forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 12:41

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jazda konna? Polecamy
PostNapisane: 7 mar 2010, o 13:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
G.I.Jane i Monika polecają jazdę konną przy BPRZ.
viewforum.php?f=13

Interesujące!

Mam od razu pytanko, czy obciążenie kolan przy jeździe konnej jest na tyle małe, że mogą jej również spróbować osoby, u których zniszczenia w stawie są już spore i mają kłopoty z innymi aktywnościami, czy też same stawy też jednak trochę pracują i weterani (tacy jak Ewa M-K :-)) powinni być ostrożni?

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jazda konna? Polecamy
PostNapisane: 8 mar 2010, o 00:45 
Offline

Dołączył(a): 16 lis 2009, o 01:37
Posty: 85
Typ użytkownika: Profesjonalista
Mój problem: www.centrum-synergia.pl
Cieszy mnie ten temat, bo nie tak dawno spędzałam po kilka godzin w siodle i podziwiając przecudną bieszczadzką przyrodę, miałam czas na rozważania terapeutyczne. Doszłam do kilku wniosków. Na pewno kolana mocno pracują podczas jazdy konnej i mogą ulegać przeciążeniom, dlatego nie polecałabym tej formy aktywności nowicjuszom, którzy dopiero walczą o utrzymanie sie na grzbiecie konia. Takie osoby nie będą w stanie zapanować nad prawidłowym ustawieniem nóg, ich uwaga będzie skupiona przede wszystkim na ogólnej równowadze i mówiąc wprost - na nie dopuszczeniu do "gleby". Natomiast zaawansowani w jeździectwie - jak najbardziej. Należy jedynie skupić sie na prawidłowym utrzymywaniu stóp (równolegle do konia) i na właściwej długości strzemion (nie za długie i nie za krótkie równocześnie - ci , którzy jeżdżą konno, wiedzą o co mi chodzi). W Bieszczadach po raz pierwszy zetknęłam się ze stylem west. W tym stylu jazdy strzemiona ustawia się dużo dłuższe niż w klasycznym jeździectwie, kolana są tylko lekko zgięte, mniej obciążane podczas jazdy i szczerze mówiąc w siodle siedzi się jak w fotelu. Reasumując według mnie west byłby bardzo polecanym stylem dla BPRZ


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jazda konna? Polecamy
PostNapisane: 9 mar 2010, o 22:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
To trochę jak z nartami biegowymi - uczyć się lepiej gdy kolana są jeszcze w miarę zdrowe...
Dzięki Moniko, za te cenne rady - fajnie, że zestaw sportów dla rzepkowiczów się poszerzył :-).

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jazda konna? Polecamy
PostNapisane: 10 mar 2010, o 01:24 
Offline

Dołączył(a): 16 lis 2009, o 01:37
Posty: 85
Typ użytkownika: Profesjonalista
Mój problem: www.centrum-synergia.pl
Ewa Max-Kolanko napisał(a):
To trochę jak z nartami biegowymi - uczyć się lepiej gdy kolana są jeszcze w miarę zdrowe...
D.


A widzisz nie zupełnie się zgodzę z tą teoria odnośnie biegówek. Do niedawna nie miałam zupełnie pojęcia o tym sporcie i wydawało mi się, ze bardzo łatwo nabawić się tu kontuzji, ze nogi są niestabilnie przyczepione do nart... A tymczasem , po czynnym sprawdzeniu uważam, ze bieganie na nartach to idealny wprost sport dla niedomagających w tym temacie! Jedynym stresogennym momentem mogą być zjazdy, kiedy rzeczywiście trudno utrzymać w miarę przyzwoita postawę, zwłaszcza, gdy pojawia się jeszcze zakręt... Ale sam bieg jest idealny: naprzemienna praca rąk i nóg, rotacja kręgosłupa, umiarkowany wysiłek (oczywiście można biec i BIEC). Szczerze polecam , jest to sport dla wytrwałych jak i spacerowiczów, wszystko zależy od nastawienia. I na pewno nie jest niebezpieczny dla kolan!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jazda konna? Polecamy
PostNapisane: 10 mar 2010, o 04:37 
Offline

Dołączył(a): 26 lis 2009, o 23:26
Posty: 13
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Chondromalacja II, Boczne przyparcie rzepki, rzepki w kształcie "czapki myśliwego"... oO
o, czyli z moja praca w texasie i jezdzeniem na siodle western trafilam idealnie :)
mam jeszcze takie pytanie, czy moze lepiej byloby jezdzic calkiem bez strezmion? lub starac sie uzywac je malo? wtedy staw kolanowy jest mniej obciazony, bo nie "stoje" w strezmieniu, uzywajac stopy, tylko bardziej trzymam sie na kolanie, docisnietym do konia (cala sila idzie jakby w bok, rozchodzi sie na uda i wewnetrzna czesc kolana, zanim zacznie sie staw. kto jezdzi konno powinien zrozumiec, o co mi chodzi). staw pracuje wtedy bez obciazenia ciezarem ciala? jak myslicie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jazda konna? Polecamy
PostNapisane: 10 mar 2010, o 09:39 
Offline

Dołączył(a): 16 lis 2009, o 01:37
Posty: 85
Typ użytkownika: Profesjonalista
Mój problem: www.centrum-synergia.pl
G.I.Jane napisał(a):
czy moze lepiej byloby jezdzic calkiem bez strezmion? lub starac sie uzywac je malo? wtedy staw kolanowy jest mniej obciazony, bo nie "stoje" w strezmieniu, uzywajac stopy, tylko bardziej trzymam sie na kolanie, docisnietym do konia (cala sila idzie jakby w bok, rozchodzi sie na uda i wewnetrzna czesc kolana, zanim zacznie sie staw. kto jezdzi konno powinien zrozumiec, o co mi chodzi). staw pracuje wtedy bez obciazenia ciezarem ciala? jak myslicie?


Myślę, że tak byłoby idealnie. Pisz co jakiś czas, jak ci idzie i czy kolana mniej bolą. (A swoja drogą - ale ci sie udało! Szczerze zazdroszczę!!)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jazda konna? Polecamy
PostNapisane: 10 mar 2010, o 16:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Co do nart biegowych, Moniko, to my się chyba w pełni zgadzamy :-) . Jestem fanką tego sportu i cieszę się, że Twoja opinia jest zgodna z moimi obserwacjami: http://www.kolana.hg.pl/forum/viewtopic.php?f=39&t=189
Tutaj zaś miałam na myśli, że sam okres nauki może być dla kolan trudny - ze względu na kłopoty z utrzymaniem równowagi i nieuniknione wywrotki - podobnie jak w przypadku jazdy konnej. No, ale jeśli się to robi ostrożnie i w płaskim terenie można próbować :-). Zwłaszcza, że niektóre osoby bardzo szybko załapują o co chodzi, no i jeśli ktoś ma staż w zjazdówkach, to przejście na biegówki nie powinno być w ogóle bolesne.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jazda konna? Polecamy
PostNapisane: 10 mar 2010, o 16:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 mar 2010, o 23:55
Posty: 46
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: artroskopia kolana prawego, resekcja fałdu przyśrodkowego i przerośniętego ciała Hoffy
Zgodzię się z mon72 co do jazdy konnej u nowicjuszy. Kilka lat temu zafundowałam sobie wakacje w siodle. Na początku było ok, ale kiedy instruktor zaczął uczyć kłusu myślałam że oszaleję z bólu. Nie zawsze się on pojawiał, ale najgorsze było kilka dni po takiej jeździe. Nie wiem jak to jest u jeźdźców zaawansowanych, mi ból wybił z głowy dalszą naukę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL