopedzi i rehabilitanci zawsze powinni wiedzieć o chorobie reumatycznej.
Co do znalezienia jednego lekarza prowadzącego, który czuwałby nad całością leczenia, to niestety mnie nie udało się tego zrealizować. Może po odwiedzeniu tych kilku będziesz mogła zdecydować, u którego będziesz chciała się zatrzymać na jakiś czas? Dobrą panią reumatolog jest w Warszawie dr Śliwińska - Stańczyk, teraz chyba współpracuje ona z Ortopediką i tamtejszymi ortopedami, w szczególności drem Świerczyńskim. Taki tandem mógłby być niezłym rozwiązaniem.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Boczne przyparcie i chondromalacja w obu kolanach?
PostNapisane: 3 cze 2011, o 18:42 
Offline

Dołączył(a): 30 sty 2011, o 18:49
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi:)
Ewa - dzięki za namiar na reumatologa. Jak do tej pory niestety nie udało mi się znaleźć dobrego reumatologa:(

Kontunuując mój wątek:
Byłam na rehabilitacji prywatnej w klinice Renort na Ursynowie u rehabilitantki Sylwii Szapotnikow - ćwiczyłam, chodziłam tam dwa razy w tygodniu. Widać, że zna się na rzeczy ale niestety w moim przypadku nie było poprawy:(
Chodzę jeszcze od czasu do czasu na terapię manualną do Bartosza Szpota też w Renorcie, ale też "cudów" nie ma:(
Doczekałam się na rehabilitację na nfz w kwietniu 10 zabiegów + ćwiczeń na Bitwy Warszawskiej w Warszawie, a w maju w Szpitalu Bielańskim. Też żadnej poprawy. Mam jeszcze jedną turę ćwiczeń w Szpitalu Bielańskim, ale już powoli nadzieja na polepszenie mnie opuszcza:(

Postanowiłam pójść do dr Urszuli Zdanowicz w Carolinie (wizyta 200zł) - pani doktor zobaczywszy rezonans powiedziała, że badanie jest niedokładne i nie może wystawić konkretnej diagnozy. Zasugerowała zrobienie rezonansu u nich (1000zł jedno kolano). Nadal się waham, bo 1000zł to jednak dużo.

Do doktora Tramsia nie miałam szczęścia bo nie udało mi się dostać do niego na wizytę. Oglądał mnie w Szpitalu Bielańskim doktor Walasek. On z kolei stwierdził, że nie wie co mi jest:(

Teraz moimi głównymi dolegliwościami jest straszny ból gdy próbuję kucać, klęczeć czy przez przypadek wykonam inny ruch, podczas którego następuje całkowite zgięcie stawu.
W tej chwili zatejpowali mnie na weekend, ale kurcze przecież nie będę całe życie chodzić w plastrach....


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Boczne przyparcie i chondromalacja w obu kolanach?
PostNapisane: 4 sty 2012, o 13:55 
Offline

Dołączył(a): 30 sty 2011, o 18:49
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Dzięki nomeansno za podpowiedzi:)

Kontynuując: tejpowanie nic nie pomogło...wręcz przeciwnie po 2 dniach chodzenia w plastrach zaczęło mnie jeszcze bardziej boleć..:( więc jak najszybciej je zdjęłam.

Co do chrupania to bolą mnie stawy kolanowe i chrupanie też jest...(w każdym stawie)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Boczne przyparcie i chondromalacja w obu kolanach?
PostNapisane: 18 sty 2012, o 17:37 
Offline

Dołączył(a): 17 sty 2012, o 21:18
Posty: 45
Typ użytkownika: Profesjonalista
Inne informacje: e-mail: lukgr@esculap.pl
Chondromalacja 2 stopnia wychodzi na USG u większości kobiet.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 38 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL