forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 12:26

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Chondromalacja - pytanie
PostNapisane: 1 sty 2010, o 20:36 
Offline

Dołączył(a): 1 sty 2010, o 20:34
Posty: 3
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
WItam wszystkich na forum,mam nadzieje ze mi pomożecie :)

w wakacje po badaniu USG wykryto u mnie chonromalacje II st.
Teraz po 5 miesiacach kolano praktycznie nie boli, z tym że kiedy ubieram np Jeansy i pod czas siedzenia kiedy noga w kolanie jest zgieta czuje ucisk na to kolano. KIedy Kolano jest wolne tzn jestem np w spodentkach tego ucisku nie ma czy to spowodowane chondromalacja czy jakis inny czynnik?? Oraz pod czas wykonywania przysiadu(cwiczenia Kledzika) w chorym kolanie czuje przeskok(wtedy kiedy kolano prostuje) tzn slychac go rozumiem że to raczej powód nie rownej chrzastki ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja - pytanie
PostNapisane: 2 sty 2010, o 11:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Cześć Dom_ino :-)

Z tym uciskiem to ciężka sprawa i chyba lepiej byłoby spytać fachowca, jeśli Cię to niepokoi albo poczekać, jak się sprawa rozwinie i objawy staną się wyraźniejsze.
Jak dla mnie są 2 możliwości:
1. sprawa przypadkowa i bez znaczenia (może po prostu te jeansy są za ciasne i albo one albo Twoje nogi są w jakiś sposób niesymetryczne).
2. jeśli ucisk pojawia się po dłuższym czasie siedzenia (np. 1 godz), to może jest to początkowy sygnał kolana kinomana - ewentualnie... (zakładam, że skoro kolano nie boli, jakiś obrzęk nie wchodzi w grę)

Co zaś do ćwiczeń Kledzika to ten dźwięk przy prostowaniu niekoniecznie musi wynikać z uszkodzenia chrząstki, może to być np. jakieś ścięgno i problem jest do zignorowania. W wątku lekkoatletyczki jest mała dyskusja na ten temat. Znowu - bez pomocy fachowca trudno to rozsądzić (a i z jego pomocą nie musi to być łatwe). Możesz spróbować tak zmodyfikować ćwiczenia, aby obywało się bez takich efektów, np.
- zmniejszyć głębokość przysiadu - być może wystarczy aby uniknąć przeskakiwania
- robić przysiad obunóż (zwróć tylko uwagę, aby robić to prawidłowo)
- zejść w dół na obu nogach, oderwać jedną nogę od ziemi, postać na jednej przez parę sekund, z powrotem dostawić nogę na podłogę (unikasz w ten sposób dynamicznego prostowania).

Jeśli zaś chodzi o samą chondromalację to w dziale jej poświęconym przeczytasz, że sama chondromalacja to mało mówiąca diagnoza - a w każdym razie nie jest to najpewniej problem podstawowy.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja - pytanie
PostNapisane: 2 sty 2010, o 17:13 
Offline

Dołączył(a): 1 sty 2010, o 20:34
Posty: 3
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Dziekuje za odpowiedz, co do ucisku to najwiekszy on jest z prawej strony kolana wewnetrzna uciskuje tez przy laczeniu kolan( Czy tam znajduje sie łąkotka przyśrodkowa?) i czy to przeskakiwanie też moze byc spowodowane łękotką, oczywiscie wybieram się do Ortopedy w najbliższym czasie i nie wiem dokladnie na co zwrócic jego uwage( idę do innego gdyż tamten chyba zbagatelizował mój problem zapisując mi fizykoterapie i nic innego)? Gdyż słyszałem że przy chondromalacji( tak wiem że to przestarzała nazwa) ludzi bolą kolana przy wchodzeniu po schodach a o podskokach nie ma mowy. w moim wypadku kolano już od dłuszego czasu nie boli pod czas tych czynności, tylko została sprawa tego ucisku prawej strony kolana.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja - pytanie
PostNapisane: 2 sty 2010, o 20:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2009, o 07:07
Posty: 181
Lokalizacja: Łódź
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: 17.04.07r- artroskopia kolana prawego- chondromalacja
11.06.08r.- artroskopia kolana lewego- chondromalacja
06.11.09r.- przeciecie troczkow rzepki lewej na otwarto - podwichniecie rzepki
21.01.10r.- przeciecie troczkow rzepki prawej na otwarto - podwichniecie rzepki
27.01.11r.- artroskopia kolana lewego- Przerosniety fald blony maziowej
Hehe myślałam że to ja jestem taka dziwna ;D Oczywiście nie chcę nikogo obrażać, ale ja w jednych spodniach też miałam taką sytuację że mnie kolano bolało... Co prawda trochę małe były ale raczej w pasie niż w kolanach ale były bardziej obcisłe niż inne i grubszy jeans był... ale olałam ten problem i wgl przestałam te spodnie nosić. W dodatku później odkryłam że bez tych spodni kolano też mnie boli w zgięciu, więc w ogóle przestało mnie to interesować. Chociaż jak nosiłam te spodnie ból był inny niż teraz jak mam w zgięciu nogę :P
A czy boli Cię tylko w jednych jeansach, czy w innych spodniach też Cię boli? Chodzi mi o długie spodnie...

_________________
"(...) tego co nam zapisane nie da zmienić się
widzisz tylko jedną z dróg, jedną chwytasz nić
dobrze wiem, że już tak miało być (...)"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja - pytanie
PostNapisane: 3 sty 2010, o 16:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
No właśnie - jeśli ucisk spodni jest jedynym objawem, to sugerowałabym, aby poobserwować jak kolana zachowują się w innych sytuacjach. Wtedy będziesz miał więcej informacji dla lekarza. To co teraz opisujesz nie wygląda na wielki powód do zmartwienia, ale raczej do pewnej czujności.

Dom_ino, spróbuj powoli wrócić do życia - wybierz się na dłuższy spacer, zagraj w piłkę, pobiegaj, zobacz jak dalej będzie z "kledzikami". Oczywiście ostrożnie i stopniowo. Problemy związane z niszczeniem chrząstki często ujawniają się dopiero po dłuższej aktywności i często z opóźnieniem. Tzn. kolana mogą boleć dopiero na drugi dzień - nie szalej więc od razu. Również... wybierz sie do kina (w luźnych spodniach :-)), i sprawdź, czy po filmie będzie bolało (a ściślej po dłuższym siedzeniu ze zgiętą nogą :-).

A może Twoje kolanko wraca po prostu do sprawności i Twoja rehabilitacja nie była taka zła? Tego Ci serdecznie życzę :-).

Co do łąkotki przyśrodkowej to znajduje się ona po stronie przyśrodkowej, czyli wewnętrznej kolan czyli dla lewego kolana z prawej. Ale diagnozę lepiej niech wykona lekarz.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja - pytanie
PostNapisane: 3 sty 2010, o 20:31 
Offline

Dołączył(a): 1 sty 2010, o 20:34
Posty: 3
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Bardzo dziękuje za odpowiedzi

Cytuj:
A czy boli Cię tylko w jednych jeansach, czy w innych spodniach też Cię boli? Chodzi mi o długie spodnie...


Tak, z tym że każde z tych spodni powodują inną formę tego ucisku, możliwe że dociskają rzepke do chorej chrzastki i dlatego ?


Cytuj:
Dom_ino, spróbuj powoli wrócić do życia - wybierz się na dłuższy spacer, zagraj w piłkę, pobiegaj, zobacz jak dalej będzie z "kledzikami". Oczywiście ostrożnie i stopniowo. Problemy związane z niszczeniem chrząstki często ujawniają się dopiero po dłuższej aktywności i często z opóźnieniem. Tzn. kolana mogą boleć dopiero na drugi dzień - nie szalej więc od razu. Również... wybierz sie do kina (w luźnych spodniach :-)), i sprawdź, czy po filmie będzie bolało (a ściślej po dłuższym siedzeniu ze zgiętą nogą




Staram sie wracać do poprzedniej formy życia tzn czeste spacery z psem, tak srednio w tygodniu wychodzi że spaceruję około 5 km(niby mało ale zawsze coś) w Kinie również byłem na niedawnym hicie "Avatarze" gdzie na siedzaco spedzililem praktycznie 3 godziny bez rozprostowywania nóg i nie było takiego żywego bólu jaki pojawiał sie na poczatku problemu z tym kolanem poza tym uciskiem.(jednak wydaje mi się że ten ucisk z dnia na dzień jest mniejszy) Ogólnie mam nadzieje że bedzie już tylko lepiej niestety przez problemy z tym kolanem i ogranicza ruchliwosc przytyłem aż 10 kg niby przy moim wzroscie 182/83 obecna waga nie jest jakas tragiczna ale chce zrzucic te kilka kilogramów by odciązyć nogę.

Mam jeszcze takie pytanie czy macie pełną ruchomość w chorych kolankach(tzn pełen wyprost)? Bo mi osobiscie troszku czasu zajeło aż moglem wyprostowac calkowicie nogę.
I ogólnie najbardziej chyba potrzebuje wzmocnic miesien czworogłowy konkretnie głowe przysrodkową gdyż pod czas napiecia tego mieśnia i porównania z tym w zdrowej nodze, to własnie tej czesci jest najwiekszy zanik, praktycznie jej brak


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja - pytanie
PostNapisane: 6 sty 2010, o 19:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Aaaa, no to najwyraźniej masz jeszcze coś do roboty z kolankiem. Głowę przyśrodkową trzeba odbudować - dobra rehabilitacja to podstawa i inny lekarz niekonieczne wymyśli coś innego... Schudnięcie - to też dobry pomysł. Bądź ostrożny przy zwiększaniu aktywności.
Co do wyprostu, to ja podobno też nie mam pełnego i teraz nad tym pracuję :-).

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 26 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL