forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 13:47

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Witam!!!
PostNapisane: 30 kwi 2014, o 11:39 
Offline

Dołączył(a): 30 kwi 2014, o 10:57
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Chondropatia u 10-letniego dziecka?
Witam! Problem dotyczy mojej 10-letniej córki. Około 1,5 miesiąca temu zaczęły się u niej problemy z kolanami. Najpierw z lewym teraz obydwa szwankują. Wybrałam się do dobrego, poleconego ortopedy w Prokocimiu-Krakowie. Po wstępnej rozmowie zlecił rtg kolan. Po obejrzeniu zdjęć diagnoza, bóle wzrostowe, chondropatia rzepki. Zakaz wf na 6 tygodni. Laser + jonofereza z ibuprofenem. Oczywiście na zabiegi zapisy na sierpień. Problem komplikuje się z racji baletu, córka tańczy już szósty rok. Konsultowałam sprawę z pedagogiem prowadzącym. W tej chwili mam totalny miszmasz.
-lekarz stwierdził, że balet można ćwiczyć " do granicy bólu"
-pedagog raczej jest ostrożny, prosi o dalsze konsultacje lekarskie( przede wszystkim usg kolana ewentualnie tomograf)
Mam również wizytę u fizjoterapeuty w celu oklejenia kolan.
Moje pytania są następujące:
- jakie badania jeszcze wykonać
-czy plastry coś tu pomogą?
- czy pójśc prywatnie na zabiegi, co ważniejsze laser czy jonofereza?
- co z baletem, czy może jeszcze skończyć ten rok szkolny czy radykalnie przerwać
w końcu: czy to możliwe, że dziecko w tym wieku może już mieć chondropatię?
Dodam, że córka bardzo kocha taniec i rozpacza z powodu ewentualnego przerwania ćwiczeń. Ból jej dokucza po dłuższych ćwiczeniach, czy wystarczy je ograniczyć? Co robić? Błagam o pomoc.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witam!!!
PostNapisane: 30 kwi 2014, o 23:01 
Offline

Dołączył(a): 3 gru 2009, o 23:40
Posty: 15
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: - boczne przyparcie rzepek - spłaszczony kąt miedzykłykciowy do 151 st + spłaszczenie rzepek, poczatki chonromalacji I-II st. + sztywne tkanki miękkie wokół rzepek
Wiesz co, niestety nie jestem specjalistką- mogę tylko sama napisać co wiem z tego, co wielokrotnie czytałam. Nie wiem jak wygladaja bole wzrostowe, ale moge pare słów o chondromalacji. Sama mam przyparcie rzepek stwierdzone przez doświadczanego fizjoterapeutę oraz poczatki chondormalacji I/II stopnia potwierdzone rezonansem. Mam 28 lat i ćwiczę 9 h tygodniowo jako instruktor Zumby. Chrząstka rozmięka dlatego, ze jest za bardzo przyparta do stawu i nie ma tam miejsca na maź stawową, która ją odżywia albo dlatego że jest wlasnie zbyt daleko i tego smarowania nie ma wcale. Ja mam rzepki przyparte na zewnatrz a rzepki uszkodozne w czesci przysrodkowej (po wewnetrznej stronie)

Nie wiem na jakiej bazie on stwierdził chonromalację, szczególnie u 10-latki. Badanie, na którym jest dobrze widoczna to rezonans magnetyczny (niestety ja robilam prywatnie za 500 zł), ewentualnie mozna częściowo cos zobaczyć na USG, ale nie zawsze. Np chonromalacja I lub II stopnia taka jak moja sama w sobie nie boli i nie powinna bolec. Moga bolec tkanki miękkie, ale nie sam ubytek chrzastki, bo on jest jeszcze mały. Niestety w Polsce mamy ogromny deficyt wiedzy na temat kolan, a jest to bardzo powszechny problem.

Jesli chodzi o przyczyny chonromalacji, to są głównie zaburzenia w biomechanice stawu, całej kończyny a może i calego ciała. Może być np. dysproporcja mięsniowa, nadmiernie spięte tkanki, mięśnie, słabiutka głowa przyśrodkowa mięśnia czworogłowego. Jesli nie usuniecie przyczyny, zaburzenie bedzie sie poglebiac, czyniac coraz wieksze szkody, szczególnie przy obciążeniach jakim jest też taniec.

Niestety obawiam sie ze musicie szukac dalej - ten ortopeda raczej zbytnio nie pomógł. Laser+jonofreza jesli to jakis stan zapalny zlagodzi ból, ale nawet nie dotknie przyczyny, czyli bedzie dzialaniem tylko i wylacznie objawowym. Ortopedzi bardzo czesto albo zalecają wogole sie nie ruszac skoro boli albo od razu chcą robić artroskopię.

Jesli macie mozliwosci finansowe, szukalabym dobrego fizjoterapeuty, który zdiagnozuje co dziala nie tak, ze małą bolą kolana, ewentualnie innego otropedy celem potwierdzenia diagnozy lub innych propozycji . Moze jest jakiś ortopeda dziecięcy a to rzeczywiscie jakies bole wzrostowe, które się leczy inaczej. Trzymam kciuki i nie poddawajcie się dopóki nie poczujecie, ze osoba która ją zdiagnozuje wie o czym mówi i wzbudzi Wasze zaufanie.

Czytalam ze w chonro min 70% pozwoli wyleczyc dzialanie zachowawcze czyli odpowiednia rehabilitacja i mam tu na mysli cwiczenia a nie zabiegi przeciwbolowe i przeciwzapalne.
Fizjoterapeuta nie tylko oklei ;) A przynajmniej dobry fizjo nie powinien tylko okleić. Po pierwsze sprawdzi jak pracują stawy, napięcie tkanek, czy rzepki w kolankach się ruszają gdy są rozluźnione, czy troczki, które ją trzymają są nadmierne spięte czy nie, sprawdzi tez jak pracuja stopy i biodra, bo to moze miec zwiazek z kolanami. Wykona terapię manualną - mamy takie napięcia w ciele, czasami wynikające z wad postawy od małego, których sami juz nie jesteśmy w stanie rozluźnić. Da ćwiczenia do domu, które trzeba będzie wykonywać codziennie celem wyprostowania zaburzeń. A na końcu oklei - ale takie zwykle tasmy wzmacniają efekt terapii manualnej i działają na skórę. Stosuje się tez twarde taśmy, gdy trzeba łagodzić ból, ale nie wiem czy u dzieci to robię - podobno pomaga.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 32 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL