forum o naszych kolanach

Teraz jest 29 mar 2024, o 07:00

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: silvam
PostNapisane: 24 maja 2010, o 23:33 
Offline

Dołączył(a): 24 maja 2010, o 22:42
Posty: 2
Lokalizacja: Łódź
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Chondromalacja I/II kolana lewego
Witam,

24 latka na karku i piękne słowo na ch złapało moje lewe kolano. I niezbyt chce puścić ;)

Ogólnie od czasu do czasu od jakichś 2 lat bolało mnie lekko kolano - ale że od czasu do czasu, to pewnie samo przejdzie (głupi byłem, no nie :? ). Ostatnio zaczęło boleć trochę bardziej to się do lekarza wybrałem. Dość świeże wieści to:
USG wykazało "Umiarkowanie nasilone zmiany chondromalacyjne na udowej stronie łożyska poślizgu udowo-rzepkowego - zmiany do I/II stopnia". Reszta w kolanie w porządku - brak zmian pourazowych, brak wysięku, przerostów. Łąkotki w porządku, torbieli też brak - tyle opis badania.

Lekarz prowadzący (ortopeda, niejaki Janiak Andrzej, klinika Magnus Łódź) zachował się dla mnie trochę dziwnie, gdy przyszedłem do niego z USG. Gdy wspomniałem, że o chondomalacji czytałem trochę w internecie to się wręcz ucieszył, że wiem co to i nie musi tłumaczyć (choć mógł chociażby zadać ze 2 pytania, czy naprawdę wiem, o czym rozmawiamy). Jego zalecenia sprowadzają się w sumie do trzech punktów:
- nie przemęczanie kolana - ograniczenie wysiłku
- rehabilitacja
- lek Flexus
Dodatkowo zalecił mi poczytanie w internecie (skoro poczytałem o ch.) o Synocrom i Ost. Powiedział mi o tych lekach w skrócie 2 rzeczy - że drogie oraz że działają lepiej, bo aplikuje się je bezpośrednio do kolana a nie doustnie (było o tym, że leki doustne przenoszone są przez krwioobiek, a chrząstka w kolanie nie jest ukrwiona itp.). Czy warto je użyć - decyzję zostawił mnie (zero podpowiedzi, jakie są szanse poprawy, czy w ogóle warto się na nie zdecydować - chyba założył, że wyczytam z neta).
Na wspomnienie przeze mnie wyczytanej tu wskazówki o ćwiczeniu codziennie czworogłowego stwierdził, że fakt ale to się tyczy osób starszych/z zanikającymi mięśniami a ja zbytnio nie muszę (bo młody jestem więc mam rozwinięte mięśnie).

Jeśli chodzi o wywiad z jego strony to w sumie był on zerowy. Dalej się mogę domyślać, czemu mam ch. oraz dlaczego tylko lewe kolano (mam dwie teorie - albo rower, bo często jeździłem i na zielonych światłach startowałem zawsze z lewej nogi albo przypomniane sobie jeszcze w liceum przypadkowe kopnięcie w rzepkę przez kolegę podczas gry w piłkę). Ciekawostką jest fakt, że zalecił mi ograniczenie ruchu (jak stwierdził zamiast 1h na rowerze to 20 min), tymczasem ja jako student informatyki przez ostatni rok to w większości siedzę przed komputerem, co najwyżej raz na tydzień na basen - nie mam więc czego ograniczać. Zdziwiło mnie też, że nie kazał mi zrzucić kilku kilogramów (co też w necie wyczytałem) - jestem wysoki i nie wyglądam na otyłego, ale z 15kg nadwagi mi się przez siedzenie zebrało.

Tak więc teraz tabletki, rehabilitacja i zamierzam delikatnie rozruszać kolano - rowerek na małym wysiłku, basen. Jeszcze muszę się rehabilitanta o ten rowerek zapytać (czytałem przed chwilą post magdy* i chyba lepiej dmuchać na zimne).
Chyba też pójdę do innego lekarza, bo ten dziwnie podchodzi do całej sprawy.

Trochę się rozpisałem ale już koniec ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: silvam
PostNapisane: 25 maja 2010, o 08:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Cześć Silvam

Pytanie, co lekarz rozumiał pod pojęciem rehabilitacja - jeśli ćwiczenia pod okiem fachowca, to świetnie :-). Trochę mało się Ciebie dopytał, ale w sumie ćwiczenia, ograniczenie aktywności (zakładając, że ktoś ją ma ;-)) i na koniec zastrzyki to jest prawidłowe leczenie przy tego typu problemach. Radziłabym jednak zacząć od rehabilitacji - być może obejdzie się bez zastrzyków.
Cwiczenia czworogłowego to taki trochę mit - często są bardzo wskazane, ale niemal zawsze powinny być jedynie częścią dużo szerszego zestawu ćwiczeń. Wizyta u drugiego lekarza pewno nie zaszkodzi, ale najważniejsze to odwiedziny (najlepiej systematyczne) u dobrego rehabilitanta i praca pod jego nadzorem. Oprócz tego Twój plan "rozruszania" kolana wydaje się sensowny, bo właśnie ruchu i wysiłku mu w ostatnim czasie brakowało. O rower się zapytaj, możesz też spróbować sam. Unikając ciężkich przełożeń i nie za długo - tak jak radził lekarz. Obserwuj, jak kolano reaguje. Znam co najmniej kilka osób, z tego typu problemami (tzn. brak aktywności przez dłuższy czas), którym rower bardzo pomógł.
Jedno jest pewne - trzeba się trochę oderwać od komputera :-) - tylko z wyczuciem i bez szaleństw.
A gdy wynajdziesz fachowca od rehabilitacji, to daj nam znać. Przyda się innym - w Łodzi jeszcze nikogo nie mamy.

Powodzenia :-),

Ewa

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: silvam
PostNapisane: 25 maja 2010, o 09:28 
Offline

Dołączył(a): 24 maja 2010, o 22:42
Posty: 2
Lokalizacja: Łódź
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Chondromalacja I/II kolana lewego
Cześć Ewa,
dzięki za szybką odpowiedź 8-)

muszę przyznać, że tu lekarz zachował się profesjonalnie - wypisane skierowanie na rehabilitację. Właśnie się zastanawiam, gdzie się z tym zgłosić. Jak kogoś dobrego znajdę to napiszę.

Na rowerze staram się robić jak mówisz - przerzutkę dobierać tak, by bez względu na tępo jazdy lekko naciskać na pedały. W praktyce więc z górki szybciutko, pod górkę wolniutko ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: silvam
PostNapisane: 26 maja 2010, o 15:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Mam nadzieję, że w okolicach Łodzi te górki nie są za duże - mimo przerzutek warto wybierać możliwie płaskie tereny. Powodzenia :-).

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 34 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL