forum o naszych kolanach

Teraz jest 29 mar 2024, o 12:54

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: chondromalacja wyrokiem?
PostNapisane: 21 mar 2012, o 14:56 
Offline

Dołączył(a): 19 wrz 2010, o 23:39
Posty: 178
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: złamanie i zwichnięcie rzepki
zwapnienie przyczepu troczka przyśrodkowego, chondromalacja II,
boczne ustawienie rzepki
Stwierdzono u mnie chondromalcję II stopnia (pewnie nawet bym o tym nie wiedziała gdyby nie mri), powstała ona najprawdopodobniej na skutek długoletnich treningów i urazu stawu (zwichnięcia i złamania rzepki) przeszłam rehabilitację, czuję się dobrze ale........ lekarz sportowy powiedział, że chondromalacja jest bezwzględnym przeciwwskazaniem i napisał mi w kartotece "nie zdolna do uprawia sportu", dodał tylko, że mogę się odwołać do Warszawy


Czy to faktycznie tak jest, że chondrolamacja jest bezwzględnym przeciwwskazaniem (chyba większość sportowców ją ma np. Pudzianowski, Kowalczyk) :?:

Jeśli sama w sobie chondromalacja jest przeciwwskazaniem, to czy istnieją zabiegi chirurgiczne, które pozwoliłyby na wpisanie lekarzowi sportowemu "zdolna" (ja nie widzę sensu takiego zabiegu, bo kolano działa, ale jeśli byłaby taka konieczność podjęłabym się jemu w końcu wielu sportowców ją ma i dalej trenuje) :?:


Jaka jest Wasza opinia, a może jest na tym forum ktoś kto mimo chondromalacji ma pozwolenie na zawodowe uprawianie sportu :?:

_________________
"zawsze ma się wybór, a dróg jest wiele"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: chondromalacja wyrokiem?
PostNapisane: 21 mar 2012, o 16:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Nie jestem zawodowym sportowcem, ale wiem, że wielu lekarzy uważa chondromalację II st za zjawisko fizjologiczne po 20 roku życia. No i jak sama zauważyłaś gdyby samo chondro dyskwalifikowało, zawodowymi sportowcami mogliby być chyba tylko szachiści ;-).

Ty miałaś jednak poważny uraz i przypuszczam, że to i cała Twoja historia wpłynęła na taki a nie inny wyrok. Słyszałaś niedawno o drugim z synów W. Smolarka? Świetnie grał, ale zerwał ACL i musiał zrezygnować... Uraz inny ale funkcjonowanie kolana jest już zaburzone, a przede wszystkim zagrożenie (graniczące z pewnością) rozwoju poważnych zmian zwyrodnieniowych. Myślę, że o to tutaj może chodzić...

Nie jestem w stanie ocenić czy lekarz na 100% ma czy nie ma racji, ale tak tłumaczyłabym jego przesłanki.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: chondromalacja wyrokiem?
PostNapisane: 21 mar 2012, o 17:28 
Offline

Dołączył(a): 19 wrz 2010, o 23:39
Posty: 178
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: złamanie i zwichnięcie rzepki
zwapnienie przyczepu troczka przyśrodkowego, chondromalacja II,
boczne ustawienie rzepki
No właśnie przyczepili się tylko do chondromalacji....... która wyszła w mri o dziwo innych większych uszkodzeń nie mam prócz zwapnienia troczka (o tym lekarz sportowy powiedział, że to blachostka)

Zdziwiłam się, że tylko to mnie zdyskwalifikowało :( ponad 2 lata rehabilitacji poszło na marne :?


Ewa Max-Kolanko napisał(a):
No i jak sama zauważyłaś gdyby samo chondro dyskwalifikowało, zawodowymi sportowcami mogliby być chyba tylko szachiści


no właśnie, czyli trafiłam na wyjątkowo nie idącego na rękę lekarza :| Kurcze dlaczego ja, a najgorsze jest to, że za badania sportowe powyżej 21 r.z się płaci :roll: czyli za odwoływanie się chyba też bym płaciła :(

_________________
"zawsze ma się wybór, a dróg jest wiele"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: chondromalacja wyrokiem?
PostNapisane: 21 mar 2012, o 21:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Może dobrze by było, abyś niezależnie od kwalifikacji porozmawiała szczerze z jakimś dobrym lekarzem, co o tym wszystkim sądzi i co by Ci zalecał ze względu na Twoje zdrowie. Tak napradę ono jest tu chyba najważniejsze... Może z Twoim lekarzem/rehabilitantem, którzy Cię prowadzili po zabiegu? Może również wydadzą opinię, która może być uwzględniona przy ewentualnym odwołaniu...

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: chondromalacja wyrokiem?
PostNapisane: 21 mar 2012, o 21:52 
Offline

Dołączył(a): 18 gru 2011, o 10:24
Posty: 48
Lokalizacja: Leszno
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Kolano skoczka
ja jak skręciłem łokieć po wcześniejszych trzech urazach tego stawu ( złamanie i dwa zwichnięcia) lekarz powiedział że mam wybić sobie sport z głowy, mowy nie ma bo niebezpieczne, łokieć słaby itd. Pare tygodni temu pech chciał że na niego trafiłem robiąc badania do karty zdrowia sportowca, nie rozpoznał mnie, zbadał i wydał zgodę.
Odwołałbym się napewno od tej decyzji i nie poddawał, bo to podejrzanie brzmi


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: chondromalacja wyrokiem?
PostNapisane: 22 mar 2012, o 11:27 
Offline

Dołączył(a): 19 wrz 2010, o 23:39
Posty: 178
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: złamanie i zwichnięcie rzepki
zwapnienie przyczepu troczka przyśrodkowego, chondromalacja II,
boczne ustawienie rzepki
Ewa Max-Kolanko napisał(a):
Może dobrze by było, abyś niezależnie od kwalifikacji porozmawiała szczerze z jakimś dobrym lekarzem, co o tym wszystkim sądzi i co by Ci zalecał ze względu na Twoje zdrowie. Tak napradę ono jest tu chyba najważniejsze... Może z Twoim lekarzem/rehabilitantem, którzy Cię prowadzili po zabiegu? Może również wydadzą opinię, która może być uwzględniona przy ewentualnym odwołaniu...



tak wpadłam na to i wykonałam, oczywiście ortopeda prowadzący napisał, że nie widzi przeciwwskazań ale lekarz sportowy powiedział, że go żadne inne opinie nie interesują :lol:


maverickdawid napisał(a):
ja jak skręciłem łokieć po wcześniejszych trzech urazach tego stawu ( złamanie i dwa zwichnięcia) lekarz powiedział że mam wybić sobie sport z głowy, mowy nie ma bo niebezpieczne, łokieć słaby itd. Pare tygodni temu pech chciał że na niego trafiłem robiąc badania do karty zdrowia sportowca, nie rozpoznał mnie, zbadał i wydał zgodę.Odwołałbym się napewno od tej decyzji i nie poddawał, bo to podejrzanie brzmi


No to miałeś szczęście, ja myślałam jeszcze na tym, żeby iść na badania gdzie indziej i po prostu nie mówić nic o badaniu mri :lol: ewentualnie pokazać im USG, bo tam nie ma mowy o żadnej chondromalacji ;)

_________________
"zawsze ma się wybór, a dróg jest wiele"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: chondromalacja wyrokiem?
PostNapisane: 26 mar 2012, o 18:37 
Offline

Dołączył(a): 20 sie 2009, o 10:45
Posty: 22
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: chondromalacja obustr., kłopoty z odbudową mm. czworogłowych
Aniu, myślę, że zdolność to sobie na pewno załatwisz, jak będziesz chciała, tak czy inaczej. Ale też bym Ci radziła porozmawiać z jakimś doświadczonym lekarzem czy po prostu uprawianie sportu Ci nie zaszkodzi. Nie wiem ile masz lat, jaką dyscyplinę uprawiasz. Ja do 25 roku życia grałam w koszykówkę, jeździłam na nartach, biegałam, nie wyobrażałam sobie życia bez sportu. A teraz mam 38, problem żeby dojść do sklepu 200 m, odwiedzić rodziców na drugim piętrze, a najbardziej mi żal, że nie mogę sobie pozwolić na drugie dziecko. Chcę po prostu powiedzieć, że sport jest super, ale nie warto za wszelką cenę. Ale życzę Ci żebyś mogła :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: chondromalacja wyrokiem?
PostNapisane: 27 mar 2012, o 06:43 
Offline

Dołączył(a): 19 wrz 2010, o 23:39
Posty: 178
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: złamanie i zwichnięcie rzepki
zwapnienie przyczepu troczka przyśrodkowego, chondromalacja II,
boczne ustawienie rzepki
aguar napisał(a):
Ale też bym Ci radziła porozmawiać z jakimś doświadczonym lekarzem czy po prostu uprawianie sportu Ci nie zaszkodzi.


rozmawiałam z tym swoim i przeciwwskazań nie widzi (czy jest doświadczony nie wiem), rozmawiałam też z innych (ale jeszcze przed mri, a więc i przed diagnozą chondromalacji) i jedyne co usłyszałam, to, że powrót do sportu po mojej kontuzji będzie bardzo trudny, ale nie niemożliwy. Tak naprawdę bardzo trudno o lekarza, który określi rzetelną opinię, bo poglądy w przypadku chondromalacji z tego też co czytam w internecie są 2 (albo można trenować, albo absolutnie nie :lol: )


aguar napisał(a):
Ja do 25 roku życia grałam w koszykówkę, jeździłam na nartach, biegałam, nie wyobrażałam sobie życia bez sportu.

miałaś już wtedy zdiagnozowaną chondromalację :?: Jaki stopień :?: I na jaki skutek powstała :?:




aguar napisał(a):
Chcę po prostu powiedzieć, że sport jest super

trenuje 16lat prawie bez przerwy, bo nawet rehabilitację potraktowałam jako dyscyplinę sportu (która oczywiście mi się znudziła po jakimś czasie) aktualnie prócz ćwiczeń rehabilitacyjnych wykonuje też te całkiem normalne, bo na samej rehabilitacji to człowiek długo nie pociągnie ;) O dziwo brak ćwiczeń przez 1-1,5tyg sprawia, że odczuwam kolano, przy ćwiczeniach bez przerwy na razie żadnych problemów ani w trakcie ani po, ani przed nie ma. Zresztą bez ćwiczeń buntują się też pozostałe stawy (po tylu latach to jak nowe nie są i potrzebują bodźca żeby działać w 100% - podejrzewam, że jak chciałabym znaleźć jakieś zmiany w innych stawach to bym je znalazła :lol: )

_________________
"zawsze ma się wybór, a dróg jest wiele"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: chondromalacja wyrokiem?
PostNapisane: 29 mar 2012, o 11:34 
Offline

Dołączył(a): 20 sie 2009, o 10:45
Posty: 22
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: chondromalacja obustr., kłopoty z odbudową mm. czworogłowych
Wiem jak trudno o dobrego lekarza. Te 15 lat temu to miałam chondromalację rozpoznaną tylko na podstawie objawów więc nie wiem jaki był stopień. Dwóch czy trzech ortopedów mówiło mi, że to nic takiego, że mogę dalej trenować, wystarczy trochę odpoczynku, leków p/bólowych, Arthryl, stabilizator na rzepkę. Więc próbowałam grać dalej, ale dolegliwości stale nawracały, po prostu się nie dało. Teraz żałuję, że ktoś mnie wcześniej nie powstrzymał. Ale to tylko moja historia, każdy przypadek jest inny. Zgadza się, że w tej chorobie zaszkodzić może zarówno niewłaściwy ruch, jak i brak ruchu. Chyba ktoś już pisał na tym forum, że ważne przede wszystkim żeby się wsłuchać w swoje ciało, obserwować co nam służy a co nie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: chondromalacja wyrokiem?
PostNapisane: 29 mar 2012, o 11:41 
Offline

Dołączył(a): 19 wrz 2010, o 23:39
Posty: 178
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: złamanie i zwichnięcie rzepki
zwapnienie przyczepu troczka przyśrodkowego, chondromalacja II,
boczne ustawienie rzepki
U mnie w zasadzie najdziwniejsze jest to, że nie mam praktycznie żadnych objawów chondromalacji (nic nie trzeszczy, mogę klękać, zbiegać ze schodów wbiegać na nie też, siedzieć jak chce itp) ja w sumie to mam wątpliwości, czy mam tą chondromalację mimo tego, że wyszła niby na mri :?

_________________
"zawsze ma się wybór, a dróg jest wiele"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL