forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 23:22

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ile lat jesteście po rekonstrukcji ACL?
PostNapisane: 3 kwi 2014, o 16:42 
Offline

Dołączył(a): 3 kwi 2014, o 16:33
Posty: 3
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: ACL i parę innych spraw...
Witam

Tak się zastanawiam ile maxymalnie lat po rekonstrukcji ACL są osoby na tym forum?
Ja miałem zerwane ACL w 1996 i wtedy operację - czyli minęło juz 18 lat...

I chyba powoli widzę, że stan mojego kolana zaczyna się pogarszać, ostatnio walcze z czyms takim jak zespół rzepkowo- udowy.Zobaczymy czy uda się to zwalczyć rehabilitacją?

Ciekawy jestem jakie są odczucia innych osób, które są wiele lat po rekonstrukcji?

Dodam ze przez 16-17 lat nie odczuwałem praktycznie żadnych problemów, duzo jezdziłem na rowerze, grałem w piłkę, pływałem itp.Do tego mam z 15 kg nadwagi.Generelanie nie było źlę dopiero ostatnio cos zaczyna szwankować.

Bede wdzieczny za informację od osób z podobnym schorzeniem, które są juz wiele lat po rekonstrukcji jak to teraz u nich wygląda...

Pozdrawiam

Micha


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ile lat jesteście po rekonstrukcji ACL?
PostNapisane: 9 maja 2014, o 16:08 
Offline

Dołączył(a): 3 kwi 2014, o 16:33
Posty: 3
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: ACL i parę innych spraw...
Hej

Coś widzę, że każdy tylko czyta ale nie ma chetnych do pisania:(
Ciekawy jestem opinii osób, które są juz kilka, kilkanascie lat po rekonstrukcji ACL - jakie sa ich doświadczenia, co zrobiliby inaczej(mowie oo rehabilitacji czy dbaniu o operowane kolano).

U mnie np: w ostatnim USG wyszła chondromalacja 2 stopnia,rehabilitant mówi, żeby sie tym nie przejmować,że w moim wieku 36 lat tak może być i żeby po prostu więcej ćwiczyć.

Ja z perspektywy czasu uważam, że bieganie (a biegałem 3-4 w tygodniu ok.7-10 km)nie jest najlepsze na operowane kolano.
Oczywiście biegałem już wiele lat po oepracji i myślę, że przyczyniło sie to do obecnych zmian zwyrodnieniowych.
Wydaje mi się, że jeżeli ktoś nie uprawia sportu profesjonalnie to powinien odpuścić sobie bieganie- mimo silnych mięśni itp. jest bardzo obciążające dla kolan...

To takie moje spostrzeżenia.
Mam nadzieję , że odezwą się osoby które są już ileś tam lat po operacji.

Pozdrawiam

Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ile lat jesteście po rekonstrukcji ACL?
PostNapisane: 17 maja 2014, o 19:53 
Offline

Dołączył(a): 26 sty 2012, o 19:01
Posty: 8
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Spotkałem się z podobną opinią osoby po rekonstrukcji (prawdopodobnie odwiedzającej to forum :))
Cytuj:
1) zobacz statystyki w jakim stanie mają ludzie kolana po rekonstrukcji (i rekonstrukcjach) po 20,30,40 latach... w skrócie: wszystko do endoprotezy

2) kikut jest groźny zaraz po, poza tym większość ludzi ma artroskopie oczyszczającą, a kikut jest zjadany przez nasze własne ciało, tak działa system immunologiczny, bo kikut nieodpowiednio ukrwiony po prostu znika

3) rekonstrukcje w Polsce rzadko potem są diagnozowane, prawda jest taka, że wiele, jeśli nie większość przypadków rekonstrukcji to dzieję się to co w punkcie 2, czyli nowe wiązadła są zjadane w ciągu od kilku miesięcy do kilku lat, ludzie są potem zadowoleni po rekonstrukcji, wyrobili sobie mięśnie i nawet nie czują że nie mają, potem coś sobie zrobią, robią rezonans i niespodzianki, to nie wyjątki to reguła

Podsumowując: Jesteś inwalidą. Jeśli to TYLKO wiązadło to jak wyćwiczysz mięśnie możesz wszystko (ale lepiej oszczędzać jak się tylko da, jeśli chcesz po XX latach nie cierpieć), mięśnie biorą na siebie CAŁĄ stabilizację kolana, nawet u wielu ludzi z wiązadłami tak jest... oczywiście tylko przy normalnych ruchach jak skakanie, bieganie. Jednakże jakikolwiek kontuzja to kaplica, rozwalenie łękotek i innych wiązadeł. Jedna kontuzja prowadzi do innych, oszczędzanie kolana przy normalnych sytuacjach niszczy ci drugą nogę i staw biodrowy. Trzeba żyć po prostu jak ruchliwy emeryt, 0 sportów kontaktowych. 0 biegania, ale nic się nie stanie jak sobie podbiegniesz, chodzenie po schodach spoko, schodzenie poprzez podskakiwanie (bo wtedy zerwany ACL nie brałby i tak udziału), długie spacery żaden problem, rób tak, a kolano będzie służyć do końca życia. Oczywiście o ile wcześniej wytrenujesz je po kontuzji czyli takie rzeczy jak http://www.youtube.com/watch?v=XipzrPAcb_w masz robić z palcem w d jeśli chcesz wrócić do normalnej aktywności.

Rekonstrukcja to tylko tak brzmi, ludzie myślą, że kolano jest zepsute, to rekonstrukcja jest po to aby "naprawić kolano" to jest rzeźnicka ingerencja w staw, wiercenie w kościach dziury i silne związanie ich do siebie kawałkiem ścięgna twojego lub martwego albo sztucznego. ACL nigdy nie odrosną nikomu, to co odrasta NIGDY nawet w połowie nie działa jak ACL przed zerwaniem. ACL odpowiada za propriocepcje, dziesiątki nerwów przechodzą w nim, naczyń krwionośnych, bez niego noga jest już inna, opóźnienie na bodźce dochodzi do nawet 0,5 sek w tej nodze, nigdy nie będzie normalnie, ale wystarczająco do życia. Są metody typu zszywanie, naszywanie zerwanego wiązadła na szkielet ale efekt tego jest mierny, gdyż nawet jeśli kolano skręcimy i ACL jest cały ale został naderwany lub rozciągnięty to i tak jest do luftu, jakby go nie było. Odtworzony sztucznie zbyt mocno ściska kłykcie, bardziej niszczy się kolano i łąkotki, oraz dzieje się to co w 3) napisałem. Z czasem oczywiście tez się rozciąga i o ile nie zostanie zjedzony to będzie tylko ozdobą, pozostałością martwych tkanek co przy byle skręceniu pęknie.

Rekonstruuje się nie po to aby mieć spokój ale po to aby mieć szybko kolano w pełni sprawne i gotowe na sport przez góra kilka lat. Rekonstruuje się niemal zawsze z perspektywą kolejnych operacji, poprawek, oraz endoprotezy na starość. Kobiety mają zwykle słabe mięśnie u nich rekonstrukcja daje taki efekt, że nabierają pewności siebie wskutek rehabilitacji wyrabiają mięśnie i potem dają radę już bez wiązadła, często nawet o tym nie wiedząc. Na to wskazują znane mi fakty.

Cytuj:
Wzmocnienie mieśni to naprawdę wiele - a żeby to zrobić imho wystarczy najpierw robic delikatne spacery, nauczyć się chodzić, potem jak małe dziecko chodzić po nierównym, trawie, piasku - po kilka dni aż się nauczymy, w miedzy czasie powoli schody, i coraz mocniej, po prostu zawsze wchodzimy chorą nogą wszędzie gdzie się da i ćwiczymy, ni eoszczędzamy nogi, i najważniejsze, jak boli to nie robimy takiego ruchu i cześć.
w międzyczasie od samego początku jeżdziłem rowerem, dużo, bez ograniczeń niemal, dopiero po roku nauczyłęm się na rowerze jeżdzić tak samo silnie i szybko jak przed kontuzją czyli np. stojąc, czego nie mogłem przez blisko pół roku zrobić bo bolało.
napisałem tutaj dokładny plan co robić, linków mi się nie chce dawać bo tysiące ćwiczeń ejst ale ja bym z nich nie korzystał, poza wciskaniem poduszki kolanem i mnóstwem ćwiczeń na priopercjepsje w każdej chwili, nigdy nie chodzę normalne tylko po krawężniku, w góry poszedłem po kamieniach skaczę, nawet jak zęby myje to z zamkniętymi oczami i na jednej nodze.
Zerwane wiazadło to także zerwanie kilkudziesięciu różnych nerwów odpowiedzialnych z priopercepcje. Trzeba nuczyć się tą nogą obsługiwać od nowa.

Więcej do poczytania tutaj:
http://www.wykop.pl/link/1853274/prosta ... t-19728400
I tutaj:
http://www.wykop.pl/link/1893492/moze-j ... t-20227202 (trzeba kliknąć "pokaż komentarz")


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ile lat jesteście po rekonstrukcji ACL?
PostNapisane: 30 maja 2014, o 13:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2014, o 14:52
Posty: 9
Lokalizacja: Warszawa
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Kilka miesięcy po rekonstrukcji więzadła. Enobutton + biosure. Wciąż problemy z pełnym wyprostem.
Wow, szkoda, że tego nie przeczytałem przez skalpelem. Nie pozostaje nic innego jak odbudowywać mięśnie. Kolega, który miał operację kilka lat wcześniej bardzo chwalił. W sumie przed i tak nie mogłam żadnego sportu uprawiać, bo wystarczyło lekko źle stanąć i ból nieprzeciętny i tydzień kuśtykania...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 35 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL