forum o naszych kolanach

Teraz jest 29 mar 2024, o 09:08

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: chondromalacja- pomocy
PostNapisane: 11 paź 2012, o 15:01 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2012, o 14:38
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondromalacja I-II
Witam bardziej doświadczonych kolegów i proszę o pomoc.
Mam 19 lat i jakies 3 lata temu stwierdzono u mnie chondromalację, niestety lekarz prowadzący prócz stawienia diagnozy nie robił nic szczególnego co mogłoby mi pomóc a ból sie nasilał. W końcu ktoś mnie pokierował do kliniki w poznaniu gdzie miałam robione RTG na którym wynikło że moje rzepki są przestawione. Dostawałam 3 serie zastrzyków które miały odbudować chrząstkę jednak były one mało skuteczne, w międzyczasie dostałam 2 blokady które również nie pomogły. Obecnie moje kolano jest tak osłabione że nawet kilkunastominutowe spacery dają mi w kość, anie wspomnę o wchodzeniu po schodach. Nawet przy małym wysiłku wyskakuje mi rzepka, ścięgna oraz żyły, nie wiem co robić chodzę cały czas w ortezie ale teraz już nawet to nie pomaga. Czytałam ostatnio w necie o tapingu czy to dobry sposób? co wy o tym sądzicie? może ktoś też ma to samo co ja i podzieli się przeżyciami Mam nadzieje że pomożecie :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: chondromalacja- pomocy
PostNapisane: 15 paź 2012, o 11:26 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2011, o 09:10
Posty: 97
Lokalizacja: Gda/PL
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: LEWE: zerwane ACL, uszkodz.łakotki przyśrodkowej, zmiany zwyrodnieniowe, chondropatia II-IV st., obrzek maziowki i ciała Hoffy. Rekonstrukcja ACL 01.12.2010.
PRAWE:podobnie, rekonstrukcja 17.11.2011.Rehabilitacja.
Inne informacje: Uszkodzenie kolan w wyniku amatorskiej gry w piłkę nożną, dalsza dewastacja spowodowana olaniem sprawy i uprawianiem sportów z zerwanymi więzadłami.
Bosz 19 lat i już 3 lata? Brak dobrej fizjoterapii? Masakra. Znajdź jakiegoś dobrego ortopedę, a może lepiej dobrego fizjoterapeutę i zacznij dużo ćwiczyć jeżeli chcesz uniknąć operacji w najbliższym czasie.

Chondro ma każdy, I-II stopnia to nie tragedia. Ja mam III a nawet IV i we wrześniu byłem chodzić z plecakiem po górach, a np w niedziele wróciłem z 2h spaceru po lesie około 12 km bez większych problemów kolanowych.

Masz rezonans magnetyczny czy tylko RTG? Rzepki przestawione, bo pewnie balans mięśniowy jest na żenującym poziomie.
Wg mojej wiedzy chrząstka stawowa się nie odbudowuje, a przynajmniej ja nie znam takiej metody, która dodatkowo byłaby potwierdzona przez niezależne grono specjalistów.
Kwas hialuronowy który jest wstrzykiwany ma za zadanie wypełniać ubytki i nawilżać staw tym samym zapobiegając dalszej degeneracji kolana i zwiększaniu chondro.
http://bieganie.pl/?cat=25&id=1469&show=1
te wszystkie preparaty są guzik warte. Można powiedzieć ze to swego rodzaju placebo, bez własnej intensywnej pracy nic nie dają.
Jedyną teraz sensowną i skuteczną w teorii metodą operacyjną naprawy chrząstki stawowej jest przeszczep chrząstki lub wszczepienie wcześniej namnożonej chrząstki. Chociaż moim zdaniem to stosunkowo młoda metoda i nie wiadomo jakie daje rezultaty na dłuższą metę, a jest droga i nie refundowana. Sporo jest o tym na tym forum. (ACl i OAT)
http://m.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/kre ... 38496.html
http://www.wprost.pl/ar/151501/Kolano-z-probowki/
http://www.sport-klinika.pl/autogenny-p ... y-oat.html
http://www.lukasza.pl/uploads/artykuly/ ... enieUC.pdf

Blokady, orteza - szkodzenie samu sobie.
Tapping to tylko wspomaganie i też rozpatrywałbym to w kategorii swego rodzaju placebo, bez poprawnej odbudowy mięśni i on może okazać się szkodliwy.
Blokady mają za zadanie tylko uśmierzyć ból, który jest doradcą i należy go słuchać. Jak boli tzn ze coś nie jest w porządku i trzeba znaleźć przyczynę a nie usuwać skutek.
Orteza - noszona non stop powoduje osłabienie mięśni i "przyzwyczajenie" kolana do wspomagania a tym samym powodowanie, że bez ortezy będzie ono funkcjonować niepoprawnie. Ortezę stosuje się tuż po operacji lub w momentach koniecznego zwiększenia wysiłku fizycznego z ryzykiem ponownego uszkodzenia kolana, np jak w moim przypadku chodzenie po górach.

Musisz zacząć ćwiczyć w celu odbudowy bilansu mięśniowego. Idź do fizjoterapeuty lub osteopaty. Proste ćwiczenia możesz zacząć wykonywać samemu (też je znajdziesz na tym forum). Minimum 0,5h dziennie. Nie utrzymywać nogi w jednej pozycji przez dłuższy czas. Prostować zginać chodzić itd. Tylko przez ruch nawilżamy chrząstkę stawową poprawiając jej funkcje ślizgową, bez tego dochodzi do wycierania i uszkodzenia. itd.

Powodzenia.

_________________
Pzdr
____
01.12.2010. Kolano lewe - Artroskopia z rekonstrukcja ACL sp. BPTB, mocowanie Biosure oraz częściowa meniscektomią przyśrodkową.
17.11.2011. Kolano prawe - rekonstrukcja ACL tą samą metodą. W trakcie rehabilitacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL