forum o naszych kolanach

Teraz jest 29 mar 2024, o 03:33

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Witam :)
PostNapisane: 12 lis 2010, o 22:09 
Offline

Dołączył(a): 12 lis 2010, o 19:44
Posty: 16
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Witam wszystkich tych, którzy mają problemy kolanami :)

Mam na imię Mateusz
Wiek 23 lata

Moja Historia zlekceważenia choroby kolan

Zakupiłem rower przed wiosną, jak rozpoczoł się sezon wiosenny to nonstop robiłem wycieczki rowerowe, głównie po górach, jeździłem na niskich przerzutkach (takie jest moje zdanie) co obciążało pewno kolana...

Zaczeło się w kwietniu 2009 r. W pracy rankiem coś w prawym kolanie zaczeło mi przeskakiwac... pomyślałem hmm przejdzie ! W następnym dniu minimalnie coś tak jakby chciało blokowac mi w lewym kolanie, robiłem okłady w domu, wybrałem się do lekarza rodzinnego, ten przepisał mi leki, i kazał siedziec tydzien w domu i moczyc kolana w ciepłej wodzie... pomijając tą historie wróciłem do pracy, w kolanach przeskakiwało, ale mniej, zaczołem pytać się o jakiegos specjalliste od kolan, aż po 3 miesiącach skusiłem się na wizyte w prywatnym gabinecie sierpien 2009 dokładnie... przepisał mi leki, i olecił maść, bóle mineły, ale w prawym kolanie jeszcze coś pstrykało, przy następnej wizycie zrobiłem przęswietlenie i wyszło, że kolana nie mają ubytku, a że (rzepki są podwyższone, czy łękotki) nie pamiętam dokładnie polecił mi stablilizatory i żebym pochodził w nich z miesiąć, w stabilizatorach chodziło mi się jeszcze gorzej i tu się zaczyna mój błąd jaki poełniłem (zrobiłem sobie przerwe od całego ortopedy pewno przez to, że był dla mnie nie miły) przez następne miesiące nauczyłem się z tym życ, była poprawa przestało przeskakiwac, był pewien okres, że kolana nie odczuwałem, ale były i są również dni, że bolą w okół rzepki i teraz wiem, że głupotą było tak olać sprawę odnośnie kolan...

Powiedziałem sobie od jakiegoś tygodnia, koniec z takim trybem życia, bo za chwile mogę zostać kaleką...
Chciałbym wam napisać co odczówam teraz w kolanach:

w lewym kolanie lekkie pieczenia, tak jakby coś się rozgrzewało wokół rzepki, pod rzepką czuję jakby coś, się o nią ocierało uczucie, twardej galarety, po wyprostowaniu nogi pod rzepką pstryknie, strzeli, ale łągodnie i potem jest ok, aż do momentu kiedy znów to coś się nazbiera pod rzepką hmm możliwe, że to kość

w prawym kolanie podobne zjawisko, tylko, że w prawym częsciej lubi sobie pstryknąć i jak dotykam tych rzepek, jak np. wstaje z łużka to czuje, jak coś w środu rzepek przechodzi w ich dół i wtedy jest to pstryknięcie !

Powiem że, od października 2009 do czerwca 2010 grałem sporo również w piłkę i naprawdę dobrze się czułem po każdej grze, czułem, jakby kolana były w kupie, tak jak jak kiedyś... Chodziłem po górach (nie chodzę bo źima idzie) :)

Głównie to zginam kolana na maxa, nie mam przy tym, żadnych bóli, jeśli chodzi o przysiady, z 10 miesięcy temu niemożliwe teraz tak, ale tego nie próbuje, nie nadwyrężam kolan, bieganie męczące... ale strasznie niepokoji mnie fakt rzepek czy, aby one się czasem nie wycierały, więc lepiej już coś z tym zrobic...

Dzisiaj zapisałem się na wizytę w prywatnej klinice w KRAKOWIE na 27 listopada i kurde no mam stracha, młody jestem, z tymi bólami które opisałem, moge nawet żyć tylko chciałbym miec pewność, że będę chodził do spokojnej starośći...

Może pisać nie potrafię hehe, ale coś umęczyłem i to jest własnie moja historia i moje problemy :)

Co myślicie o moich objawach... ?

Pozdrawiam :) MATEUSZ


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witam :)
PostNapisane: 14 lis 2010, o 17:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010, o 21:51
Posty: 40
Lokalizacja: Puck nad wodą
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: chondromalacja
Wiesz aż takimi specjalistami od medycyny z działu ortopedii i traumatologii nie jesteśmy więc ciężko nam stwierdzić bo objawach o co biega. Podstawa to zrobienie szczegółowych badań i potem konsultacja z jakimś lekarzem wtedy będziesz wiedział na czym stoisz. A w ogóle to jak tamten lekarz Ci nie przypasił to wal do innego przynajmniej porównasz diagnozy.

_________________
"Siła człowieka nie polega na tym, że nigdy nie upada, ale na tym, że potrafi się podnosić...."
"Wiedzieć, że się wie, co się wie i wiedzieć, że się nie wie, czego się nie wie - oto prawdziwa wiedza..."


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witam :)
PostNapisane: 15 lis 2010, o 09:07 
Offline

Dołączył(a): 12 lis 2010, o 19:44
Posty: 16
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
udało mi się załatwić wczesniejszy termin u pana Piotra Bindas na 22 listopada :) Jestem dobrej myśli, że jeszcze nie za puźno na leczenie...

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witam :)
PostNapisane: 27 lis 2010, o 22:03 
Offline

Dołączył(a): 12 lis 2010, o 19:44
Posty: 16
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Witam ponownie kolanowców :)

Odwiedziłem w tym tygodniu dwóch b. dobrych fachowców ortopedów w Krakowie.

hmm sytuacja wygląda tak, że uczucie pieczenia, kującego bólu w obu kolanach mineło.

Pierwszy ortopeda, po zbadaniu obu kolan i przeglądnięciu zdjęcia rendgenowskiego stwierdził podejrzenia nadmiaru fałdu błony maźiowej.

Zbadał mi kolana dotykając rzepki, ugięcia, wyprosty (czyli podstawowe, badanie zewnętrzne) stwierdził, że jest wszystko ok jeśli chodzi o pozostałe elementy kolana, przy badaniu, było dużo ucisków wokół rzepki.
Spytałem się odnośnie strzelania w rzepkach, spytał czy mnie boli w czasie strzelenia, odpowiedziałem, że nie nie czuje bólu

Powiedział, że ogólnie to zaleca rehabilitacje (2x w tyg)

Cwieczenie stabilizujące : RZEPKI

Terapia manualna Ciało Hoffa, troczki rzepki

stretching: łydka, zginanie, m. czworogłowy
propriocepcja
instruktaż: cw. w domu

wzmacnianie: gęsia stopka, gł przyśr. m. czworogłowego

, jeśli nie będzie efektów do 4 tygodni, to mam się zgłosic i będziemy rozważac dalsze metody leczenia...

Byłem ciekawy, jaką diagnoze postawi kolejny ortopeda i .....

Dzisiaj odwiedziłem drugiego zawodowego ortopede...

Zbadał mi kolana również swoją zawodową metodą j.w. spytał się mnie czy kolana często mam zgięte, odpowiedziałem, że bardzo często miałem zgięte kolana, aż za często, poprostu lubiłem taką pozycje teraz wiem , że to jest nie zdrowe !!!

Stwierdził spory przerost Ciał Hoffa tłuszczu w kolanie, czyli również nadmiar błony maźiowej, że to jest przyczyną tzw. strzelania wokół rzepek

Przyczyna: przykórcze w kolanach spowodowane częstymi zgięciami kolan

Drugą przyczyną może być wstępny etap reumatyzmu

Skierował mnie natychmiastowo na USG
skierował mnie również do Reumatologana badania, aby wykluczyć reumatyzm

Zaproponował mi rehabilitacje u rehabilitanta (nauka cwiczen tak zebym mógł cwiczyc w domu)

Prawdopodobnie zaproponuje mi operacje artroskopowo, na wycięcie nadmiaru tego czegoś golarką

Zalecił mi, abym miał jak najczęsciej wyprostowane kolana (CAŁY CZAS) to jest główną drogą do sukcesu

I co wy na to powiecie zawodowi kolanowcy ?

Pozdrawiam ! Mateusz :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witam :)
PostNapisane: 28 lis 2010, o 08:07 
Offline

Dołączył(a): 16 sie 2010, o 20:12
Posty: 375
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Wow... nie mam pojęcia co powiedzieć... Może teraz skonsultuj to z fizjoterapeutą... Z jednym się zgodzę, że konieczna rehabilitacja :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witam :)
PostNapisane: 29 lis 2010, o 19:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010, o 21:51
Posty: 40
Lokalizacja: Puck nad wodą
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: chondromalacja
Jaskier tak jak żeśmy rozmawiali, nic do głowy i dyfer z rehabilitacją. Zresztą u Ciebie nie jest wcale tak źle kiedy zapoznałem się z wynikami. Znalazłeś dobrego lekarza, diagnoza wydaje się być trafna więc teraz wszystko zależy od Ciebie.

_________________
"Siła człowieka nie polega na tym, że nigdy nie upada, ale na tym, że potrafi się podnosić...."
"Wiedzieć, że się wie, co się wie i wiedzieć, że się nie wie, czego się nie wie - oto prawdziwa wiedza..."


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witam :)
PostNapisane: 29 lis 2010, o 19:27 
Offline

Dołączył(a): 17 gru 2009, o 13:27
Posty: 23
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Jaskier, a co dokładnie wyszło Ci na USG?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witam :)
PostNapisane: 7 gru 2010, o 22:49 
Offline

Dołączył(a): 12 lis 2010, o 19:44
Posty: 16
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Witam :)

Dopiero teraz mogę montanka odpisać.

Właśnie wróciłem z Krakowa i :

Po badaniu USG mam mianowicie takie cuda w kolanach:

Zaczne od Prawego, bo w gorszym stanie:

Zachyłek nadrzepkowy ślad wysięku do 4,4 mm; błona maźiowa przerośnięta w części centralnej i bocznej zachyłka, bez cech nadmiernego unaczynienia. Aparat wyprostowany- troczki równe, ale cechy czynnościowej laterizacji. Ciało Hoffa przerośnięte w cześci bocznej - fałd- możliwość kolizji. Chrząstka - cechy ogniskowej chondromalacji II stopnia w przedziale rzepkowo- udowym od przyśrodka, poza tym równa i symetryczna (Pan od USG powiedział, że CH. zauważył tylko w jednym miejscu) Wiązadła; ACL w pełni wydolne w próbie dynamicznej. MCL i LCL prawidłowe. Łąkotki o zachowanych obrysach, prawidłowe. Dół podkolanowy wolny.

DGN; Przerost ciałą Hoffy. Czynnościowa lateralizacja rzepki. Ogniskowa chondromalacja kolana prawego.

Lewe kolano:

Zachyłek nadrzepkowy ślad wysięku do 5,2 mm; błona maźiowa przerośnięta w części centralnej i bocznej zachyłka, bez cech nadmiernego unaczynienia. Aparat wyprostowany- troczki równe, ale cechy czynnościowej laterizacji. Ciało Hoffa przerośnięte w cześci bocznej - fałd- możliwość kolizji. Chrząstka - równa i symetryczna. Wiązadła; ACL w pełni wydolne w próbie dynamicznej. MCL i LCL prawidłowe. Łąkotki o zachowanych obrysach, prawidłowe. Dół podkolanowy wolny.

Także moi drodzy kolejny etap badania jest za mną, teraz konsultacja z ortopedą i z tego co powiedział Pan od USG prawe kolano proponuje na artroskopie, ja chyba również za tym jestem, myślę, że jeszcze nic straconego i może być dobrze, prawdopodobnie rehabilitacja tu nic nie da, bo czuje zaprzeproszeniem to gów*o w kolanach, mówię tu o przeroście fałdu błony, maźiowej i ciałą Hoffa, poprostu przez to jest lateralizacja...

DGN; Przerost maźiówki ciałą Hoffy. Czynnościowa lateralizacja rzepki.

Co wy o tym sądzicie ?

Pozdrawiam Jaskier !


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witam :)
PostNapisane: 7 gru 2010, o 23:32 
Offline

Dołączył(a): 16 sie 2010, o 20:12
Posty: 375
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Skonsultuj z ortopedą, z fizjoterapeutami i napisz co Ci powiedzieli. Może rzeczywiście artroskopia jest wskazana i lepiej jest usunąć ten przerośnięty fałd błony maziowej ;) Pozdrawiam, Paula


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witam :)
PostNapisane: 8 gru 2010, o 15:23 
Offline

Dołączył(a): 24 kwi 2010, o 21:32
Posty: 178
Lokalizacja: warszawa
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Pęknięta łąkotka przyśrodkowa w kolanie lewym, przerosnieta blona maziowa w obu kolanach, przyparcie rzepki w prawym kolanie. (Wyleczone)
Młodzieńcze Idiopatyczne Zapalenie Stawów
Inne informacje: 3 dawki Synviscu
11.2010- artroskopia prawego stawu kolanowego (podcięcie troczków, wycięcie fałdu i shaving błony maziowej)
10.2012- artroskopia lewego stawu kolanowego (zszycie łąkotki przyśrodkowej, wycięcie fałdu błony maziowej)
calosci czytac mi sie nie chcialo ale widze ze lateralizacja rzepki i przrost faldu blony maziowej. mam dokladnie to samo. z reguly przepisuje sie na to rehabilitacje a jak nie widac zadnych efektow to dopiero artro. ja mialam 2 tyg temu artro na prawe kolanko ;) powiem tak.. niestetyty dosc czesto reh nie pomaga w tym schorzeniu i potrzebna jest ludzka reka ;] zycze powodzenia w dalszym leczeniu i podejmowania dobrych decyzji. (ja ze swojej jestem zadowolona, bo 2 tyg po operacji mam 120 stopni zgiecia, pelny wyprost, chodze o kulach ale noge obciazac moge ;))


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 32 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL