forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 20:25

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Mikrozlamania?
PostNapisane: 14 paź 2010, o 22:40 
Offline

Dołączył(a): 20 wrz 2010, o 18:29
Posty: 16
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: nawykowe zwichniecie rzepki 20lat temu, komplikacje, 3 operacje, w oczekiwaniu na 4 zabieg
Warszawa
Podczas zabiegu, zrobiono mi na spodzie rezpki i klykciu mikrozlamania (mialam chondromalacje 4 stopnia, bezbobelesna hehehe)
Dlaczego tak wazne jest teraz nie nadwyrezanie sie przy cwiczeniach, tylko lagondy, spokojny ruch (na szynie itp)
czy wiekszy wysilek moze zaszkodzic? O co chodzi?
Poki co cwcze na szynie, zgiannie bierne (do40stopni), Tens, sciskanie pilki, masaze prze fizjoterapeute, ruszanie delikatne rezpki podczas tego masazu itp.

O co chodzi w ogole w rehabilitacji pezy mikrozlamaniach (oprocz tego mialam osteotomie, wiec kosci sie zrastaja)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mikrozlamania?
PostNapisane: 7 sty 2011, o 06:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2009, o 02:45
Posty: 143
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondro II/III, lateralizacja rzepek,
artroskopia kolana lewego 2011. Zwyrodnienia "od zawsze", diagnozowana od 2008. Po artro szybkie "postępy" w obrębie kręgosłupa, liczne przepukliny wielo płaszczyznowe. Z górami koniec, na rowerku coraz trudniej...
O ćwiczeniach "nadwyrężających" zapomnij.Jeśli miałaś tak duża chondromalację to masz ja nadal.Teraz dbaj o mięśnie, więzadła, ścięgna i postawę i pracuj nad zakresem ruchu. Ale nie siłowo bo nie posiadasz już właściwej amortyzacji i elastyczności jakie daje chrząstka. A przy okazji, co z łąkotką. W jakim stanie uchowała się przy tak zniszczonej chrząstce?
Na początku listopada mikrozłamania (diagnoza ortopedy) pojawiły się u mnie nagle, po dłuższym siedzeniu przy kompie i wstaniu, boleśnie,uniemożliwiając postawienie nogi choćby na sekundę. Po godzinie oczekiwania na poprawę zostałam zniesiona z 3 piętra i ..wsiadłam na rower. Nie pozwoliłam wezwać pogotowia bo z niejednej opresji już wychodziłam.Ostrożnie dojechałam do domu i już sama jazda trochę poprawiła sytuację. Mogłam ( w dziwacznym pokurczu obolałej nogi) wejść do domu. Tam już laseczka i ćwiczenia typu rowerek. Po trzech dniach odciążania było już jako tako. Problem powrócił za tydzień, i jeszcze raz za tydzień. Ale nauczyłam się szybko reagować: "rowerkowe" ruchy nogami, odciążanie i potem jak najwięcej ćwiczeń.
Po pewnym czasie okazało, że chodzę lepiej niż przez ostatnie pół roku tzn. równie wolno i ostrożnie,(ważne!-bez obciążenia), ale dłużej, nie czując po kilku krokach ściskającego bólu w kolanach. Pomyślałam, że nastąpił efekt podobny do operacji czyszczenia chrząstki. Powierzchnia stawowa wyrównała się i zabliźniła. Na początek lutego mam zaplanowany taki zabieg.
Czy po twoim zabiegu wstrzyknęłaś sobie coś w rodzaju Go-on, Synvic itp.?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mikrozlamania?
PostNapisane: 8 sty 2011, o 10:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Generalnie po zabiegu mikrozłamań, chodzi o to, aby po pierwsze nie uszkodzić nowo-tworzącej się tkanki, która ma zastąpić chrząstkę (stąd zakaz obciążania), a także aby ją prawidłowo ukształtować - temu m.in. służy ćwiczenie na szynie. Szynę wykorzystuje się po wielu zabiegach, ale właśnie w przypadku mikrozłamań ma ona specjalne znaczenie.
Tak więc, nawet nie próbuj wykonywać "cięższych" ćwiczeń, tylko stosuj się do zaleceń rehabilitanta. Pogadaj z nim też na temat celu tego wszystkiego, co robisz :-).

No i daj znać, jak Ci idzie. Rehabilitacja po mikrozłamaniach bywa żmudna więc bądź cierpliwa. Gdy użyjesz funkcji szukaj hasłem "mikrozłamania" znajdziesz jeszcze parę pożytecznych informacji.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL