forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 13:32

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Uszkodzenie ACL i FCL po 10 latach
PostNapisane: 7 lut 2014, o 11:34 
Offline

Dołączył(a): 6 lut 2014, o 13:54
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Dzień dobry - witam wszystkich.
Oto mój przypadek:
W 2004 roku wskutek urazu (całe ciało zawisło na zablokowanej w metalowej konstrukcji nodze) trafiłem na pogotowie, na podstawie RTG lekarz stwierdził stłuczenie i odesłał do domu. Ze względu na fakt że uraz był w pracy ucieszyłem się że to tylko stłuczenie, więc nie będę brać zwolnienia. Mimo bólu po kilku dniach wróciłem do pracy jednocześnie zarejestrowałem się do ortopedy (kolejka 3 tygodnie). Po tygodnie ze względu na ból udałem się na pogotowie w innym mieście - inne lekarz na podstawie tego samego RTG stwierdził stłuczenie. Po 3 tygodniach dostałem się do ortopedy i na podstawie tych samych RTG stwierdził złamanie głowy kości strzałkowej (jak mi pokazał to na RTG to nie wiem w jaki sposób tamci tego nie widzieli).
Potem 6 tygodni gipsu, rehabilitacja na sznurkach w klatce, pola magnetyczne itp.
Ogólnie jakoś się wylizałem poza tym, że do końca nie mogłem zginać nogi no i ogólnie delikatnie się z nią obchodziłem.
W 2010 już prawie zapomniałem o urazie i zacząłem być aktywny fizycznie: nauczyłem się jeździć na nartach, rower 20-40 km, bieganie 10-15 km 2-3 razy w tygodniu, pływanie. Żadnych problemów, żadnego bólu.
Na wiosnę 2013 kolega namówił mnie na piłkę nożną - pograłem solidnie, nic się nie wydarzyło złego. Na drugi dzień po piłce ogólnie wszystko mnie bolało (nie pierwszy raz jak to po ćwiczeniach), minęło kilka dni, zakwasy przeszły a został ból kolana. Poszedłem biegać - nie da rady - boli, poszedłem na rower jak nie przyciskałem za mocno to OK, ale jak zszedłem z roweru to nie mogłem iść - ból. Posiedziałem jakiś czas ze zgiętą nogą - nie mogę wyprostować.
Poszedłem więc do lekarza - tego samego co w 2004 stwierdził złamanie. Teraz powiedział że wtedy to musiałem pozrywać więzadła bo mam niestabilność boczną kolana. Przepisał mi rehabilitację jak 10 lat temu która nie pomogła.
Powiedział że nie radzi mi operacji bo po tylu latach więzadła się pozrastały i nie ma sensu ruszać (dr n. med specjalista ortopeda-traumatolog).
W międzyczasie (cały czas mnie boli - chodzę prawie normalnie, ostrożnie, ale przy jakimś obciążeniu boli bardziej) zrobiłem USG - radiolog stwierdził przerost ciała tłuszczowego Hoffy, ciągłość więzadeł zachowana.
Zweryfikowałem się prywatnie w Legnicy u M.K i w Poznaniu w klinice "En******cal".
Diagnoza ta sama: niestabilność boczna - uszkodzone ACL i FCL (PCL? - MK nie wyraźnie pisze).
W Legnicy lekarz wysłał mnie na początek do rehabilitanta (dostałem ćwiczenia wzmacniające mięśnie - ćwiczę je już 2 miesiące, ale ból nie ustępuje) i po jakimś czasie kazał przyjść do kontroli (jeszcze nie byłem).
W Poznaniu polecił zrobić rezonans magnetyczny kolana i zaproponował jako jedyne rozwiązanie odtworzenie więzadeł artroskopowo.
Obydwaj wyśmiali USG.
Załatwiłem sobie ortezę - jak mam robić coś cięższego to zakładam i rzeczywiście jest lepiej - nie boli.

Czekam teraz na RM i zastanawiam się - operować czy nie?
Chodzę w sumie normalnie - uprawiać sportu nie muszę (w sumie zostaje rower i pływanie).
Operacja to jednak ryzyko (nie wspominając o koszcie).
Nie wiem jak to się mogło stać że bez więzadeł mogłem przejechać na rowerze, nartach, przebiec w sumie setki kilometrów bez więzadeł i bez bólu?
Czy ktoś z Was żyje z uszkodzonymi więzadłami?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Uszkodzenie ACL i FCL po 10 latach
PostNapisane: 16 cze 2014, o 07:25 
Offline

Dołączył(a): 6 lut 2014, o 13:54
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Jestem po rezonansie i znowu niespodzianka. Wynik: więzadła bez zmian, ale za to rozległe horyzontalne uszkodzenie III stopnia rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej, skrócenie LCL z cechami retrakcji po przebytym urazie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 29 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL