forum o naszych kolanach

Teraz jest 26 kwi 2024, o 00:53

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zawieszony
PostNapisane: 27 maja 2010, o 01:44 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2010, o 01:04
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Zawieszam temat


Ostatnio edytowano 10 sie 2010, o 13:22 przez Aimar, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Naderwanie więzadła rzepki
PostNapisane: 28 maja 2010, o 00:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2009, o 02:45
Posty: 143
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondro II/III, lateralizacja rzepek,
artroskopia kolana lewego 2011. Zwyrodnienia "od zawsze", diagnozowana od 2008. Po artro szybkie "postępy" w obrębie kręgosłupa, liczne przepukliny wielo płaszczyznowe. Z górami koniec, na rowerku coraz trudniej...
Witamy :lol: Ja tu ekspertem nie jestem(zwężenie szpary przyśrodkowej, chondro II st., łąkotka, więzadła zaczynają dopiero dokuczać).Niektórzy mają więcej doświadczenia, które przedstawią ale każdy przypadek jest indywidualny. Forum nie należy traktować jako porady medycznej. Trochę pomaga zdobyć wiedzę o schorzeniach kolan i mobilizuje do leczenia.
Przyjrzyj się tym stronom:http://www.eorthopod.com/content/hamstring-tendon-graft-reconstruction-acl
http://www.sportsknee.com/kneeanatomy.htm
Obie niestety po angielsku ale na różnych wątkach (trochę pozbieranych na Inne-Linki do...) znajdziesz i po polsku. Nawet jeśli problemy są w fazie początkowej warto się nimi zainteresować zanim nastąpią poważniejsze zmiany. Choć naderwanie-dziura w więzadle to chyba w tak młodym wieku już problem. Tu strony po polsku o rehabilitacji więzadła krzyżowego przedniego http://zatoka.icm.edu.pl/acclin/vol_2_issue_1/acclin_5_11_pasierb_86-100.pdf, http://www.fizjoterapeutom.pl/file.php?id=151. Można wyciągnąć jakieś wnioski. Czy dziurę można rehabilitować-nie wiem.
W kontekście skręconej kostki zainteresuj się poważnie zaburzeniami biomechaniki ciała. Z małych problemów wyrastają po latach duże i wzajemnie się napędzają.Rehabilitacja ruchową, ćwiczeniami należy się zainteresować nawet jeśli lekarze nie kierują, to często klucz do zdrowia. Sportowcy chyba są edukowani w tym temacie?
Z fizykoterapii korzystałam latami, kiedy było ze mną lepiej działała jak się pogorszyło już nie. Wnioski wyciągnij sam.Pewnie wspomaga (zwłaszcza po zabiegach) ale nie można jej uznać za leczenie.Natomiast rok temu zażywałam Terapulsu i wyjątkowo czułam po nim ulgę, przynajmniej przez jeden dzień.
Zacznij dbać o chrząstkę 8-)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Naderwanie więzadła rzepki
PostNapisane: 28 maja 2010, o 12:26 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2010, o 01:04
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Dzięki za zainteresowanie tematem :). Nie szukałem tutaj porady medycznej, może bardziej opinii. Porady zasięgnąłem na Skrze w Warszawie, u wysokiej klasy ortopedy. Jeśli powiedział, że odpoczynek i zabiegi powinny pomóc to mam nadzieję, że tak rzeczywiście będzie. Poruszyłem tą kwestię na forum żeby dowiedzieć się co można robić (lub nie należy) żeby jeszcze bardziej odciążyć kolano. Mam dopiero 21 lat więc żyje nadzieją, że organizm szybko sobie z tym poradzi. Chciałbym jeszcze trochę pokopać piłkę :).
Wspomniałaś o dbaniu o chrząstkę. Pytanie w jaki sposób?

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Naderwanie więzadła rzepki
PostNapisane: 29 maja 2010, o 02:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2009, o 02:45
Posty: 143
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondro II/III, lateralizacja rzepek,
artroskopia kolana lewego 2011. Zwyrodnienia "od zawsze", diagnozowana od 2008. Po artro szybkie "postępy" w obrębie kręgosłupa, liczne przepukliny wielo płaszczyznowe. Z górami koniec, na rowerku coraz trudniej...
Napisałam o chrząstce ponieważ: jest bardzo :!: ważna, ulega uszkodzeniu powoli, niezauważalnie dla RTG, czasem na niewielkim obszarze stawu. Organizm sobie poradzi ale potem może będzie drugie "brzdęk".Upewnij się, np RTG czy masz prawidłowo zbudowane kolana, nie masz osteofitów, zwężeń szpar przystawowych, w dobrym stanie elementy chrzęstne np: łąkotki, czy te elementy prawidłowo pracują podczas ruchu i obciążenia.Jeśli nie każde z nich na swój sposób oraz może latami niszczyć chrząstkę. Każdy niezaleczony w porę stan zapalny tkanek miękkich kolana tez zostawi swój ślad. Kombinacje przyczyn i skutków schorzeń kolanowych do ustalenia znając ilość elementów tworzących staw kolanowy. Lepiej szybko znaleźć tą pierwszą właściwą. Moje wiązadła poboczne zaczynają dopiero nawalać, bo muszą znosić niestabilność kolana spowodowaną tym co napisałam w poprzednim poście.
Szukanie przyczyn poza kolanem tez niewykluczone.
Lek na chrząstkę.Karierę robi glucosaminahttp://www.kolana.hg.pl/forum/viewtopic.php?f=8&t=134&st=0&sk=t&sd=a&start=0. Niektórzy znani mi sportowcy biorą ja jako witaminę ale jej właściwości lecznicze są mało potwierdzone.Za taki lek uważany jest Arthryl. Ale jeśli pacjent młody to może warto eksperymentować. Taki organizm jeszcze zachowuje funkcje regeneracyjne.
Maści, leki przeciwzapalne skutkują dopóki trwa stan zapalny.Lub działają przeciwbólowo.Trwałych zmian zwyrodnieniowych nie mają prawa wyleczyć.Ja sama niepotrzebnie żarłam coś takie 2 lata zupełnie niepotrzebnie.
Warto zważyć, jaki rodzaj sportu czy aktywność fizycznej należy wykluczyć.Kiedy musiałam zrezygnować z górskich wędrówek(jakichkolwiek właściwie) i dopiero odkryłam uroki roweru i paru innych rzeczy.
No ale ja tu czarne wizje roztaczam może zupełnie niepotrzebnie. Zauważyłam jednak po sobie, że ci którzy lubią aktywność fizyczną myślą życzeniowo. Coś tam wezmę i będzie dobrze
Nie przysparzamy w ten sposób kłopotów systemowi medycznemu ale sobie możemy. Pozdrawiam. 8-)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 46 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL