forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 11:04

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: świeżo po zespoleniu rzepki
PostNapisane: 4 lis 2015, o 22:51 
Offline

Dołączył(a): 4 lis 2015, o 21:17
Posty: 54
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: wieloodłamowe złamanie rzepki z przemieszczeniem - operacja drutem Webera
Hej

27 października miałem operację zespolenia rzepki.

Obecnie jestem w domu. Bez gipsu; założony mam stabilizator z zegarem.
zalecenia od lekarza: nie obciążać, chodzić o dwóch kulach
zalecenia rehabilitanta szpitalnego: obciążać na wyprostowanej nodze ( rzepka nie bierze udziału w obciążeniu )

Przez 4 dni ( w oczekiwaniu na operację ) założyli mi longetę, trochę nie udolnie - krwiaki na całej długości od uda do łydki.

Cieszę się, że zaproponowano mi ten stabilizator ( refundacja ). Mogę go rozpiąć, noga oddycha, lżej mi wykonywać ćwiczenia izometryczne.
Co do ćwiczeń...
Też za późno mi powiedziano o czworogłowym ( tak naprawdę chyba na forum tutaj przekonałem się że jest chyba najważniejszym dla kolana). W szpitalu pracowałem nad łydką i do dnia dzisiejszego jest ok. Co do mięśnia uda - cztery dni ćwiczeń daje efekty. Już delikatnie widzę jak porusza się mięsień. Jednak od dwóch dni jak próbuję spiąć czworogłowy to pojawia się delikatne kłócie w kolanie i mam wrażenie, że napinam jakiś mięsień dosłownie nad kolanem.

Same ćwiczenia: dociskanie kolana do łóżka, dociskanie pięty do łóżka, ciągnięcie palców do siebie ( serie po 10 powtórzeń po 10 sekund, kilka serii w ciągu dnia i nocy ). No i dociążanie chorej nogi ( prawej ) na stojąco oraz w trakcie chodzenia o kulach. Choć nie jestem do końca przekonany czy sobie tym dociążaniem nie zaszkodzę...

Szwy jeszcze nie zdjęte, opatrunek świeży co dwa dni. Codziennie zimne okłady na kolano oraz krwiaki ( ok 3-4 razy po 15 minut).

Co do samej sprawności... siedząc czy leżąc mogę przesunąć nogę na boki, niestety nie mogę jej podnieść...posiłkuję się drugą nogą. Jak stoję - wymachy kończyny w każdą stronę bez problemu. Wiadomo coś tam w kolanie czuje.

Kolano - jak pisałem jeszcze szwy, opuchnięte. Czy stosować elewację? Jeśli tak to w jaki sposób?

pytania do Was: coś robię nie tak, coś mogę jeszcze zrobić zanim rzepka się zrośnie i zacznę rehabilitację? jutro jadę na kontrolę, poproszę o skierowanie na pole magnetyczne ( mam nadzieję, że przyśpieszy zrost ). Może jeszcze jakieś zabiegi?
Czy mając zespolenie w nodze mogę używać elektrostymulatora na mięśnie? W lidlu chyba jakaś promocja jest na taki mały na łokieć/kolano...

pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: świeżo po zespoleniu rzepki
PostNapisane: 4 gru 2015, o 21:56 
Offline

Dołączył(a): 4 lis 2015, o 21:17
Posty: 54
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: wieloodłamowe złamanie rzepki z przemieszczeniem - operacja drutem Webera
jestem po kontroli. Minęło 5 tygodni od zespolenia.
Lekarz w lutym chce usunąć zespolenie, bo przy zgięciu większym równym 90 stopni druty przebić mogą skórę.
Trochę to mnie zmartwiło bo myślałem, że już zacznę ćwiczyć zgięcie ile się da, a pozwolił tylko do 50 stopni. Po powrocie, ustawiłem zegary i bez problemu uzyskałem 25 stopni. Drugiego dnia 30 stopni i na razie na tym zostanę. Dalej raczej nie dam sam rady, także udaję się do fizjoterapeuty który pomagał mi ze stawem skokowym.
Najlepsze jest to że po mieszkaniu chodzę bez kól ale uważnie stawiam nogi.

Chciałbym uzyskać jak największe zgięcie, bo po usunięciu zespolenia będzie już łatwiej a czas ma dla mnie znaczenie ( praca, rodzina ) Tylko co robić do lutego...?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: świeżo po zespoleniu rzepki
PostNapisane: 7 gru 2015, o 19:07 
Offline

Dołączył(a): 23 wrz 2013, o 15:14
Posty: 159
Lokalizacja: Łódzkie.
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Przyparcie boczne rzepki, niestabilność rzepki, pęknięcie chrząstki. Podwichnięcie rzepki. Przykurcz mięśni.
Po mieszkaniu chodzisz bez kul... To znaczy, że dostałeś pozwolenie na obciążenie 100 % kończyny?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: świeżo po zespoleniu rzepki
PostNapisane: 8 gru 2015, o 21:43 
Offline

Dołączył(a): 4 lis 2015, o 21:17
Posty: 54
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: wieloodłamowe złamanie rzepki z przemieszczeniem - operacja drutem Webera
Amatoamei napisał(a):
Po mieszkaniu chodzisz bez kul... To znaczy, że dostałeś pozwolenie na obciążenie 100 % kończyny?

sytuacja mnie zmusza abym czasami dał pare kroków bez kul. bólu nie odczuwam.
na świeta mam w ogóle zdjąć stabilizator i chodzić bez...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 30 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL