forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 16:51

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Kraków - lekarz, rehabilitant?
PostNapisane: 14 kwi 2011, o 22:31 
Offline

Dołączył(a): 9 paź 2010, o 19:59
Posty: 3
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Niezdiagnozowany ból kolan
Witam,

Mam 1 stopień chondromolacji w jednym kolanie. Szukam sprawdzonego i zorientowanego w temacie lekarza, najlepiej takiego który powie mi jaka jest dokładnie przyczyna mojej przypadłości. Z tego co tutaj wyczytałem, niekoniecznie musi to być przeciążenie, tak jak ja i lekarz wcześniej sądziliśmy. Byłbym też wdzięczny za polecenie dobrego rehabilitanta.

Poza tym to mój pierwszy post, witam wszystkich, Michał jestem :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kraków - lekarz, rehabilitant?
PostNapisane: 16 kwi 2011, o 23:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 paź 2010, o 23:30
Posty: 14
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: chondromalacja II st.
pytanie nr 1 - czy masz jakieś objawy typu: ból, przeskakiwanie rzepki, ból w trakcie ruchu lub po wysiłku?
jeśli tak to pytanie nr 2 - od kiedy to masz, może miałeś uraz, czy uprawiasz intensywny sport, taniec itp. jaki prowadzisz tryb życia - całkowicie siedzący, trochę siedzący i trochę sportowo-rekreacyjny, może po okresie bezruchu, bez treningu, miałeś intensywny wysiłek kolana, przeciążenie?

jeśli nie było urazu to moja propozycja (krakowska) jest taka:
1. wykluczasz chorobę reumatyczną - ZZSK, RZS, reaktywne zapalenie stawów i być może inne oraz wykluczasz zapalenie różnymi bakteriami - dobry reumatolog który wie o co chodzi. Polecam B. Śliwowską (budynek Nafty na Lubiczu). choroba może niszczyć chrząstkę albo w momentach nasilenia objawów (ból, zapalenie) prowokuje nieużywanie kolana (i nogi) zgodnie z przeznaczeniem co powoduje przykurcz torebki stawowej, przykurcz (?) więzadeł, zanik niektórych ważnych mięśni i w efekcie boczne przyparcie rzepki albo konflikt rzepkowo-udowy (jak zwał tak zwał).
jeśli uważasz że to raczej nie to, pomijasz ten punkt
2. wykluczasz niezdiagnozowane do tej pory - urazy łąkotki, więzadeł, rzepki - USG, rezonans, RTG.
jeśli wszystko w porządku, to
3. kierujesz się do sensownych lekarzy, którzy diagnozują boczne przyparcie rzepki, do innych nie ma sensu - wymienię tych których ja znam - B. Wziętek (Lux-Med na Wadowickiej), J. Dec (klinika w Żorach). jeśli zdiagnozują to zaproponują ci albo operację - uwolnienie boczne rzepki albo rehabilitację. można się podeprzeć jeszcze USG (Ultramedica na Dietla) które wykaże przyparcie i RTG Merchanta w Warszawie (Carolina Medical Center)
4. jeśli rehabilitacja, przed operacją i chcesz jej uniknąć to hmm... miałem go nie polecać ale niech będzie - J. Pilch (Panaceum) - rozsądnie i skutecznie podchodzi do problemu bocznego przyparcia natomiast po operacji uwolnienia rzepki jest fatalny i wtedy nie polecam (zresztą po tej operacji każdy rehab. jest fatalny - przerobiłem czterech, najlepszym rehabilitantem po uwolnieniu jest rower). rehabilitacja na przyparcie boczne rzepki trwa ok 6 miesięcy co najmniej 2 razy w tyg.
5. jeśli jednak operacja uwolnienia to najlepiej przed operacją kup sobie rowerek treningowy i na drugi dzień po operacji na niego wsiadasz kilka razy dziennie a po 2-3 tyg. rower zwykły. najlepiej jak rower polubisz na całe życie. nie polecam jako takiej rehabilitacji ale na własne ryzyko możesz spróbować. lepiej kasę wydać na siłownię, używając oczywiście rozsądku i umiaru podczas ćwiczeń, po uwolnieniu rzepki i wygojeniu się całkowitym (3-6 miesiąc po operacji), kolano będzie przygotowane do pracy. do tego czasu rower zapewnia ci smarowanie, wszechstronne ćwiczenie mięśni przednich i tylnych uda oraz łydki, ruch rzepki, więzadeł, zapobiega zrostom lokalnym przeciętego więzadła rzepki jak i ogólnym w przypadku powikłania (artrofibroza)
6. jeśli diagnoza nie wykaże bocznego przyparcia rzepki ani innych rzeczy które ją niszczą to polecam i tak "rozsądny" rower z wysokim siodełkiem (mniej obciąża kolana i lepsza ich praca) - smarowanie kolana jest potrzebne, rehabilitacja taka jak w przypadku bocznego przyparcia (na wzmocnienie mięśni uda) i próbowanie preparatów zawierających kolagen, kolagen typu II, glukozaminę. można spróbować zastrzyków dostawowo z kwasem hialuronowym


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kraków - lekarz, rehabilitant?
PostNapisane: 17 kwi 2011, o 00:51 
Offline

Dołączył(a): 9 paź 2010, o 19:59
Posty: 3
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Niezdiagnozowany ból kolan
Dzięki za bardzo wyczerpującą odpowiedź, nie spodziewałem się takiej :)
Ad pytanie 1: odczuwam ból przy obciążaniu kolana, coś w rodzaju przeskakiwania też. Siedzenie przez dłuższy czas ze zgiętą nogą powoduje dyskomfort.
Ad pytanie 2: mam "siedzącą" pracę, trochę się ruszałem - 2 razy w tygodniu basen, czasami bieganie (z którym dałem sobie spokój gdy zaczęły się problemy). Przyczyną było chyba zbyt forsowne chodzenie po górach - zdarzyło mi się kilka razy jechać na 1 dniowe wypady w Tatry. Problemy zaczęły się w sierpniu, kiedy trochę przegiąłem... 13 godzin łażenia, w trudnym terenie (przeszedłem całą Orlą Perć za jednym razem, nie wspomagając się kolejką na Kasprowy).
Byłem u ortopedy, zrobił USG. Stwierdził, że to nie jest stan zapalny, ani uraz łękotki. Kazał mi brać jakieś tabletki (wcześniej Structum, teraz Flexus), które nie pomogły, no i ostatnio zalecił też rehabilitację.
Pewnie odwiedzę któregoś z lekarzy z punktu 3. i dowiem się, co dalej robić. Jeszcze raz wielkie dzięki, masz u mnie piwo :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kraków - lekarz, rehabilitant?
PostNapisane: 25 maja 2014, o 15:51 
Offline

Dołączył(a): 25 maja 2014, o 15:42
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Polecam dr Szeligę - 17 lat w Rydygierze, tylko przy kolanach... Ja chodzę do niego do OrtoMedu na Łazarza 14. Wizyta 150zł(( , ale artro i szpital miałam z NFZ. Konkrety, zorientowany na pacjenta lekarz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kraków - lekarz, rehabilitant?
PostNapisane: 15 wrz 2016, o 14:12 
Offline

Dołączył(a): 3 mar 2016, o 09:46
Posty: 14
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Jakby ktoś szukał jeszcze to ja odkryłam w Krakowie fizjoterapeutkę, bardzo dobrą od kolan i jest to: p.Natalia Dąbrowska.
Jak to się mówi,ręce które leczą :P


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kraków - lekarz, rehabilitant?
PostNapisane: 25 paź 2017, o 22:25 
Offline

Dołączył(a): 23 paź 2017, o 20:29
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Polecam gabinety doktora Więcka. Są cztery w całym mieście, więc zawsze do jakiegoś jest blisko. Sama korzystałam z ich usług i jestem mega zadowolona - bardzo miła obsługa, niskie ceny i profesjonalna rehabilitacja, czego chcieć więcej?

_________________
hurtownia cukiernicza Warszawa


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL