forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 18:59

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Robert kolano prawe
PostNapisane: 8 sty 2010, o 20:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Robercie, jeśli zdecydujesz się na samodzielne ćwiczenia (być może nie będzie innej możliwości) to oprócz tych zestawów opisanych w dziale Rehabilitacja myślę, że możesz popróbować zestaw na siłowni viewtopic.php?f=39&t=188. Niemal identyczny zestaw poleciła rehabilitantka montanki http://www.kolana.hg.pl/forum/viewtopic.php?f=11&t=187&p=806#p806.
Palma, oczywiście każde kolanka są inne, ale ja myślę, że jeśli możesz jeździć na rowerze to na nartach spokojnie powinnaś sobie poradzić :-). Uważaj tylko jeśli dopiero będziesz się uczyć - dawkuj ostrożnie, bo wstawanie ze śniegu jest obciążające...
montanka, nie zawsze jest tak, że przyparcie określane jest w milimetrach - ja tak nie mam - i zazdroszczę Robertowi ;-), ale myślę, że jeśli jesteś pod opieką rehabilitanta, a nic innego nie stwierdzono, to warto mu zaufać - oni oceniają nie tylko to co na USG. Daj sobie spokojnie trochę czasu :-).

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Robert kolano prawe
PostNapisane: 11 sty 2010, o 22:40 
Offline

Dołączył(a): 7 sty 2010, o 11:00
Posty: 7
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: chondromalacja I/II oraz IV st.
Odbyłem dzisiaj spotkanie z rehabilitantem (energoterapeutą), który wykonał masaż kolana swoim tradycyjnym sposobem. Pokazałem mu swoje usg i zapytałem co on na to. Powiedział że to usg to nie jest dobre, ale polecił i mi kąpiel wirową, pole magnetyczne, laser, krioterapie oraz ćwiczenia kinezjoterapii (ćwiczenia w odciążeniu - bezwładne coś na przykładzie UGUL). Tak więc chyba nic nowego. W rozmowie naprowadził mnie na nowy oddział Centrum Rehabilitacji Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. Jest to oddział rehabilitacji otwarty w 2007 roku. Spróbuje się tam dostać (ciekawe jak długo trzeba czekać) i zobaczę co mi powiedzą i czy coś zdiagnozują.
A w między czasie kolanko lewe się uspokoiło, ale prawe daje znać o sobie. To chyb efekt rozpoczętych ćwiczeń, wg zestawu dla weteranów. :!:

Dzisiaj natomiast, a już jest wtorek zarejestrowałem się do Pana dr Rafała Sapuły w Centrum Rehabilitacji WSZiA w Zmc - termin trochę boli bo dopiero 4 marca :( .


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Robert kolano prawe
PostNapisane: 12 sty 2010, o 22:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
No tak, to rzeczywiście nic nowego - zestaw standardowy ;-). Oczywiście te zabiegi na pewno nie zaszkodzą (no może z wyjątkiem UGULa, który potrafi zaszkodzić), ale też jeśli masz boczne przyparcie rzepki, raczej Cię nie wyleczą.
Ćwiczenia dla weteranów to rozsądne podejście, bo są bardzo bezpieczne... choć być może fachowiec poleciłby coś z większym obciążeniem. Polecam Ci w takim razie szczególnie to z dociskaniem piłki do ściany - bo umożliwia dość mocną pracę mięśni.
Powodzenia. Daj znać jak się będą spisywać. Te 1.5 miesiąca czasu, które masz do wizyty u rehabilitanta to akurat dobry czas, aby je wypróbować :-)

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Robert kolano prawe
PostNapisane: 14 sty 2010, o 00:19 
Offline

Dołączył(a): 16 lis 2009, o 01:37
Posty: 85
Typ użytkownika: Profesjonalista
Mój problem: www.centrum-synergia.pl
Jako rehabilitantka (pracująca wiele lat w państwowej służbie zdrowia)opowiem Wam cos ciekawego o UGUL;u. Jest to idealne urządzenie do "pozbycia" sie pacjenta. Podpinasz na 15 minut i mozesz iść na kawę a delikwent macha z zapałem, wierząc, ze czyni coś nadzwyczajnego. Nie zmęczy sie zbytnio, nie spoci, więc jest zadowolony, że małym wysiłkiem opłaca swój powrót do zdrowia... Ale co tak na prawde dają cwiczenia w UGUL;u? Na pewno są idealne dla osób, które w normalnych warunkach, nie potrafią pokonać siły grawitacji - porażenia, niedowłady. Wtedy widok poruszjacej sie częsci ciała dodaje skrzydeł, motywuje do większego wysiłku. Albo pacjenci z ostrymi dolegliwosciami bólowymi - rzs, zzsk - inaczej w ogóle nie wykonaja ruchu. To dla nich jest przeznaczony UGUL. Ktos, kto ma problemy z rownowagą mięsniowa, w UGUL-u niczego nie wskóra. Dla "kolankowców" UGUL nie ma sensu, chyba, ze potraktuje sie go jak TerapiMaster (spokojnie da sie go w tym celu wykorzystać), wtdy "kolankowiec moze sie rzeczywiscie spocić i prawdziwie zmeczyc mięsnie.
Spójrzcie na zdjęcia od nr9 do 12, są wykonane na Masterze, ale w UGUL-u tez mozna
http://www.centrum-synergia.pl/foto/agn ... index.html
Sa to ćwiczenia w tzw zamkniętych łańcuchach kinematycznych - pacjent cwiczy głownie kończyny dolne ale przy okazji wzmacnia mm. brzucha, grzbietu, posladków. Efekty są zdecydowanie korzystne - zdrowe, mocne centrum dake ulge osłabionym kolanom.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Robert kolano prawe
PostNapisane: 14 sty 2010, o 10:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Moniko, super ciekawe wyjaśnienia, chyba przekonają tych, którzy jeszcze mieli wątpliwości. Wrzucam do naszego wątku UGULowego viewtopic.php?f=48&t=113 i tam kontynuujmy ewentualną dyskusję na ten temat.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Robert kolano prawe
PostNapisane: 25 kwi 2010, o 19:38 
Offline

Dołączył(a): 7 sty 2010, o 11:00
Posty: 7
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: chondromalacja I/II oraz IV st.
Trochę mnie nie było, ale postaram się nadrobić zaległości.

W między czasie odbyłem kolejną fizykoterapie na przełomie lutego i marca. Oczywiście po fizykoterapii stopniowa poprawa, ale bez rewelacji. Tak jak pisałem wcześniej, odwiedziłem też dr Rafała Sapułę. Oczywiście potwierdził to co wyszło na USG i generalnie lateryzacja rzepki w moim przypadku jest przyczyną moich problemów kolanowych. Podczas rozmowy stwierdził iż ćwiczenia na wzmocnienie mięśnia czworogłowego (jest dość dobrze rozbudowany) nie są wskazane a przeciwnie bardziej wzmacnianie tylnych mięśni uda. Zapisany zostałem też na kolejną rehabilitację (fizykoterapia i ćwiczenia) które zaczynam 6 maja. Dodatkowo doktor zaproponował mi plasterek na kolano i powiedział że będę mógł grać w piłkę nożną, a że byłem wówczas w trakcie fizykoterapii, tak więc umówiliśmy się na zaklejenie kolana po jej zakończeniu. Tak zrobiłem i udałem się na pierwszy trening od dwóch lat. No i ku mojemu zdziwieniu, trening przeżyłem i moje kolanko też. Byłem jeszcze na dwóch treningach i jakoś pomału próbuję się ruszać, nie odczuwając zbytnio dolegliwości. W miedzy czasie biorę kolejną partię structum.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Robert kolano prawe
PostNapisane: 26 kwi 2010, o 23:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Cześć Robercie, skoro grasz w piłkę, to chyba naprawdę jest nieźle :-). No i mam wrażenie, że znalazłeś rehabilitanta, który zna się na rzeczy - to najważniejsze. Jak widać, nie zawsze problem musi leżeć w osławionym czworogłowym... Na pewno słaby tył uda zaburza funkcjonowanie kolana, choć nie jestem pewna, czy może bezpośrednio powodować boczne przyparcie. Czy możesz opisać inne elementy rehabilitacji, oprócz ćwiczeń na tył uda i plastrowania? Np. czy masz terapię manualną, ćwiczenia rozciągające, ćwiczenia wzmacniające inne grupy mięśniowe? Jeśli znajdziesz chwilkę czasu, opisz nam dokładniej jak to wygląda. Może nie będziemy musieli już ludzi z Twojego regionu wysyłać do Warszawy :-)? Trzymam kciuki za powodzenie terapii i sukcesy piłkarskie :-).

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Robert kolano prawe
PostNapisane: 27 kwi 2010, o 20:53 
Offline

Dołączył(a): 7 sty 2010, o 11:00
Posty: 7
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: chondromalacja I/II oraz IV st.
Na dzień dzisiejszy, żadnych specjalnych ćwiczeń nie wykonuję. Moje wyczyny piłkarskie odbywają się raz w tygodniu i staram się zbyt mocno nie forsować. Moja dalsza rehabilitacja tak jak pisałem wcześniej ma być kontynuowana 6 maja, wtedy napiszę dokładnie co i jak. Na dzień dzisiejszy mój komfort poruszania zdecydowanie się poprawił, bez ruch natomiast przeszkadza.
Byłem też w między czasie, prywatnie u dr. Brzyskiego, generalnie po badaniu potwierdził moje wcześniej opisywane dolegliwości i zaproponował wstrzykiwanie do kolanka galaretki - na razie nie zdecydowałem się na nie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 32 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL