forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 22:17

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Czy chrząstka może się zregenerować?
PostNapisane: 20 wrz 2009, o 14:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
W wielu źródłach, czytamy, że nie. Szczególnie gdy pytanie to stawiane jest w kontekście działania przeróżnych suplementów, jest to w dużym stopniu prawda. Rola żadnej z substancji "regenerujących" chrząstkę nie jest jednoznacznie potwierdzona.

Jednak w medycynie nie ma sztywnych reguł i coraz częściej słychać, że jednak chrząstka ma zdolności do regeneracji. Nie tak dawno lekarz powiedział mi, że sam widział taką "odrośniętą" chrząstkę. Podobne stwierdzenie można znaleźć w przytaczanym już artykule na temat osteotomii Implantem w kolano:
Od dawna sądzono, że raz zniszczona chrząstka stawowa nie jest w stanie się zregenerować. Jednak doświadczenia ostatnich kilku lat powoli podważają tę tezę. Z obserwacji zarówno klinicznych, jak i eksperymentów na zwierzętach wynika, że samo odciążenie chorego stawu może sprawić, że chrząstka się odbuduje.

Odciążaniu stawu sprzyja modyfikacja aktywności, właściwa rehabilitacja wyrównująca nierównowagę mięśniową i likwidująca przykurcze a także zabiegi operacyjne poprawiające funkcjonowanie kolana - np. osteotomia piszczelowa, przecięcie troczków bocznych, usunięcie pliki itd. Jak widać sprawa jest dość złożona (raczej nie wystarczy się położyć do łóżka i czekać aż odciążona chrząstka odrośnie ;-)). Zapewne warto wspomagać ten proces różnymi "odżywkami" dla chrząstki (w każdym razie ja nie spotkałam lekarza, który powiedziałby że nie), choć wobec braku jednoznacznego potwierdzenia ich skuteczności jest to kwestia indywidualnego wyboru.

Dodajmy, że organizm często radzi też sobie na inne sposoby, wypełniając ubytki różnymi tkankami zastępczymi, które potrafią podobno całkiem dobrze funkcjonować. Np. u mnie stwierdzono tzw. plomby kostne w ubytkach po chondromalacji i lekarz stwierdził, że to dobrze :-). Podobny cel mają też zabiegi typu mikrozłamania, nawiercanie, czy abrazja chrząstki - pobudzające wytwarzanie tkanki wypełniającej ubytki.
Pytanie, czy takie wypełnienia, które przecież nie są chrząstką, pozwalają na normalne funkcjonowanie stawu. Odpowiedź jest chyba co najmniej złożona. Od doktora A. Rymarczyka słyszałam, że nie ma istotnej różnicy w skuteczności metody mikrozłamań i autoprzeszczepu chondrocytów i że to raczej niektórzy pacjenci koniecznie upierają się na najmodniejszą i najdroższą metodę. Ale na stronie sport-kliniki w Żorach czytamy:
"Metody chirurgiczne jak np. nawiercanie, technika mikro-złamań, stymulacja komórek szpiku nie odbudowują chrząstki szklistej. W większości przypadków wyżej wymienione metody są niedostateczne, ponieważ chrząstka zastępowana jest przez chrząstkę włóknistą której właściwości mechaniczne i elastyczne znacznie odbiegają od prawidłowej chrząstki stawowej."

Tak więc, choć odpowiedź na tytułowe pytanie jest pozytywna, jest chyba raczej ciekawostką, bo droga do wyleczenia zaawansowanej chondromalacji pozostaje równie skomplikowana jak była... Dobrze jest jednak wiedzieć, że natura i zdolności naszego organizmu zawsze mogą lekarzy czymś zaskoczyć :-)

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL