forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 21:27

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Niestabilność kolana
PostNapisane: 19 cze 2014, o 11:24 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2014, o 11:15
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Witam wszystkich kolanowców. 10 miesięcy temu skrecilem kolano podczas gry w piłkę nożną (gram już ładne pare lat). 7 miesięcy temu odbyłem artroskopie. Pomimo tego nadal odczuwam niestabilność kolana. Bardzo często mi ono "ucieka", szczegolnie na nierownej powierzchni. Po rezonansie okazalo sie, ze posiadam I stopien uszkodzenia ACL, z tego co wyczytalem nie jest to grozny uraz. Po artroskopii lekarz wykonujacy zabieg tez powiedzial, ze wiazadlo jest nieywdolne. Jednak czy odpowiada ono za to "latanie" kolana? Dodam ze rehabilitacja nie przynosi zadnej poprawy. Czy to wiazadlo po jakims czasie samo sie naprawi? Bo trwa to juz dluzszy czas, a efektow zero. Nie moge nawet biegac bo jest bol i nieraz mam uczucie, jakby kolano chcialo sie wygiac w druga str. Dzieki za odpowiedz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Niestabilność kolana
PostNapisane: 28 cze 2014, o 19:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 gru 2013, o 16:04
Posty: 32
Lokalizacja: Chorzów
Typ użytkownika: Profesjonalista
Witam.

Myślę, że warto skonsultować temat raz jeszcze z ortopedą lub z fizjoterapeutą, który będzie mógł stwierdzić jaki jest obecny stan kolana (czy ruchomość - zakres zgięcia i wyprostu jest prawidłowy?, czy występują wysięki?,uczucie blokowania kolana? jaka jest ruchomość rzepki i czy żadne z jej torów nie jest utrudniony). Nie wiem jak przebiegała, przebiega dotychczasowa rehabilitacja, ale w głównej mierze należy się skupić na stabilności obwodowej jak również centralnej , która jest punktem wyjściowym każdej aktywności: http://www.centrum-synergia.pl/p,Stabilizacja
Bardzo istotne jest abyś podczas wykonywanej przez Ciebie aktywności skupił uwagę na poprawność wykonywania ćwiczeń, prawidłowe ustawieniu kończyny dolnej , zmianę schematów ruchowych. Niewłaściwe obciążanie danych struktur w kolanie może być przyczyną wielu dolegliwości. Oś kończyny dolnej oznacza utrzymanie kd w trzech punktach : kolec biodrowy przedni górny - środek rzepki - 2 palce stopy. Stopy powinny byś ustawione na szerokość bioder, równolegle do podłoża. (zasady, których powinniśmy się trzymać podczas każdej aktywności). Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Niestabilność kolana
PostNapisane: 3 lip 2014, o 21:07 
Offline

Dołączył(a): 3 lip 2014, o 20:38
Posty: 27
Typ użytkownika: Profesjonalista
1. Ma Cię zbadać dokładnie ortopeda (kumaty najlepiej - czyli taki który wykonuje rekonstrukcje ACL) i wykonać wszystkie testy stabilności kolana.
2. Jaka była moc aparatu MR
3. Czy ortopeda, który robił Ci artroskopię wykonuje rekonstrukcje ACL ???
4. Zakładając, że zna się na rzeczy po stwierdzeniu niewydolności ACL (czyli de facto jego uszkodzeniu), i przy braku efektu rehabilitacji, jest to wskazanie do rekonstrukcji ACL ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Niestabilność kolana
PostNapisane: 10 lip 2014, o 16:11 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2014, o 11:15
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
A więc ruchomość kolana nie jest całkowita, zgina się do 110 stopni chociaz nawet taki zakres przyprawia mnie o ból. Przy wyproście jest lekki przykurcz. Rzepka jest też malo ruchoma, lecz ciągle na rehabilitacji mam mobilizację rzepki.
Biksiarz nie mam pojęcia jaka była moc MR. Gdzie to można sprawdzić? Ortopeda, który robił artroskopie robi rekonstrukcje ACL. Na wypisie ze szpitala mam niewydolność ACL i uszkodzenie pęczka wiązadła.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Niestabilność kolana
PostNapisane: 12 lip 2014, o 12:14 
Offline

Dołączył(a): 3 lip 2014, o 20:38
Posty: 27
Typ użytkownika: Profesjonalista
1. Gdzie sytuuje się ból przy zgięciu kolana ???
2. Co jest głównym problemem w kolanie ???
3. Niewydolność ACL - OK, ale uszkodzenie którego pęczka ???
4. Najlepiej zadzwonić tam gdzie miałeś robiony MR. Czy masz opisane inne uszkodzenia w MR lub w artroskopii ???

5. Zastanów się dokładnie gdzie Cię boli, bo czasem za "uczucie uciekanie kolana" nie odpowiada ACL, tylko patologia w stawie rzepkowo-udowym ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 36 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL