forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 18:55

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 98 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Rekonstrukcja chrząstki stawowej, plastyka rzepki
PostNapisane: 3 gru 2013, o 10:54 
Offline

Dołączył(a): 26 paź 2013, o 14:36
Posty: 10
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Dokładnie tak jak Ewa napisała :)

U mnie też jeszcze całkowicie opuchlizna nie zeszła a i doktor i rehabilitant mówią, że jest to proces tak bardzo indywidualny, że nie można określić nawet średniego czasu kiedy powinna zejść opuchlizna. Z tego co rozmawiałem i wypytywałem doktora to mówił, że u niektórych po miesiącu już nie będzie śladu, a u niektórych (zwłaszcza tych, którzy z kolanami walczą już kilka lat) ciągnie się to nawet do 4-5 miesięcy ale kazał nie zaprzątać sobie tym głowy bo jest to rzecz jak najbardziej normalna.

Jesteśmy 9 tygodni po zabiegu a pamiętaj, że okres odzyskania pełnej sprawności po AMICU to średnio około rok czasu także jedyne co możemy zrobić to uzbroić się w cierpliwość, myśleć pozytywnie i sumiennie wykonywać wszystkie ćwiczenia :) A, że czujesz ból pod wieczór to powiem Ci, że mam to samo a tłumaczą mi to w ten sposób, że noga jest jeszcze bardzo osłabiona w stosunku do drugiej a nacisk przy chodzeniu i przy przysiadach staramy się rozkładać równo na obie nogi stąd wieczorem po ćwiczeniach kolano póki co jeszcze będzie cieplejsze i ewidentnie "zmęczone" ale i tak z tygodnia na tydzień czuć już poprawę. Musisz też sam obserwować to kolano, jeżeli pójdziesz sobie na spacer 30 minut i poczujesz, że noga na następny dzień boli bardziej niż zwykle to będziesz wiedział, żeby tych 30 minut ciągłego spacerowania na pewno nie przekraczać.
Kolejną sprawą jest to, że miałeś otwierane kolano a to też wpływa na troszkę dłuższy czas odzyskiwania pełnych zakresów ruchowych ale im większe będziesz miał już zakresy tym łatwiej Ci będzie chodzić i tym mniejszy ból będziesz odczuwał :)
Niestety rekonstrukcja chrząstki to nie jest już zwykła naprawa kolana świeżo po urazie tylko długotrwały proces leczenia zmian zwyrodnieniowych a to zasadnicza różnica, bo oprócz nogi i mięśni trzeba jeszcze przestawić mózg żeby podświadomie nie unikać niektórych rzeczy i stopniowo się przełamywać.
Jak już będziesz czuł się na siłach to polecam na siłowni na maszynach siedzących z małym obciążeniem powzmacniać plecy a w szczególności mięśnie najszersze grzbietu oraz całą obręcz stawu biodrowego bo to pomaga utrzymywać właściwą postawę ciała przy chodzeniu co w niewielkim stopniu także pomoże nam kłaść trochę mniejszy nacisk na kolana :)
No i ostatnia rzecz o której ludzie często zapominają a jest także bardzo istotna w rehabilitacji to dietetyka! Polecam kupić sobie jakąś odżywkę na wzmocnienie stawów, jednak stanowczo odradzam wszystkie cuda z aptek typu 4flex i inne bo to marnotrawstwo pieniędzy! Mi polecili coś takiego http://www.kulturystyka.sklep.pl/produc ... -sasz.html Do tego dieta bogata w warzywa i owoce!! oraz rybki:) Jeżeli jemy mało ryb warto kupić w aptece coś na uzupełnienie diety w witaminę D! najważniejsza jeżeli chodzi o kości i stawy :) Mówiąc w skrócie trzeba zadbać o wszystko, przestawić swoje życie typowo pod rehabilitację no i walczyć o normalne życie :)

Moje kolanko zawsze zdecydowanie lepiej się czuje po jeździe na rowerze i ćwiczeniach w wodzie i od kiedy to zacząłem robić to mam takie wrażenie jakby cały proces odzyskiwania sprawności nabrał większego tempa.
Także wszystkie objawy o których piszesz są całkowicie normalne w tej fazie rehabilitacji, uspokój głowę, staraj się jak najwięcej współpracować z rehabilitantem i przede wszystkim nie szalej a wszystko będzie dobrze :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rekonstrukcja chrząstki stawowej, plastyka rzepki
PostNapisane: 3 gru 2013, o 13:53 
Offline

Dołączył(a): 27 lip 2013, o 16:41
Posty: 12
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: chondromolacja
Dzięki wielkie za szybkie odpowiedzi i dobre rady. Uspokoiłem się przynajmniej. :-) Fajnie że jest takie forum gdzie można z kimś popisać o naszej chorobie. Łykam codziennie tabletkę glukozaminy którą mi lekarz polecił ale widzę że to co Ty tutaj wrzuciłeś to przynajmniej z opisu dobra rzecz. A za 4flex wydałem dużo kasy a tak naprawdę nic nie działa . Dziękuję i Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rekonstrukcja chrząstki stawowej, plastyka rzepki
PostNapisane: 17 gru 2013, o 14:52 
Offline

Dołączył(a): 26 paź 2013, o 14:36
Posty: 10
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
No to czas na kolejny mały raporcik :)

11 tygodni od zabiegu. Wysięk minimalny cały czas obecny. Zgięcie "na świeżo" brakują dwa palce a po rozmasowaniu pełne. Do pełnego wyprostu cały czas troszkę brakuje. Przy chodzeniu odczuwam mały dyskomfort jednak już na tyle mały, że nawet nie kuleję a ćwiczenia już są typowo wzmacniające typu przysiady ze sztangą, wykroki z ciężarkami, chodzenie ze sztangą na plecach w przysiadzie w prawo i w lewo oraz ćwiczenia w wodzie - stepy, pływanie przysiady, podskoki a za jakieś 3 tygodnie w końcu pierwsza ocena siły mięśniowej i plan dalszego treningu.
Z tego co zauważyłem to po tego typu zabiegach mięśnie odbudowują się baaardzo długo w porównaniu do zwykłego usunięcia łąkotki czy nawet przeszczepu ACL-a.

No ale malutkimi kroczkami i od nowego roku nowe motywacje :)

Pozdrawiam kolanowców


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rekonstrukcja chrząstki stawowej, plastyka rzepki
PostNapisane: 19 gru 2013, o 11:00 
Offline

Dołączył(a): 19 gru 2013, o 10:53
Posty: 3
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Hej Bartas jestem rowniez po rekonstrukcji chrzastki metoda AMIC u dr.Piontka 3 tydzien mi sie zaczyna wiec jeszcze wiele przede mna.Mam pytanie czy przez miesiac od zabiegu sam wykonywalrs cwiczenia w domu czy jeszcze jakies dodatkowe?a ja noce sypiales normalnie czy ciezko?brales jakies srodki przeciwbolowe?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rekonstrukcja chrząstki stawowej, plastyka rzepki
PostNapisane: 19 gru 2013, o 13:14 
Offline

Dołączył(a): 26 paź 2013, o 14:36
Posty: 10
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Pierwsze 3-4 tygodnie to było coś co najlepiej wymazać z pamięci. Przez pierwsze 2 tygodnie ćwiczenia wykonywałem sam w domu a od czasu jak zdjęli mi szwy 2 razy w tygodniu jeździłem do rehasportu na rehabilitacje gdzie przez ok 45 minut terapeuta rozmasowywał mi całą nogę a potem robiłem ćwiczenia praktycznie te same co w domu a w pozostałe dni starałem się ćwiczyć 2 razy dziennie w domu. Po prostu w pierwszym miesiącu zakres ćwiczeń które można robić jest bardzo ograniczony a poważniejszy trening zaczyna się od około 6 tygodnia i wtedy cały proces nabiera tempa. Noce sypiałem ciężko, zwłaszcza przez pierwsze dwa tygodnie bo wtedy każdy ruch był bardzo ciężki i bolesny.. zawsze na noc brałem ketonal forte i trochę pomagało no ale idealny sen to to nie był :P Po 2-3 tygodniach starałem się już odstawiać ketonal, żeby się za bardzo nie przyzwyczaić. Głowa do góry :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rekonstrukcja chrząstki stawowej, plastyka rzepki
PostNapisane: 19 gru 2013, o 13:29 
Offline

Dołączył(a): 19 gru 2013, o 10:53
Posty: 3
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Ok tez ketonal forte biore i tak srednio pomaga a co do rehabilitacji bo jestem z Wwa i nie bede za czestgo jeździl do Poznania co Ci polecali poza cwiczeniami (jakies naswietlania,lasery moze basen?)i myslisz ze jezdzenie samochodem 15 dni po zabiegu to za wczesnie?pzdr
)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rekonstrukcja chrząstki stawowej, plastyka rzepki
PostNapisane: 19 gru 2013, o 15:50 
Offline

Dołączył(a): 26 paź 2013, o 14:36
Posty: 10
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Spokojnie, z dnia na dzień będziesz odczuwał coraz mniejszy ból lecz niestety trochę to jeszcze potrwa.

Właśnie naświetlania i lasery i pole magnetyczne przy AMICU to odradzali. Ćwiczenia w basenie zaczynają się od bodajże 5 tygodnia, z tym że nie chodzi o pływanie bo to dopiero później. Z Warszawy dojazd jest elegancki także to już od Ciebie zależy ale myślę, że raz w tygodniu warto, żeby terapeuta prowadzący to zobaczył, rozmasował i rozluźnił i wytłumaczył Ci co masz przez następny tydzień robić. Teraz też tak się właśnie umówiłem, że będę przyjeżdżał raz w tygodniu i będzie mi wyznaczał plan ćwiczeń które mogę robić w domu i na siłowni przez cały tydzień. Ogólnie radzę przedzwonić do recepcji i zapytaj, bo RehaSport współpracuje z wieloma ośrodkami rehabilitacyjnymi w całej Polsce więc w Warszawie na 100% mają jakąś placówkę do której odsyłają swoich pacjentów :) wtedy dostaniesz dokładne zalecenia, które przekażesz w Warszawie i będą doskonale wiedzieli co z Tobą robić.

Co do samochodu to ciężko powiedzieć. Ja pierwszy raz jechałem po 2 tygodniach na zdjęcie szwów ale to na tylnej kanapie oparty o szybę i z wyprostowaną nogą na całą kanape :D Pierwszy raz za kółko wsiadłem w granicach 5-6 tydzień. Także za bardzo nie szalej bo najważniejsze na początku jest to, żeby to wszystko w środku się wygoiło a trwa to bardzo długo przy chrząstce.

Jeżeli chcesz to podaj maila i prześlę Ci protokół jakie ćwiczenia dokładnie od jakich tygodni można robić po AMICU to będziesz miał już większe rozeznanie :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rekonstrukcja chrząstki stawowej, plastyka rzepki
PostNapisane: 19 gru 2013, o 23:28 
Offline

Dołączył(a): 19 gru 2013, o 10:53
Posty: 3
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Super,wielkie dzieki za info bardzo mi pomogles.Prosze jacek.szkuta@gmail.com bede wdzieczny


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rekonstrukcja chrząstki stawowej, plastyka rzepki
PostNapisane: 20 gru 2013, o 10:56 
Offline

Dołączył(a): 20 gru 2013, o 10:49
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Rekonstrukcja chrzęstno-kostna
Witam.Rekonstrukcja chrzęstno-kostna FCM z użyciem żelu bogatopłytkowego (ACP/GPS) i wszczepu kolanowego MaioRegem.Mam w związku z tym pytanie czy moze miał ktoś robione cos takiego?Ja jestem po takiej operacji 2 mies.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rekonstrukcja chrząstki stawowej, plastyka rzepki
PostNapisane: 21 gru 2013, o 20:56 
Offline

Dołączył(a): 26 paź 2013, o 14:36
Posty: 10
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Brzmi strasznie poważnie... Na czym to dokładnie polegało i jak idzie rehabilitacja? I co miałeś za zmiany w kolanie, oraz jakie są prognozy procentowe i czasowe na powrót do sprawności??


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 98 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL