forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 16:54

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Medializacja rzepek - ćwiczenia, ale jakie?
PostNapisane: 21 wrz 2011, o 00:09 
Offline

Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 14:07
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Witam!

Przeszukałem forum ale niestety nie znalazłem żadnych postów w którym omawiany był problem przesunięcia rzepek do wewnątrz (przeciwienśtwo bocznego przyparcia rzepki - na zewnątrz) tzn MEDIALIZACJA (Pani Ewa Max-Kolanko dopiero mnie uświadomiła cóż znaczy ten wyraz - w googlu próżno szukać ;-) .

Mam pytanie dotyczące ćwiczeń. Czy może ktoś również cierpi na przesunięcie rzepek do wewnątrz i ma jakiś zestaw ćwiczeń. A może zacząć PFPS Michelle? Wiem wiem iż podstawą jest wizyta u rehabilitanta , planuje właśnie ale jeszcze nie udało mi się niczego załatwić. A z rentgena ewidentnie wynika że rzepki sobie poszły do środeczka :-)

Pozdrawiam,

Janek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Medializacja rzepek - ćwiczenia, ale jakie?
PostNapisane: 21 wrz 2011, o 23:59 
Offline

Dołączył(a): 16 lis 2009, o 01:37
Posty: 85
Typ użytkownika: Profesjonalista
Mój problem: www.centrum-synergia.pl
a to ciekawostka, wielka rzadkość. Generalnie wypadałoby mobilizować rzepkę obocznie, wzmacniać głowę boczną czworogłowego i oczywiscie pracować nad stabilizacja i osiowoscią ustawienia rzepek we wszystkich czynnościach ruchowych. Podpowiedź fajnych cw - stajesz przed lustrem i kontrolujesz np półprzysiad. Starasz sie zachować oś kończyn - linia od biodra, przez środek rzepki, do 2 palca stopy powinna przebiegać prostolinijnie, równolegle do drugiej nogi. Poczatkowo wykonujesz to ćw stojac na stabilnym podłozu, później np na tzw "beretach". według mnie bardzo skuteczne.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Medializacja rzepek - ćwiczenia, ale jakie?
PostNapisane: 22 wrz 2011, o 09:54 
Offline

Dołączył(a): 2 maja 2011, o 10:46
Posty: 55
Lokalizacja: Polska B
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: RTG- lateralizacja rzepek;
MRI - IIst. chondro;
Gdzieś na jakimś forum trafiłem jak ktoś opisywał że miał taki sam problem na który miał zalecone wykonywanie ćwiczeń polegające na ściskaniu piłki między udami lub ćwiczenia "motylka".
Ale skontaktuj się najpierw z odpowiednim fizjoterapeutą


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Medializacja rzepek - ćwiczenia, ale jakie?
PostNapisane: 28 wrz 2011, o 18:02 
Offline

Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 14:07
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Witam!

Skontaktowałem się z rehabilitantem i oto co zrobił. Powyginał nogę na wszystkie możliwe sposoby, przy tym pytał kiedy boli. Po tym wywiadzie stwiedził że chrząstki nie mam dobitej, że nie mam co się przejmować medializacją , stwierdził że mam przykurcz mięsnia czworogłowego uda i że trzeba go rozciągnać najpierw a później wzmocnić te mięsnie. I zalecone mam 3 tyg codziennie godzinkę rozciągania czworogłowego. Spoko minął tydzień i kolano raczej coraz bardziej zaczyna boleć zamiast mniej. Nie jestem lekarzem więc na tym zakończe swoją wypowiedz ;-)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Medializacja rzepek - ćwiczenia, ale jakie?
PostNapisane: 28 lis 2011, o 19:09 
Offline

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 19:04
Posty: 1
Typ użytkownika: Profesjonalista
W praktyce powodem medializacji rzepek zazwyczaj sa oslabione rotatory zewnetrzne st biodrowego. I je tez nalezy wzmocnic. + wyeliminowac inne czynniki biomechanicze (czesto przykurcz pasma biodrowo piszczelowego i przykurcz przywodzicieli)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL