forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 23:50

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: nieprawidłowy tor rzepki
PostNapisane: 9 kwi 2015, o 14:14 
Offline

Dołączył(a): 9 kwi 2015, o 13:28
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: zespół rzepkowo-udowy, chondromalacja II stopnia
Na wstępie Witam Was Wszystkich bardzo serdecznie.

To mój pierwszy wpis na Forum - oczywiście znalazłam się tutaj z uwagi na problem z kolanami ;-)Za dużo roweru, rolek, nart i tenisa bez prawidłowej zaprawy i rozgrzewki i mam za swoje...

Ból objawił jakieś dwa tygodnie po powrocie z nart, w prawym kolanie, jednocześnie ze stanem zapalnym. USG, RTG, rezonans i wynik: zespół rzepkowo-udowy z chondromalacją II stopnia.

Przyczyna według lekarza ortopedy i rehabilitanta - przeciążenie i nieprawidłowy tor rzepki w prawym kolanie - rzepka przy zgnaniu ucieka w lewo - do środka.

Boli głównie przy schodzeniu i wchodzeniu po schodach, jak długo siedzę ze zgiętymi kolanami, po ok. 30 minutach jazdy na rowerze przy prawie najlżejszym przełożeniu. O dziwo - nie boli podczas jazdy na rolkach (spróbowałam, gdyż nie mogłam już wytrzymać w domu...). Na rolkach trochę jeżdżę, nie napinam się, wtedy jest ok... Ale rower, tenis, bieganie, chodzenie po schodach - odpadają kompletnie :-(

Z wpisów na Forum wynika, że rehabilitacja to podstawa i mam zamiar porządnie się za nią wziąć :-)

Oczywiście chodzę na zajęcia do rehabilitanta ale - pieniążki zaraz się skończą i raczej nie zdążę posiąść całej jego wiedzy...

Mam w związku z tym pytanie: czy kiedy prawa rzepka ucieka w lewo - tj. do środka, to taki stan również odpowiada tzw. bocznemu przyparciu rzepki?

Czy może ktoś z Forumowiczów miał/ma taki właśnie problem i może podzielić się ze mną swoimi doświadczeniami z rehabilitacji?

Jakiego rodzaju ćwiczenia przy takim nieprawidłowym torze rzepki polecacie?

Pytam, gdyż z opisów na Forum wynika, że przy bocznym przyparciu rzepka ucieka na zewnątrz, a u mnie jest odwrotnie...

Pozdrawiam,
Ewa


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: nieprawidłowy tor rzepki
PostNapisane: 30 kwi 2015, o 23:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 gru 2013, o 16:04
Posty: 32
Lokalizacja: Chorzów
Typ użytkownika: Profesjonalista
Witam. W wyżej wymienionym problemie jak już pewnie wiesz rzepka w wyniku nieprawidłowego ustawienia kończyny dolnej zmienia swój tor ruchu i powoli może zacząć przypierać do bocznego kłykcia kości udowej, lateralizacja to początkowy etap przyparcia. Ważne by zająć się mobilizacją bocznych struktur stawu rzepkowo - udowego, przywróceniem pełnej mobilności rzepki i tkanek miękkich. Celem głównym jest przywrócenie rzepce jej prawidłowego toru ruchu poprzez ćwiczenia osi kończyny dolnej ,likwidacja zaburzeń biomechaniki ruchu, korekcja współistniejących zaburzeń w obrębie kończyny dolnej i miednicy oraz trening stabilizacyjny. Do celów nadrzędnych należeć będzie również odzyskanie równowagi mięśniowej , zwiększenie siły mięśniowej - szczególnie głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego uda - stabilizator rzepki odpowiadający za jej medializację (przyśrodkowe przesunięcie).
Podczas ćwiczeń przede wszystkim jak się wspomniałam wyżej musisz się skupić na prawidłowym ustawieniu kończyny dolnej , zmianie schematów ruchowych oraz prawidłowym obciążaniu kończyny podczas każdej aktywności, aby móc odciążyć dane struktury. W pierwszej kolejności należałoby zwrócić uwagę na prawidłowe utrzymanie osi kończyny dolnej w każdym ruchu począwszy od chodu, biegu czy przysiadu. Oś kończyny dolnej oznacza utrzymanie kd w trzech punktach : kolec biodrowy przedni górny - środek rzepki - 2 palce stopy. Stopy powinny byś ustawione na szerokość bioder, równolegle do podłoża. Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: nieprawidłowy tor rzepki
PostNapisane: 11 lut 2017, o 14:45 
Offline

Dołączył(a): 11 gru 2016, o 15:19
Posty: 8
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: boczne przyparcie rzepek
W październiku ub. r. miałam wypadek i stłuczone oba kolana, prawe spuchło i pojawiły się krwiaki - diagnoza - zwichnięcie rzepki. Opuchlizna i krwiaki schodziły ponad 2 miesiące.
Potem doszło do bocznego przyparcia obu rzepek, ale na szczęście udało mi się je wyleczyć (prawa była bardzo przyparta, lewa tylko trochę).

Teraz jedynie mam kłopot z przeskakującą lewą rzepką – ponoć może to być skutek odciążania prawej nogi (która była w gorszym stanie) przez lewą. Czyli ciąg dalszy rehabilitacji przede mną.
Co może oznaczać takie przeskakiwanie rzepki przy wyproście kolana? Dalszą słabość głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego?
Dodam, że odczuwam ból po zewnętrznej stronie lewego kolana.

Natomiast po wypadku - na prawym kolanie ciągle mam guza z przodu rzepki twardego jak kość. RTG i USG wskazały, że jest to guz z tłuszczu (na szczęście nie odprysk z rzepki) i leży w linii więzadła właściwego rzepki. Ten guz oraz kolano w linii więzadła właściwego rzepki boli mnie po wzmożonym wysiłku fizycznym i ogranicza mi całkowite zgięcie nogi. Poza tym boli, gdy klękam na to kolano.
Czy jest jakiś sposób, żeby się pozbyć tego guza? Jakieś lasery, prądy, krioterapia albo nagrzewanie go? A może masaż albo jakieś maści?

Oprócz tego mam kłopot z robieniem przysiadów - tzn. zejść do przysiadu potrafię, ale mam słabe mięśnie i trudność z podniesieniem się po przysiadzie (z powodu wypadku nie kucałam ponad 3 miesiące). Teraz już kąt zgięcia kolan pozwala na przysiady, ale czuję słabość niektórych grup mięśni.
Które partie mięśni powinnam ćwiczyć? Dwugłowy i pośladkowy?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 26 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL